Gönderen Konu: AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ  (Okunma sayısı 387462 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya
  • ARANIZDA OLMAK ONURDUR
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 50 üzeri
  • Rakım: 1400
Ynt: AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ
« Yanıtla #1740 : Aralık 29, 2012, 04:26:41 »
slm gönlünde arı sevgisi, dilinde bal tadı olan abilerim, nefessiz okuya okuya buraya kadar geldim, nerdeyse kaçırdığım detay kalmadı,elinize kolunuza yüreğinize sağlık, çok bilgi mğreniyoruz hakkınızı helal edin, bir sorum olacaktı , sorum halil abiye ama uygun olanlarda yanıtlaya bilirler ise sevinirim , abii bu   gen tr ve inci kutularındaki terkleri tamamen çözdükmü, birde savaş kardeşim vardı değişik çıta şekli normal çıtaya iki tane gelecek şekilde yaptığı çiftleştirme , kışlatma  ( biz tüklerin değiyle ) ruşet kovan hakkında bir gelişme daha olmadı, kullandımı? terk oldumu? kışlama yapılıyormu gibi ???? slm ve saygılarımla

Çevrimdışı çalkaralı

• Larva
  • **
  • Yer: çalkara köyü eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 74
« Yanıtla #1741 : Aralık 29, 2012, 11:12:22 »
sayın ademM 42 beyin sorularına ilave olarak benimde nacizane öyrenmek istediyim şeyler var
bu inci kutularının aynılarından  yapılış tarifi ve fotoğrafları 28.sayfalardaydı sanırım  2 yıl önce tek gözlü 4 çıtalı olarak oniki tane yapmıştım çok muazzam işimi gördü şimdide 30 tane kadar yapmak istiyorum
öyrenmek istediyim straforları keserken falçata kullanmıştım  tabi bayaa bi zor oldu bunları marangoza kestirteyim diyorum kesilen yerler çapak felan yaparmı düzgün çıkarmı onu öyrenmek istedim  ikinciside  formu sürekli takipte edemediyimden ozamandan buyana bu kutularla ilgili daha farklı daha kullanışlı olanlarınıda yapan deneyen oldumu benim görebildiyim ana terklerini önlemek için girişlere ana ızgarası takıldığını gördüm onuda uygulaycam ben iki kış sezonu geçirdim şimdide yedi tanesini arılı olarak kışlatıyorum ana terkleri haricinde bir sorunda olmadı herkese saygı ve selamlar..
“Allah katında canlıların en şerlisi aklını kullanmadığı için hakikate karşı kör ve sağır davrananlardır.” (Enfal 22)

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 12 + 2
  • Rakım: 45
« Yanıtla #1742 : Aralık 29, 2012, 11:26:45 »
Strafor kesimi için kullandığım alet.

Havya ucunu sökerek yerine bıçak kaynatmıştım.

Çevrimdışı çalkaralı

• Larva
  • **
« Yanıtla #1743 : Aralık 29, 2012, 11:45:25 »
sizin kullandığınız yöntemde biraz sıra dışıymış işe yaradıktan sonra mesele yoktur
 en azından maliyette düşük olur pratik bir çözüm denemeye değer
daha önce görmüştüm aslında bu aleti  şimdi hatırlayamadım nediye satılıyordu piyasada
“Allah katında canlıların en şerlisi aklını kullanmadığı için hakikate karşı kör ve sağır davrananlardır.” (Enfal 22)

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 12 + 2
  • Rakım: 45
« Yanıtla #1744 : Aralık 29, 2012, 11:55:30 »
İş görüyor.

Piyasada satılıyor mu bilmiyorum.

Kullandığım " Kıt'a imali "  :)

Çevrimdışı çalkaralı

• Larva
  • **
« Yanıtla #1745 : Aralık 29, 2012, 12:05:03 »
İş görüyor.

Piyasada satılıyor mu bilmiyorum.

Kullandığım  :)
" Kıt'a imali " diye sorucaz peki bir araştıralım bakalım teşekkürler mehmet bey

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya
  • ARANIZDA OLMAK ONURDUR
  • Kovan Sayısı: 50 üzeri
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #1746 : Aralık 29, 2012, 16:47:44 »
slm çalkaralı arkadaşım, marongozların kesimleri çapak olmuyor aksine dahada düzgün oluyor, 2cm lik straforların parlak yüzeyli olanları bitanesi    (pak board) birde sarı renkte olanlar var adı aklıma gelmedi o dahada pürüzsüz artı malzemelerin ölçülerini kestirmeden önce boyarsan levha halinde montajladık sonra sadece rutüj yaparsın yapıştırılan yerlere saygılar.

Çevrimdışı çalkaralı

• Larva
  • **
« Yanıtla #1747 : Aralık 30, 2012, 12:15:15 »
bu straforlarında bir çok çeşidi var  arılar için en uygunu yani sağlıklı olanını kulanmamız gerekiyor
sizin (pak board) diye tarif ettiyiniz uygunmudur ki araştırmak lazım
yanıt yazıp yardımcı olduğunuz için çok tşkr ederim.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
« Yanıtla #1748 : Aralık 30, 2012, 13:35:25 »
EPS,( Extrude poli stiren) yani bildiğimiz strafor kullanmak gerekir,

XPS ise foam board diye bilinen bu önerilmiyor

Çevrimdışı umut

• Larva
  • **
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 12 (azaltmak zorunda kaldım)
  • Rakım: 1613-2450
« Yanıtla #1749 : Aralık 30, 2012, 14:10:19 »
ben kendime göre en ucuz malzeme kullanarak yapılabilecek ana arı üretimini anlatmak istiyorum. daha çeşitlileri de var ama bana bu daha cazip geliyor. Önce larva transferi için damızlık kovan seçimi yapılır. ana yaptıracağımız kovanın anası 1 çıta arı ile birlikte alınız ( attığınız larvalar tutmazsa elinizde ana yedekte olsun diye). 5. gün ve sonrası yapılan  memeler alınıp, içlerindeki larvalar çıkartılıp sütü bir şırınga içine konulur.2 yada 3 gün kadar daha beklenir. toplamda 7-8 gün eder ki bu da son atılan yumurtanın kapanmış olması demektir. ve tekrardan çıtalar kontrol edilerek memelerin hepsi ayıklanır. mumsuz bir çerçevenin içine aynı ebatta kestiğimiz 1yada 2 çıta tutturulur.buralara yaptığımız memeler  mumla yapıştırılır. memelerin yapımı da şöyledir. 9,5 milimetre çapında yuvarlak şekilde ağaç parçası işimizi görür.bir parça mum alınır ve  bir kaba konulur, üzerine su ilavesi edilir. ısıtıldığında eriyen mum üstte kalır. yanımıza bir de soğuk su alırız, ağaç çubuğu önce ıslatıp sonra eriyen muma daldırırız çıkartıp biraz bekledikten sonra suya tekrar değdiririz sonra üzerinde kalan damlaları almak için çırparız tekrar muma batırırız. bu işlemi 3-4 defa yaparız. memeyi parmaklar ucunda hafifçe baskı uygulayarak yarım çevirme ile  ağaç parçasından çıkarırız. meme hazırdır. derinliklerini 0,5 cm olacak şekilde  ısıttığımız neşter yada bıçak yardımıyla keseriz. memeleri anasını aldığımız kovanın içerisine 3.-4 üncü çerçeve yerine koyar ve arılara son rütuşu yaptırmak için 8-10 saat kadar kovanda bekletiriz. Damızlık koloniden seçim yaparak uygun larvaların bulunduğu çerçeveyi alırız. hazır bulunan arı sütünü kendi kadarının yarısı kadar buhar suyu ile(çaydanlığın kapağında bulabilirsiniz buhar suyunu) sulandırır memelerin içerisine 1-2 damla damlatırız. şırınganın ucunda eczaneden edineceğimiz mavi renkli intraket(1 tl) takarız. zaman kaybetmeden larva çubuğu ileyeni çaylamış hafif sulanmış larvaları alarak sütün içine bırakırız. burada dikkat edilecek husus larvanın süt içerisinde yüzmesi. şayet sütün içine batarsa işlem olmaz. Larva transfet çubuğunu da kendiniz bozulmuş cep telefonlarının içinde bulunan ve bataryanın metal olan kısmına değen iletken küçük levhacıklar var. onları ucundan eğerek ve arka kısmını kalın bir enjektör ucuna sabitleyerek  elde edebilirsiniz. Larva transfer işlemi bitince kraliçe adaylarını tekrar yerine koyarsınız. burada da bu çerçevenin hemen yanındaki çerçevenin polenli olması  iyi ve yerinde olacaktır. anaların memeden çıkacakları günü bekleyeceksiniz. 9. günden sonra memeleri artık dağıtabilirsiniz. larva transferi yapılmadan 1kaç gün önce varroa mücadelesi yapılmalı ki kanatsız analarımız çıkmasın. bir abinin arılığında gördüm arısı esmer bir ırktan ama albino denecek kadar da beyaz kanatsız bir ana arı çıkmış simsiyah çıkması gereken. Kapatılan memeleri dağıttıktan sonra anaların çıkıp zamanı geldiğinde çiftleşmesini yada yine kendimizin ev gereçlerinden yapacağımız suni tohumlama cihazını kullanarak  beğendiğimiz başka bir koloninin erkekleriyle tohumlamaya.ileriki günlerde bu elle yapılan larva çubuğu, meme, tohumlama cihazi resimlerini  göstermeye çelışacağım.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #1750 : Aralık 30, 2012, 14:16:53 »
Umut bey anlatımlarınızı resimlerle desteklerseniz daha anlaşılır olacaktır.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
« Yanıtla #1751 : Aralık 30, 2012, 14:36:35 »

Sonuna kadar okuyamadım. Yarıda pes ettim..

Bir paragraf olur.. Bir satır başı olur.
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #1752 : Aralık 30, 2012, 16:53:26 »
Mehmet abi siz bir ara çulluk kanat tüyünden kalem yapmıştın bu hangi tüyü oluyor abi ? en uçtaki olan mı

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #1753 : Aralık 30, 2012, 17:04:36 »
Çulluğun kanadının ilk ekleminde birer tane olan üçgen kesitli sert tüy.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #1754 : Aralık 30, 2012, 17:24:37 »
baya kullanışlı oluyor mu abi. arkadaşlar bugün ava gitmişler 2 3 tane vurmuşlar da istiyeyim onlardan da resimi var mı acaba sizde