Gönderen Konu: ana memeleri yapmış kovanı bölüp, güçlü koloniden günlük vermek  (Okunma sayısı 910 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bronzay

• Boş Petek
  • Yer: düzce
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8
merhabalar;

bir kovanımdaki durum şöyle;

geçen sene bölerek hazır ana verdiğim kovan... ilkbahardan beri gelişmesi çok düşük seviyede idi zaten... şu an katta 7 çıta var. ikisi kabarmamış hala. üst katta son kabarttığı peteğe 10-12 tane ana memesi asmış.... 4-5 tanesi kapanmış... 7-8 tanesi kapanmamış. diğer çerçevelerde ve alt katta ana memesi görmedim....günlük yumurta sadece ana memesi yaptıkları çerçevede var...ana arıyı görmedim...kapalı yavrulu çerçeveler var...arı nüfusu, mevcut çerçeveleri dolduruyor... boşluk kısımda da arılar var...

ben bu arıyı bölmek istiyorum.

yapmayı düşündüğüm şey;

ana memeleri yapılmış çerçeveyi iptal edip, kovandaki arıları iki kovana paylaştırmak... 1-2 gün, günlük yumurta olacak mı diye kontrol etmek... daha sonra gelişmesini beğendiğim güçlü bir koloniden birer tane günlük yumurtalı çerçeveyi bu kovanların arasına koyarak kendi analarını yaptırmak.

yapmak istediğim uygulama doğru mudur? yanlış mıdır? yardımcı olmak isterseniz, sizlere danışmak istiyorum.

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
memeler kapanmışsa muhtemelen 1. oğulu kaçırdınız, arılarınızın yarıya yakını gitti.
17 çerçeve arı düzce şartlarında fena değil aslında, gelişmiyor demek biraz haksızlık olur.

memeleri iptal edip bölün, beğenmediğiniz anayı da bulup kovandan alın.
4-5 gün bekleyin
tekrar meme kontrolü yapın
artık kovanda eski ananın çatlamamış yumurtası ve 1-2 günlük larva da kalmamıştır.
Beğendiğiniz kovandan 1 er günlük larvası olan çerçeve verin
2-3 gün sonra tekrar komple kontrol edin. başka çerçevelerde meme bulursanız bozun

KOntrolde çok dikkatli bakmalısınız. Küçük çiftleştirme kutusunda bile köşeye taktığı memeyi göremedim, okadar uğraşıp larva transferi ile yaptığım kapalı memeyi vermiştim. kendi larvasından yaptığı ana önce çıktı benim verdiğim memeyi  bozdu. hem de 2 kutuda...

Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı bronzay

• Boş Petek
  • Yer: düzce
  • Kovan Sayısı: 8
ilginiz için teşekkür ederim Osman bey,

geçen sene bir kovanımdan çıkan oğulu annem fark etmişti ben işte iken ağacın dalınan almıştım, bu sene kaçırdık anlaşılan.

dediğiniz gibi yapacağım...

yalnız oğul meselesinde şurayı anlayamıyorum henüz;

kovan, oğul vereceği zaman yapılan ana memelerinin ilki kapandığı gün, eski ana arı kovandan mı ayrılıyor?
yani benim kovanımda şu an ana arı yok, arılar yeni ananın memeden çıkmasını mı bekliyorlar?

özgür

• Ziyaretçi
ilk çıkan analar yine ogula gider ya bölünmeli yada 2 meme hariç hepsi bozulmalı

Çevrimdışı İsmet Tekin

• Pupa
  • Yer: Bahçe/Osmaniye
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 665
ilginiz için teşekkür ederim Osman bey,

geçen sene bir kovanımdan çıkan oğulu annem fark etmişti ben işte iken ağacın dalınan almıştım, bu sene kaçırdık anlaşılan.

dediğiniz gibi yapacağım...

yalnız oğul meselesinde şurayı anlayamıyorum henüz;

kovan, oğul vereceği zaman yapılan ana memelerinin ilki kapandığı gün, eski ana arı kovandan mı ayrılıyor?
yani benim kovanımda şu an ana arı yok, arılar yeni ananın memeden çıkmasını mı bekliyorlar?

Ana memeleri kapandığı zaman hava şartları müsait ise eski ana arı alır başını gider. Giderken de yanında hemen hemen kovanın yarısını götürür. Ne zaman gider derseniz 1-2 gün içinde