Gönderen Konu: katlar böyle değerlendirile bilirrmi ?  (Okunma sayısı 2101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ffmsahin

• Ziyaretçi
Ynt: katlar böyle değerlendirile bilirrmi ?
« Yanıtla #15 : Aralık 30, 2017, 22:49:41 »
Bu kovanı farklı düşünmüşsünüz.

Uçma deliği hiç değişmiyorki

uçma deliği değişmiyor, ancak ballık altına plastik taban koyunca petekler polen çekmecesine değiyordu, çıkarttım polen çekmecesini mecburen

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Aralık 30, 2017, 22:50:27 »
muammer bey,
siz murat beyin mesajını çok yanlış anlamışsınız.

birde yanlış anlamazsanız kovan sayınız 2 olarak yazıyor porifilde ama herşeyi denemişsiniz, biraz tuhafıma gitti.

8 farklı tipte (sadece ballık üreten yer bulamadığım için sağdan soldan arı dükkanlarından bulabildiklerimle nektar akımını geçirebildim şükür binbir ayarlamayla) ballıklar 15-16 kovan var. toplam 3 tanesinde arı var.

yanlış anlama olabilir. kusura bakmayın yanlış anladıysam.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Aralık 30, 2017, 22:57:47 »
Plastik tabanlara uyum sağlamadığına göre sizin kovanlarda ölçü hatası var.

25 mm kovan gövde kalınlığı en ideal ısı yalıtım içindir, kalınlığı 45 mm değil 100 mm yapsanız da hamallıktan başka işe yaramaz.

Kat yüksekliği 260 mmdir

evet murat bey. benim belirtiğim 4.4 mm kalınlık, 24 mm yükseklik, 54.4*54.4 cm dıştan dışa kovan ölçüsü, 45.6*45.6 cm kovan iç ölçüsü, kare tipi kovan, kovanın birbirine yakın köşelerden iki tarafa giriş-çıkış deliği olan, güney doğu istikametine doğru (uçuş hattı) kovanın köşesi gelecek şekilde çok kuvvetli rüzgar estiğinden dolayı rüzgarı yaracak tarzda ve arıların tersi istikametteki köşede kış salkımı oluşturacak şekilde (rüzgarı yardığından dolayı salkımdan düşme olmaması için) bir standart dışı kovan yapmak niyetindeyim.

kovanların bulunduğu yerin coğrafi şartları biraz ağır, aşırı rüzgar yiyor.

coğrafi şartlara ayak uydurmaya uyum sağlamaya çalışıyorum.

bahsettiğim standart dışı kovandı. yanlış anlama olmasın.

hatta aynı kovanı 2cm kalınlıkta ve 52*52 cm dıştan dışa içine 4 köşesinden strafor takviyeli denemek bile var duruma göre coğrafi şartlara uymazsa.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Aralık 30, 2017, 23:11:41 »
Plastik tabanlara uyum sağlamadığına göre sizin kovanlarda ölçü hatası var.

25 mm kovan gövde kalınlığı en ideal ısı yalıtım içindir, kalınlığı 45 mm değil 100 mm yapsanız da hamallıktan başka işe yaramaz.

Kat yüksekliği 260 mmdir

hamallık konusuna katılıyorum.

4.4 mm kalınlığı kışın sıcak yazın serin tutsun diye düşünmüştüm.

şunda sebep: arılar doğal ortamlarda ortalama 3.7-3.8 cm kalınlıktakı kütükleri yuva yapmak için kullanması ve doğal ortamlarda iç boşluk çapı 37-38 cm çapındaki ağaç kovukları ve taş aralarına yuva yapmaları..

doğal ortamlarında yukarıdan aşağıya petek örerek yaza çıkmaları, kışa girerken de aşağıdan yukarıya doğru balı yiyerek ve çekilerek en üste kışlamasını örnek almak istiyorum.

buna uyum sağlayabilmek için warre kovan tipi bir kovan bir seçenek olabilir belki.

ama ben en üstte belirtiğim kovan tipi ile uçuş hattından kuvvetli rüzgar yiyen bir kovanda başarılı olabilirmiyim diye baya endişeliyim.

üstadlarda 4.4 cm ve 4 cm civarı kalınlıkta kovanı tecrübe edip başarılı olamayanlar varsa sakıncasını söylerse sevinirim. nerde ve ne zaman çöker bu sistem?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #19 : Aralık 31, 2017, 03:31:31 »
Kovanların 12 çerçeveli olmalı.

Ballığa çerçeve konulunca çerçevenin en altıyla ballık altı aynı hizadadır, ama seninkiler dışarıya taşmış.

ffmsahin

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Aralık 31, 2017, 11:10:27 »
Kovanların 12 çerçeveli olmalı.

Ballığa çerçeve konulunca çerçevenin en altıyla ballık altı aynı hizadadır, ama seninkiler dışarıya taşmış.

anladim

Çevrimdışı gultekin18

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ÇANKIRI/ELDİVAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3 dolu 10 boş
  • Rakım: 1170
« Yanıtla #21 : Mart 06, 2018, 08:39:31 »
Plastik tabanlar vida ile sabitlemeden kovan kilidi ile seyyar olarak kullanılabilir mi?

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #22 : Mart 06, 2018, 09:12:46 »
Plastik tabanlar vida ile sabitlemeden kovan kilidi ile seyyar olarak kullanılabilir mi?
arıcılıkta ne istertsniz olabilir,yeterki istediğiniz şey arıya zarar vermesin.. ;)

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #23 : Mart 06, 2018, 09:43:01 »
Eğer sabit arıcı iseniz kovan kilidine bile gerek yok direk oturt tabanı yeter.
Hem istediğin zaman kaldırır temizlersin.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.