Gönderen Konu: polen toplama  (Okunma sayısı 1363 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lergun77

• Larva
  • **
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
polen toplama
« : Ekim 26, 2016, 11:22:17 »
Merhaba,
Geçen sene başıma gelen bir konuyu size de danışmak istedim. topladığım polenleri elekten geçirdim ve ev ahalisini de yanıma alarak ince ayar temizliğe geçtim. polenlerin içindeki yabancı maddeleri temizlerken ölmüş varoa ları gördüm. ve maalesef aldığım tüm polenleri arılara geri verdim.
sormak istediğim polen toplarken içindeki varoa ları görmeseydik ve bir güzel mideye indirseydik çocuklar için yada bizler için bir zararı olur mu ?
bilginiz var mı ?
yoksa allah ne verdiyse indir mideye mi diyorsunuz :)
teşekkürler.

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
Ynt: polen toplama
« Yanıtla #1 : Ekim 26, 2016, 11:59:49 »
Poleni 2 ayrı elekten geçirdikten sonra göz ile muayene yaptım.
Sonuçta ölü varroa ve diğer kalıntılar temizlendi. Dikkatli yapmış isen temizlenir.
Ne kadar dikkat edersen bile içinde bazı kalıntılar bile kalsa ben polen yedim.
Vücudumun bağışıklık sistemine güveniyorum.
Tükettiğimiz birçok yiyeceğin içinde insan için uygun olmayan maddeleri bile tükettiğimizi düşünebilirsin.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #2 : Ekim 26, 2016, 15:14:45 »
İyi günler

Eve getirdiğinizde akşam rüzgarında savurun,işiniz çok azalacak
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı H.VOLKAN YAMAN

• Ana Arı
  • Yer: Çanakkale Bayramiç Saraycık köyü
« Yanıtla #3 : Ekim 26, 2016, 18:57:19 »
İyi günler

Eve getirdiğinizde akşam rüzgarında savurun,işiniz çok azalacak
Rüzgarın şiddetine dikkat :)

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #4 : Mart 04, 2017, 17:57:46 »
Hocalarim forumda bir baslik bulamadim buradan danisayim.
Yarin bir ağabey ile görüşecegim kendi boş tarlamiz önünde 25 donum şeftali tarlasi var malum 10-15 gün kadar bi çiçeklenmesi vardir diye düşünüyorum.
Sizce seftaliden polen ve nektar alabilir miyim.
Gerek var mi zahmete.
Arilarim şuan başka bir tarladalar.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
« Yanıtla #5 : Mart 04, 2017, 18:50:03 »
Forumda bir baslik bulamadim buradan danisayim.
Yarin bir ağabey ile görüşecegim kendi boş tarlamiz önünde 25 donum şeftali tarlasi var malum 10-15 gün kadar bi çiçeklenmesi vardir diye düşünüyorum.
Gerek var mi zahmete.
Şeftalide çiçektozu orta, balözü az olması lazım.
Arının şeftali için sağlayacağı polinasyon iyi olacaktır.
Şeftali bahçesi sahibinden ücret talep edecekmisiniz.  ;)
Ayrıca çiçeklenme döneminde ilaç atılıyormu bilmiyorum. Dikkat etmek gerekir.
Başarılar.
05322827480

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
« Yanıtla #6 : Mart 04, 2017, 18:59:13 »
Kesinlikle bunu soracagim :))  atiyorsa da aksam atmasi lazim ari içerdeyken. İlaç varsa olmaz.
Kendi yerimizde de zeytini ilacliyoruz elbet kiriliyor ari lakin aksam 7-8 Den sonra atiyoruz ari iceri girdikten sonra en azindan zarari minimuma indiririz :))

Çevrimdışı Abidin Acar

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: Yok
  • Rakım: 2-400 arası
« Yanıtla #7 : Mart 04, 2017, 20:06:53 »
Gerek var mi zahmete.

Şeftali çok ilaç kullanılan bir ağaç.çiftçi akşam ilaç atmaya pek yanaşmıyor.sabah erkenden işimi bitireyim kahveme koşayım diyen çok.

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Abidin Acar

• Larva
  • **
  • Yer: İzmir
  • Kovan Sayısı: Yok
  • Rakım: 2-400 arası
« Yanıtla #8 : Mart 04, 2017, 20:13:00 »
Merhaba,
Geçen sene başıma gelen bir konuyu size de danışmak istedim. topladığım polenleri elekten geçirdim ve ev ahalisini de yanıma alarak ince ayar temizliğe geçtim. polenlerin içindeki yabancı maddeleri temizlerken ölmüş varoa ları gördüm. ve maalesef aldığım tüm polenleri arılara geri verdim.
sormak istediğim polen toplarken içindeki varoa ları görmeseydik ve bir güzel mideye indirseydik çocuklar için yada bizler için bir zararı olur mu ?
bilginiz var mı ?
yoksa allah ne verdiyse indir mideye mi diyorsunuz :)
teşekkürler.
Polenden yabancı maddeleri uzaklaştırmak için saç kurutma makinesiyle rüzgar etkisi yap.içindeki arı parçaları ve varroalar uçarken polen yere düşer.altına beyaz bir örtü ser.polenlerini derin dondurucuda yaş olsrak saklarsan enzimleri gitmez.içinde birkaç küçük parça kalsada dert etme gün içinde yürürken konuşurken yuttuklarımızın yanında hiç kalır.daha yeniyim kusuruma bakmayın bazı konulara yorum yapıyorum.kurs hocamız ve muhsin doğaroğlu hocamızın videolarından yorum yapıyorum.biraz öğrenmişimdir inşallah

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #9 : Mart 04, 2017, 22:05:26 »
Gerek var mi zahmete.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderi
Ben olsaydım henüz A lmazdım. Koloninin polene şu an ihtiyacı çok. Koloni çok gelişti biraz firenleyim  diyorsanız alın, derim.
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
« Yanıtla #10 : Mart 04, 2017, 22:12:14 »
Gerek var mi zahmete.

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderi
Ben olsaydım henüz A lmazdım. Koloninin polene şu an ihtiyacı çok. Koloni çok gelişti biraz firenleyim  diyorsanız alın, derim.
Ferhat hocam anlayamadim ; sormak istediğim aslında bu meyvenin çiçeği verimli midir şeklindeydi; yanlis mi anlasildim acaba?

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
« Yanıtla #11 : Mart 04, 2017, 22:13:45 »
Şeftali çok ilaç kullanılan bir ağaç.çiftçi akşam ilaç atmaya pek yanaşmıyor.sabah erkenden işimi bitireyim kahveme koşayım diyen çok.

Haklisimiz hocam
Acaba çiçek döneminde atiliyor mu? Çiçeklenmesi ne zaman?

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #12 : Mart 05, 2017, 20:30:52 »
Ferhat hocam anlayamadim ; sormak istediğim aslında bu meyvenin çiçeği verimli midir şeklindeydi; yanlis mi anlasildim acaba?

Yanlış anlaşıldı.
Balözü, çiçektozu diye geçen konu başlığından daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Hektar başına bitkilerin bal özü polen bilgileri mevcut.
kerimcoşkun
Pupa

BALLI POLENLİ BİTKİLER
« : Mayıs 11, 2008, 17:12:25 »AlıntıBallı Polenli Bitkiler 
Ballı Polenli Bitkiler
ülkemizde arıcılık açısından değerli olan ballı ve polenli bitkilerin verimlilikleri üzerine yapılmış bilimsel araştırma sonuçlarına malesef ulaşamıyoruz.

İstanbul'da arıcılık yapan, arıcı Murat Döner arkadaşımız,  arıcılık açısından önemli olan bitkilerin Hektar başına ürettikleri nektar miktarlarını, yabancı kaynaklardan derleyerek bizimle paylaştı.

Liste hazırlanırken ülkemizde de yetişen bitkilerin olmasına dikkat edildi. Doğal olarak ülkemizde yetişen ama yabancı kaynaklarda olmayan bitkilerin nektar verimlerine bu listede yer verilemedi.

AĞAÇLAR

YAYGIN İSMİ                               LATİNCE İSMİ                     üRüN                      NEKTAR/Ha

KESTANE                                   Castanea Sativa                Nektar, Polen              30-120 kg

AT KESTANESİ                      Aesculus Hippocastanu             Nektar, Polen              30-100 kg

OVA AKÇAAĞACI                        Acer Campestre                  Nektar, Polen              200-400 kg

GüVEY KANDİLİ                      Koelreuteria Paniculata            Nektar, Polen              100-200 kg

ÇINAR YAPRAKLI AKÇAAĞAÇ        Acer Platanoides                 Nektar, Polen              100-200 kg

SOFORA                               Sophora Japonica                  Nektar, Polen               300-350 kg

YALANCI AKASYA                Robinia Pseudoacacia                 Nektar, Polen                 1000 kg

AK SöGüT                             Salix Alba                            Nektar, Polen                 100-120 kg

KEÇİ SöGüDü                        Salix Caprea                         Nektar, Polen                 100-200 kg

GüMüŞİ IHLAMUR                Tilia Tomentosa                       Nektar, Polen                  1200 kg

BüYüK YAPRAKLI IHLAMUR      Tilia Platyphyllos                   Nektar, Polen                   800 kg

KüÇüK YAPRAKLI IHLAMUR      Tilia Cordata                         Nektar, Polen                 1000 kg 

MEYVE AĞAÇLARI

YAYGIN İSMİ                          LATİNCE İSMİ                        üRüN                     NEKTAR/Ha

YABAN MERSİNİ                    Vaccinum Myrtillus                Nektar, Polen              15-30 kg

FINDIK                                 Corylus Avellana                  Nektar, Polen              15-20 kg

KAYISI  AĞACI                      Prunus Armeniaca                 Nektar, Polen              25-40 kg

KİRAZ AĞACI                         Prunus Avium                     Nektar, Polen               20-40 kg

KIRMIZI ERİK AĞACI (Süs Eriği)   Prunus Cerasifera              Nektar, Polen                 25 kg

KIZILCIK                               Cornus Mas                        Nektar, Polen                20 kg

AYVA AĞACI                          Cydonia Oblonga                 Nektar, Polen                30 kg

ELMA AĞACI                          Malus Domestica                 Nektar, Polen              20-30 kg

ALIÇ                                    Crataegus Sp.                     Nektar, Polen              35-100 kg

ARMUT AĞACI                        Pyrus Communis                  Nektar, Polen               8-20 kg

ŞEFTALİ AĞACI                      Prunus Persica                    Nektar, Polen              20-40 kg

ERİK AĞACI                           Prunus Domestica                Nektar, Polen              20-30 kg

VİŞNE                                  Prunus Cerasus                   Nektar, Polen              30-40 kg

ŞIRA üZüMü                           Vitis Vinifera                       Nektar, Polen               5-10 kg

AHUDUDU                             Rubus İdaeus                     Nektar, Polen               50-200 kg

ÇALILAR

YAYGIN İSMİ                               LATİNCE İSMİ                         üRüN                      NEKTAR/Ha

FINDIK                                    Corylus Avellana                   Nektar, Polen                    15-20 kg

YAPRAK DöKEN KARTOPU          Viburnum Opulus                     Nektar, Polen                    25-40 kg

YALANCI İĞDE                        Hippophae Rhamnoides             Nektar, Polen                    25 kg

ILGIN                                  Tamarix Ramosissima/Galica         Nektar, Polen                    25 kg

SİYAH FRENK üZüMü                Ribes Nigrum                           Nektar, Polen                   10-30 kg

BARUT AĞACI - AKDİKEN          Rhamnus Frangula                    Nektar, Polen                   35-100 kg

KADIN TUZLUĞU                         Berberis Vulgaris                   Nektar, Polen                    30 kg

KUŞBURNU                                                                         Nektar, Polen                  10-20 kg

BöGüRTLEN                              Rubus Caesius                       Nektar, Polen                  30-50 kg

SUMAK                                 Ruhus Glabra/tiphina                 Nektar, Polen                   30-60 kg

ÇAKAL ERİĞİ                            Prunus Spinosa                      Nektar, Polen                   25-40 kg

MüRVER                                 Sambucus Nigra                      Nektar, Polen                    80 kg

FİLBAHRİ                             Philadelphus Coronarius               Nektar, Polen                    30 kg 

TEK YILLIK BİTKİLER

YAYGIN İSMİ                             LATİNCE İSMİ                         üRüN                           NEKTAR/Ha

PEYGAMBER ÇİÇEĞİ                 Centaurea Cyanus                Nektar, Polen                        60 kg

ANASON                                Pimpinella Anisum                 Nektar, Polen                        50 kg

FESLEĞEN                              Ocimum Basilicum                 Nektar, Polen                       100-120 kg

KİŞNİŞ                                  Coriandrum Sativum               Nektar, Polen                      100-500 kg

HELVACI KABAĞI                      Cucurbita Maxima                  Nektar, Polen                       75-105 kg

AYÇİÇEĞİ                                Helianthus Annuus                Nektar, Polen                        34-102 kg

KARABUĞDAY                          Fagopyrum Esculentum           Nektar, Polen                        50-60 kg

FUNDA                                     Calluna Vulgaris                  Nektar, Polen                          200 kg

KETEN                                   Linum Usitatissimum               Nektar, Polen                            10 kg

HARDAL                               Sinapis Alba, Sinapis Arvensis     Nektar, Polen                            40 kg

KAVUN                                       Cucumis Melo                    Nektar, Polen                         10-40 kg

KARPUZ                                 Colocynthis Citrullus                Nektar, Polen                        40-100 kg

TURP                                       Raphames Sativus                Nektar, Polen                         40-50 kg

ŞEKER PANCARI                           Beta Vulgaris                     Nektar, Polen                          5-15 kg

AKTAŞ YONCASI                         Melilotus Alba                     Nektar, Polen                          200-500 kg

LAHANA                                  Brassica Oleracea                   Nektar, Polen                         20-30 kg

ÇOK YILLIK BİTKİLER

YAYGIN İSMİ                                LATİNCE İSMİ                              üRüN                        NEKTAR/Ha

MELEK OTU                              Archangelica Officinalis                Nektar, Polen                       90 kg

ENGİNAR                                    Cynara Scolymus                      Nektar, Polen                    150-400 kg

AYI SARIMSAĞI                           Allium Ursinum                          Nektar, Polen                     1 kg / gün

KARAKAFES OTU                        Symphitum Officinale                   Nektar, Polen                    130-220 kg 

HİNDİBA                                      Cichorium Intybus                     Nektar, Polen                       100 kg

REZENE                                       Foeniculum Vulgare                   Nektar, Polen                     25-100 kg

GAZALBOYNUZU                          Lotus Corniculatus                      Nektar, Polen                     15-30 kg

ZUFA OTU                                  Hyssopus Officinalis                    Nektar, Polen                     50-100 kg

LAVANTA                                    Lavandula angustifolia                 Nektar, Polen                     50-100 kg

YONCA                                       Medicago sativa                         Nektar, Polen                     25-200 kg

NANE                                          Mentha piperita                          Nektar, Polen                    100-200 kg

EBEGüMECİ                                   Malva Silvestris                         Nektar, Polen                     30-50 kg

KARA HİNDİBA                              Taraxacum Officinale                    Nektar, Polen                     200 kg

MELİSA (OĞUL OTU)                       Melissa Officinalis                        Nektar, Polen                    100-150 kg

ÇAYIR ADAÇAYI                            Salvia Pratensis, Salvia Off.            Nektar, Polen                    280 kg

SARI YONCA                                 Melilotus Officinlis                        Nektar, Polen                     150-300 kg

ASLAN KUYRUĞU                            Leonurus Cardiaca                       Nektar, Polen                     200-400 kg

AK üÇGüL                                     Trifolium Repens                           Nektar, Polen                    100-250 kg

KIRMIZI üÇGüL                             Trifolium Pratense                          Nektar, Polen                     25-50 kg

İTSİNEĞİ-KöPEK OTU                     Marrubium Vulgare                         Nektar, Polen                     50 kg

BEYAZ BALLIBABA                           Lamium Album                             Nektar, Polen                     50-150 kg

ÇIBAN OTU (TAVŞAN OTU                Veronica Officinalis                        Nektar, Polen                     40 kg

KAYNAK:BEYAZKOVAN.COMModeratöre rapor et    Kayıtlı
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
« Yanıtla #13 : Mart 05, 2017, 21:59:45 »
Ferhat abi çok teşekkürler super bir bilgi oldu benim icin.
En azindan polen toplaması icin tamamini değil ama 2-3 kovan goturebilirim sanirim...

Çevrimdışı belliufuk

• Pupa
  • Yer: tarsus
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #14 : Mart 06, 2017, 10:05:10 »
Kesinlikle bunu soracagim :))  atiyorsa da aksam atmasi lazim ari içerdeyken. İlaç varsa olmaz.
Kendi yerimizde de zeytini ilacliyoruz elbet kiriliyor ari lakin aksam 7-8 Den sonra atiyoruz ari iceri girdikten sonra en azindan zarari minimuma indiririz :))

şeftalinin birçok türüne ilaç atılıyor.
benim arılığımın önü de nektarin bahçesi. ilaçlamadan önceki gün haber veriyorlar gece gidip kapatıyorum öğleden sonra ilaçlama bitince açıyorum.
akşam atmazlar karanlıkta atması lazım arının zarar görmemesi için. böyle bir imkanları yok çiftçilerin. soğuk var karanlık var. gece çalışacak işçi yok.