Gönderen Konu: ana arı çiftleştirme kutusu için çerçeve ve koloni hazırlama  (Okunma sayısı 1256 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 57
  • Rakım: 240
merhaba değerli arıcı üstadlarım,ana arı çiftleştirme kovanı için küçük ana arı çıtalarını güçlü  fenni kovanlarıma yerleştirdim arılarım küçük çerçevelerin içini ördükten sonra içine bal doldurdular,ama benim istediğim bal değil yavrulu çerçeve idi,çerçevelerde bal yerine ana arının yumurta atması için ne yapmam lazım,teşekürler..

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 57
  • Rakım: 240
bu konu hakkında tecrübesi olan yokmu abiler..? ???

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 1355
merhaba değerli arıcı üstadlarım,ana arı çiftleştirme kovanı için küçük ana arı çıtalarını güçlü  fenni kovanlarıma yerleştirdim arılarım küçük çerçevelerin içini ördükten sonra içine bal doldurdular,ama benim istediğim bal değil yavrulu çerçeve idi,çerçevelerde bal yerine ana arının yumurta atması için ne yapmam lazım,teşekürler..

Çiftleştirme kutuları genelde baharda hazırlandıklar için ve bu ayda arılar peteklerde yavru faailiyeti azaldığı veya durduğu için kışa bal stoklaması yapmışlardır.
Anaarının yumurta attığı çerçevelerin ortasına(iç kısım) alırsanız yumurtlayabilir.Sizin yerleştirdiğiniz yer dışta kalmıştır.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre

Ana yetiştirme kutularından kış için kovana aktarırken: diğer kovanlardan aldığım sırasıyla:
1 tam bal dolu duvar için,
2 kemer ballı çok az yavrulu 1 çerçeve yumurta için.
3 küçük çerçeve takılmış 1 çerçeve koyuyorum.

Gerekiyorsa kemerli ballının yanına aynısından 1 tane daha koyuyorum.

Baharda küçük çerçeve takılı çerçeveyi alıyorum.