Gönderen Konu: katlar böyle değerlendirile bilirrmi ?  (Okunma sayısı 908 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı syt

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: edirne
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 4
katlar böyle değerlendirile bilirrmi ?
« : Ağustos 06, 2016, 18:18:18 »
plastik kovan altlığı alsam süzerine kat koysam olurmu ustalarım öyle bişey geldi aklıma kovan sayısını arttırmak için mümkünmü deneyen varmı şimdiden tesekkurler...

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Ynt: katlar böyle değerlendirile bilirrmi ?
« Yanıtla #1 : Ağustos 06, 2016, 18:50:34 »
Ben denedim güzel de oldu, standart ölçülerde ise kovanınız katlara plastik altlık takarak kuluçkalık yapabilirsiniz.
İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Ağustos 06, 2016, 22:42:23 »
Zaten başka türlü olmuyor ki.

Plastik taban kullanıyorsanız standart ölçüdeki ballıklarınızı kuluçkalık olarak kullanacaksınız.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #3 : Ağustos 06, 2016, 22:53:07 »
Bazen arıların planda olmamasına rağmen ani artışlarında akla ilk gelen pratik çözüm ballıkları kuluçkalığa dönüştürmek.
Ballık yapılırken standart ölçüler uyulduğunda daha kolay oluyor.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #4 : Ağustos 07, 2016, 00:12:58 »
Benim bütrün kovanlarım ballıktan oluşuyor.

Ballığı tek kat olarak düşünürsen kuluçkalık oluyor.

Tabanı ayrılabilir yapıldığından kuluçkalığa gerek yok yani kuluçkalık için ayrı bir ölçüye gerek yok.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #5 : Ağustos 07, 2016, 18:28:29 »
Bende ballıkları kuluçkalık olarak kullandım.Ballıklardaki işçilik kuluçkalığa göre düşük olabiliyor.Boşluklar,budaklar,ek kullanımı v.b durumlar.Kuluçkalık için satın alacağınız(Kullanacağınız) ballıkları kontrol etmekte fayda var.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli-Karamürsel, Yalova-Çiftlikköy
  • Kovan Sayısı: 1 Anadolu, 2 kafkas, 15 kadar boş
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #6 : Aralık 30, 2017, 17:56:13 »
Benim bütrün kovanlarım ballıktan oluşuyor.

Ballığı tek kat olarak düşünürsen kuluçkalık oluyor.

Tabanı ayrılabilir yapıldığından kuluçkalığa gerek yok yani kuluçkalık için ayrı bir ölçüye gerek yok.

balliktan yapilan kuluckaliklarda sadece kovanin  kuvvetli oldugu donemde giris cikisa yigilma sikintisi olabilir sadece. bunu da polen izgarasini cikararak astim bi kovanimda. girisi rahatlatmak icin ekstra 2 delik acabilirsiniz.yanlardan acarsaniz  yagmaci arilar gizli gizli girip bal calabiliyor

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #7 : Aralık 30, 2017, 18:00:04 »
bence kovanlarin kuluckaligi ile balliklari ayni olcu olmali. 15cmlik cerceve de koysak ayni olcu olmali. kovan aktarmak aha rahat. koy alta bi sandik kutu ac deligini giren girsin cikan ciksin.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Aralık 30, 2017, 18:03:56 »
Bende ballıkları kuluçkalık olarak kullandım.Ballıklardaki işçilik kuluçkalığa göre düşük olabiliyor.Boşluklar,budaklar,ek kullanımı v.b durumlar.Kuluçkalık için satın alacağınız(Kullanacağınız) ballıkları kontrol etmekte fayda var.

kovancilar da bi alem. sadece ballik satmiyolar. illa bi kuluckalik bi ballik olacak. set satiyoruz diyolar. uyi de benim ari 4kati istiyo nerden bulacam tek ballik satani. uydurmasyon ballik ile ugrasayim derken icten dal budak kirilmasi yuzunden arilar didindi durdu her acis kapayusta propolisle kapatmak icin

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #9 : Aralık 30, 2017, 18:12:56 »
plastik kovan altlığı alsam süzerine kat koysam olurmu ustalarım öyle bişey geldi aklıma kovan sayısını arttırmak için mümkünmü deneyen varmı şimdiden tesekkurler...

denedim oyle yaptim bende. plastik altlik alip balliga taktim. polen cekmecesini cikardim mecbur, ari sikisti. icerden cikmak icin polen cekmecesine ustten asagi inip inip kol bacak kopmalari olunca cikardim. girisi full actim yetmedi 2 delik erkek deliklerini actim. bu defada yagmacilar sagdan soldan girip bal caldi. baldan sonra kovani kenara koydum baska kovana aktardim.

a.p.i.m.a.y.e. 5 tane altlik aldim. memnun degilim. cok fazla esek arisi orumcek bocek giriyo saklaniyolar kovan koaelerine.arilar goremiyor oblari temizleyemiyor bulamiyor. giris plastigininde alti boyda boya acik nerdeyse. ari kapatmaya calisti propolis yetmedi. daraltsan bile alttan soguk giriyor. kuluckalik ve balligi 4.5 cm kalinlikta keresteden kendim yapcam ömurluk. 3 metre uzunluk x 4.5 cm kalunlikx 25 cm kat yuksekligi. kes kes kovan yap 80 tlye 3 kat kovan cikiyor kendin yaparsan.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #10 : Aralık 30, 2017, 18:57:09 »

balliktan yapilan kuluckaliklarda sadece kovanin  kuvvetli oldugu donemde giris cikisa yigilma sikintisi olabilir.

Bu kovanı farklı düşünmüşsünüz.

Uçma deliği hiç değişmiyorki

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #11 : Aralık 30, 2017, 19:01:53 »
Ben 1 kovana 4 ekstra kat sipariş verdim.Çünkü dediğiniz gibi uyum çok önemli .

ÖZ-SEL ARICILIK

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Aralık 30, 2017, 19:03:58 »
denedim oyle yaptim bende. plastik altlik alip balliga taktim. polen cekmecesini cikardim mecbur, ari sikisti. icerden cikmak icin polen cekmecesine ustten asagi inip inip kol bacak kopmalari olunca cikardim. girisi full actim yetmedi 2 delik erkek deliklerini actim. bu defada yagmacilar sagdan soldan girip bal caldi. baldan sonra kovani kenara koydum baska kovana aktardim.

a.p.i.m.a.y.e. 5 tane altlik aldim. memnun degilim. cok fazla esek arisi orumcek bocek giriyo saklaniyolar kovan koaelerine.arilar goremiyor oblari temizleyemiyor bulamiyor. giris plastigininde alti boyda boya acik nerdeyse. ari kapatmaya calisti propolis yetmedi. daraltsan bile alttan soguk giriyor. kuluckalik ve balligi 4.5 cm kalinlikta keresteden kendim yapcam ömurluk. 3 metre uzunluk x 4.5 cm kalunlikx 25 cm kat yuksekligi. kes kes kovan yap 80 tlye 3 kat kovan cikiyor kendin yaparsan.

Plastik tabanlara uyum sağlamadığına göre sizin kovanlarda ölçü hatası var.

25 mm kovan gövde kalınlığı en ideal ısı yalıtım içindir, kalınlığı 45 mm değil 100 mm yapsanız da hamallıktan başka işe yaramaz.

Kat yüksekliği 260 mmdir

Çevrimdışı özgür güzel

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #13 : Aralık 30, 2017, 19:18:47 »
balliktan yapilan kuluckaliklarda sadece kovanin  kuvvetli oldugu donemde giris cikisa yigilma sikintisi olabilir sadece. bunu da polen izgarasini cikararak astim bi kovanimda. girisi rahatlatmak icin ekstra 2 delik acabilirsiniz.yanlardan acarsaniz  yagmaci arilar gizli gizli girip bal calabiliyor

muammer bey,
siz murat beyin mesajını çok yanlış anlamışsınız.

birde yanlış anlamazsanız kovan sayınız 2 olarak yazıyor porifilde ama herşeyi denemişsiniz, biraz tuhafıma gitti.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #14 : Aralık 30, 2017, 20:01:39 »
Depoda fazladan plastik tabanlar mevcut.
Sezonda kovan yetersizliği olduğunda ballıklara vidalayıp işimi görüyorum.
Pratik ve dar zamanda iş görüyor.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)