Gönderen Konu: ordu'dan yeni başlayacağım tavsiyeleriniz?  (Okunma sayısı 637 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 40
ordu'dan yeni başlayacağım tavsiyeleriniz?
« : Şubat 22, 2017, 10:29:20 »
arkadaşlar ordudan yeni katıldım aranıza,bi tanıdığımdan 1 adet kovan ile arıcılığa başlamayı düşünüyorum ama şüphelerim var yapabilir miyim,bu işi hem meraktan hobi olarak hem de ilerde maddi destek olsun diye düşünüyorum.ünye merkeze 7 km falan denizden yaklaşık 1 km yukarda ama rakımı 100m civarı anca olan bi yerde arı yapmayı düşünüyorum evim de oraya yürüme 10 dk mesafede. Havza dan tanıştan 1 adet alıp getirip başlasam mı yoksa illa 2 adet falanla başlamam şart mıdır? burda bana yardımcı olabilecek tek bi tanıdığım var amatörce bikaç yıldır yapıyor o da..o yardımcı olurum dedi ama anlık müdahale edilmesi gereken şeyler olursa nasıl yaparım bilmiyorum? arıcılık kursuna gideceğim ve forumdan yardım istiyorum ilk başta arıyı tanıdıktan alıp gelince ne yapmalıyım? arı ilk defa alıp gelinince yabancı biyere konacakya acaba kaçıp dağılıp giderler mi? araba ile arıyı 3 saat uzaktan getircem o sırada etrafı kapalı olan arılar hırçınlaşır mı? ilk konunca açsak bize saldırırlar mı? geceleyin mi ilk olarak arıları bölgemize koyalım? neler yapılabilir?
teşekkürler
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.

Çevrimdışı EMİN ARICI

• Larva
  • **
  • Yer: Adapazarı/ Aslen Gönen'liyim
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 17
Ynt: ordu'dan yeni başlayacağım tavsiyeleriniz?
« Yanıtla #1 : Şubat 22, 2017, 10:52:40 »
Arıyı gece getir ki kovanın mevcudu tam gelsin.Aksi halde arıların birkısmı eski yerinde kalabilir.Başlangıç için 1 veya 2 kovan yeterli.3 saatlik mesafeden geleceğine göre eski yerlerine gitmeye kalkışmazlar.Kraliçeleri kovanda oldukça kovanını terketmezler.İlk yıl öğrenme yılı olsun.Başka beklentin olmasın.

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
« Yanıtla #2 : Şubat 22, 2017, 11:13:49 »
Hayırlı olsun. Emin ağbimizin yazdığı gibi 1-2 kovan yeter.
Buradaki yazılan bilgilerle, yakındaki arkadaştanda yardım alarak daha kolay ilerleyeceksiniz.
Başarılar.
05322827480

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #3 : Şubat 22, 2017, 11:38:03 »
Ben 2 kovanla başlamanızı tavsiye ederim.
Nisan ayı gibi alırsanız iyi olur.
Abilerin dediği gibi gece taşı çünkü gündüz tarlacı (işçi) arılar dışarıda olur,
Çok fazla sarsmadan getirmeye dikkat edin.
Yeni getirdiğiniz yerde bi kaç gün hırçın olurlar ama kapağı açar açmazda tamamen saldırmazlar tabi.
Kapağı açıp ordan çekilebilirsiniz.
Kovanın ağzı güneye baksın.
Hemen okadar ani müdahaleler gerektiren durumlar olacağını sanmıyorum.
En ani müdahale gerektiren iş baharda koloniniz oğul verirse ozaman bilen birini çağırırsınız oda yeni kovana kor.
Şimdilik benim aklıma gelen bu kadar.
 Yeni hevesiniz hayırlı olsun.
Bu forumu sıkça okuyun aklınıza gelen bütün sorular içerisinde mevcut.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #4 : Şubat 22, 2017, 20:04:05 »
Kovanı koyacağınız yeri düzenleyip arı almaya öyle gidiniz.

Alacağınız kovanı, kovanın açıldığı bir saatte belirleyiniz.

Arıyı akşam saatinde arılar içeriye girince kovannın uçma deliğini hava alacak ve arı çıkmayacak bir şeyle kapatmak gerekir.
Bazı kovanlarda havalanacak şekilde uçma tahtasıyla kapatılabilir.

Bu duruma gelmiş kovanı arabaya yükleyip, yerine getirip koyunuz. 

Uçma deliği açmadan biraz duman verip bekleyiniz sonra deliği açıp arıların çıktığını görünüz.

Ertesi sabah arılar sakince dışarı çıkarlar.

Ama kovanı eve yakın koymayınız.

Çevrimdışı Barutcu Yasin

• Boş Petek
  • Yer: Bursa
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 200
« Yanıtla #5 : Şubat 22, 2017, 20:55:02 »
Sedat bey öncelikle hoşgeldiniz.
sizden önce son kayıt olan benim sanırım. haliyle bu forumun da en acemilerindenim.
sorduğunuz sorulardan çıkarımlarım şu şekilde ifade edebilirim;
* fiilen arılarınızı teslim almadan önce internette ciddi bir araştırmaya girebilirsiniz.
* bu forumu mümkün olduğunca okumanızı şiddetle öneririm. sorduğunuz soruların ve fazlasının cevabını bulacağınıza eminim. kaldı ki her sorunuza yine cevap veren bilgili büyüklerimiz olacaktır.
* kurs almaktan bahsetmişsiniz. yine arıları teslim almadan kursa gidebilirseniz bence daha kolay olur.
* ben aslen trabzonluyum ve sizin bölgenizde tanıdıklarım çoktur. arı nakli, bölme vs için sizin yörenizde havalar yeterince ısınmamış olabilir diye düşünüyorum.
* arı hastalıkları veya hatalı müdahaleler gibi veya başka sebeplerle bir kovanın sönmesi söz konusu olabiliyor diye bana 1 kovanla değil 3-5 kovanla başlamamı önermişlerdi. beraber hareket ettiğim bilgili arkadaşlarımın olmasına rağmen. ben de size bu gerekçelerle 1 değil 2 veya 3 kovanla başlamanızı önereyim.
dediğim gibi çok yeniyim. müthiş zevkli bir uğraş. hayırlı olsun.
yasin.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #6 : Şubat 22, 2017, 23:28:21 »
hayırlı olsun

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #7 : Şubat 23, 2017, 13:35:19 »
Şimdiden hayırlı olsun.

Olur abi Allah'ın izniyle 1 yada 2 kovanla baslamak en uygunudur bence.

Arılarınızın yanında oturup onları izlemek ve kovanları actığınızdaki hazzı bir çok şeyde bulamassınız...

Çevrimdışı sedat-dmrcn

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ordu/ünye
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #8 : Mayıs 03, 2018, 13:23:42 »
Sedat bey öncelikle hoşgeldiniz.
sizden önce son kayıt olan benim sanırım. haliyle bu forumun da en acemilerindenim.
sorduğunuz sorulardan çıkarımlarım şu şekilde ifade edebilirim;
* fiilen arılarınızı teslim almadan önce internette ciddi bir araştırmaya girebilirsiniz.
* bu forumu mümkün olduğunca okumanızı şiddetle öneririm. sorduğunuz soruların ve fazlasının cevabını bulacağınıza eminim. kaldı ki her sorunuza yine cevap veren bilgili büyüklerimiz olacaktır.
* kurs almaktan bahsetmişsiniz. yine arıları teslim almadan kursa gidebilirseniz bence daha kolay olur.
* ben aslen trabzonluyum ve sizin bölgenizde tanıdıklarım çoktur. arı nakli, bölme vs için sizin yörenizde havalar yeterince ısınmamış olabilir diye düşünüyorum.
* arı hastalıkları veya hatalı müdahaleler gibi veya başka sebeplerle bir kovanın sönmesi söz konusu olabiliyor diye bana 1 kovanla değil 3-5 kovanla başlamamı önermişlerdi. beraber hareket ettiğim bilgili arkadaşlarımın olmasına rağmen. ben de size bu gerekçelerle 1 değil 2 veya 3 kovanla başlamanızı önereyim.
dediğim gibi çok yeniyim. müthiş zevkli bir uğraş. hayırlı olsun.
yasin.
hocam sağolun uzun süre foruma girememiştim siz de hoşgeldiniz.Geçen yıl tek arı ile bismillah dedik şükür bu yıl 4 kovan daha satın aldım
Onların karınlarından, farklı renk ve çeşitlerde şerbet (kıvamından bir sıvı) çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır.