Gönderen Konu: Ogula nasil petek verilmeli?  (Okunma sayısı 3009 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 25
Ynt: Ogula nasil petek verilmeli?
« Yanıtla #45 : Mayıs 25, 2016, 09:53:04 »
Merhaba

Ogulu aldığımdan beridir 12gün gecti bu akşam kontrol ettim hala yumurta yok.

Bazi cercevelerde bos ana arı gozu yapmislar.

Günlük yumurtali ve larvali bir çerçeve verdim deneme için. 

Eger bir iki güne meme yaparlarsa ciftlestirme kutumda yumurtlayan bir ana arim var onu vermek istiyorum. 

Ilk defa ana vereceğim icin en garanti yöntem nedir yardimci olurmusunuz?

Bu arada anayi kovana vereceğim zaman yani alıştırma doneminde  meme olan çerçeveyi almam gerekir mi? Ana kabul edilmez ise memeden devam ederler diye düşünüyorum. 

Şimdiden teşekkürler
Hakan Kayhan

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hakan bey;
Test çerçevesinde büyük ihtimal günlük yumurta vardır.
Arılar gerektiğinde 4 günlük larvadan dahi ana yapabiliyor. Bu ana da sağlıksız oluyor. 
Yapılacak işlem test çerçevesi verildikten sonra 5 gün beklemek. Ana memeleri yapmışlarsa ananın yokluğu anlaşılacak ve sonra meme temizliği yapılarak yumurtlayan ana kek bölümü kapalı olarak test çerçevesi yanına verilip ( Anaya bakıcılık yapacak genç arılar buralarda olduğundan) 5 gün daha beklenecek. 5. gün sonunda kontrollü olarak ana arılı bir çerçevenin üzerine salınacak ve bir müddet takip edilecek. Üzerine çullanıp öldürmeye çalışılıyorsa tekrar kafese alınıp bir iki gün daha beklenip tekrar aynı işlem yapılmalıdır.
İkinci yol 5.günün sonunda ana memesi kontrolü yapılıp varsa temizlendikten sonra kafesin kek bölümünü açıp 2-3 günde kendilerinin çıkartmaları sağlanması. Bu durumda anayı kafesin kek bölümü açılıp verilmesinden itibaren bir hafta kovan açılmasa iyi olur. Ana çıktımı durum nasıl diye ananın kafesten yeni çıktığı zamanda kovan açıldığında arıların anayı öldürme riski var.
Kolay gelsin.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #46 : Mayıs 25, 2016, 10:21:12 »
Hakan bey;
Test çerçevesinde büyük ihtimal günlük yumurta vardır.
Arılar gerektiğinde 4 günlük larvadan dahi ana yapabiliyor. Bu ana da sağlıksız oluyor. 
Yapılacak işlem test çerçevesi verildikten sonra 5 gün beklemek. Ana memeleri yapmışlarsa ananın yokluğu anlaşılacak ve sonra meme temizliği yapılarak yumurtlayan ana kek bölümü kapalı olarak test çerçevesi yanına verilip ( Anaya bakıcılık yapacak genç arılar buralarda olduğundan) 5 gün daha beklenecek. 5. gün sonunda kontrollü olarak ana arılı bir çerçevenin üzerine salınacak ve bir müddet takip edilecek. Üzerine çullanıp öldürmeye çalışılıyorsa tekrar kafese alınıp bir iki gün daha beklenip tekrar aynı işlem yapılmalıdır.
İkinci yol 5.günün sonunda ana memesi kontrolü yapılıp varsa temizlendikten sonra kafesin kek bölümünü açıp 2-3 günde kendilerinin çıkartmaları sağlanması. Bu durumda anayı kafesin kek bölümü açılıp verilmesinden itibaren bir hafta kovan açılmasa iyi olur. Ana çıktımı durum nasıl diye ananın kafesten yeni çıktığı zamanda kovan açıldığında arıların anayı öldürme riski var.
Kolay gelsin.

Yusuf abi Merhaba,

ayrıntılı açıklaman için çok teşekkür ederim.
şu hususu da söylerseniz çok sevinirim. verdiğim test çerçevesindeki memelerin hepsini mi temizleyeceğim yoksa yine iki tane bırakacakmıyım ? yani ana arı yanlışlıkla kesilirse veya kabul görmez ise. test çerçevesindeki bırakacağım iki meme ile devam edebilir miyim ? meme varken anayı kabul etmeme durumu olurmu ? memelerin hepsi mi temizlenmeli ?

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #47 : Mayıs 25, 2016, 11:30:59 »
Her iki yoldan hangisini uygularsan uygula ananın kabulü için test çerçevesini verdikten 5 gün sonra memelerin hepsini temizlemen gerekir. Koloninin bu anaya muhtaç olması ve başka alternatifi kalmaması önemli. Memeleri temizlemezsen koloniye ikinci bir alternatif sunmuş oluruz.
Birinci yol garantiye yakın ikinci yolda ise az da olsa anayı kesme riski var.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #48 : Mayıs 25, 2016, 14:48:24 »
Her iki yoldan hangisini uygularsan uygula ananın kabulü için test çerçevesini verdikten 5 gün sonra memelerin hepsini temizlemen gerekir. Koloninin bu anaya muhtaç olması ve başka alternatifi kalmaması önemli. Memeleri temizlemezsen koloniye ikinci bir alternatif sunmuş oluruz.
Birinci yol garantiye yakın ikinci yolda ise az da olsa anayı kesme riski var.

son soru, peki ana arı kafesine kendi kovanınından bakıcı arı koyacakmıyım yoksa sadece ana arıyımı koyacağım kafese ?
sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #49 : Mayıs 26, 2016, 10:32:33 »
Merhaba Hakan bey;
Bence bakıcı koymaya hatta kek bölümüne kek koymaya gerek yok. Genç işçiler anayı besleyeceklerdir.
Ama ola ki içerde bir şekilde ana olması halinde (Mesela çiftleşmeden dönmüş ve kovanını şaşırmış bir ana) anayı beslememe riskine karşı bakıcı koymak daha uygun olur diye düşünüyorum.
Zaten kafesi arıcının 4-5 gün sonra kendisinin açması da bu açıdan uygun olur. Kabul edilecek ananın kafesinin üzerine yoğun bir şekilde yumak oluyorlar, eğer kabul edilmeyecekse hiç ilgi duymuyorlar. Böyle ilgisiz kaldıkları görüldüğünde olayı yeniden düşünüp kontrol etmek gerekir.

Çevrimdışı bkb1988

• Pupa
  • Yer: Bursa - Umurbey
« Yanıtla #50 : Haziran 10, 2016, 08:52:20 »
Ben de bir şey sormak istiyorum.
C.tesi memelerini kestigim halde Kovanim oğul verdi, sanirim bir memeyi kesemedim.
1)şayet tüm.memeleri kesseydim de oğul verebilir miydi meğili olduğu için.
2) memelerini kestiğim kovanda tüm memeleri kestigim icin şuan ana olmayabilir mi?
3) donem haziran bal akisi başladı yeni kovana yine dr besleme yapmalimiyim?
4) yeni kovana ve eski kovana birer ikişer arisi silkelenmis yumurtali cerceve koyup bu seneyi kurtaramaz miyim?

VIA_V8C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi