Gönderen Konu: kek mi şurup mu ? ve ne zaman  (Okunma sayısı 5623 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
Ynt: kek mi şurup mu ? ve ne zaman
« Yanıtla #15 : Nisan 05, 2017, 02:06:13 »
Arı fazladan besin var diye neden kendi yağından harcasın. Ne yazık ki üstüne çok düşünmeme rağmen anlayamadım kötü hissediyorum kendimi. Yaptığımız beslemeler anaarının fazladan yumurta atmasına mı sebep oluyor ? Bu yüzden de mevcut polen deposu mu yetersiz oluyor ? Kovana yaptığımız besleme neden poleni azaltsın ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #16 : Nisan 05, 2017, 03:58:21 »
Arı fazladan besin var diye neden kendi yağından harcasın. Ne yazık ki üstüne çok düşünmeme rağmen anlayamadım kötü hissediyorum kendimi. Yaptığımız beslemeler anaarının fazladan yumurta atmasına mı sebep oluyor ? Bu yüzden de mevcut polen deposu mu yetersiz oluyor ? Kovana yaptığımız besleme neden poleni azaltsın ?

Mehmet abi kışa girişte teşvik beslemesi yaparsak poleninde yeterli seviyede olması gerektiğindwn bahsetmiş. Polen yoksa   arı kwndi stok yağını kullanòr. Buda ileride problemlere yol açar demiş.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #17 : Nisan 05, 2017, 10:45:35 »

Polen stoklarının tükenme sürecine girdiği, arının polen getiriyormuş gibi yaptığı bir bölgede arılara bu dönemde verilecek şerbet, kek gibi teşvik ürünleri sonucu kış arıları yağ stoklarını yavru beslemede polen yerine kullanarak kış boyu ihtiyacı olan proteini eritecek, çıkan yavrular yeterli polen olmadığı için yeterli beslenemeyecek ve bu da kış ortasında yarıya inmiş koloni gücü olarak kovana yansıyacaktır.

Bu mesajdan anladığım kış aylarına girerken arıya vereceğimiz şerbet, kek arıların vücutlarında stokladığı yağı yavru beslemek için kullanacak. Kışın da ihtiyacı olan yağ tabakasını erittiği için zorlanacak. Burada ki çelişki  Mehmet Nevşehir'in '' ... verilecek şerbet kek gibi teşvik ürünleri sonucu kış arıları yağ stoklarını yavru beslemede polen yerine kullanarak ...'' kısmından kaynaklanıyor olabilir mi ? Bu mesajdan arının yağ stoğunu besleme yaptığımız için erittiği anlaşılıyor.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #18 : Nisan 05, 2017, 15:03:58 »
mehmet bey arılara sonbaharda polen takviyeside yapıyor
MURAT52

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #19 : Nisan 05, 2017, 17:59:36 »
Bu mesajdan anladığım kış aylarına girerken arıya vereceğimiz şerbet, kek arıların vücutlarında stokladığı yağı yavru beslemek için kullanmasına sebep olacak. Kışın da ihtiyacı olan yağ tabakasını erittiği için zorlanacak. Burada ki çelişki  Mehmet Nevşehir'in '' ... verilecek şerbet kek gibi teşvik ürünleri sonucu kış arıları yağ stoklarını yavru beslemede polen yerine kullanarak ...'' kısmından kaynaklanıyor olabilir mi ? Bu mesajdan arının yağ stoğunu arılara kek şerbet gibi destek beslemesi yaptığımız için erittiği anlaşılıyor.

Mesajı düzeltip tekrar ettim. Lütfen arkadaşlar bu durumun açıklaması nedir ?

• Pupa
« Yanıtla #20 : Nisan 05, 2017, 18:52:30 »
Mesajı düzeltip tekrar ettim. Lütfen arkadaşlar bu durumun açıklaması nedir ?

Açıklaması, polen yeterli olmadığında beslemenin polen takviyesiyle beraber yapılması gerekiyor.

Polenin bol geldiği baharda polen toplayıp derin dondurucuda saklarsanız sonbaharda peteğin üzerine polen döküp şerbetle ıslatarak verebilirsiniz.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Nisan 05, 2017, 19:47:39 »
Açıklaması, polen yeterli olmadığında beslemenin polen takviyesiyle beraber yapılması gerekiyor.

Polenin bol geldiği baharda polen toplayıp derin dondurucuda saklarsanız sonbaharda peteğin üzerine polen döküp şerbetle ıslatarak verebilirsiniz.

Mesajınızdan anladığım sonbaharda fazladan besleme yapmak Mehmet Nevşehir'in dediği gibi arıların yağ depolarını boşaltmasına neden olmaz. Bu fazladan besleme yapmakla alakası olmayan bir durumdur. Doğru anlamış mıyım Ramazan Bey ?

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #22 : Nisan 05, 2017, 20:19:46 »
Mesajınızdan anladığım sonbaharda fazladan besleme yapmak Mehmet Nevşehir'in dediği gibi arıların yağ depolarını boşaltmasına neden olmaz. Bu fazladan besleme yapmakla alakası olmayan bir durumdur. Doğru anlamış mıyım Ramazan Bey ?
polen yeterli değilse
polen ve besleme beraber olursa sıkıntı olmaz.
MURAT52

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Nisan 06, 2017, 00:34:01 »
polen yeterli değilse
polen ve besleme beraber olursa sıkıntı olmaz.

Anlamadım

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #24 : Mayıs 28, 2017, 21:48:45 »
Merhaba, hayırlı Ramazanlar;

Bloğumda yayınladığım bugün Türkçeleştirdiğim bir yazı, bilmediğimiz çok şey olduğunu ortaya koyuyor.

Yabancı kaynak, arı beslemede proteinin önemini ve protein keki hazırlanması üzerine önemli bilgiler veriyor.

Özellikle bir konu var ki çok önemli. Türkçeleştirdiğim kaynak, Türkiye'de arı keklerinde çok kullanılan soya ununun arılara çok zararlı olduğundan bahsediyor. Bilginize !!!

Türkçeleştirdiğim kaynağı okumanız için bağlantı burada;
http://pendore.blogspot.com.tr/2017/05/bal-arlarnn-protein-ihtiyac-ve-ar.html

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Rakım: 800
« Yanıtla #25 : Mayıs 29, 2017, 08:36:41 »
Merhaba, hayırlı Ramazanlar;

Bloğumda yayınladığım bugün Türkçeleştirdiğim bir yazı, bilmediğimiz çok şey olduğunu ortaya koyuyor.

Yabancı kaynak, arı beslemede proteinin önemini ve protein keki hazırlanması üzerine önemli bilgiler veriyor.

Özellikle bir konu var ki çok önemli. Türkçeleştirdiğim kaynak, Türkiye'de arı keklerinde çok kullanılan soya ununun arılara çok zararlı olduğundan bahsediyor. Bilginize !!!

Türkçeleştirdiğim kaynağı okumanız için bağlantı burada;
http://pendore.blogspot.com.tr/2017/05/bal-arlarnn-protein-ihtiyac-ve-ar.html

Malzemeler
Formülün başlangıçta Randy Oliver tarafından tasarlandığını ve sciencebeekeeping.com'da yayınlandığını lütfen unutmayın ; Kendi tecrübelerimize dayanarak bazı değişiklikler yaptık ve şu malzelerden oluşturduk:
Yumurta sarısı tozu 2.5 kg
Soya proteini  4 kg
Peyniraltı suyu proteini  2 kg
Bira mayası 18 kg  (yaklaşık % 40 proteinli)
Şeker 27 kg
Sitrik asit 500 gram
Esansiyel yağ karışımı 1,3 litre (hazırlanamaz ise elma sirkesi kullanılabilir)
Tarçın 600 gram
Mısır Özü yağı 2 litre
Su 12 litre

Bu malzemelere ne derece güvenebiliriz ki ?
Ben şahsen kek yapımında;
Toz haline gelmiş şeker,
Varsa bal,
Taze polen,
ve Şerbet kullanıyorum.
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #26 : Mayıs 29, 2017, 12:13:32 »
Sizin sorunuz zaten işin can alıcı kısmı,

Avrupa'da bile dışarıdan satın alınan polene yeterince güven duyulmuyor, şüpheyle yaklaşılıyor. Burada listelenen hammaddeler polene en yakın besleyicilik oluşturabilecek besin kaynakları. Temin edip edemeyeceğinizi bilemem, herkes mutlaka yapmalı iddiasında da değilim.

Fakat benim yazıdan çıkardığım anlam da bu değil zaten. Yazıda özellikle polenin en önemli protein kaynağı olduğu ve diğer ikame maddelerinin sadece başarıyı tamamlayıcı olduğu özellikle belirtilmiş. Yani elinizde kendi üretiminiz olan taze polen varsa başka bir ürüne gerek yok diyor. Dışarıdan alınan polenlerin kalitesinde sıkıntılar var diyor. Yazıda ilgili yerlerden alıntı yapayım.

"Biz uygun protein takviye ürünleri seçme ile devam etmeden önce,  polenin bal arıları için en uygun protein kaynağı olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Hiçbir ek, hep birlikte polenlerin yerini alamaz, bu takviyeler ancak arıcılıkta  başarı derecesi yükseltebilir. Şeker şurubu yeterli miktarda nektar akışı olmadığında kullanılırken, polenlerin bulunabilirliği çok az olduğunda ilave protein kaynakları ile müdahale etmeliyiz. Polenin daha sonra kullanılmak üzere saklanmasının ve üçüncü parti kaynaklardan kaliteli polen elde edilmesinin çok zor olduğu bilinen bir gerçektir (polen, hastalıkları bulaştırmanın kesin bir yoludur)."

Yazıdaki diğer en önemli husus ta, benim özellikle dikkatinizi çekmek istediğim Türkiye'de keklerde kullanılan soya unu.

Yazıdan alıntılar yapayım gene, işin vahametini anlayın.
"Birçok durumda, arının protein gereksinimleri hakkında temel bilgiye sahip olunmaması, verimsiz ve hatta zararlı takviyelerin kullanılmasına neden olmuştur. Örnek olarak, soya proteini yerine soya unu veya peyniraltı suyu proteini yerine süt tozu kullanılması arı sindirim sistemi üzerinde büyük bir olumsuz etki yaratabilir."

"Ayrıca soya proteini yerine soya unu kullanmayın; Soya unu arılar için zehirli olan bazı bileşikler içerir."

Bu malzemelerin bulunup bulunamayacağından daha çok, arılarımıza yedirdiğimiz keklerin içindeki soya unlarının durumunu konuşsak daha doğru olacağına inanıyorum.

Çevrimiçi Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
« Yanıtla #27 : Mayıs 29, 2017, 14:58:28 »
Sayın Pedonya bu konular yeterince forumda tartışıldı.

2011 den beri zaman zaman girip okusaydın bilirdin.

Yoksa kek yapıp satacakmısın. Zemin mi hazırlıyorsun.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
« Yanıtla #28 : Mayıs 29, 2017, 17:22:09 »
Sayın Pedonya bu konular yeterince forumda tartışıldı.

2011 den beri zaman zaman girip okusaydın bilirdin.

Yoksa kek yapıp satacakmısın. Zemin mi hazırlıyorsun.

Sayın Mümün Kula;

Sanırım amacımı yanlış anlamışsınız. Bu forumda yeni bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum. Yurtdışında yapılan çalışmaları, yenilikleri elden geldiğince kendi dilimize çevirerek, arıcıların bilgi sahibi olması için çalışıyorum.

Zaten arıcılığı profesyonel olarak değil, hobi olarak yapıyorum. Ticari bir niyetim olsa, herhalde bir şekilde belli olurdu. Ben foruma bir şeyler katmak için geldim. Bütün iyi niyete rağmen, insanları hemen kötü suçlamalarla yaftalamak ne yazık ki milli hastalığımız.

Ayrıca forumda bazı konuların daha önce tartışılmış olması, o konuların kapanmasını gerektirmez. Her geçen gün yeni araştırmalar, yeni bulgular, yeni tekniklerin bulunduğu arıcılık dünyasında; biz bu konuyu daha evvel konuşup kapatmıştık demenin de ne kadar doğru olduğu tartışılır herhalde.

Ben bu forumda yanlış bir hareket, davranış, tutum içinde olduğumu şahsen sanmıyorum. Moderatör ustalarımızdan yanlış hareket içinde olduğum hakkında bir uyarı alırsam da ona göre kendime çeki düzen vermesini de bilirim.

Düzenli olarak, gerek Avrupa'dan gerekse Amerika'dan her türlü ilginç araştırma, derleme, kişisel yazıları da Arıcı arkadaşlara elimden geldiğince de ulaştırmaya devam edeceğim.

Siz oradan öyle görüyorsanız, bir şey diyemem. Bazen anlatılmak istenen şeylerle karşı tarafın anladığı maalesef farklı oluyor.

• Pupa
« Yanıtla #29 : Mayıs 29, 2017, 20:02:46 »
Sayın  pendorya ilgiyle yazdıklarınızı okuyorum lütfen devam edin.