Gönderen Konu: Bombus Yuvası Nasıl Yapılır -1  (Okunma sayısı 64210 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
Ynt: Bombus Yuvası Nasıl Yapılır -1
« Yanıtla #30 : Aralık 29, 2009, 12:40:02 »

Amatörler için üretilmiş, içinde gerekli malzemeleri ve kullanım klavuzu bulunan alaca arı kovanı. İsteyenlere posta ile gönderilir. (Bize gönderirler mi bilmiyorum.)
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #31 : Aralık 29, 2009, 12:44:28 »

Bunlar da bahçenin bir kenarına yerleştirilmiş alaca arıların gelip girmesini bekleyen içinde yalıtım malzemeleri bulunan kovanlar.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #32 : Aralık 29, 2009, 12:48:08 »
Ali bey,

Amatörler için, üretim yapan bir sektörün oluşması, alaca arı konusunun Avrupa'nın gündemindeki önemini gösteriyor.

Biz bu tür bilinçten ne kadar uzağız diye üzülmemek elde değil.

Bu tür malzemeyi yurtdışından getirmenin kendine göre zorlukları var. Bir de hazır çözümlerin ithal edilmesi, dışa bağımlılığı artıran etkenlerden.

Zaman içinde bahçemizin bir köşesinde alaca arı bakabilecek ekipmanı üretmeyi öğrenebiliriz diye düşüyorum. Yeterki bu konudaki bilinç bilgi düzeyimizi artıralım.

Bu arada ilk paylaştığınız resimlerdeki alaca arı yuvaları, neredeyse balarısı kovanları düzeninde yapılmış.

Yerden o kadar yüksekte yanyana bir platform üstüne konulmuş yuvalarda alaca arı bakımı mümkün oluyor mu?

Ben şimdiye kadar internetten gördüğüm örneklerde niyeyse hep yuvanın toprakla ilişkisi olmalı izlenimine kapılmışım.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #33 : Aralık 29, 2009, 13:03:07 »
Murat Bey yuva resimlerini siteye koymaktan amacım, kovanların postayla istenmesini sağlamak için değil. Bazı ülkelerde alaca arıların faydaları bilindiği için onlar için neler yapılıyor, amatörler için nasıl bir sektör oluşmuş, arkadaşlarımız resimlerde onları görsünler diyedir. Alaca arıların toprak altını tercih ettiği doğru ancak toprak altında yer bulamazsa toprak üstündeki yerler cazip ise oraları da tercih edebilir. Seralardaki alaca arılar yerden 1-2 m. yukarıda da ne güzel çalışıyorlar. Ayrıca bu yörelerde ağaç ve taş bombusu türleri yoğun ise onlar yerden yukarıdaki yerleri tercih edeceklerdir.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #34 : Aralık 29, 2009, 16:34:48 »

Bu arının adı bombus hypnorum yani "ağaç bombusu". Bu tür yuvasını ağaç kovuklarına yapmayı tercih eder. O zaman bu arı için teşvik kovanı yerden yukarıya vars ağaç gövdesine asılmalıdır.Bu türün alaca arıdan farkı, ön tarafı sarı siyah alalı değil, tamamen kahverengidir.

hammalarýnNACÝ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ocak 11, 2010, 15:31:56 »
sayın ali bey yazılarınızı bir arkadaş vesilesiyle okudum.hem üzüldüm hemde çok sevindim bu kadar yakın  bu kadar uzak olunmaz. benim derdimde aynı eğer siz veya bu konuda kendini daha yetkin gören büyüklerimiz varsa bize bi çare olurlarsa çok sevinecem.ali bey bizim sorumuz şu kısaca yazıyom.ben köyle haşırneşir olan biriyim komşumuzun bizim eve yakın bi serası var .bende arım olması hasebiyle bu canlılara çok meraklıyım.komşuylada tartıştık komşum hersene yeni koloni alıyor ve sezon sonunda bu koloniler ölüyor.bunlar ölmeden önce birsürü ana arı ve birsürü erkek arı üretiyorlarmış.bu durumda elimizde erkek arı var ana arı da fazlasıyla var ve bunlar telef oluyorlar. şimdi kısaca un var şeker var yağ var .kendimiz bunlardan helva yapamazmıyız.yani bunlardan yeni koloni üretemezmiyiz .inan çok yazık oluyor imkanlar içinde imkansızlık yaşıyoruz. bu konuda tavsiyelerinizi bekliyoruz çok selamlar allaha emanet olun.not yerim uzunlar köyündedir yolun düşerse bi çayımızı içersen bizi mutlu edersin

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #36 : Ocak 12, 2010, 18:32:07 »
Sayın Hammaların Naci,
Konuya duyarlılığınızdan dolayı teşekkür ederim. "Bombus arısı üretilebilir mi?" diye soruyorsunuz. Konu ile ilgili cevabı, "Bombus arısı üretim"i başlığı altında yazmayı uygun buldum. Geri tıklayıp "Bombus arısı üretimi" bölümüne girerseniz ilgili cevabı bulabilirsiniz.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #37 : Ocak 16, 2010, 13:53:34 »
Yurtdışından getirilip seralarda kullanıldıktan sonra, doğaya bırakılan Alaca arıların (bombus), doğal ortamda genetik kirliliğe neden oldukları konusunda da bilim adamları tarafından yapılan eleştiriler var.

Normal şartlarda bu tür arıların doğaya bırakılmayıp, satıcı firmalar tarafından geri alınması gerekiyormuş sanırım.

Amatör olarak bombus yetiştiriciliği yapmak için, doğal ortamdaki arılardan yararlanmak yerine, yurtdışından getirilmiş hazır arı satın almak daha doğru bir karar mı bence bunu tartışmalıyız.

Çünkü genetiği farklı olan bir arıyı doğal ortamımıza sokarak kendi ekolojimizdeki alacaların genetik özelliklerinde kirliliğe neden oluyoruz.

Ben arada bir önce yazılmış yazıları da okurum. Yukarıdaki alıntıda Murat Çakır arkadaşımızın önceden yazılmış ve tam açıklığa kavuşmamış bazı endişeleri var. Amatörce bombus yetiştirebilmek için doğadan mı faydalanalım, satın mı alalım? (Bence her ikisi de olabilir. Ancak deneyim kazanabilmek için seralarda da büyük bir potansiyel var, bunu da göz ardı etmemeliyiz.)

Bir akademisyenin bu konuda açıklamaları vardı, tam olarak nerde okuduğumu hatırlayamadım.

Fakat aşağıdaki linkte bombus arısını, kullanım tarihçesini, ülkemizdeki durumunu anlatan bir powerpoint sunumu var. İlgilenen arkadaşlar için iyi bir özet sunum.

http://www.tohumcu.org/userfiles/dosya/bombus.ppt

Bu sunumdan, konuyla ilgili bir bölümü alıntılamak istiyorum:

........
Türkiye arı faunasında doğal olarak bulunan ve doğal floradaki bir çok bitkinin en önemli tozlaştırıcısı olan Bombus terrestris arıları, örtü altı yetiştiricilikte de tozlaşma amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır.
Ancak seralarda kullanılmak amacıyla ithal edilen Bombus terrestris kolonilerinde üretilen ana arıların doğal faunada yayılma ve yuva oluşturma riski bulunmaktadır. İthal edilen Bombus terrestris arılarının yeni alanlara yayılması ve populasyonlarının aşırı artması bitkisel kaynakların kullanımı ve yuva yeri bulmada doğal polinatörler ile rekabet yaşanmasına, parazit ve patojenlerin taşınmasına, doğal floranın polinasyonunun azalmasına ve yerel türler ile melezleşerek bu türlerin yok olmasına neden olur.
.......

Alıntı yukarıdaki gibi. Tabi ben henüz genel bir fikir sahibi olmakla birlikte, işaret edilen bu tehlikenin ne kadar gerçekçi olup olmadığını değerlendiremiyorum.

Bombus arıları seralarda hangi aşamadan sonra işi bitti diye doğaya salınır. Doğaya salınan bombus ana arıları nasıl bir yaşam döngüsü izler, henüz bu konuda net bir fikrim yok.

Alıntıda sözü edilen makalenin adresi:

Bombus terrestris (HYMENOPTERA: APIDAE) ARILARININ
YAYILMASININ EKOS_STEM ÜZER_NE ETK_LER_
Effects Of Invasion Of Bombus terrestris (Hymenoptera: Apidae) On The Ecosystem
Ayhan GÖSTER_T ve Fehmi GÜREL
Akdeniz Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni Bölümü, Antalya- Turkey

Yukarıdaki düşüncelerin söz edildiği makaleyi okudum. Araştırmacılar, bu endişelerini sıraladıktan sonra sonuç bölümünde şöyle yazıyor:

SONUÇ
Bombus terrestris türü arılar örtü altı yetistiricilikte
polinatör olarak kullanıldıklarında elde edilen ürünlerin
gerek miktarı gerekse kalitesi üzerine son derece olumlu
etkiler yapar. Ancak bu arıların yeni alanlarda yayılması
ve populasyonlarının asırı derecede artmasının dogal
ekosistem üzerinde yol açabilecegi dogal polinatörlerin
yerini almaları, yerel bitkilerin populasyonunu
azaltmaları ve yabani otların populasyonunu artırmaları
gibi olası zararlar dikkate alınırsa, bu konuda ciddi
önlemler alınması kaçınılmaz hale gelmektedir.
 Öncelikle yaklasık 10 yıl önce ithal edilmeye ve yogun
olarak kullanılmaya baslanan Bombus
terrestris’in dogal ekosistem üzerinde olumsuz etkiler yapıp yapmadıgı
bölgelerde yapılacak özel arastırmalar ile belirlenmelidir.
Bununla birlikte ticari firmaların servis hizmetlerini
artırarak en azından seralarda kullanılan kolonileri erkek
ve ana arı üretimi baslangıcında toplamaları ve bu
sayede üretilen ana arıların dogal faunada yuva
olusturmalarını engellemeleri, ithal edilen Bombus
terrestris türü arıların meydana getirecegi olumsuz
etkileri azaltmak için bir çözüm yolu olabilir.

Görüldüğü gibi bir tehlike olasılığından söz ediliyor ve durumun araştırılıp belirtilmesi temenni ediliyor. Yani henüz kesin bir araştırma sonucu yok. Bu araştırmayı yapan üniversite elamanları bir yandan da doğadan ana arılar toplayarak, ticari kuruluşlardan ana arı temin ederek üretim tekniklerini geliştirmek için araştırmalar yapıyor ve sonuçlarını halk ile paylaşıyorlar. Her ne kadar üretici firmalar üretim tekniklerini gizleseler de üniversitelerin rehberliğinde isteyen vatandaşlarımız (amatörce ya da ticari amaçla) bombus arısı üretebilirler. Bu konuda yeterli bilgi var. Eksik olan deneyim eksikliği. Yani Bal arısı yetiştirmeye başlamak isteyen birisinin gereksinimi olan deneyim burada da gerekli.
Ayrıca bombus arısı yönetmenliğinde de güzel hükümler var.

Madde 1 —Bu Yönetmeliğin amacı; yerli gen kaynaklarımızdan olan bombus arısının doğadan toplanmasını ve yurt dışına kaçırılmasını önlemek, denetimli koşullarda yetiştirilmesini teşvik etmek,

Bu Yönetmelik, bombus arılarında; üretim izni, damızlık materyal elde etme ve korunması için her türlü tedbirin alınması
Madde 9 —Örtü altı tarımını ve polinasyonda bombus arısı kullanımını geliştirici ve özendirici tedbirler Bakanlıkça alınır.

Yukarıda sözünü ettiğimiz makalenin bir bölümünde de şu bilgiler verilmiş.
Yurt dısındaki firmalardan polinasyon amacıyla
kullanılmak üzere ithal edilen ana arıların olusturdugu
koloniler, koloni yasam döngüsü sonunda ortalama 60-
70 adet genç ana arı ve 120-140 adet erkek arı
üretmektedirler (Gösterit, 2003).

Dış alımla yurdumuza gelen bombus arılarının eko sisteme etkilerinin kesin araştırma sonuçlarına dayanmadığına göre,
Üniversitelerin de bu dış alımla gelen arılarla da üretim tekniklerini geliştirmek için araştırmalar yaptığına ve üretilen kolonileri örtü altında kullandığına göre,
Seralarda koloni başına ortalama 60 – 70 ana arı üretilmesi… Bu büyük bir potansiyel olduğuna göre,
Vatandaşımızın da bu arılardan üretilebilecek ana arılarla hem deneyimlerini artırması hem de bireysel yararlar sağlayabilmek için örtü altında ya da bahçesinde kullanmasının yanlış olan bir yanı var mıdır?
Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #38 : Ocak 16, 2010, 17:18:58 »

http://www.bumblebee.org/cuckoo.htm

A cuckoo bumblebee, like the bird it is named after, lays its eggs in another bumblebee’s nest and leaves the workers of that nest to rear the young. Of course the eggs she lays are either females or males (there are no queens), and the cuckoo females emerge from hibernation in late spring or early summer, much later than ordinary bumblebee queens.

Asalak bombus :
Başkalarının üstünden geçinen canlılara asalak denir. Bombus Terrestristen daha iri olan guguk bombusu (Psithyrus vestalis) denilen bir bombus çeşidi zorla bombus yuvalarına girmekte, bombus ana arısını öldürmekte ve onun yerini almaktadır.Kendini kabul ettirdikten sora da yavru gözlerini bozmakta yumurtaları yemekte en sonunda da kendi yumurtalarını yumurtlamaktadır.

Bazı bombus türlerinin bir asalak bombusu vardır ve asalak bombusların işçi arısı yoktur. Dişiler hep ana arıdır. Sadece erkek ve ana arı vardır. Konuk olduğu bombusların yuvasına yumurtladığı yumurtalardan erkek ve dişiler çıkar. Yaz sonunda çiftleştikten sonra kış uykusuna yatır ve ilkbahar sonu, yaz başlarında uyanıp (istenmeyen) konuk olacak bir bombus yuvası arar.

Böylece doğada bombus arısı ve yuvası çoğalırsa, asalak bombusların yumurta bırakacağı konukçu yuvalar da çoğalır. Asalak bombus çoğalınca da doğada bombus arıları azalmaktadır. Doğada bombus arıları azalınca asalak bombuslar yumurtlayacak yuva bulamamakta ve sayıları azalmaktadır. Asalak bombuslar azalınca da bombus arıları tekrar çoğalmaktadır.

Doğada bu döngü böylece devam etmekte ve denge sağlanmaktadır. Sanırım seralardan kaçan bombus erkek ve ana arıların doğada dengelenmesine böle bir olgunun da katkısı olmaktadır.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #39 : Kasım 30, 2010, 16:11:12 »
Siteye koyduğunuz sunumu inceledim. Bombusların yaşayışı ve kullanımı üzerine derli toplu bilgiler veriyor. Meraklı arkadaşlarımız için faydalı olur diye düşünüyorum.

Gen kirlenmesi konusuna gelince; Benim seralardaki gözlemlerim şöyle:
Seralardaki koloniler yaşlanınca orada sönüp gidiyor. Söndükten sonra kovan sahibi firmalar boş kovanlarını geri topluyorlar. Ancak sönmezden önce bazı koloniler çok miktarda erkek arı üretiyor. Bazıları bir hayli ana arı üretiyor. Bazıları hem ana arı hem erkek arı üretiyor. Bazıları da hiç ana ve erkek arı üretmiyor. Bu ana arı ve erkek arıların kovan içinde, sera içinde çiftleştikleri koloni ömrünün sona yakın zamanlarında görülebilir. Ayrıca bu ana ve erkek arılar seraların çoğundan kolayca dışarı çıkabilir. Dışarı çıkınca kış uykusuna yatması da olasıdır, yeni bir yuva kurup koloni oluşturması da. Ama doğaya uyum sağlayamayarak ölüp gitmesi de olasıdır.

Ancak sahildeki seralarda arı kullanımı çoğunlukla kasım, mart arasında yani kış aylarında olmaktadır. Bu aylarda doğadaki ana arılar genellikle kış uykusunda bulunmaktadır. O nedenle seradan çıkan ana ve erkek arılarla karşılaşma olasılıkları azdır. Ancak kış aylarında da sahillerin bazı bölümlerinde alaca arılar görülmektedir. Bunların doğadaki ana arıların ağustos ayında kış uykusuna yatmayıp kuluçkaya yatarak yıl içi ikinci bir üreme (periyoduna) döngüsüne girdikleri yolunda görüşler var. Eğer bu tez doğru ise seradan kaçan arılar bu hemcinsleri ile karşılaşabilirler.

Aklıma başka bir soru geliyor. Doğadaki arılar, bombus terrestris, seradan kaçanlar da bombus terrestris. Görünüşleri aynı. Büyük olasılıkla türleri, ırkları da aynı. Sözgelimi bal arılarında yöreye uyum sağlamış bir Anadolu ırkı, kafkas ırkı ile çiftleşince melez oluyor. Anadolu ırkı Anadolu ırkı ile çiftleşince melez olmuyor.Bu bombusların türleri, ırkları aynı ise çiftleşince niye gen kirliliği oluyor ki? Yoksa serada kullanılması için laboratuarda üretilen arıların genleri değiştirilmiş midir?

Bunlara bir akademisyen açıklık getirirse aydınlanmış oluruz.

bombus arısı konusunda bilgi açı bir insanım yinede geç gördüm mesajınızı
soru aynı ırklar çiftleşince iki farklı yuerde üretilmiş olmalarındkai sakınca nedir.?
daha iyi anlatabilmek için bal arısından örnek vermişsiniz elimizde saf A ırkı arılar olsun.. bunların içinde 10 adeti
bunlar bal verimi iyi , sakin hastalıklara dayanıklı, kışa dayanıklı olsun,
10 adedi ise istediğimiz özelliklerde diğerinden geri olsun .. aynı arılık aynı ırk ama ele aldığımız özellikler değişebiliyor..şimdi biz ana arı ürettik saldık çiftleşiyor diyelim erkek arılarıda istenen özellikleri zayıf kolonilerden oldu bu anaların.. verimimiz düşer mi? düşerr..

peki bombuslarda .. diyelim ki çok hızlı çalışan bu yönde ıslah edilmiş bir arı koyduk seraya buda çıktı kendi erkegi le çiftleşti doğaya çıktı diyelim. doğada herşey normal iken bu koloni çok hızlı çalışıp etraftaki besin kaynaklarınıdan üst düzey yararlandı kocaman bi kolonisi oldu.. yakındaki diger kolonileri bastırdı diyelim.. onlarda zayıf kaldı.. hatta bazı aynı besinle beslenen polinatörler aç bile kalabilir.. sonraki dönem bu koloniden bri erkek doğadaki bir dişiyi dölledi.. çıkabilecek çok fazla manzara var.. çok hırcın arılar.. çok verimsiz arılar.. çok kuvvetli arılar .. çok hızlı üreyen arılar..mesela çok verimsiz arılar çıktı ortaya .. bir arının gezmesi gereken çiçeği gezemiyor günde .. doğadaki polenizasyon azalmaz mı ? ( kendi bölgesinde dahi olsa.. yani dar alanda bile olsa ) benim bilmediğimama tozlaşması için bombusa ihtiyaç duyan bitkiler olabilir mesela sera bombusu da ona istek göstermeye bilir çünkü belirli ıslahlardan geçiyor. sonuçta doğada bu çiçeği sevmeyen bri gen salınıyor diyelim .. bu genin uygun koşulları bulup hakim oması durumunda bu bitki tehlikeye girmez mi ?
sözlerim yanlış anlaşılmasın örneklemelerle doğruyu arıyoruz. üretimi arttıracak önlemleride alacağız .. doğayıda koruyacağız.. aslında doğayı sadece rahat bıraksak o kendini koruyor zaten..
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #40 : Kasım 30, 2010, 19:28:36 »
http://bombusarilari1.blogspot.com/2010/02/bombus-ars-turleri-2.html

Hüseyin Bey,

Bombus arıları aşırı çoğalmayı önleyecek şekilde doğada bir denge sağlamış zaten. Asalak bombuslar o işi ayarlıyor. Yukarıda verdiğim bağlantıda bu konuda bir yazı var.Tek insanlar zarar vermesin.

Yurdumuzun her yanında farklı bombus türleri doğaya, iklime uyum sağlamış ve varlığını sürdürüyor. Bunlardan en yaygın olanı bombus terrestris türü. Bu türün kolonileri yurt dışından getiriliyor, Akdeniz ve Ege bölgelerindeki seralarda tozlayıcı olarak kullanılıyor. Bahçelerde ve çiçekçilikte kullanımı yok denecek kadar azdır. Bu bölgelerdeki doğada bulunan bombus türlerinin "seralardan kaçan arılar yüzünden varlıkları tehlikededir" şeklinde bir görüş var. Bu olumlu bir aşama. Çoğumuzun adını bile duymadığı ülkemizde bu konu tartışılabiliyorsa bu iyiye işarettir. İnsanlarımız doğal zenginliklerimizi tanıyıp sahip çıkmak istiyor.

Benim görüşüm, arıcılarımızın ve çiftçilerimizin  okumuşluk oranı arttıkça konu sahibini bulacaktır. Forumda arkadaşlarımız bir başlangıç yaptı. Arkası gelecektir. Ben umutluyum.

Pek yakında çiftçilerimiz yörelerinde yoğun olan ve uym sağlamış olan türden kendi bombus arılarını üretip bahçe ve seralarına koyacaklardır. Görüşmek dileğiyle.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #41 : Kasım 30, 2010, 19:48:09 »
Ali bey. benim bombusa merakım öyle çoktu ki.. okulda yaşadıklarım yüzünden biraz çekildim kenara açıkçası - allah yalancı ve çıkarcı insanlardan uzak tutusun herkesi- çok istiyorum şimdi bahçemde birkaç tür arı olsun. hatta dün br yuvayı bozdum çoküzüldüm örümcek yuvası sanmıştım sizede yollayacağım resmini..bombus arılarınıda yakından tanımayı çok sitiyorum saygılarımla
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Ali Varol

• Moderator
  • Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #42 : Kasım 30, 2010, 20:30:10 »

Hüseyin Bez siz bile böyle yaparsanız başkalarının neler yapacağını hesabedin.

Yazı köydeyim bir telofon geldi.

"Alo, amcaoğlu baçede çalışırken alaca arıların yuvası varmış, beni soktu. Nasıl kurtulacağız, dedete mi atalım üzerine ateş mi yakalım? Yetiş beni kurtar."

Geldim. Bir bombus yuvası. Bir taşın dibindeki delikten girip çıkıyorlar.

"Amcaoğlu sen deli misin yahu? Elin adamı para verip alaca arı alır bahçesine koymak için. Alaca arı olan bahçede meyve ve sebzeler daha çok çiçek tutar. Meyve ve sebzeler daha kaliteli, daha lezzetli olurlar. Sonra en iyi tarafı bu sene buradaki yuvadan çıkan ana arılar gelecek sene de uzağa gitmezler. Gene bu yuvanın yakınında bir yerde yuva yaparlar. Sakın ha... Yuvasını bozmaya çalışmazsan saldırmaz onlar. Yuva yerinde kalsın."

"Öyle mi?

"Öyle."

"Senin dediğin gibi olsun."

Amcaoğlu bahçesinde hem bedavadan hem de devamlı bir bombus yuvasına sahip olduğuna sevinmişti.

Yuva kaldı. Ben de birkaç resmini çektim doğa sevenlerle paylaşmak için.

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
« Yanıtla #43 : Kasım 30, 2010, 20:38:18 »
Arıdan ziyade ben taşı kuru kafa sandım
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı munsal32

• Boş Petek
  • Yer: AYDIN
    • Mümtaz ÜNSAL Web Sitesi.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Bombus Arısı
« Yanıtla #44 : Ocak 25, 2011, 21:27:23 »