Gönderen Konu: Bu nedir?  (Okunma sayısı 1007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 72
Ynt: Bu nedir?
« Yanıtla #15 : Temmuz 03, 2016, 22:31:34 »
Bu gün ikindiye doğru gölge,rüzgar alan bir yere oturdum tırnaklarımı kesiyorum.Önümde kuşlar, kedi köpekler içsin diye 5-6 kg.lık içi su dolu yoğurt kabı var.
Yoğurt kovasının kenarına bir arı kondu dedim ki su alacak,garip hareketler yapmaya sanki dans etmeye başladı.Merakım iyice arttı eğildim bakıyorum vücudundan bir şey atmaya çalışıyor arka ayakları ile duyargaları ile bir nevi temizlik yapıyor.Varroa dedim varroayı atmaya çalışıyor...
Derken ufacık bir böcek ayrıldı vücudundan...
Dikkatle baktığımda yukarıda resmi olan böcek.
Arı bir şekilde üzerinden atıyor o böceği.
“Halimizi hal eyledik
Yolumuzu yol eyledik
Her çiçekten bal eyledik
Arıya saydılar bizi" Pir Sultan Abdal

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Pupa
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını çok seven, işini en iyi yapandır
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
Ynt: Bu nedir?
« Yanıtla #16 : Haziran 02, 2017, 00:01:26 »
Coleoptera takımı, Meloidae ailesi, Yakı Böceği (Meloe brevicollis)

Bu aileye bağlı bulunan ve yakı böceği adını alan Meloe variegatus ve Meloe brevicollis türleri arı zararlıları
yönünden önemlidir. Bu böceklerin 1. dönem larvaları Triungulin olarak adlandırılırlar. Bu larvalar çiçeklerin üzerine tutunurlar. Arılar polen toplamak üzere çiçekler üzerine geldiklerinde bu larvalar arıların bacak ve vücutlarındaki kıllara tutunurlar.

Arı üzerine tutunan larvalar üzerinde bulunduğu arının hemolenfini (kanını) emerler. Parazitli arılarda zayıflama ve ölüm olayları görülür. Larvalar ağızlarındaki kancalarla arıya, larvaya ve yumurtaya zarar verirler.
Bal, polen, pupa, larva ve arı yumurtası yerler. Ergin yakı böceği arılara zarar vermez.