Gönderen Konu: ARI ZEHİRİ  (Okunma sayısı 23092 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
ARI ZEHİRİ
« : Nisan 11, 2008, 22:37:50 »
Değerli dostlar ülkemizde arı zehiri piyasası var mı?
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
Ynt: ARI ZEHİRİ
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2008, 21:16:32 »
şu an itibari ile bildiğim kadarı ile yok.çünkü arı zehiri alması çok zor zahmetli emek isteyen bir iş.ayrıca arılar içinde çok rahatsız edici verime etkisi büyük.o yüzden bu iş ile uğraşanı duymadım

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2008, 21:40:16 »
    Sayın Apismellifera:
  Arı zehiri üretenler var. Benim bildiğim birisi vardı üretti ama istanbul da satmaya çok uğraştı, güç bela satabildi.
   Türkiye de arı zehiri uçma tahtasına delik girişine konulan zehir üretme aygıtları ile yapılmaktadır.
   Yurt dışıda ise kovan içine konulan aygıtlarla arı zehiri üretilmekteymiş.
    Saygılar.

Çevrimdışı apismellifera

• Larva
  • **
  • Yer: burdur
  • ASİL AZMAZ BAL BOZULMAZ
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2008, 21:45:20 »
evet zehiri almak için özel basit aletler var.dediğim gibi pazar sorunu var çünkü ülkemizde fazla bilinmiyor.ayrıca bilidiğiz gibi biriktirmeside zor.

Çevrimdışı bodad

• Pupa
  • Yer: BODRUM
« Yanıtla #4 : Mayıs 20, 2008, 01:07:01 »
SEVGİLİ ARKADAŞLAR ,
ARI ZEHİRİ NE MAKSATLA ALINIYOR , NERELERDE KULLANILIYOR VE NELERE İYİ GELİYOR.BİLEN ÜSTADLARDAN BİLGİSİNİ RİCA EDELİM. 8)

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ağustos 25, 2008, 23:35:17 »
Sevgili Bobad,
Bilmem merakını gidermeye yetecek mi? İşte  soruna cevap.

Arı zehiri tıpta romatizma, bel ve adale ağrısı, eklem ve sinir iltihaplarının tedavisinde kullanılıyor. Kuvvetli bir antibiyotik olan arı zehirinden, apitoksin adı verilen tabletler yapılmakta. Arı zehiri, atardamarlardaki kan akışının hızını değiştirmekte, kanı sulandırmakta ve pıhtılaşmayı önlemektedir. Bu da kalp hastalığı ve yüksek tansiyon riskini azaltmaktadır.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Ağustos 25, 2008, 23:38:04 »
Sevgili Bobad işte sanabir cevap daha:
Arızehiri, romatizma rahatsızlıkları başta olmak üzere kanserin bazı tiplerinde, adale ağrılarında, eklem ve sinirsel iltihaplarda, boğaz ağrısı, migren, astım, kolesterolün düşürülmesinde, genel bağışıklık uyarıcı, adet öncesi sendromunda kullanılmaktadır. Propolis dokuları onarıcı, damar büzücü, kanı pıhtılaştırıcı, yaraları iyileştirici, sedef, hemoroid, egzama gibi cilt rahatsızlıklarında, romatizma, bakteriyel, kanser gibi hastalıkların tedavisi yanında gıda, kozmetik alanlarında da kullanılmaktadır.

Not: Yukarıdaki cevapla bu cevap İnternetten derlenerek buraya eklenmiştir.

Çevrimdışı zorbiri

• Boş Petek
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #7 : Ekim 22, 2008, 04:12:44 »
ben zamanında bu işe baya bir kafa yormuştum, arkadaşların dediği gibi faydası saymakla bitmez ama malesef alıcısı yok. yurt dışında talep var özellikle rusya ama onlarda işlenmişini istiyorlar, eğer ayrıştırmayı başarabilseydim ben bu işe girecektim ama ayrıştırma işini yapamadım...yapabilen varsa durmasın esas para bu işte.

selamlar
zorbiri
ARICILIKTA İMKANSIZ YOKTUR, YETERKİ DÜŞÜNÜN...

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #8 : Şubat 12, 2011, 00:20:39 »
arı zehirini toplamanın  almanın  yöntemi aparatı  vs varmıdır  ? yani nasıl arıdan arı zehiri alınır ?
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #9 : Şubat 12, 2011, 00:42:45 »
arı zehirini toplamanın  almanın  yöntemi aparatı  vs varmıdır  ? yani nasıl arıdan arı zehiri alınır ?

Sn.mustafa tayyar

Cam üzerine belirli sıralarla ince elektirik tellerinin dizili olduğu bir düzenek.

Bu düzenek, kovan girişine yerleştiriliyor ve elektrik tellerine düşük voltaj veriliyor.

Kovan giren ve çıkan arılar, elektriğe kapılıp kendini savunma refleksiyle cam üzerine zehiri akıtıyor.

Arının zehiri belirli sürede katılaşıyor ve sonra cam üzerinden kazınarak toz halinde toplanıyor.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #10 : Şubat 12, 2011, 01:33:41 »
http://www.youtube.com/watch?v=SGQso0dWwy8

Kısacası bu. Ama son ürün bir tek kovan için fazla gözüksede aslında o işlendikten sonra çok azalıyor.

Yeterli bilginiz olmadan denerseniz başınıza gelebilecek bir kaç sonuç var. Onları belirtelim.

Çevrenizdeki canlıların ve sizin yoğun arı saldırısına uğrama riskiniz. ( Allah vermesin. Ciddi ölümcül bir yogunlukta)  

Arı kolonilerinizde koloni yerleşim düzenine, koloni içindeki duruma ve ırkların  özelliklerine göre değişen şekillerde hakimiyeti yitirme, arılıkta genel karışıklık hırçınlık durumu ki kolay kolay sakinleşmiyorlar.

Zehiri o şekilde hasat etmekle iş bitmiyor. İşleme ve ayrıştırma süreci çok farklı .

Ekipmanın temizliği ve arazi şartlarında hasadı bir sorun. ( Ekipman temizliği hijyen ve ürün kalitesi  anlamında )

Tüm kolonilerden aynı anda hsat yapılamıyor, ayrıca uzun sürelide hasat yapılamıyor bunlar dezavantaj.

Zehir sağılacak kolonilerdeki işçi arılar uygun gün yaşında olmalı ki verimli olsun.

Örnek olarak iyi planlanmış bir koloni yönetiminde bekçi arılar ( zehir seviyesi en yüksek) en çok 3 gün bu görevde kalıyor. ve siz 3 gün oyunca çok kısa sürelerde hasat yapabiliyorsunuz.

Ham ürünü ülkemizde satabileceğiniz hazır bir pazarı yok.

Hasat ettiğiniz ham ürünü bir şekilde bilmeden de olsa kullanımına karşı dikkatli olunmalı. Özelikle küçük çocuklarda ağız yolu ile alımı, göze direk teması tehlikeli olabilir.

Araştırmalarınıza devam etmenizi zamanınız var ise mum, arı sütü, propolis üçlüsüne yönelmenizi tavsiye derim. Arı zehiri konusunda araştımaya devam edebilrsiniz. Ama uygulamak için acele etmeyin. Heleki duyum şeklinde bilgiler yada çevrenizden gelecek baskılar ile kocakarı ilacı yapımı için arı zehiri üretimine kalkışmayın. Bu seçenekleri düşününce videoyu yayınlamakta kararsız kaldım ama her yerde bulunan görüntüler merakınızı gidermesi açısından ekliyorum mesajıma. Arı zehiri üretiminde en az 200 metre mesafede hayvan ve insan olmaması önerilir. Bu durumda orada yanlız başıınıza yada iki kişi ile yapacağınız bir hata çok riskli olabilir.
saygılarımla
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #11 : Şubat 12, 2011, 08:53:22 »
Ve ülkemizde arı zehiri üretimi için "mutlaka" izin alınması gerekiyor...

Bugün için alınma şartlarını da tam olarak kim biliyorsa..

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #12 : Şubat 12, 2011, 09:47:40 »
sayın : hüseyin basri çalışkan
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.video yu izleyemiyorum açılmıyor .okuduğum dan naladığım arı zehiri toplamak polen toplamak tan farklı apayrı bi konu işlem ve de oldukça tehlikeli.tehlikeden uzak durmak lazım.
arının diğer ürünü  olup piyasası + satışı olan polen ,arı sütü ,propolis,ürünlerin de yoğunlaşmak daha doğru olanı bunu anladım ama yinede bilgiyi artırmak araştırmak gerekliliğini göz ardı etmeden neticede akşamları pc başında otururken google  aracılığı ile araştırmak ta bi zararı yok .bilgi  bilgi dir.
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #13 : Şubat 12, 2011, 12:37:58 »
sayın : hüseyin basri çalışkan
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.video yu izleyemiyorum açılmıyor .okuduğum dan naladığım arı zehiri toplamak polen toplamak tan farklı apayrı bi konu işlem ve de oldukça tehlikeli.tehlikeden uzak durmak lazım.
arının diğer ürünü  olup piyasası + satışı olan polen ,arı sütü ,propolis,ürünlerin de yoğunlaşmak daha doğru olanı bunu anladım ama yinede bilgiyi artırmak araştırmak gerekliliğini göz ardı etmeden neticede akşamları pc başında otururken google  aracılığı ile araştırmak ta bi zararı yok .bilgi  bilgi dir.

Google amcanın arama kısmına  bee venom yazıp arama yaparsanız, videolar kısmında epey video var.

Bilmekte fayda var. Bunu kabule idyorum. Ama uygulamak .... Ayrıca konuştuğumuz konu  forumda okumak ile videolar ve yazılar ile öğrenilcek - uygulanacak - bir konu değil. Benim 97 yılında yaşadığım gibi bir olay var ki ben o günü hatırlamak bile istemiyorum. Bu açıdan lütfen ama lütfen dikkatli olalım. Arı zehiri hassas bir konu. Biz bilgi dağarcığımıza bölgemize uygun koloni yönetimini, arılarımızı gerektiği gibi kışlatmayı, bahar da arı kayıplarına ve oğul problemine çare bulmayı,kalıntısız ve etkili şekilde zararlılarla mücadeleyi -Kendi ihtiyacımız için- ana arı üretmeyi, hijyenik şartlarda çalışmayı, bal,polen, propolis üretimini ve bu ürünlerin müşteriye sağlıklı şekilde sunulmasını ekleyelim.

Bakın arı sütü bile çok daha sonra geliyor sıralamada. ki ben hızlı yazdım mesajı konu arıyı, arı ailesini ve ihtiyaçlarını tanımak, körüğü iklimi ve arıcılık malzemelerini etkin kullanmaktan başlamakta esasen.

Yola çıkalım. Yürüyelim. Uzaklardaki düz yolları görüyorsak da, o yollarda yürümek için gerekli tecrübeyi kazanmış olmamız lazım. Yoksa otoyolda kalmış bir ceylan gibi savruluruz.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı şeref şen

• Pupa
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 33
« Yanıtla #14 : Ocak 16, 2012, 19:52:04 »
selamunaleyküm
Elektroşok'la elde edilen arı zehiri ile doğal yoldan elde edilen zehir arasında içerik farkları olduğunu duydum, doğrumudur?
Hıyar tohumundan elma çıkmaz, boşuna bekleme...