Gönderen Konu: Süleyman ÇELEBİ Arılığı  (Okunma sayısı 12550 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi isa.karisli

• Pupa
  • Yer: Ankara - Golbasi- Altindag
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Süleyman ÇELEBİ Arılığı
« Yanıtla #210 : Mayıs 02, 2017, 20:22:51 »
Onca aşidan biri tutmuş

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aşı yapmak istiyorum bazen tarım kanallarını izliyorum fakat siz aşıyı fazla sarmissiniz gibi  seneye tekrar denersiniz inşallah

Bide Ankara icin aşı zaman yapılmalı?

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #211 : Mayıs 02, 2017, 20:46:41 »
Halil Hoca döllenme ile ilgili bir sorun olmayacağını açıkça ifade etmiş. Peki bu incilerde dikilen memelerin kalitesi ile ilgili bir ifade var mı hocam? Paylaştığının başlıkta meme dikilmesinden değil, hazır meme verilmesinden bahsetmişler de.

Döllenme konusunun kovanın nüfusu ile orantılı olduğu hakkında bir tespitim olmadı.Fakat yumurtlamanın nüfusla doğrudan ilgisi vardır.Ana arının kalitesine gelince arı sütü için 10 çerçeve veya sıkışık genç nüfuslu 8 çerçeveden aşağı kovanlardan üretilen analı zorunlu olmadıkça kullanmam.
En ideali 20 hatta 30 çerçeveli kovandan alınan analardır.Bunların dışındakilerin hepsi şüphelidir.
Üç  beş çerçeveli kovanlardan üretilen analardan uzak durun.

Çevrimiçi bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #212 : Mayıs 02, 2017, 21:08:11 »
Bu baglamda 3 4 çerçeve bölerek kendi kendine yaptirilan ana arilarda kalite aramamak lazim
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #213 : Mayıs 02, 2017, 23:39:47 »
En ideali 20 hatta 30 çerçeveli kovandan alınan analardır.Bunların dışındakilerin hepsi şüphelidir.

Bu baglamda 3 4 çerçeve bölerek kendi kendine yaptirilan ana arilarda kalite aramamak lazim

Sayın betsofwesd, Sayın Göksek PEKYÜREK'in anlatmak istediği bu değil.

Çevrimiçi bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #214 : Mayıs 03, 2017, 09:08:27 »

Murat Hocam
çoklu meme yapımı için mi çok kuvvetli kovan gerekli bu anlamı mı çıkarmamız lazım ?

Mesela ben mayısın son haftası  şöyle bir uygulama yapmayı düşünüyordum  beş kovandan 1 er çerçeve alarak devşirme usulü bölme yapmak ve bu bölmede hem kendi anasını hemde 6 adet çiftleştirme kutularım için larva transferi usulü meme yaptırmayı düşünüyordum. bu bağlamda benim böyle bir kovana yaptıracağım 6-7 ana arı memesi kaliteli olmaz mı ? bu düşünceyi düşünce aşamasında mı bırakayım ne dersiniz ?
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
« Yanıtla #215 : Mayıs 03, 2017, 09:15:15 »
Döllenme konusunun kovanın nüfusu ile orantılı olduğu hakkında bir tespitim olmadı.Fakat yumurtlamanın nüfusla doğrudan ilgisi vardır.Ana arının kalitesine gelince arı sütü için 10 çerçeve veya sıkışık genç nüfuslu 8 çerçeveden aşağı kovanlardan üretilen analı zorunlu olmadıkça kullanmam.

O zaman Ana kutularında üretilen, 10  cm lik 2-3 dalakda
Ki ananın ticari değerinden başkaca değeri yoktur.

Anlamı çıkıyor.

Çünkü bunlarda ciftlestirilen ana yumurta kapatınca tekrar kendi ana sini yetiştirildiği biliniyor.

Yok kendine kullanıyorsa işletmeci seneye bundan ana üretip satıyordur .

Bunlar çok mu kaliteli ki,

Benim 10 cerceveli  arının genç nüfusuna yaptırdığım 5 ana kalitesiz olsun.

Manidar. .

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #216 : Mayıs 03, 2017, 09:32:10 »
Kutuda  yetişen ana arının kalitesiz olacağını düşünmeyin. Kutuda yetişen ana  arılarımın % 80 i  yirmi çerçevede. Başka problem olacağını düşünün. Kaide  haline  gelmesin böyle  düşünceler.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 9 kovan + 2 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #217 : Mayıs 03, 2017, 09:39:26 »
Kutuda  yetişen ana arının kalitesiz olacağını düşünmeyin. Kutuda yetişen ana  arılarımın % 80 i  yirmi çerçevede. Başka problem olacağını düşünün. Kaide  haline  gelmesin böyle  düşünceler.

bu sene deneyip farkı göreceğiz bakalım ne olcak

wolfman87

• Ziyaretçi
« Yanıtla #218 : Mayıs 03, 2017, 11:36:15 »
Bence    inci kutularda  üretilen arılarda  pek sorun olacağını  düşünmüyorum  çünkü  illaki ana arının günlük bir limiti vardır vede o seviyenini üstünde beslenemez  veya beslenirse bizde olduğu gibi değişik sorunlar çıkabilir ben inanıyorum  bilim insanları bu kıritik sayıyı bulmuşlardır.

Birde eski okullardan kalma bilgilerle mantıken zayıf koloniye ana olacak ananın daha iyi döllenmesi vede hayata tutunma davranışı sergilemesi gerekir koloniyi büyütmek için yoksa yüzde olarak az popülasyonlu arılarda anaların kalitesiz ve az yumurtlayan bir özellik alması arı türü için çok büyük tehtit olur.

Bizim yüzlerce arıdan olusan 2 3 4 katlı kovanlarımız var ve her koloniden gelen erkek arılarımız varken binlerce dölümlük ormanda  belkide tek bir kolonının yalıtımı yok arı sayısı az  beslemesi iklim takibini yapan bir arıcısı yok kendine desdek cıkacak bütün bu kötü koşullar birleşince doğada hatrı sayılır bir arı miktarı bulmamız imkansiz olurdu  fakat eskiden arı populasyonunun hep daha fazla oldugu vede arıların artık giderek neslinin tükendiği gerceğide bahsediliyor devamlı bunlar garip çelişkiler.

Velhasıl ben  incilede yetiştirilen anaların pek göze görülecek kalite eksikli olmasını mantıklı bulmuyorum tabi bu dediğim 100 işçi arı ile beslemedende bir verim elde edilir olarak anlasılmasın sadece başabaş noktasını bulmak lazım. 

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #219 : Mayıs 03, 2017, 14:17:05 »
Bence    inci kutularda  üretilen arılarda  pek sorun olacağını  düşünmüyorum  çünkü  illaki ana arının günlük bir limiti vardır vede o seviyenini üstünde beslenemez  veya beslenirse bizde olduğu gibi değişik sorunlar çıkabilir ben inanıyorum  bilim insanları bu kıritik sayıyı bulmuşlardır.

Birde eski okullardan kalma bilgilerle mantıken zayıf koloniye ana olacak ananın daha iyi döllenmesi vede hayata tutunma davranışı sergilemesi gerekir koloniyi büyütmek için yoksa yüzde olarak az popülasyonlu arılarda anaların kalitesiz ve az yumurtlayan bir özellik alması arı türü için çok büyük tehtit olur.

Bizim yüzlerce arıdan olusan 2 3 4 katlı kovanlarımız var ve her koloniden gelen erkek arılarımız varken binlerce dölümlük ormanda  belkide tek bir kolonının yalıtımı yok arı sayısı az  beslemesi iklim takibini yapan bir arıcısı yok kendine desdek cıkacak bütün bu kötü koşullar birleşince doğada hatrı sayılır bir arı miktarı bulmamız imkansiz olurdu  fakat eskiden arı populasyonunun hep daha fazla oldugu vede arıların artık giderek neslinin tükendiği gerceğide bahsediliyor devamlı bunlar garip çelişkiler.

Velhasıl ben  incilede yetiştirilen anaların pek göze görülecek kalite eksikli olmasını mantıklı bulmuyorum tabi bu dediğim 100 işçi arı ile beslemedende bir verim elde edilir olarak anlasılmasın sadece başabaş noktasını bulmak lazım.

üzerindeki arısı ve yeni çıkmış salkımlı genç arılı bir çerçeve kutuya koydum bu konudaki tecrübemi ancak seneye görebileceğiz o zaman mutlaka inci kutu mevzusu acılır
bende tecrübemi yazarım hayırlısı inşallah

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #220 : Mayıs 23, 2017, 20:11:57 »
Boş zamanda biraz tel takalim.  Yavaş yavaş .Bu gerdirme iside çok zormuş 2 tur gerdiriyorum. Sonra ustalar uyariyo

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #221 : Mayıs 23, 2017, 22:03:43 »
Boş zamanda biraz tel takalim.  Yavaş yavaş .Bu gerdirme iside çok zormuş 2 tur gerdiriyorum. Sonra ustalar uyariyo

Erkek büyümüş de babasına yardım ediyor .maşallah.İnşallah arıların yanında da görürüz .

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #222 : Mayıs 23, 2017, 22:40:35 »

Ana arı konusu çok derin olmalı
üç veya dört çerçeveli bölmelerden üretilen analar çok şuphelidir.
Bölmenin zinciride önemli zincir  homojen olmayabilir yaşlı arı sayısı muhtemelen fazladır daha bir çok olumsuz sebep sayabiliriz.
10 çerçevelik kovanda üretilen analar şüphelidir demedim hatta sekiz çerçeve bile olabilir.
Kalabalık kovanda üretilen anaların hepsi iyidir demekte doğru olmaz.İlk kapanan memeler ve son kapanan memelerde şüphelidir.
Toplama kovana ana ürettirmekte pek iyi fikir değil zorunluluk varsa olabilir.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #223 : Mayıs 24, 2017, 09:25:40 »
geçen gün ham petek aldım
satıcı bunlar ince abi ballıkta kullanacaksan iyi olur yerken ağzına çok petek gelmez dedi ( sizlerde böyle petek kullanıyor musunuz? )
yoksa satış hilesi mi bilmem aldım bakalım 2 tanesini hemen çerçeveye taktım
en kısa zamanda katlı kovanıma verip kabarttırcam herhangi bir sıkıntı olur mu bilmiyorum
yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
« Yanıtla #224 : Mayıs 24, 2017, 09:32:54 »
[quote ]
Erkek büyümüş de babasına yardım ediyor .maşallah.İnşallah arıların yanında da görürüz .
[/quote]

Özer Ahmet 'e ( benim küçük herif ) arı elbisesi giydirdik sol üst köşede birde muzipçe yandan baktırdık şimdilik bu
inan bıraksam direk kovanın içine girer daha küçük tam algılayamıyor 3 buçuk yaşında
inşallah maske körük kullanacağı günleri de gelir. Allah hepimizin evlatlarını bağışlasın. Allah'a vatanına milletine anasına babasına itaat eden hayırlı evlatlardan eylesin.

Ben doğayı seviyorum. Ve diğer canlıları İnşallah babası gibi olur. İyi dileklerin için teşekkürler