Gönderen Konu: hırçın arımın yeni bölmesi bile damızlık kovandan daha fazla bal verdi  (Okunma sayısı 1067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 27
  • Rakım: 240
merhaba üstadlar,elimde iki ayrı cins arı kovanım mevcut,bizi 2 yıldır uzak bahçemizde beslediğim hırçın cins,diğeride uysallığıyla tanınmış diğer cins,geçen sene ilk baharda 10 adet uysal cins arı satın alıp diğer hırçınlı kovanıda yeni arılığımdaki arıların arasında koydum,her kontrolümde o hırçın kovanı kontrol etmekten nefret ederdim, hırçınlığı yüzünden,kovanda 7 çıta olduğunda haziranda bölmüştüm sırf zayıflasın diye.yeni bölmesi bile çok hırçındı kendi gibi.velhasıl..bal sağımında hayrete düştüm..haziranda yaptığım hırçın arı 6 çıtaya kadar geldi ve 10 çıtalı uysal arıdan daha fazla bal verdi.. önümüzdeki sezon ana arı ırkı hakkında çok kararsızım,acaba hırçındanmı alıyım uysalığı,hırçın çok bal uysal az bal,hırçın tehlikeli.. yanından geçen bir yaşlıyı yada çocuğu öldürecek kadar saldırgan.. yorumlarınız nedir...

Çevrimdışı alaguney3

• Pupa
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: 19
  • Rakım: 10
Evetsanki hırçınarılar daha fazla bal topluyor ve kendini iyisavunuyor yağma vb yaptırımiyor

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 2
Evetsanki hırçınarılar daha fazla bal topluyor ve kendini iyisavunuyor yağma vb yaptırımiyor

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aceba arılarımızı uysal olsun diye melezleştirdikçe hastalıklara, bal toplamada ve  kovan savunmasında daha zayıf hatlar mı elde ediliyor?  Şimdiye kadar duyduğum ;'hırçın bir arım vardı çok güzel balı çıktı'. Uzun süre bu hırçın arılarla çalışan var mı, hastalıklarla mücadelede dirençlerini merak ediyorum.
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 2

Afrikada çırçıplak insanlar ilkel yollarla vahşi arılardan bal hasat yapabiliyor, biz mi korkağız ne. Çocuk ve yaşlıların geçemeyeceği bir yere bu hırçın arılardan yerleştirip gelişimlerini incelemeyi merak ediyorum açıkçası.
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
hırçın kovanımın olduğu bizim uzak bahçemizin yakınlarında başka arıcı yoktu,yani yeni ana arı çıktığında çiftleşme uçuşu için kendi kovanından başka erkek yok,uzakta olduğu için kendi uysal arılşarımın yanına getirtim,her bakım yapacağımda en son ona bakardım,inanırmısınız bütün arılarım işaretli bir tek kendini işaretleyemedim,hırçınlaşınca dumandan göz gözü görmüyor,ama yinde nafile,fısfısla şerbeti denedim sakinleşsin diye olmadı,ben ısırılmaya alışkınımda birden böyle saldırmaları maskeden görüş mesafesini azaltıyor :D acaba maskeninin önüne yağmur sileceklerimi taktırsam ne ;D ;D
ama 7 çıtada 3 ful sırlanmış diğer 4 çıta bal kemeri çeeyrek ve yarım şeklinde bal yapmıştı,sıcaklık düştüğünde yavru faailyeti bayağıya düşmüşttü,diğer uysdallar hala yumurtladıkça yumurtluyordu..sanki bahardayız havasındaydılar.. :P

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Arıların verimlerinin hırçınlıkla ilişkisi yoktur (araştırılmış bilgidir).

Sakin olup verimli olan arılar da var.

Benim bir zamanlar bekçi köpeği gibi 2 kovanım vardı, kurak bir senede (2008) söndü gitti. Ne kuraklığa dayanabildi ne de yağmaya.

Benim hepsinden verimli hırçın arım olsa, bakarım ama kimseyi sokmasın diye başka yere koyarım.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1000
Nadiren anadan gelen hırçınlık olabilir.
her şeye rağmen hırçın cins diye bir arı olmaz.
Arıların dönemlere göre hırçınlaştığı dönemler vardır.
saat 07.30 sıralarında saldırgan bir kovanı yine saat 12.30 sıralarında açıtığınızda kuzu gibi olduğunu görürsünüz.
Bulutlu hava, yağmur, gök gürültüsü, hafif karanlık, serin hava arıların saldırganlığını artırır.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Nadiren anadan gelen hırçınlık olabilir.
her şeye rağmen hırçın cins diye bir arı olmaz.
Arıların dönemlere göre hırçınlaştığı dönemler vardır.
saat 07.30 sıralarında saldırgan bir kovanı yine saat 12.30 sıralarında açıtığınızda kuzu gibi olduğunu görürsünüz.
Bulutlu hava, yağmur, gök gürültüsü, hafif karanlık, serin hava arıların saldırganlığını artırır.

Göksel bey hiç hırçın arıyla çalışmamışsınız anlaşılan. Bende bir kovan vardı zayıflatıp anasını değiştirdim öyle kurtuldum.

Saat farketmiyor nasıl yaklaşırsanız yaklaşın  kapağı açtığınız an arı direk yapışıyordu resmen. Bal sağımında en sona bırakıyordum.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
Göksel bey hiç hırçın arıyla çalışmamışsınız anlaşılan. Bende bir kovan vardı zayıflatıp anasını değiştirdim öyle kurtuldum.

Saat farketmiyor nasıl yaklaşırsanız yaklaşın  kapağı açtığınız an arı direk yapışıyordu resmen. Bal sağımında en sona bırakıyordum.

;D ;D bende her zaman en sona bırakırdım,çoğu zaman kontrolu son çerçeveden yapardım,bal sağımında bu kadar balı sona bıraktığım için sürpriz oldu,tabiikide diğer cinslerdede bazılarında iyi bal çıktı ama şaşırtan durum zayıf olmasına rağmen iyi bal vermesi ve havalar soğuduğunda yumurta atmayı minimuma indirmesi..

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: 1355
Her zaman hırçın sert arım olmasını istedim ama hiç nasip olmadı.
Bal sağımından sonra çok hırçın diyerek adığım arı dahi sakin  çıktı.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı cengiz çalışkan

• Pupa
  • Yer: Girne
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 50
Tüm bu anlatılanlardan sonra, hastalıklara karşı dirençli olması nedeniyle bir kovan hırçın arı temin etmeyi ciddi ciddi düşünmeye başladım.

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
bir arının hırçın olması hastalıklara dirençli olması anlamına gelmez,bir tane hırçın arımı güvelere kaptırdım..

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1000
Eylül sonu gibi nisan başı gibi arılarda saldırganlık artar
özellikle nisan başında saldırgan olan kovana haftada iki defa 5 litre koyu şurubu verin iki hafta sonunda saldırganlıktan eser kalmaz.
Her şeye rağmen ana arıya bağlı bir saldırganlık eğilimi olasıdır bu durumda ana arıyı değiştirmekte fayda vardır.
Zira tahmin edilemiyecek telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açabilir

Çevrimdışı ismail akyüz

• İşçi Arı
Zira tahmin edilemiyecek telafisi mümkün olmayan sıkıntılara yol açabilir derken neyi kastettiniz anlamadım..

bu hırçın anayı 2 yıl önce babamdan hediye geldi,babam arıcı değil öylece uzak bahçemizde kendi kaderine bırakılmıştı,ben bir yıldır bakımını yapıyorum ve bir yıl boyunca sakinliğini göeremedim,2016 şubatta aldığımda 2 çıtalı ve hiç balı yoktu bu kurtulmaz dedim koyu beslemeye başladım,nisanda 8 çıta olunca dahada hırçınlaştı, 3 çıtalı yeni bir bölme alıp karniyol ana verdim,ama esas hırçın anayıp bıraktım,7 çıtaya daha yetişince kontrollerde yine çok saldırdı,duman muman nafile,haziran ortalarında birkızmışım hemen boş bir kovan alıp 3 çerçeveyi koyup böldüm,terkettim arılığı,hemen kendilerine meme yapıp 10 gön içinde yeni analarını kendilerine yapmşlar ve yola devam... ;D