Gönderen Konu: Tanisma  (Okunma sayısı 2402 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüsrev Yücekaya

• Pupa
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Tanisma
« Yanıtla #15 : Temmuz 13, 2016, 12:10:10 »
          aslında ben anlatmak istediğinizi anladım, sorunları zaten biliyorum diyelim. ama dışarıdan arı ithali dediğiniz şey yine de mantıklı gelmiyor. çekincemi  şöyle açıklayayım, türkiye tavukçulukta dünyada hatırı sayılı bir sıralamada. ama kendi ürettiğimiz bir yumurtacı ya da etçi tavuğumuz yok. dışarıdan ithal hep. arıları aldıktan sonra kendimiz  ırkları nasıl koruyup çoğaltacağız. işin o kısmı çok çetrefilli. arıcıların kendi imkanları ile yapabilecekleri bu bağlamda sıkıntılı gibi. yapılabilir bir yol bulan olursa saygı duyarım.
Alper bey bende sürekli yurt dışındaki arıcilarin videolarını izliyorum

hakaten kiskanmamak elde deyil

Bu sene için almanya farnkfurttan 2 ad. Carniol getiririm

2 adette gebzeli bi aricidan 2 adet carniol getiririm

Sonuç olarak tüm param boşa gitti

Analari benim arılara ne yaptıysam kabul ettirmedim

Verdiğim parayami yanarsin yıkılan hayallerimemi

Kesinlikle katılıyorum bu işi devletimiz gerekli Bakanlığı el atıp universtelerdende bu konuda yardım alıp kendi Arımizi üretmeleri lazım

İnşallah bir gün ıslah edilmiş verimli ve sakin arılarla bizde çalışırız. .

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı 17erhan

• Larva
  • **
  • Yer: Almanya - Gelibolu
  • NETICEDE HAYVAN BAKIYORSUNUZ.. ONLARA IYI DAVRANIN
  • Kovan Sayısı: Bakabilecegim kadar
« Yanıtla #16 : Temmuz 13, 2016, 12:51:00 »
Bakin size söyle anlatayim,
elimizde bir irk ari var veya koyun veya keci veya sigir..
Bunun verim parametresi sudur, elde edilen ürün, hastaliklara direnc, bakim kolayligi, uretim...
 Yumurta irki bir tavuk varsin ki yabanci olsun, biz bunu üretip kendi kisir irkimizdan fazla verim aliyor isek, bakiminda beslemesinde, uyumunda sorun yasamiyor isek neden kullanmiyalim..Adi ayse degil de susan olsun..

Kendi koruyacagimiz irk verimsizse (neticede herkes parayi kovaliyor) ne demeye cogaltip kullanalim..
Varsin verimli irkla calisalim..Caba ayni verim fazla..

Kaldi ki hibrit olmayan bir ari üretime de cevap verir, verime de, arici gene ayni..
Ama calistigi hayvan verimi bol, bakimi, hastaligi kendi irkina göre daha basarili ise eski irka bu israr niye anlamiyorum..

Örnen zanen kecisi..
Bizim Anadolu kecisi ile ayni degil..
Ama verim ve üretim icin pek de güzel cevap veriyor..
Dünyada artik koruma diye bir konu kalmiyor .. Kapali kalan disarida kaliyor, bu lafimi unutmayin..Globallesme internet cok önemli
Kendi irkini degil verimli irki korumaya adapte olmaliyiz, cünkü verim alinan irk bu, digeri bana göre müzelik. Zaten irklar icinde dogal seleksiyon vardir, basarili irk hayatina devam eder. O sebeple korkmayin derim..
Bakin bu gün hibrit tohumlar var, üretiyorsun ama tohum alamiyorsun.. Bu konu iste ap ayri bir konu..

Arida hayvancilikta böyle degil..
Anasini da erkegini de üretebiliyorsun gelen arinin..
Yeter ki ön arastirmasi iyi yapilsin, parayi degil milletimizi düsünsünler, gecen gazetelerin birinde okudum 100.000 bas hayvan geliyormus Türkiye ye.. Sebep bizde yeterli hayvan olmayisi.. Neden verimsiz hayvan..Üremesi yemi, bakimi, ancak kendini idare ediyor.. Ari da getirilsin devlet eli ile, bizim caliskan tasi siksa suyunu cikaran insanlarimizin ne eksigi var bunca zaman verimsiz saldirgan kovana baktilar. Ben evin bahcesinde kovan basina aldigim verimin aynisini Türkiyedeki aricilarda da görmek icin yaziyorum burada , umarim birileri okur da kafasinda soru isareti kalir..
Saglicakla kalin..
17erhanteke@gmail.com

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Temmuz 13, 2016, 13:09:25 »
Erhan bey

Arılığınızı görmek istiyoruz,

Kendinize bir arılık açarsanız ve resimleri bizimle paylaşırsanız,daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Çevrimdışı 17erhan

• Larva
  • **
« Yanıtla #18 : Temmuz 13, 2016, 13:12:34 »
Ana kabulunde burda cokca yazilmasina ragmen, en büyük yalnislardan biri acele davranmak oluyor..
Bu acele  anayi kovana yanlis yere koymaktan, yanlis zamanda koymaktan,
beslemeden, yumurtadan, sahte anadan, kokudan bir cok etkenden olabilir en dogru yöntem ana öldürülür, kovana atilir. 5 gün sonra acilir memeler bozulur, ertesi gün tekrar acilip meme kontrolu yapilir, kapali yavrularin üst ortasina saat 11 gibi tarlacilar disarda iken sikistirilan ana kafesine sekerli veya balli su fisfislanir kek kismi acilmaz, ertesi gün kontrol yapilir kafesi isirir hareket varsa beklenir, ne zaman ki arilar sevgi ile anaya sarmak ister o vakit ana kek kismi acilir, bu arada serbetle besleme yapilan ve 5 gün kesinlikle dokunulmayan kovana ana kabul olur.. Tabii ki ana ciftlesmis ve yumurta atmis olmalidir..
Saglicakla kalin..
17erhanteke@gmail.com

Çevrimdışı 17erhan

• Larva
  • **
« Yanıtla #19 : Temmuz 13, 2016, 13:20:00 »
Sayin Tural
Kendinize bir arılık açarsanız ve resimleri bizimle paylaşırsanız,daha faydalı olur diye düşünüyorum.-

Bunu anlamadim kendime arilik nasil acayim..
Kovanlarin durumunu mu soruyorsunuz onu yazayim, Segeberger strafor kovan kullaniyorum..  resimleri burada var satin aldigim yer..

http://www.holtermann-shop.de/index.php/cPath/280/XTCsid/01e2c5f6d5a23491034fe1d2e398da95
Saglicakla kalin..
17erhanteke@gmail.com

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Temmuz 13, 2016, 13:45:24 »
Sayin Tural
Kendinize bir arılık açarsanız ve resimleri bizimle paylaşırsanız,daha faydalı olur diye düşünüyorum.-

Bunu anlamadim kendime arilik nasil acayim..
Kovanlarin durumunu mu soruyorsunuz onu yazayim, Segeberger strafor kovan kullaniyorum..  resimleri burada var satin aldigim yer..

http://www.holtermann-shop.de/index.php/cPath/280/XTCsid/01e2c5f6d5a23491034fe1d2e398da95

Forumumuzda çoğu üyemizin kendi arılıkları var.

kişiye özel,arılık resimlerini herkez kendi arılığında paylaşır.

bizlerde herkezin çalışma sistemlerini görmüş oluruz.

http://aricilik.gen.tr/index.php?board=149.0

Çevrimdışı alp er

• Larva
  • **
  • Yer: ordu
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: yok
  • Rakım: 3
« Yanıtla #21 : Temmuz 13, 2016, 13:49:48 »
       5-6 milyon kovan ve bu kadar gezginci arıcı varken getirilen arıların ırkını korumak nasıl sağlanacak. olsun kısmı güzel de yol haritası çok karışık.  bir de yeri gelmişken bu sayfayı okuyan arıcılara da sormuş olayım, dışarıdan ana arı getirip bal verimini ortalama ve en az 2-3 yıl  40 kg ın üzerine çıkaran oldu mu? (tek yaylım bölgesinden )

• Pupa
« Yanıtla #22 : Temmuz 13, 2016, 18:42:34 »
Ana kabulunde burda cokca yazilmasina ragmen, en büyük yalnislardan biri acele davranmak oluyor..
Bu acele  anayi kovana yanlis yere koymaktan, yanlis zamanda koymaktan,
beslemeden, yumurtadan, sahte anadan, kokudan bir cok etkenden olabilir en dogru yöntem ana öldürülür, kovana atilir. 5 gün sonra acilir memeler bozulur, ertesi gün tekrar acilip meme kontrolu yapilir, kapali yavrularin üst ortasina saat 11 gibi tarlacilar disarda iken sikistirilan ana kafesine sekerli veya balli su fisfislanir kek kismi acilmaz, ertesi gün kontrol yapilir kafesi isirir hareket varsa beklenir, ne zaman ki arilar sevgi ile anaya sarmak ister o vakit ana kek kismi acilir, bu arada serbetle besleme yapilan ve 5 gün kesinlikle dokunulmayan kovana ana kabul olur.. Tabii ki ana ciftlesmis ve yumurta atmis olmalidir..
Erhan bey ben kendi şahsıma adına konuşuyorum

Sizlere göre belki amatör ariciyimdir

Şimdiye kadar 8 yıldır düzenli olarak arıcılık yapıyorum

Öğrendiğim bana göre de çok doğru olan  ana arinin genç olması

analarimi 2 yaz bi kış  geçirdiği zaman mutlaka yenilerim

Bunuda mayıs ayında aldigim hazır analar la yapıyorum

Ruset lere böldügüm  2 çerçeveli arılara kabul ettirip bal hasadindan sonra gazete yöntemi ile birleştiriyorum

Yerli bizim kırma diye tabir ettiğimiz melez ana lari kullanıyorum

Saf ana ben bulamadım ankarada

Almanyadan farnkfurttan ismini vermeyim , arkadaşın  videolarda bayagi var nette, sertifikalı ana getirttim  ( carniol ) bi dostum gelirken getirdi 

2 tanede gebze saf carnioldan f1 üreten bi abimiz var ondan aldım

Ama gel gelelim bizim arılara kabul ettirmek mümkün olmadı

sabırla bekledim 5. Gün anasiz beklettim

Memeleri temizledikten sonra kafeste verdim 5 kapalı beklettikten sonra açtım kafesi şerbete batırıp anayı saldım

Şerbeti yaladilar sonra gene anayı sıkıştırılmış olarak buldum

2 gün tekrar kafese aldım 2 gün sonra kek bölümünü açıp  kovanı kapattım

3 ana sizlere ömür 1 anayı da arıların elinden kurtarayim derken uçup gitti

Tam bölmeleri birleştirip diyer analardan bi kovan yapayım diye düşünürken ana kendiliğinden geri kovana geldi içeri girdi

Kovanı  açmadim bu hafta perşembe günü bakacam inşallah  kabul görmüştür

Arıcılık yaptığım yerde carniol yada diyer selekte edilmiş arilardan kullanan yok

Herkes kara düzen olursa olur arıcıligi yapıyor

Bende arastirmalarima devam ediyorum inşallah emeklerimiz zayi olmaz  saygilar sunarım. .

• Pupa
« Yanıtla #23 : Temmuz 13, 2016, 18:47:08 »
       5-6 milyon kovan ve bu kadar gezginci arıcı varken getirilen arıların ırkını korumak nasıl sağlanacak. olsun kısmı güzel de yol haritası çok karışık.  bir de yeri gelmişken bu sayfayı okuyan arıcılara da sormuş olayım, dışarıdan ana arı getirip bal verimini ortalama ve en az 2-3 yıl  40 kg ın üzerine çıkaran oldu mu? (tek yaylım bölgesinden )
Sayin alper bende bunu çok merak ediyorum inşallah almanyadan getirttigim saf carniolu bu sene kabul ettirebilirsem (onuda oldurmezlerse tabi

• Pupa
« Yanıtla #24 : Temmuz 13, 2016, 18:53:25 »
En merak ettigimde maskesiz ariya bakiolarya

Benim arılar pitbull kopeginden farksız  ariligin 50 metre içine giren haraket eden her canlıya saldırıyorlar

Üstelik  çook sevgiyle ve şefkatle davranmama rağmen böyleler

İsmail akyüz beyefendi bi yorumunda şöyle demişti

Arılar kaba erkeklerden hoşlanmaz

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #25 : Temmuz 13, 2016, 20:10:36 »
Eger kovanlari iyi yönetebilirsek geriye kalan en önemli faktör hava durumudur.
2008 de Erzurumda 50 kovandan 500 kg bal ile dönmüşdük. Sonraki sene 50 kovandan
2 ton bal aldik ayni bölgede.  Irk ayni yer ayni hava şartlari farkli

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #26 : Temmuz 13, 2016, 23:04:00 »
Sayin alper bende bunu çok merak ediyorum inşallah almanyadan getirttigim saf carniolu bu sene kabul ettirebilirsem (onuda oldurmezlerse tabi

Sonbahar ve kışı atlatırsa iyi arılı kovanın olur.

• Pupa
« Yanıtla #27 : Temmuz 13, 2016, 23:07:57 »
Sonbahar ve kışı atlatırsa iyi arılı kovanın olur.
İnşallah murat abii

Çevrimdışı 17erhan

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Temmuz 14, 2016, 08:00:35 »
Sayin Yücekaya,
Irk farkliliklarinda ana kabulu bazen olumsuzluklarla dolu olabiliyor, aksilikler pesinizi birakmamis. Umarim sansiniz yaver gider de isteginiz gerceklesir.

Kizgin ari ile calismak derttir. dumani cok basmasaniz, fazla duman ters etki yapar kovan girisi 1-2 hafif az duman , üst kapak 1-2 gene, hafif az bekleyin 2 dakika, yakin bir cigara, sakin yavas gürültüsüz, her kontrol sonrasi acik surup fisfislasaniz..

Sayin Akin in da dedigi gibi kisi atlatirsan , gerci carnica icin soguk pek sorun olmasa da, agustos yemlemesini bilmezseniz sorun olabilir..
SIZIN FORMULUNUZ BU..
ikinci hasattan sonra nektar akımı durur temmuz  ortasi sonu gibi ve Ana Arının yumurta atması da durma noktasına gelir, Ana Arının yumurta atması icin ikinci hasattan sonra hemen kek vermeye başlanir..

Ana arı da dışardan Nektar geldiğini zannederek yumurta atmaya devam ediyor bu attığı yumurtalarda kış arıları oluyor. yanliz su ihtiyaclarına da cok dikkat etmek lazım, su kabini unutmayin.

Keki hizli yiyemediklerinden (2.5 - 3,5 kilo yetiyor bana) Ağustosun sonuna kadar verin Arılara yumurta atsin, kek degil de Şerbet kullanacaksan az az miktarlarda verilmesi gerek iki günde bir yarım litre, veya günde 1 bardak Şerbet fazla verilirse Ana Arı yumurta atacak yer bulamıyor depoya cekerler hemen, haliyle genc nufus da olmuyor.

Ağustosun sonuna kadar yeterince kış arısı cıktıktan sonra, Eylülün başında Şurup aldiklari kadar verin hergün dolu yemlik 2 ye 1, bu sefer bal ile depoluyorlar tüm petekleri kış icin bal stok isi de bitiyor, bu işlemi her kovan icin gerektigi kadar yapin kontrol ederek , üstüne varoa mücadelesi Formik asit, pecete veya karton altta naylon ariya deymesin maksatveya bir tabak tek kat kovana 30 ml, cift kata 50 ml, iste gene gerekli olan bol hava tüm kovan delikleri acik olacak tel tabanli kovan..
kasim aralik gibi oksalik de yaparsaniz bahara kadar rahatsiniz .. az varoa bol nufus.

Yanliz dedim ya carnicaya soguk degil de sicak cok etkiler alplerin arisidir sert hava pek etkilemez .. o sebeple size onerim telli taban kovandir, baharda isinan kovan ogula kacar.. Eger resim isterseniz kendi kovanlarimdan resim cekip yollayayim e mailinize..
Saglicakla kalin..
17erhanteke@gmail.com

• Pupa
« Yanıtla #29 : Temmuz 14, 2016, 14:00:38 »
Erhan  bey öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekürler

Ben kovan ve çerçeveleri kendim imal ediyorum hazır alinanlarda uyumsuzluk problemi çok oluyo

Kovanlarimin tümünde paslanm az çelik taban teli kullandım alt kısımlarınada 3 mm kontaplak tan çekmece yaptım havalandırma sorunum kalmadı

Varova mücadelesinde de asit hiç kullanmadım çünkü dozaj ayarlaması uygun olmassa anayı kesebileceklerini okumuştum

Genelde doğal bitkiler kullanıyorum  ( kekik  portakal kabuğu defne yaprağı ceviz yaprağı gibi ) sanırım faydası oluyo

Birde yaza çıkarken ve kısa girmeden şerit halinde satılan varova ilaçları var onlardan koyuyorum

Yerli ırklarda hastalık veya varova nin yoğun zararını şimdiye kadar bu yöntemlerle atlattım

İnşallah carnikayida öldürmediler ise aynı yöntemle  korumayı düşünüyorum. Saygılar