Gönderen Konu: en iyi oğul nasıl yakalanır....  (Okunma sayısı 1903 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı syt

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: edirne
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 4
Ynt: en iyi oğul nasıl yakalanır....
« Yanıtla #15 : Ocak 11, 2017, 09:06:18 »
boş laf etmeyin soruma cvp verin arkadaslar....

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #16 : Ocak 11, 2017, 09:52:46 »
boş laf etmeyin soruma cvp verin arkadaslar....
arkadaşlar gayet güzel cevaplar yazmışlar anlayana. tesekküretmen gerekirken bence senin yazdıkların boş laf...
MURAT52

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #17 : Ocak 11, 2017, 10:39:15 »
syn ustalarım arılarımın hepsi eşek arısı istilasıyla yok oldular bı öncekı formada yasmıştım...
ben bu arı işini seviyorum ama bi turlu tutturamadım bana;
yaza ne yapsam kesin oğul yakalaya bilirim taktik verirmisiniz
tecrübeleriniz için teşekkürler...
Benim  her sene 12 yada daha fazla oğul yakalayan bir akrabam var başka köyde. Kendisi oğul dönemleri boş kovanları tarlasına koyuyor içinde önceki yıldan kalma siyah Petek koyuyormus.   Ana spreyi de sıkıla bilir mis kovana. Bu şekilde tutuyor oğulları.

Emrah ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #18 : Ocak 11, 2017, 11:52:43 »
Hasta bir arı girerse kovanınıza canınız yanar benim biraderde 25 arı tutmuş nosemadan 45 arısı ölmüş geçen yıl o dışarıdan tutulan oğulu kar zannediyor sahibine hayrı olmıyan arıdan sizede hayır gelmez
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı ÖZCAN ÜNLÜ

• Pupa
  • Yer: Afyon/ Sandıklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1+1
  • Rakım: 1233m
« Yanıtla #19 : Ocak 11, 2017, 11:55:01 »
Oğul arısı nereye konar ?
En yakın bir yere mi konar ?
Yoksa senin yazdığın gibi 5 Km den fazla uzak yere mi konar ?
Volkan Bey Anlatmak istediğim hassas nokta burası, Zaten en yakın ağaca konan arı o arılığın sahibinindir. Mesele müdahalede bulunmaz ise o en yakın dala konan oğulun yapacağıdır. Ne kadar süre o dalda kalır,  Hava şartlarına göre birkaç saat orada asılı kalır, Oğul o durumda alınmaz ise bir süre sonra havalanır, ve en az 3-5 km gibi bir mesafe ve daha fazlasını uçarlar yeni bir yuva ararlar.Yani cümledeki hassas kelime '' uçuşa başladı mı'' kısmı oluyor.

Çevrimdışı ÖZCAN ÜNLÜ

• Pupa
« Yanıtla #20 : Ocak 11, 2017, 12:44:17 »
Hasta bir arı girerse kovanınıza canınız yanar benim biraderde 25 arı tutmuş nosemadan 45 arısı ölmüş geçen yıl o dışarıdan tutulan oğulu kar zannediyor sahibine hayrı olmıyan arıdan sizede hayır gelmez
Bence tanımadığın bir arıcıdan alınacak bir arıdaki hastalık ihtimali, dağdan yakalanmış bir oğuldaki hastalık ihtimalinden daha yüksektir. Bu biraz şanstır.
  Bence bu oğul yakalama işinin maddiyat ile çok alakası yok. Bu tamamen bir zevktir. Aslında ona harcanan zaman ve  masraflar ile daha maliyetli oluyor.

Birde bu oğul yakalama işini bu doğru değildir diyenleri anlayamadım. Gidip kişinin arılığındaki oğulu alacak kadar basit olunmaz herhalde.
    Acaba diyorum arılığının yakınındaki bir ağaca konan oğul arısını (tabi kendi arılarının oğulu olmadığını bilecek kadar takipte olmak şartı ile) bu benim arılardan değil diyerek kaç arıcı almaz.
    Yani bu işten hayır gelmez falan lafları biraz boş, Başkasının malına zarar vermedikten sonra bir sakıncası yok. Doğada bahar ayı gelince kaya kovuklarına giren kaç tane arı gördüm, ama kış bitince bir daha ki bahar hiç birini göremedim, çünkü gerekli gelişmeyi sağlayamadıkları için kışı çıkaramadılar ve öldüler. Doğada kalıp ölmesi mi daha iyi ya da bir arıcının elinde en azından %50 yaşama ihtimali mi daha iyi
    Bulunduğum bölgeye gezginci arıcı çok gelir. Ara ara ziyarette bulunup sohbet ederiz. Böyle bir sohbet esnasında adamın 800 kovanı var. Çıkan oğul başka bir kovanın üstüne girdi ne olacak şimdi dedim, kim güçlü ise o kazanır dedi. Yani arı gitmek istemedi mi dolu kovana girer gene gitmez.

Haaa uçuşa geçip giden oğulun ardından da hiç koşanı görmedim. Sonuçta arıların üstünde kimin olduğuna dair plakası da yok, sanırım bu arılar benim arılara benziyor diye iddia edecek kişi  çok azdır herhalde ;D

Yani bence şöyle doğru değil böyle doğru değil demek yanlış, kurallara uyduktan sonra  bu tamamen bir zevktir. Bu tür bir uğraş ile arıların takibi ve davranışı konusunda daha çok tecrübe kazanıldığınıda idda ederim.

Çevrimdışı syt

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #21 : Ocak 11, 2017, 12:53:43 »
Benim  her sene 12 yada daha fazla oğul yakalayan bir akrabam var başka köyde. Kendisi oğul dönemleri boş kovanları tarlasına koyuyor içinde önceki yıldan kalma siyah Petek koyuyormus.   Ana spreyi de sıkıla bilir mis kovana. Bu şekilde tutuyor oğulları.

Emrah ÇITAK

paylaşımınıs için teşekkürler emrah bey...

Çevrimdışı syt

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #22 : Ocak 11, 2017, 12:54:49 »
Bence tanımadığın bir arıcıdan alınacak bir arıdaki hastalık ihtimali, dağdan yakalanmış bir oğuldaki hastalık ihtimalinden daha yüksektir. Bu biraz şanstır.
  Bence bu oğul yakalama işinin maddiyat ile çok alakası yok. Bu tamamen bir zevktir. Aslında ona harcanan zaman ve  masraflar ile daha maliyetli oluyor.

Birde bu oğul yakalama işini bu doğru değildir diyenleri anlayamadım. Gidip kişinin arılığındaki oğulu alacak kadar basit olunmaz herhalde.
    Acaba diyorum arılığının yakınındaki bir ağaca konan oğul arısını (tabi kendi arılarının oğulu olmadığını bilecek kadar takipte olmak şartı ile) bu benim arılardan değil diyerek kaç arıcı almaz.
    Yani bu işten hayır gelmez falan lafları biraz boş, Başkasının malına zarar vermedikten sonra bir sakıncası yok. Doğada bahar ayı gelince kaya kovuklarına giren kaç tane arı gördüm, ama kış bitince bir daha ki bahar hiç birini göremedim, çünkü gerekli gelişmeyi sağlayamadıkları için kışı çıkaramadılar ve öldüler. Doğada kalıp ölmesi mi daha iyi ya da bir arıcının elinde en azından %50 yaşama ihtimali mi daha iyi
    Bulunduğum bölgeye gezginci arıcı çok gelir. Ara ara ziyarette bulunup sohbet ederiz. Böyle bir sohbet esnasında adamın 800 kovanı var. Çıkan oğul başka bir kovanın üstüne girdi ne olacak şimdi dedim, kim güçlü ise o kazanır dedi. Yani arı gitmek istemedi mi dolu kovana girer gene gitmez.

Haaa uçuşa geçip giden oğulun ardından da hiç koşanı görmedim. Sonuçta arıların üstünde kimin olduğuna dair plakası da yok, sanırım bu arılar benim arılara benziyor diye iddia edecek kişi  çok azdır herhalde ;D

Yani bence şöyle doğru değil böyle doğru değil demek yanlış, kurallara uyduktan sonra  bu tamamen bir zevktir. Bu tür bir uğraş ile arıların takibi ve davranışı konusunda daha çok tecrübe kazanıldığınıda idda ederim.

harikasın abi tesekkurler...

Çevrimdışı ÖZCAN ÜNLÜ

• Pupa
« Yanıtla #23 : Ocak 11, 2017, 12:59:45 »

harikasın abi tesekkurler...
  Syt, kullanıcı rumuzun kullanışsız düzeltmen faydalı olacaktır.  Bildiğimiz konularda yardımcı olmaya çalışırız .

Yalnız galeyana gelip '' boş laf etmeyin'' gibi cümleler kurman hoş değil, bence küçük bir özür cümlesi kurmalısın.

Biz bildiğimiz konularda her zaman yardımcı olmaya çalışırız.

Çevrimdışı syt

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #24 : Ocak 11, 2017, 13:03:00 »
  Syt, kullanıcı rumuzun kullanışsız düzeltmen faydalı olacaktır.  Bildiğimiz konularda yardımcı olmaya çalışırız .

Yalnız galeyana gelip '' boş laf etmeyin'' gibi cümleler kurman hoş değil, bence küçük bir özür cümlesi kurmalısın.

Biz bildiğimiz konularda her zaman yardımcı olmaya çalışırız.

abi benım sorum gayet kısa tekrar tekrar sorumun dışında bana istemediğim cvplar verdıklerı ıçın yasdım k.bakmasınlar samimi duygularla yasanları tensih ederim onlardan ösür diliyorum...
eksik olma abi

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #25 : Ocak 11, 2017, 15:47:16 »
Forumda oğul ve oğul yakalama konusunda sorduğunuz sorunun cevapları mevcut.

Ki buna ragmen size cevap veren kişiler bu işi gerçekten bilen , tecrubelerini , bilgilerini anlatmaktan çekinmeyen büyüklerimiz.

ilk önce güzelce okuyup araştırıp saygı cercevesini geçmeyelim...

Çevrimdışı ileri19

• Pupa
  • Yer: çorum
  • Merkat et , Araştır, Öğren ve Uygula
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 600
« Yanıtla #26 : Ocak 11, 2017, 16:04:03 »
Forumda oğul ve oğul yakalama konusunda sorduğunuz sorunun cevapları mevcut.

Ki buna ragmen size cevap veren kişiler bu işi gerçekten bilen , tecrubelerini , bilgilerini anlatmaktan çekinmeyen büyüklerimiz.

ilk önce güzelce okuyup araştırıp saygı cercevesini geçmeyelim...
Sürekli şurada yazıyor demek yanlış.  Ayrıca sorulan bir soru var cevap verilse ne olur.
Yapma etme yada surda yazıyor demek yerine.
Bunun yanında biraz daha üslup düzgün olabilir. Ki özür de dinlenmiş.
Bende soru sorunca surda yazıyor deniyor. O zaman hiç birşey yazmayalım sadece okuyalım.  Ama okuduklarım benim için yeterli değilse? Kafayı yiyelim daha iyi

Emrah ÇITAK

Emrah ÇITAK

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #27 : Ocak 11, 2017, 17:48:59 »
Bulma yakalama oğuldan hayır gelmez yakalayıp hayır görende görmedim varsa gören söylesin
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı ademselvi

• İşçi Arı
  • Yer: tosya
    • tosyadaaricilik
  • Kovan Sayısı: 28
  • Rakım: 900
« Yanıtla #28 : Ocak 11, 2017, 18:54:11 »
ben hayır gördüm..nerden çıkıyor hayır gelmez. allahın ikramı gibi görülemezmi...adamın oğulu çıkmış. görmemiş. baKMAMIŞ. ogul kaçmış. zaten oğul daha önceden kendisine yer arıyor. saklanılan kovanı bulmuş..ne var bunda. dağa gidip  kendi kendine yaşayacak arıya sahip  çıkılmış oluyor..ç ilacını yapari şerbetini verir.. hırsızlıkmı bu..

Çevrimdışı Mestan BESLER

• MESTAN BESLER
  • Pupa
  • Yer: TOKAT
« Yanıtla #29 : Ocak 11, 2017, 20:00:17 »
Bundan 8-9 sene önce derme çatma kendi yaptığım 3 kovanı kendimize ait tarlaya ağaçların gölge sarsılmayacak yerlerine yerleştirdim.Öğleye kadar yerleştirdim öğleden sonra 2 adetine oğul girdi.Ne bir ok işareti koydum nede bi tarif  verdim.Şu an 75 kovanım var ve temeli bu arılar.Bu durumu kısa ve öz şöyle özetleyemezmiyiz.Nasipse gelir hintten yemenden Nasip değilse ne gelir elden.Saygılarımla.
İnsanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi yeğlerim.