Gönderen Konu: Menderes DİNÇALP Arılığı.  (Okunma sayısı 4994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Ynt: Menderes DİNÇALP Arılığı.
« Yanıtla #90 : Temmuz 03, 2017, 02:16:33 »
Memnun olduğunu ana arının anası elinizde mevcutsa o anadan ana üretin, değilse elinizde olandan üretip şansınızı deneyin.

Dış görünüş aldatıcı olur, dış görünüş farklı olsa da davranış olarak benzer olabilir.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
  • Yer: ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #91 : Temmuz 03, 2017, 09:09:48 »
Vermiş olduğunuz bilgiler için tesekkur ederim

Çevrimdışı menderes

• Pupa
« Yanıtla #92 : Kasım 15, 2017, 13:13:37 »
Herkese hayırlı günler arıcı dostlar. Yaklaşık bir ay önce kendim yapmış olduğum keki arılarıma verdim. Çoğu bitirmiş veya bitirmek üzere. Plastik altlıklı kovan kullanıyorum. Kovan altındaki tablayı çektiğimde birçok arıda kekten artan kalıntılar ile beraber şeker şurubunu andıran su gibi damlarar gördüm. Hiçbir anlam veremedim

Çevrimdışı izzet6786

• Pupa
  • Yer: ZONGULDAK FİLYOS
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 350
« Yanıtla #93 : Kasım 15, 2017, 13:48:33 »
Arıların keki tüketemedikleri kısımlar normal bi durum.
Arı bal alacak çiçeği bilir.Arı gibi çalış, aslan gibi ye.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
« Yanıtla #94 : Kasım 15, 2017, 14:03:29 »
Arıların keki tüketemedikleri kısımlar normal bi durum.
İzzet bey biraz açıklayabilirseniz sevinirim. öğrenmek için hamur kıvamında kek nasıl su veya şerbet halinde kovanın aldına akar

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #95 : Kasım 15, 2017, 14:59:58 »
kovandaki rutubet aşağı su olarak inerken bir kısım kek kırıntılarıyla inmiştir odur.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
« Yanıtla #96 : Kasım 23, 2017, 13:33:44 »
kovandaki rutubet aşağı su olarak inerken bir kısım kek kırıntılarıyla inmiştir odur.
Arıları kışlatırken kovan üstü bez olarak çuval üzerine de 2 kat gazete koyuyorum. Çuvalın kovan içindeki rutubete etkisi var mıdır.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #97 : Kasım 23, 2017, 14:30:58 »
Arıları kışlatırken kovan üstü bez olarak çuval üzerine de 2 kat gazete koyuyorum. Çuvalın kovan içindeki rutubete etkisi var mıdır.

Çuvalın etkisi olmaz ama gazete rutubeti emer, ıslanır. Arılar ölmüyorsa önemli değil.

Sera naylonunun üzerine çuval veya strafor daha güzel oluyor. Çuvalı straforla kullanırken kapağı sıkıştırmada iş görüyor.

Bu izalasyon, yukarı çıkan ısının daha az kaçmasını sağlıyor, kuluçkayı hızlandırıyor.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı H.Kaya

• İşçi Arı
  • Yer: BOZÜYÜK
  • Hüseyin KAYA
  • Kovan Sayısı: 73
  • Rakım: 1000 m.
« Yanıtla #98 : Kasım 23, 2017, 19:15:56 »
Kışlatırken örtü bezi üzerine birkaç kat gazete koyup gazetelerin üzerine de dışa taşacak şekilde sera naylonu örtün. Kovan kapaklarındaki havalandırma deliklerini de strafor, tatami parçası vb. bir malzemeyle kapatın ki soğuk hava girmesin. Alttan ise havalandırma sağlayın. Kovanlarınız polen çekmeceliyse çekmeceyi geri çekin ya da çıkarın. Değilse havalandırma deliği açılması gerekir. Bu şekilde yaptığınızda üstte iyi bir yalıtım gerçekleşiyor, sıcak hava üstte kalıyor,  alttan da temiz hava girişi olduğundan sorunsuz bir kışlama oluyor.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
« Yanıtla #99 : Haziran 03, 2018, 16:28:17 »
Herkese hayili ramazanlar
50 kovan arim var. Bunlarin cogu katta calisiyor.
Kata cikmayan ve hale 6 .7 cita olan arıların cıtalarinda
Özellikle eski citalatda 10 15 adet uzeri toplu inne basi kadar
delik ve icerisinde kahverengi  1.2 cm sünen birseyler
var. Diger kapali gozlerde normal yavrular var Kovanlarda kötü hicbir koku yok. Acaba bu durum yavru çürüğümüdür veya ne olabilir

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #100 : Haziran 03, 2018, 20:17:05 »
merhaba menderes bu olay benimde başıma geldi ,büyük ihtimalle bakteri hastalığı,yavru çurüğu değil,sıkıştırıp antibiotikli şurup verince düzeliyor,kolaygelsin.
Rıdvan (çılgındağlı)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #101 : Haziran 03, 2018, 21:57:14 »
Bunların yanında varrao ile iyi savaşılmamış da olabilir.

Antibiyotik gıda içinde yasak.

Antibiyotiği alan mikroplar kendini korumaya alıyor.
Kovanın zayıf bir anında daha güçlü olarak ortaya çıkıyor ve kovanı çökertiyor.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #102 : Haziran 04, 2018, 08:03:20 »
Herkese hayili ramazanlar
50 kovan arim var. Bunlarin cogu katta calisiyor.
Kata cikmayan ve hale 6 .7 cita olan arıların cıtalarinda
Özellikle eski citalatda 10 15 adet uzeri toplu inne basi kadar
delik ve icerisinde kahverengi  1.2 cm sünen birseyler
var. Diger kapali gozlerde normal yavrular var Kovanlarda kötü hicbir koku yok. Acaba bu durum yavru çürüğümüdür veya ne olabilir

kolay gelsin. sizin durum hem varroa hasarı, hem bakteri esaslı adi çürüklük. yani kovan yagmurlarda veya bi dönem aşırı nem yapmış ve kpvan içi sıcaklıkta eski peteklere bakteri üremesi olmuş olabilir. ben de yaşadım. arı olduğu yere patinaj yapiyor ilerlemiyor. varroa mucadelesi gerekiyor. bakteriyi de 3 haftada arı kendisi temizleyebiliyor arı yavru atıyorsa cercevelere sabrederseniz. bunun icin kovana temiz su koymaniz şart yavru sökümu icin. ari kendini toparlayip basetmesi icin de koyu surup ve kek koymalisiniz icinde polen olandan ben oyle atlattim
Bereketli olsun.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• Pupa
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #103 : Haziran 04, 2018, 08:19:51 »
kolay gelsin. sizin durum hem varroa hasarı, hem bakteri esaslı adi çürüklük. yani kovan yagmurlarda veya bi dönem aşırı nem yapmış ve kpvan içi sıcaklıkta eski peteklere bakteri üremesi olmuş olabilir. ben de yaşadım. arı olduğu yere patinaj yapiyor ilerlemiyor. varroa mucadelesi gerekiyor. bakteriyi de 3 haftada arı kendisi temizleyebiliyor arı yavru atıyorsa cercevelere sabrederseniz. bunun icin kovana temiz su koymaniz şart yavru sökümu icin. ari kendini toparlayip basetmesi icin de koyu surup ve kek koymalisiniz icinde polen olandan ben oyle atlattim

Muammer bey kovan içine su koymak ne demek ?
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Muammer ŞAHİN

• Ana Arı
  • Yer: Yalova-Termal
  • Kovan içinde ölmek, herkese nasip olmaz.
  • Kovan Sayısı: 3 Kafkas F1
  • Rakım: 84
« Yanıtla #104 : Haziran 04, 2018, 08:41:15 »
kendiniz yapacaksanız kek tarifi: 1/4 taze polen, 1/4 bal, 1/2 pudra şekeri.
tarlacısı hiç yoksa kovanın yada giriş çıkış yapan arısı hiç yoksa ve kovan içinde açık şuruplu-ballı çerçeve azsa: 1 birim taze polen, 1 birim bal, 0,4 birim pudra şekeri.
kovan içinde açık suruplu-ballı çerçeve yeterliyse, sadece tarlacısı yoksa: 1 birim taze polen, 1 birim pudra şekeri, 0,4 birim bal

bunların üçü 20-25 dakika karıştırılarak kovan giriş deliği üst hizasından başlayarak kovan üst çıkalarını ön kısmı kapatacak şekilde seriyoruz keki. en sıcak bölge burası olduğu için gece arılar buraya toplanacak, gece arıların kendi neminden kek nemlendikçe üstten kemirip yiyecekler, gündüz de güneş ısısı burada daha fazla olacağı için kek kurumayacak yumuşak kalacak, gündüz de keki rahatlıkla alabilecekler.

keki koyduktan sonra üzerine bir miktar fısfısla su fışkırtarak nemlendiriniz.

kek tam sıvı formda olmadığı için arının hem karbonhidrat ihtiyacının arıya ishal yapmayacak şekilde bir kısmını karşılayacak, hem taze polenden dışardan getiremediği protein ihtiyacını karşılayacak, hem de taze su ile bunları sindirme, kovan içini temizleme, kovan iç nemini ayarlama, bakterileri temizleme ve sudaki oksijenle hijyen sağlama yapmasını umuyoruz.

1/1 koyu şurup vererek de arıya yavru bakımı, polenle birlikte süt üretimi, sıvı formda rahat sindirilebilir tarzda hazır enerji kaynağı veriyoruz.

yandan kayıp şuruplukla besleme yapmıyoruz. arıların boğulma ihtimali çok yüksek oluyor, arılar güçsüz oldukları için.

üstten ruşet şurupluklarla yeteri kadar 1/1 şurup ve temiz su koyuyoruz.

keki yatırıyoruz üstüne.

sağlı sollu bölme tahtalarıyla yada başka bir şeyle sıkıştırıyoruz.

duvar çerçevelerine de boşalan yerlere ana arı yavru atıyor bir süre sonra kovanı kurtarabilmek için, o yüzden duvar çerçevesi bu diye güvenmiyoruz bölme tahtası koymamızın amacı bu.

bunları yapmadan önce de yavrulu alanın tam ortasına bir tane eski olmayan temiz bir kabarmış petek giriyoruz ve yavrulu alanı ikiye bölüyoruz.

bunun sebebi:
1-ana arı yavru atmak istiyorsa ve temiz çerçeve arıyorsa buraya atsın. genelde bir-iki gün sonra atıyor. ancak yavru attıktan birkaç gün sonra süt basıyor, süt basmazsa çerçeveyi almadan bekliyoruz.
2-ana arıya kovanın bakterisi az olan bölüme geçmesini ve orada sürekli kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. böylece kovanı kurtarmak daha kolay oluyor. bir süre sonra bakterisi fazla olan ve kovanı kurtaramayacağını düşündüğü alandaki kapalılar tamamen çıktıktan sonra bu çerçeveleri boş olarak alıp yakabiliriz. böylece diğer tarafta kalan ana arı ve bakıcı arılar daha az bir alanı dezenfekte etme imkanı ve kovanı kurtarma imkanı bulmuş oluyorlar. ananı yavru atmadığı ve ilgilenmediği bölümdeki çerçeveleri kapalı ballı ise çizerek açıyoruz, e açık ballı yada şuruplu ise kovanin içinde uzak köşeye koyup arının burdaki şurubu yada balı çekmesini bekliyoruz.

bu dediklerimin hepsini yaptım.

kovan içinde eski petek dahi olsa bu esnada yakmazsanız iyi olur, petek yakma işini, yavrulu alanı kabarmışla böldükten ve ana kovan içinde tercihini yaparak o tarafta yürüdükten sonra yaparsanız kovan için hayati önemde olan açık ve kapalı yavru kaynağını yok etmemiş olursunuz.

kapalıdan çıkacak olanlar çıkabiliyorlarsa zaten kovan içine faydalı oluyorlar. bakteri hasarlı olanlar çerçeve içinde çıkamayarak gözde ölüyor zaten
Bereketli olsun.