Gönderen Konu: Oğulun azalması ve güçlendirilmesi  (Okunma sayısı 659 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı a.kilic1001

• Larva
  • **
  • Yer: Balıkesir/Balya
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 700
Oğulun azalması ve güçlendirilmesi
« : Haziran 15, 2016, 02:11:57 »
Hepinize iyi sahurlar diliyorum.ikidir başıma gelen bir konuyu sizlere sormak istiyorum değerli üstadlarım. Ağacın dalından silkelediğim ve üçüncü çerçeceden sarkan ki çerçeveler ballı polenli oğulum iki gün sonra kpntrol ettiğimde bir kepçe kadar kalmışlardı bunun nedenini anlayamadım ama ana  arısı duruyordu ve döllendi yumurtlamaya başladı bende diğer kovanlardaki küçük örülmüş peteklerin yavrulanıp öertülmesin den sonra strafor kutuya bu arıyı ve petekleri koydum herşey yolunda şimdi sorum şu bu arı neden bukadar küçüldü ve başka bir kovana sadece ballı peteklerle 3çerçeve arı bölsem ve üç dört gün sonra bu anayı kafese vermeden koysam anayı keserlermi çünkü anayo ana kafesine koyamıyorum yanına bakıcı koyacam onlarda beni sokuyorlar tuttuğum anda bi kolay yöntemi varmıdır .çok uzun oldu emeği geçenlere şimdiden teşekürler.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: Oğulun azalması ve güçlendirilmesi
« Yanıtla #1 : Haziran 15, 2016, 04:25:07 »
Ballı çerçeveyle bölerseniz arı orada yapacak iş olmadığından eski kovanına geri döner ve o ballarıda yağmalar.

Üzerinde az yavru ve yumurtası olan arıyla böleceksiniz, bakacak kadar arı silkeleyeceksiniz.

4 gün sonra meme kontrolu yapacaksınız.

Sonra ana yı kafese alıp birleştirme yöntemleriyle birleştiriniz analı kovan zayıf.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #2 : Haziran 16, 2016, 11:30:13 »
Hepinize iyi sahurlar diliyorum.ikidir başıma gelen bir konuyu sizlere sormak istiyorum değerli üstadlarım. Ağacın dalından silkelediğim ve üçüncü çerçeceden sarkan ki çerçeveler ballı polenli oğulum iki gün sonra kpntrol ettiğimde bir kepçe kadar kalmışlardı bunun nedenini anlayamadım ama ana  arısı duruyordu ve döllendi yumurtlamaya başladı bende diğer kovanlardaki küçük örülmüş peteklerin yavrulanıp öertülmesin den sonra strafor kutuya bu arıyı ve petekleri koydum herşey yolunda şimdi sorum şu bu arı neden bukadar küçüldü ve başka bir kovana sadece ballı peteklerle 3çerçeve arı bölsem ve üç dört gün sonra bu anayı kafese vermeden koysam anayı keserlermi çünkü anayo ana kafesine koyamıyorum yanına bakıcı koyacam onlarda beni sokuyorlar tuttuğum anda bi kolay yöntemi varmıdır .çok uzun oldu emeği geçenlere şimdiden teşekürler.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Anayı yeni yapılan bölmeye öylece veremezsin, verirsen hemen 10 dakikada ölüsünü kovanın önünde görürsün.
Forumda ana verme hususu çok işlendi. Kendi arılığında vereceğin anaya bakıcı koymana gerek yok.
Bir ana kafesi alıp çiftleştirme kutusundaki ananın olduğu küçük çerçeveyi al. Ana üzerindeyken çerçeveyi hafifçe salla ki seni sokacak tarlacılar uçsun.
Biraz uzağa git. Eldiveni çıkart ve anayı kanatlarından tutarak kafese koy. Ananın arka kısmına dokunmamaya gayret et. Bu durumda iğne yemeyeceğini tahmin ediyorum.
İlk zamanlarda benim de başıma geldiği için endişeni anlıyorum ve cevap yazma gereği duydum Kolay gelsin...
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 16, 2016, 13:33:21 »
Ananin yanina bakici kohmaniza gerek yok. Bakiciyi ana , kovan dişinda kalacaksa koyariz. Birde ogula ham petek vermek en iyisi.

Çevrimdışı menderes

• Pupa
  • Yer: ankara
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #4 : Haziran 22, 2016, 20:09:21 »
Seffaf Ana kafesleri var surgulu. Ananin uzerine koyuyorsun
Yavasca surguyu itekliyorsun

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
  • Yer: BURSA MUSTAFA K.PAŞA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7
« Yanıtla #5 : Temmuz 14, 2016, 15:00:59 »
Kelebek şeklinde toka gibi kafesler var anayı alıverıyorsun onunla bi muddet koy sonra onu açı ver hem anayı kabullenıyorlarmı görmüş olursun.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #6 : Temmuz 14, 2016, 23:48:57 »
. Ananın arka kısmına dokunmamaya gayret et. Bu durumda iğne yemeyeceğini tahmin ediyorum.
...

İğnelemez korkmayın.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
« Yanıtla #7 : Temmuz 15, 2016, 13:54:26 »
İğnelemez korkmayın.
Murat hocam ananın iğnesinden bahsetmiyorum.
"Biraz uzağa git. Eldiveni çıkart ve anayı kanatlarından tutarak kafese koy. Ananın arka kısmına dokunmamaya gayret et. Bu durumda iğne yemeyeceğini tahmin ediyorum." Çiftleştirme kutusundaki anayı alırken diğer arıların iğnelemesinden bahsediyorum. Anayı tutarken de anaya zarar vermemesi için arka kısmına dokunmamasını söylüyorum.
Gerçi söylediğiniz gibi düşünerek okunursa biraz öyle anlaşılıyor. Böylece düzeltmiş olalım.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş