Gönderen Konu: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı  (Okunma sayısı 20699 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Yer: KÜTAHYA
  • Ömer Faruk Karabacak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 1080
Ynt: Ömer Faruk KARABACAK Arılığı
« Yanıtla #420 : Mayıs 16, 2018, 11:51:35 »
Sağol muammer abi kenan baiye bizzat sordum bu konuyu mailleşdik. Senin kovanda ana arı olabilir diyor verdiğin test cercevesine meme yapmadılarsa diyor.

Eğer bakire ana arı varsa  nasıl bulacağız bu bakireleri ;) Ben çiftleşmiş ana versem dahi  kabul etmez  buyrun burdan yakın  :)

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #421 : Mayıs 16, 2018, 12:07:21 »
Sağol muammer abi kenan baiye bizzat sordum bu konuyu mailleşdik. Senin kovanda ana arı olabilir diyor verdiğin test cercevesine meme yapmadılarsa diyor.

Eğer bakire ana arı varsa  nasıl bulacağız bu bakireleri ;) Ben çiftleşmiş ana versem dahi  kabul etmez  buyrun burdan yakın  :)

bakire ana varsa beklemen gerekebilir belki 7-10 gün arası ilk yalancıladığı andan itibaren.

bakire yeterince bu zamana kadar çiftleşemediyse veya yağmurlar nedeniyle çiftleşmekte zorluk çektiyse anaya bi şans vermek gerekebilir.

Bakire ana sözkonusuysa ve çiftleşmeye gittiyse, o arıyı kovanda bulamaman gayet normal olsa gerek.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #422 : Mayıs 16, 2018, 13:35:53 »
Abi haklısın da nasıl olacak bu iş bir tarafda yalancılama riski bir tarafda  bakire ana varsa korkusu benim işler karışdı  :-\

Çevrimdışı mehmet tekin uşak

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: uşak
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 24
  • Rakım: 850
« Yanıtla #423 : Mayıs 16, 2018, 23:00:09 »
Ömer aynı durum bende de var, kovanın önüne büyük bir bez ser (beyaz) çerçeveleri tamamını silkele üzerine kovanıda silkele boş çerçeveleri yerleştir arılar kovana tek koldan girerken iyice  bak ana varmı yokmu  kesin çözüm :)

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #424 : Mayıs 17, 2018, 09:05:45 »
Aynen abi güzel taktık uygulanabilir fakat ben dünkü kontrolde birde ne göreyim ana yavruya başlamış  :o

Demekki test çerçevesine meme yapmıyorlarsa bakire ana var demek oluyor bunu deneyimlemiş oldum. Elimdeki ana ile güçlü 10 erçeve kovanlardan iki cerceve arısı ile vede kapalı yavrulu iki

cerceve aldım anayı arasına yerleştirdim  3 gün sonra gider acarım artık. Bir kafkas bölmem oldu sizin anlıyacağınız. Dünkü kontrollerde yakaladığım iki oğulda yavruya geçtiğini gördüm ;)

Bir bölmem vardı anası olmayan onada hazır ana verdim. Onda ne yumurta vardı nede başka birşey kovan uğulduyordu aasızlıkdan verdim hazır ana onada bakalım pazar günü ne olacak.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #425 : Mayıs 21, 2018, 09:50:18 »
Dün arıcılık bilgime bir yenisini daha ekledim :(

Şunu anladım ki yalancılayan  kovana   pekde umut bağlamamak gerekiyor.

Şimdiye kadar farklı zamanlarda iki yavrulu çerçeve, iki adet kapalı meme  son olarakta  1 adet hazırana verdim.

Anayı verirken 3 gün tüm cercevelerinin aldım ve aç dıraktım. Anayı 5 gün kovanda tuttum ve son olarak kontrollü saldım. sıkıntı yok gibiydi sonra önüne beyaz bez sermiştim.

Ana arının ölüsünü bezde gördüm akşam üstü.

Artık kalan sağalar bizimdir.

Dün 6  çerçeve aldığım arılara ham petek girdim bay sıkışmışlar. Ortalaması 8-9 çerçeveye basar olmuş. Nasipse bu ayın sonunda kata çıkma potansiyelleri var.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #426 : Mayıs 21, 2018, 10:31:24 »
Benim düşüncem yalancı ile uğraşma silkele al petekleri kaldır kovanı şeklinde. Gereksiz zaman kaybı diye düşünüyorum.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #427 : Mayıs 21, 2018, 12:12:52 »
Dün arıcılık bilgime bir yenisini daha ekledim :(

Şunu anladım ki yalancılayan  kovana   pekde umut bağlamamak gerekiyor.

Şimdiye kadar farklı zamanlarda iki yavrulu çerçeve, iki adet kapalı meme  son olarakta  1 adet hazırana verdim.

Anayı verirken 3 gün tüm cercevelerinin aldım ve aç dıraktım. Anayı 5 gün kovanda tuttum ve son olarak kontrollü saldım. sıkıntı yok gibiydi sonra önüne beyaz bez sermiştim.

Ana arının ölüsünü bezde gördüm akşam üstü.

Artık kalan sağalar bizimdir.

Dün 6  çerçeve aldığım arılara ham petek girdim bay sıkışmışlar. Ortalaması 8-9 çerçeveye basar olmuş. Nasipse bu ayın sonunda kata çıkma potansiyelleri var.

Profesyonel düşünmek lazım.

O arıyı kurtarabilme ihtimaline harcayacağın emek ve masraf ile, daha faydalı işler yapılabilir.

Mesela o arıyı dağıtsan, diğer kovanlar nasiplenecek. Niye diğer kovanların rızgını geciktiriyorsun, bekletiyorsun, değilmi. Şimdi yapsan bile şimdi verdiğin destek, en az 3 haftaya kadar diğer kovanlara faydalı olacak. Diğer kovanlardaki gelişim sıçrama yapacak. her kovana 1 çerçeve takviye versen, katlanarak daha fazda fayda sağlayacaksın, mum olarak, bal olarak, propolis olarak, tarlacı olarak. Hiç bir fayda sağlamasan bile diğer kovanların hastalanma ihtimalinin düşürmüş oluyorsun kuvvetlendirerek. yani bedava önleyici tedavi.

Hem yalancılayan kovanın tarlacısını da bu kovanı zayıf kovanların üzerine koyarak zayıf kovanların tarlacılarını arttırmış olursun.
Yalancılayan kovanı tekrar kurtarsan bile hiç birşey olmasa büyük ihtimalle yavru çürüğü olacak. Uğraş dur sonra.

Gitti arıcılık, bir kovanda patinaj çekti. Vazgeçmek zor ama, Mantıklı olanı yapmak lazım. Arılık yönetimi olarak düşünmek lazım. Çalışmayanla ayak sürüyenle, şans verip değerlendiremiyorsa dağıtmak lazım ilk fırsatta.

Bir taşla kaç kuş, sen say

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #428 : Mayıs 21, 2018, 13:45:29 »
Abi valla bu arıyı dağıtarak başka arılarla birbirini kırar düşüncesi ile korktum. Dağıtmadım  artık bir sonraki sefere dağıtırım.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #429 : Mayıs 21, 2018, 14:06:59 »
Ben cumartesi petekleri ihtiyacı olanlara dağıtıp kovanı açık bırakmıştım ayrılırken kovanı orada unutunca arılar gitmemiş açık kovanda geceleyin ölmüşler yazık oldu kovanı oradan almamak büyük hata.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #430 : Mayıs 21, 2018, 18:45:13 »
 Yok kovaniyla beraber duruyorlar. Artik  nolursa olsun ben bu yalancilayan kovana cok emek harcadim gerisi kendi bilirler

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
« Yanıtla #431 : Mayıs 21, 2018, 19:44:04 »
Abi valla bu arıyı dağıtarak başka arılarla birbirini kırar düşüncesi ile korktum. Dağıtmadım  artık bir sonraki sefere dağıtırım.
Bence direk dağıtma kovanı yerinden kaldır ön tarafta bir yere çerçeveleri çırp onlar girecek yer bulurlar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #432 : Mayıs 21, 2018, 21:53:44 »
Yalancımayla ilgili:

Bir köpük kovan kıştan anasız çıktı.

Kovanı iptal etmiyeyim deyip: erken olduğundan ilerde ana üretmek için uygun değildi bir yavrulu çerçeve verdim bakıcı arıların çıkmasını ve kovanın devamını sağladım.

Nisan başında  yavrulu 1 çerçeve daha verdim ana arı memesi yapmıştı.

Nisan 25 gibi oldu baktım ana arısı yok, kovanı uzağa silkeledim. boş kovanı getirip yerine koydum.

Arılıktan dönerken silkelediğim yere gidip baktım kapkara bir ana alıp yine kendi kovanına koydum.

1 hafta kadar önce baktım erkek yumurta dolu ana arı döllenmemiş dedim.

Dün silkeleyip kovanı yerinden kaldırayım dedim.

Beni mahcup etti 2 çerçeve hiç boşluksuz kapalı gözlü yumurta var.

Bazen böyle de olabiliyor.

Çevrimdışı KARABACAK

• Ana Arı
  • Ömer Faruk Karabacak
« Yanıtla #433 : Mayıs 22, 2018, 04:13:25 »
Hocam benim bu ilk deneyimim oldu artik sonunu kendi belirleyecek . Benimkisi olmadi nedendir bilmem. Ben kazanilmis deneyim olarak bakiyorum  ;)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #434 : Mayıs 22, 2018, 04:26:35 »

Hocam benim bu ilk deneyimim oldu artik sonunu kendi belirleyecek . Benimkisi olmadi nedendir bilmem. Ben kazanilmis deneyim olarak bakiyorum  ;)

Yalacıya kaçmış olsa da arı senin istersen başka kovanla birleştirip daha fazla bal alabilirsin.

İstersen yeni ana arı üretip, önümüzdeki yıla hazırlık yapmış olursun.