Gönderen Konu: 45. Apimondia - Dünya Arıcılık Kongresi 29 Eylül – 4 Ekim 2017  (Okunma sayısı 2178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 186
Apimondia kongresi fiyatları için Ziya Şahin ( Merkez Arıcılar Birliği Başkanı) açıklama yaptı.
Arıcılık Birliği üyesi kişiler birliğe başvuru yaptıktan sonra birlik tarafından verilecek kimlik kartı ile 30 ₺ karşılığı ziyaret yapabilecek.
Bunun dışındaki kişiler ise 35 euro ödeyecekmiş.
Güncel durum bu şekilde.

İyileştirme sadece TAB üyeleri için gözüküyor.
05322827480

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
İstanbul da tatilde yapılır. Kongreye de gidilir.
Muğla daki kongreye 2000 kişi katılmış.  Ziya başkan söyledi.
WhatsApp

Okuduğunuzu anlamakta bir sorununuz yok değil mi?

O kongrede idim ve kaç kişi katıldığını biliyorum elbette.

Bir önceki cümleyi neden bir sonraki cümle ile bağ kuramıyorsunuz?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İstanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Apimondia kongresi fiyatları için Ziya Şahin ( Merkez Arıcılar Birliği Başkanı) açıklama yaptı.
Arıcılık Birliği üyesi kişiler birliğe başvuru yaptıktan sonra birlik tarafından verilecek kimlik kartı ile 30 ₺ karşılığı ziyaret yapabilecek.
Bunun dışındaki kişiler ise 35 euro ödememiş.
Güncel durum bu şekilde.

Durum tam olarak böyle değil, biraz açayım.

Daha önce de bahsettiğim gibi bu bir Dünya kongresi ve işin gerçek sahibi Apimondia Dünya Arıcılar Birliği. Yani öyle istediğiniz gibi at koşturamıyorsunuz, kendi kuralları var.

Bizim ancak yapabildiğimiz fiyatları TAB üyesi arıcılar için fuar ve bilimsel oturumları kapsayacak şekilde günlük 35.-Euro kongre boyunca da 80.-Euro'luk bir kayıt ücretine çektirmek oldu.

Ziya bey'in bahsettiği 30.-TL ise bambaşka bir proje.

Eğer TAB üyesi İl Birliği üyesi olan arıcı başına 30.-TL öderse o birlik üyesi arıcıların yaka kartları Birlik adresine gönderilecek, tüm arıcılar 4 gün boyunca kongreye girebilecek. Bunun şartı İl Birliği'nin bu işi üstlenmesi ve tüm üyeleri için üye başına 30.-TL ödeme yapması.

Misal 500 üyesi olan X birlik 500 X 30.-TL = 15.000 TL yatırdığı takdirde 500 üyesinin yaka kartı kongreden önce kendilerine teslim edilecek, o 500 kişiden kaç kişi gelir bilemiyorum.

İl Birlikleri'nin ortaya çıkan bu bedeli toparlayabilmesi için de proejeler var. Ajanslar, özel idareler vb. kurumlarla görüşüldü. Ayrıca bazı firmalar da İl Birlikleri'nin kendilerinden yaptığı alışverişin %5-10 arası bir bedelini o Birlik adına kayıt ücreti olarak yatıracak.

Gönül ister ki birileri çıksın, bu sorumluluğu paylaşsın, maddi destek versin ve böylece kongrenin kapıları tüm vatandaşlara açılsın ama ortam malum, sizlerin desteklerini bile alamadığı ortamda biz bir şeyler beklemeyi bıraktık.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Birlik yönetim kurulu, genel kurulundan böyle bir yetki almadan üye sayısı x belirli bir bedel Apimondia için para yatırsın.

Haydi yapsınlar da görelim.

Yok öyle bir metot.

Milli mesele falan demesin kimse.

Kurallar çerçevesinde olmalı herşey.

Kolaycılık...

Garanti gelir olursa bende yaparım Apimondia...

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
Birlik yönetim kurulu, genel kurulundan böyle bir yetki almadan üye sayısı x belirli bir bedel Apimondia için para yatırsın.

Haydi yapsınlar da görelim.

Yok öyle bir metot.

Milli mesele falan demesin kimse.

Kurallar çerçevesinde olmalı herşey.

Kolaycılık...

Garanti gelir olursa bende yaparım Apimondia...

Genel Kurul, Tüzük, oluru olmazı onu ben bilmem. Kim neyi ne şekilde yapacak göreceğiz, umarım hepsi onayını alır da yapar. Ve en azından 60.000 arıcının yaka kartı hazırlanır.

Ki bu bahsedilen bedellerin çoğu muhtemelen birlikler tarafından değil projeyi sundukları kurumlar, kampanyaya katılan firmalar, illerindeki özel ya da kamu kurumları tarafından yatırılacak.

Benim anlamadığım şey bunun neresi kolaycılık?

Kafa kafaya verdik, en azından 60.000 arıcının kayıt ücretinin karşılanması için hem projeler hem de farklı kaynak alternatifleri yarattık. Defalarca ajanslarla toplantılar düzenlendi, arıcıların kayıt ücretinin karşılanması için çalınmadık kapı bırakılmadı, firmalarla kampanyalar için görüşmeler yapıldı.

Kolaycılık bunun neresinde?

Bazı şeyler size kolay geliyor ama öyle değil.  Garanti gelir yok, garanti gelir olmadan Apimondia yapmaya çalışıyoruz. Bizim bazı dönemler sokağa çıkmaya korktuğumuz şehre yurt dışından insan getirmek için kendimizi paralıyoruz.

Kongre düzenlemek, hele böyle bir boyutta dünya kongresi düzenlemek hiç kolay değil. 100 kişilik seminerden değil, sadece kongre günlerinde yüzlerce kişinin görev alacağı bir organizasyondan bahsediyoruz.

"Garanti gelir olursa ben de Apimondia yaparım" fazla iddialı bir cümle.

Benim "5-10 kovan verin, içine de arıyı koyun, ben de arıcılık yaparım" demem gibi bir şey.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Kolaycılık.

Hem de en âlâsından.

60.000 x 30

Bu rakamı kongre kayıt ücreti olarak karşılamak için gereken katılımcı sayısının nasıl yakalanacağını düşünülünce.

Ayrıca bu ülkede arıcılık sadece TAB üzerinden yürümüyor.

Amatör arıcı ne olacak?

Arıcının eşi de gitmek isterse?

Bal Üreticileri Birliği üyeleri?

Garanti gelir.

Garanti gelir olunca bu ülkede organizasyon şirketi mi yok?

Apimondia için 15.000 arıcı gelecek. İşte bu da bedeli. Hem de kongre resmi kayıt ücreti şeklinde diyelim bakalım.

Sizler işin içinde iken dışarıdan objektif bakanlar kadar göremezsiniz olanı biteni.

Doğru bir yöntem değil bu seçenek.

Daha kolay yöntemi var hem de çok kolay.

Ve sürekli hiç gündeme getirilmeyen.

Konaklama - Yeme&İçme işleri hesaplandığında.

4 gün...

Valla işiniz zor.

Allah kolaylık versin.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
Kolaycılık.

Hem de en âlâsından.

60.000 x 30

Bu rakamı kongre kayıt ücreti olarak karşılamak için gereken katılımcı sayısının nasıl yakalanacağını düşünülünce.

Ayrıca bu ülkede arıcılık sadece TAB üzerinden yürümüyor.

Amatör arıcı ne olacak?

Arıcının eşi de gitmek isterse?

Bal Üreticileri Birliği üyeleri?

Garanti gelir.

Garanti gelir olunca bu ülkede organizasyon şirketi mi yok?

Apimondia için 15.000 arıcı gelecek. İşte bu da bedeli. Hem de kongre resmi kayıt ücreti şeklinde diyelim bakalım.

Sizler işin içinde iken dışarıdan objektif bakanlar kadar göremezsiniz olanı biteni.

Doğru bir yöntem değil bu seçenek.

Daha kolay yöntemi var hem de çok kolay.

Ve sürekli hiç gündeme getirilmeyen.

Konaklama - Yeme&İçme işleri hesaplandığında.

4 gün...

Valla işiniz zor.

Allah kolaylık versin.

Hayır değil, hem de hiç kolay değil.

60.000 X 30 = 1.800.000 TL
1.800.000 / 4 = 450.000 Euro
450.000 Euro = 1800 X 250 Euro

Yani sorunuzun cevabı 60.000 kişiden gelmesi beklenen geliri ben normalde 1800 kişiden karşılıyorum. Ticari firma olarak benim elimde olsa ben bu projeyi hayatta kabul etmezdim.

Bu projeye her birlik eşlik ederse ben Apimondia'ya vermem gereken ve kongre masraflarını karşılamak için ihtiyacım olan kayıt ücretini arıcı dışında yarattığım kaynaklardan karşılıyorum, bir yandan da 60.000 arıcıya kongre girişi verebiliyorum. Bence harika bir proje. Umarım başarıya ulaşır.

He siz farkında değilsiniz tabi ama şu an İstanbul'da düzenlenecek tek uluslararası kongre Apimondia Kongresi. Bir tane kongre kalmadı, hepsi güvenlik ve maddi kaygılarla şehirden alınıyor. Biz bu projeyle bir yandan yurt dışına da "Ben 60.000 arıcının kaydını yaptım, 8-10 bin kişinin de gelmesini bekliyorum. Sen bu kongreyi benden alamazsın" demiş oluyorum.

Kolaycılık hiçbir şey yapmayıp, ayakları uzatıp "Kayıt ücreti 250 Euro, isteyen gelir istemeyen gelmez" demektir.

Arıcılık bu ülkede TAB üzerinden yürümüyor ama 45. Apimondia Dünya Arıcılık Kongresi TAB üzerinden yürüyor.
TAB imkanları dahilinde olabildiğince fazla arıcıyı kongreye getirmek için uğraşır ama haklı olarak önceliği kendi üyesine verir.

Bir kongreye o dala ilgi duyan herkesin katılması ütopik bir beklenti. Kardiyoloji kongresine o daldaki tüm çalışanların katıldığını mı sanıyorsunuz? Ekonomi kongresine tüm ilgi duyan kişiler geliyor mu sanıyorsunuz? Bu bir ürün, bir hizmet. Bunun da bir bedeli var. Ve bu kongrenin de gerçek sahibi, patronu daha önce de defalarca söylediğim gibi TAB değil APIMONDIA Dünya Arıcılar Birliği.

Herhangi bir dalda düzenlenen her kongrede Üst Birlik/Dernek kendi üyelerine indirim sağlar, ne kadar hakimsiniz bilmiyorum ama bu kongre sektöründe yaygın bir yaklaşımdır, bir nevi yazılı olmayan kuraldır.

Bal Üreticileri Birliği ve benzeri birliklerin Apimondia'yı çok umursadığını sanmıyorum. Herhangi bir birlik üye katılımıyla ilgili herhangi bir çalışma yapma ilgisinde olursa biz de elimizden geleni yaparız.

Garanti gelir olmasa da organizasyon şirketi çok, ben işimi benden başka kimse yapamaz demiyorum. Garanti gelir olsa da olmasa da bu işi ben yapsam da yapmasam da bu iş zor bir iş diyorum.

Bence objektiflik konusunda benim çok önümde değilsiniz, Birlik yönetimlerine karşı bazılarında haklı olabileceğiniz sektörel görüşlerinizi buraya da yansıttığınızı düşünüyorum. Muğla Kongresi için de zamanında ön yargılarınız vardı.

İşimiz zor evet, hem de çok zor.
3 paket sigara parasını bir kongreye vermemek için kapıdan dönenlerin olduğu sektörde bir Dünya Kongresi düzenlemeye çalışıyoruz.

Mutlaka aklımıza gelmeyen yöntemler vardır, her türlü fikre, desteğe, yardıma açığız. Bu yüzden ara ara toplantılar düzenleyip sektörün diğer paydaşlarından da fikir alıyoruz. Bu kimsenin aklına gelmeyen, gündeme getirilmeyen çok kolay yöntemle ilgili fikir verirseniz biz de elimizden geleni yaparız.

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
,Bir sorum var. Cevap vermek zorunda değilsiniz. Ticari sır olabilir. Katılımcı firmalar metrekare başına ortalama kaç para ödeyecek. :

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
Kardiyoloji Kongresi düzenleyen şirkete bir sorsak.

Tüm kardiyologlar adına...

Kardiyoloji Derneği katılsın katılmasın kardiyolog başına bir para belirlemiş mi?

Sorunlar biliniyor zaten.

Ama çözüm önerileri tüzüklere uygun olmalı.

Muğla Kongre'de yaptığım eleştiriler hâlâ geçerliliğini koruyor.

Ucuz tatil modunu çıkarın kimse gelmez.

Hesabınız çok hoş ama.

250 EURO verip gelecek 1.800 arıcı bulalım bu ülkede bakalım.

Nasıl olacaksa...

Harcırah ve yolluk alıp gelenler hariç.

Cebinden 250 eyro...

Eğer öyle ise...

Zaten biz uçmuşuz demektir arıcılıkta.

Herşey dahil 5 yıldızlı otele gelmiyor arıcı...

3 paket sigaraya günlük girişten kaçıyor.

Yine iş döner dolaşır bal teneke fiyatına.

Bu olan bitenin sizinle direk alakası yok zaten.

Sektör sorunları ve iç dinamikler bu tür organizasyonları negatif etkiliyor.

halilbilen2@hotmail.com

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
,Bir sorum var. Cevap vermek zorunda değilsiniz. Ticari sır olabilir. Katılımcı firmalar metrekare başına ortalama kaç para ödeyecek. :

Ticari sır değil, http://apimondia2017.org/tr/?p=fuar linkinde herkesin görebileceği şekliyle fiyatlar açık. Alana göre fiyat değişiyor, başlangıç fiyatı stant kurulumu ve malzemeleri dahil 9 m2 için 2.500.-Euro + KDV.

Çevrimdışı Burak Kaptan

• Günlük Yumurta
  • *
Kardiyoloji Kongresi düzenleyen şirkete bir sorsak.

Tüm kardiyologlar adına...

Kardiyoloji Derneği katılsın katılmasın kardiyolog başına bir para belirlemiş mi?

Sorunlar biliniyor zaten.

Ama çözüm önerileri tüzüklere uygun olmalı.

Muğla Kongre'de yaptığım eleştiriler hâlâ geçerliliğini koruyor.

Ucuz tatil modunu çıkarın kimse gelmez.

Hesabınız çok hoş ama.

250 EURO verip gelecek 1.800 arıcı bulalım bu ülkede bakalım.

Nasıl olacaksa...

Harcırah ve yolluk alıp gelenler hariç.

Cebinden 250 eyro...

Eğer öyle ise...

Zaten biz uçmuşuz demektir arıcılıkta.

Herşey dahil 5 yıldızlı otele gelmiyor arıcı...

3 paket sigaraya günlük girişten kaçıyor.

Yine iş döner dolaşır bal teneke fiyatına.

Bu olan bitenin sizinle direk alakası yok zaten.

Sektör sorunları ve iç dinamikler bu tür organizasyonları negatif etkiliyor.

Kardiyoloji derneğinin böyle bir şeye ihtiyacı yok çünkü kongrenin ne olduğu, faydaları, bilginin ederi camiada biliniyor. Kardiyoloji ya da benzeri dernekler için kongrelerin ne olduğunu anlatma, katılımcı bulma, bilgi önemlidir deme ihtiyacı yok. O yüzden benim daha önce şahit olmadığım, ticari firma olarak benim de normal şartlarda karşısında durmam gereken, arıcılıkta yaratılan bu katılım projesi gibi projelere de ihtiyacı olmuyor. http://worldcardiology.conferenceseries.com/registration.php linkinde görünen yaklaşık 1.000 dolarlık kayıt ücretlerini tıkır tıkır ödeyip kongreye geliyorlar.

Dediğim gibi ben tüzük bilmem, o konuda bir yorum yapamam. Ama eğer kurduğumuz sistem işlerde bu paralar birliklerin kasasından çıkmayacak.

Tek tip projeler hazır, birlik sadece o projeyi ilindeki ilgili kuruma sunacak ve desteğin çıkmasını bekleyecek. Ziya bey'in bu projelerle ilgili Ankara'da çalmadığı kapı kalmadı ve işi iyi bir yerlere getirdi.

Gelir kaynağı sadece bu projeler de olmayabilir. İlinde belediye, valilik, il özel idare vb. kurumlarla iyi ilişkileri olan ve fuarlara, kongrelere buralardan aldıkları desteklerle katılan birlikler var.

Bu konuda kampanya yapacağını söyleyen 3-4 firma var, önümüzdeki günlerde bu sayı artabilir.

Neticede her ne kadar tüzükleri bilmesem de çok sorun olmayacak gibime geliyor.

250 Euro verecek 1800 arıcı bulamayacağımızın farkındayım ama bu kongrenin 2009 yılından beri katılımcı sayısı 8.000'in altına düşmüyor ve bunu yarısı kongreye başka ülkelerden katılanlar oluyor. Tabi ciddi de bir akademisyen katılımı var.

İstanbul'un içinde bulunduğu durum sebebiyle bizim bu rakamlara çıkmamız kolay olmayacak. Benim elimde olsa ben de birçok organizasyon firması ve işin sadece maddi boyutunu düşünen Dernek/Birlik gibi yapıp  bu kongreyi başka ülkeye götürür, o bahsettiğim kayıt rakamlarının çok daha fazlasını toplardım. Ama TAB bu kongreyi Türk arıcısı için istediğinden böyle bir şansım yok.

Kongre, toplantı vb. etkinliklere para ödenmesiyle ilgili yaklaşım senelerdir dert yandığım problem, aynı fikirdeyiz. Doğru, gelir seviyesi vb. dinamikler bu sorunların en önemli sebeplerinden ama bunun yanında bilginin değersiz görülmesi de etkili. E o da zaten sadece arıcılığın değil ülkenin büyük bir kısmının genel sorunu.

Bu bahsettiğiniz sektörel sorunlar ve iç dinamikler beni mesleğimde ayrı bir yere getirdi. Bu işlere 1997'de girdim ama arıcılık sektörüyle tanıştığım 2008 yılından sonra bu dal özelinde her şeye sıfırdan başlamış gibi oldum.

Elden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz, Muğla Kongresi'nde Ziya bey'le birlikte kongre anlayışının bir yerlere geldiğini düşünüyorum. Umarım Apimondia ile biraz daha yukarıya taşınır.

Çevrimdışı said_24

• Larva
  • **
  • Yer: Erzincan
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1200
Ynt: 45. Apimondia - Dünya Arıcılık Kongresi 29 Eylül – 4 Ekim 2017
« Yanıtla #26 : Ağustos 24, 2017, 09:45:20 »
Merhaba arkadaşlar
Dün  arıcılar birliğinden apimondia arıcılık fuarıyla ilgili mesaj geldi.
Üyelerin birliğe müracaat etmek şartıyla ücretsiz olarak kogreye katılabileceğimiz hakkında bir mesaj geldi.
Sizlerede bu şekilde bilgilendirme yapıldımı?
Muhtemelen kongreye giriş ücretsiz olacak gibi.
Merak İlmin Hocasidir

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
« Yanıtla #27 : Ağustos 24, 2017, 11:39:05 »
Merhaba arkadaşlar
Dün  arıcılar birliğinden apimondia arıcılık fuarıyla ilgili mesaj geldi.
Üyelerin birliğe müracaat etmek şartıyla ücretsiz olarak kogreye katılabileceğimiz hakkında bir mesaj geldi.
Sizlerede bu şekilde bilgilendirme yapıldımı?
Muhtemelen kongreye giriş ücretsiz olacak gibi.
Arıcılar birliği üyeleri için 30 TL olarak konuşuluyordu.
Birlikler, üyelerinin bu bedelllerini karşılayabilirler.
05322827480

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #28 : Ağustos 24, 2017, 17:01:55 »
Parasız değil ama olabileceğinden daha ucuz fiyata katılabileceğiz.

Bildiğim veya duyduğum kadarıyla katılsın, katılmasın birlik bütün üyeleri için parayı yatıracak, para toplama işi birliğin başına kalacak.

Birlik üyesi olmayan ve gelmek isteyenler başının çaresine bakacak.

Herhalde ulaşım da birliğe ait olur.

Başka bir konuşma daha vardı destek için yazılan kovan başı kadar bir ücret alınacaktı.

Biraz daha zaman geçsin her şey kesinleşir.

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
Zaman geldi. Katılımcılar izlenimlerini buradan paylaşırsa seviniriz.
Teşekkürler.
05322827480