Gönderen Konu: yarım ballık hk  (Okunma sayısı 4119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
Ynt: yarım ballık hk
« Yanıtla #45 : Aralık 14, 2017, 09:12:42 »
ben seneye kasnaklara ağırlık verecem,geçen sene kendimi fazla yordum,baharda arının kabartma hızına mesaiden dolayı yetişemiyordum,tüm kovanlarda her zaman son çerçevede bir kasnak kalacak,kovanlarımın sayısı seneye maximum 75 şi geçmeyecek,50 ye zor bakarken 75 e ancak kasnaklarla bakabilirim..

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #46 : Aralık 14, 2017, 10:32:43 »

Kuluçkalığı da yarım ballıklarla yapsak nasıl olurki; iki dar ballık= bir kuluçkalık. ???
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı özgür güzel

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #47 : Aralık 14, 2017, 10:43:28 »

Kuluçkalığı da yarım ballıklarla yapsak nasıl olurki; iki dar ballık= bir kuluçkalık. ???

ben bunu denemek istiyorum. katların çoğalması durumunda fazla katları zayıf arılara tüm kat olarak birleştirmek aklıma geldi.
normal kovanlardada kuluçkalık+tam ballık+yarım ballık şeklinde denemek istiyorum

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #48 : Aralık 14, 2017, 17:58:56 »
Ana bal özü akımında güçlü olan kovanlarda ballık sık, sık gözden geçirilmeli,

Ballık dolabilecekse eğer tam ballığın altına bir yarım kat ballık konulmalı.

Bu uygulamayı güçlü kovanlarda ben yapıyorum ve arı sıkışıp zorlanmadan yarım kat ballıkta da çalışmaya başlıyor.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #49 : Aralık 14, 2017, 19:14:40 »
Yarım ballık konusunda da koloni yönetimini nasıl yaparız?

Birisi koloni destek yöntemi. Oğulu önlemek için ana arısı 1 yaşına girmemiş olmalı. Yani aynı sene üretilen ana arı ile. Bu konuyu açmak lazım. İyi işe yarıyor.

Diğeri, bir çerçevede larva pupa karışık olmadan kuluçka düzenini erkenden sağlamak. İlk bahar gelişimini hızlandırmak için.

Bu iki yöntem kullanılarak yeterli olanak sağlanır.

Eğer zayıf kolonimiz çoksa; diğeri de eşitleme. Bu üçünü kombine ederek destek koloni yöntemini uygulamak için yeterli olanak sağlanır.

Bir diğeri de, yarım ballık çerçeveye sıkışamayacak kadar olan koloniyi, kuluçka bakımından biraz kurtararak sıkıştırmak. Sezonu boş geçmemesi için. Alınan kuluçka çerçeveleri bölmelere dağıtılır. Ana arı ızgarası kullanılır, meme kontrolü devam eder.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #50 : Aralık 14, 2017, 20:40:59 »
Destek koloni yöntemi için, en erken ne zaman ana arı üreteceğimize karar verelim. Ana nektar akımına kadar yetiştirmemiz lazım.

İlk adım için benim takvimim Nisanın ilk haftası geçmeden. Nisanın ilk haftasında koloni sıkışık 10 çerçeve olmalıdır. Nisanın ilk haftası ana arı hapsedilir, iki çerçeve kapalı çıkanlı destek verilir. Sekizinci gün ana arı alınır, anaç koloniden günlük yumurtalı çerçeve verilir. Şerbetle 5-6 litre koyu besleme yapılır.

Miller tarzı çerçeveye gerek yok. Yumurtaların altında, el demiri ile ezerek, meme oluşturulabilecek boşluklar oluşturulur. Yumurtanın bulunduğu gözün aşağı bakan kenarı açılmalı ki, bozulmamış göz içinden uzanan meme olmasın. Şerbet verilir.

5-6 gün sonra larvalı çerçeve ile destek verilir. İçinde günlük yumurta ve günlük larva olmasın. Yine de bu çerçevede, 3 gün sonra meme kontrolü yapılsa iyi olur. Bu desteğin amacı varroaları bu çerçevelere toplamaktır. Aynı zamanda 2 adet kapalı çıkanlı destekte verilir. Memeler kapanınca kötü görünen memeler seyreltilir. 2 çerçeve kapalı destek verilir. Kat vermek zorundayız. Koloni ne kadar genişlerse o kadar iyi.

Memeler 13 günündeyken koloni 4-5 memeli olarak ikiye bölünür. Memelerden ana arılar doğacağı gün öncesinde, kovanın giriş deliği kapatılır, iki gün sonra açılır. Doğan ana arılardan güçlüsünün galip gelmesi sağlanır.

Ana arının kuluçkaları kapandıktan sonra kapalı çıkanlı desteğe başlanır.

Zayıf bölmelerde yeni ana arıya ait kuluçkalı çerçeveler kapanmadan önce kapalı çıkanlı destek verince sorun yaşanmıyor.

Güçlü bölmede çiftleşmeden önce kapalı çıkanlı desteği test etmedim. Desteğin sınırını bilmiyorum. Ama arılar çok fazla hırçın oluyor, bilmekte yarar var.

Zayıf bölmeler destek kolonisi yöntemi ve besleme ile Temmuz akımına yetişiyor. Temmuz akımı bereketli olunca verim çok çok iyi oluyor.
aa

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #51 : Aralık 14, 2017, 21:15:08 »
Kuluçka başlangıç döneminde, ilk kuluçka yapılan çerçevelerde orta kısımlarda kapalı kuluçka alanı varken, etrafında açık kuluçka alanı olur. Bu şekilde, kapalı-açık-kapalı-açık kademeli genişleme oluşur. Böyle bir çerçevede yavrular farklı dönemlerde olduğu için bakım yapan arıların çalışmalarını da zorlaştırır. Başlarda sorun değildir.

İşçi arılar, bu çerçevelerden ziyade full yavrulu çerçevelere bakımı tercih ederler. Ana arı yumurtlaması açısından da durum böyledir, yumurtayı dizmek ister.

Aradaki düzensiz kuluçka alanı bulunan çerçeve dışa alınır, yerine kabarmış çerçeve konulur. Düzensiz çerçeve boşalınca, başka bir düzensiz çerçeve ile yer değiştirilir.

İlerleyen zamanlarda, havalar ısındıkça, koloni gelişirken, kuluçka alanı düzenli çerçeveler başlar. Düzenli çerçevelerde, gözlerdeki yavrular aynı yaştadır. Bakım kolaydır.

Zamanı gelince anlaşılır, koloni yönetimi, bir açık bir kapalı kuluçka şeklinde yapılır.
aa

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #52 : Aralık 14, 2017, 21:24:57 »
Yazıyı gönderdikten sonra çok düzeltme yapıyorum. Yazmak zor.  :)
aa

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
« Yanıtla #53 : Aralık 14, 2017, 21:55:21 »
Yazınız için teşekkürler Adem bey,
Geçenlerde bir yerde okumuştum.
Anaç koloniden yumurta verildiğinde bakıcı arıların arısütü ile beraber o bakıcıların Dna ve Rna özellikleri de yeni anaya geçiyormuş.
Böyle olunca yeni ana istediğümiz damızlık koloninin özelliklerini tam anlamıyla taşımayabiliyormuş.

Bende sizin yöntemi uygulamak istiyorum ama bu bilgi kafamı karıştırıyor.

Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #54 : Aralık 15, 2017, 05:36:36 »
Değerli dostlar sıfırdan başlayan için yarım balıkların çerçevelerini kabartmak için alt kata orta çerçeve olarak koyup birkaçgün içinde kabartıp ana yumurta attıktan sonra üst kata arısıyla birlikte çekip bu işlemi tekrarlıyorsunuz kolaygelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimiçi bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #55 : Aralık 15, 2017, 08:09:40 »
Arkadaşlar Merhaba ,

Yarım ballık konusunda bende geçen sezon bir girişimde bulundum tabi varroa baskınından dolayı sezonum çok verimli geçmedi ve yarım ballıklar pek işe yaramadı inşallah bu sene verim alır sonuçları sizinle paylaşırım...

Sonunda yarim balliklarim geldi.  2 yarim 1 tam olacak sekilde imal ettirdim. 13 cm yukseklik. Bu seneki bolmelere birer kat verip petekli bal yaptirmak amacim umarim başarılı olurum.

Murat hocam sizede tavsiyelerinizden dolayi teşekkür ederim.

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #56 : Aralık 15, 2017, 09:30:13 »
Yazınız için teşekkürler Adem bey,
Geçenlerde bir yerde okumuştum.
Anaç koloniden yumurta verildiğinde bakıcı arıların arısütü ile beraber o bakıcıların Dna ve Rna özellikleri de yeni anaya geçiyormuş.
Böyle olunca yeni ana istediğümiz damızlık koloninin özelliklerini tam anlamıyla taşımayabiliyormuş.

Bende sizin yöntemi uygulamak istiyorum ama bu bilgi kafamı karıştırıyor.

Karakter anne ve babadan gelen kromozomlarla geçiyor.

İnsanlarda kan ile DNA ve RNA alıyor ama karakter değişyor.

Beslenerek alınan DNA ve RNA'lar sindirilerek yok oluyordur.
aa

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #57 : Aralık 15, 2017, 18:11:09 »

Çerçeve küçük olduğundan dış ölçüsü aynı kalmak şartıyla malzeme kesitleri inceltilebilir.

Malzemelr inceltilir veya kavak ağacı da kullanılabilir.

Bu çerçeveler zaten petekli bal amaçlı olduğundan geri dönüşü olmayacak, ucuz olmasında yarar var.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Kan Grubu BRh+
« Yanıtla #58 : Aralık 15, 2017, 18:35:26 »
Karakter anne ve babadan gelen kromozomlarla geçiyor.

İnsanlarda kan ile DNA ve RNA alıyor ama karakter değişyor.

Beslenerek alınan DNA ve RNA'lar sindirilerek yok oluyordur.

Değişmiyor kelimesni yanlış yazmışım.

İnsanlarda kan ile DNA ve RNA alıyor ama karakter değişmiyor.
aa

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #59 : Aralık 22, 2017, 21:45:49 »
merhaba,
forumda araştırdım. yarım ballık genelde zayıf kovanlar için kullanılabilir şeklinde bir bilgiye ulaştım.
benim aklıma takılan ise :
Ankara gibi nektar akım zamanı kısa yada yetersiz olan bir bölgede olduğum için ballığı yarım ballığa değiştirsem daha verimli bir bal almam mı ?
bir de tüm kovanlarım lanstront modelinde. yarım ballığa çevirmem çok mu masraflı olur... ballıklar, çerçeveler hepsi mi değişmeli yoksa sadece çerçeveleri değiştirsem yeterli olur mu ?
teşekkürler...

yarım ballığa ilk baharda arılar çabuk yavru atıp rahat yumurtluyorlar sıcak olduğu için, ama en zayıf tarafı kışın kullanılmaması gerekir arı kışlatmak için, yarım ballıkta arılar yeterli salkımı oluşturumazlar, buna dikkat edilmeli. ilk baharda yarım ballığa haftada bir düzenli ve sık sık mum atıp yumurta yapabilir, zamanında ekleme yapmazsanız üst katı atmazsanız oğula gider. zararı da bu.