Gönderen Konu: Ogula nasil petek verilmeli?  (Okunma sayısı 3008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
  • Yer: Aksaray
  • Kovan Sayısı: 6
Ogula nasil petek verilmeli?
« : Nisan 30, 2016, 00:34:34 »
Iyi aksamlar arkadaşlar arimiz ogul verdikten sonra ogula sadece ham petek mi vermeliyiz yoksa ogula giden kovandan birkaç (petek sayisi dikkate alinarak) tane alip ham petekle  ogula vermek mi daha iyi olur? Cevaplariniz icin şimdiden teşekkürler

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: Ogula nasil petek verilmeli?
« Yanıtla #1 : Nisan 30, 2016, 00:46:35 »
Iyi aksamlar arkadaşlar arimiz ogul verdikten sonra ogula sadece ham petek mi vermeliyiz yoksa ogula giden kovandan birkaç (petek sayisi dikkate alinarak) tane alip ham petekle  ogula vermek mi daha iyi olur? Cevaplariniz icin şimdiden teşekkürler

Oğullara ham petek verildiğinde, daha güzel yavru alanları oluşturulacağından ham petek verilmeli,

aynı zamanda varova mücadeleside yapılırsa sağlıklı bir koloni oluşur.

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Nisan 30, 2016, 11:47:10 »
Cevabininiz icin tesekkur ederim  :) Peki ogula giden ari kursagina bal doldurup oyle cikar onu bosaltmasi icin kabarmis petek olmasi gerekir mi?

özgür

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 30, 2016, 12:02:43 »
Cevabininiz icin tesekkur ederim  :) Peki ogula giden ari kursagina bal doldurup oyle cikar onu bosaltmasi icin kabarmis petek olmasi gerekir mi?
    Ham petegi kabartmaya kullanir o bali. Ham peteği en hızlı ogula giden arı kabartir. Ogul
Kaç çerçeveyi kaplıyorsa o kadar ham  petek ver kabatmayi izle :) nektar gelişi zayifsa şerbetinide ver 1-2 gün sonra işlem tamam

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 30, 2016, 12:24:08 »
Bende ogul veren aridan iki uc kabarmis petek alip ogula vermeyi düşünüyordum. Simdi fikrim degisti  :) ;D

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Mayıs 08, 2016, 21:57:06 »
Iyi aksamlar arkadaslar bugun arimiz yilin ilk ogulunu verdi :) forumda ogrendigim kadariyla ogul veren kovani yerinden aldim ve baska yere koydum. Ana gozlerini de kestim. Ogulu da eski kovanin yerine koydum. Simdi buraya kadar yanlisim var mi?
2) ogula serbet vereyim mi?
3) ogul veren kovanda ustluk vardi onu aldim yanlis mi yaptim  yardimci olrsaniz cok sevinirim  :)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : Mayıs 08, 2016, 22:13:32 »
Iyi aksamlar arkadaslar bugun arimiz yilin ilk ogulunu verdi :) forumda ogrendigim kadariyla ogul veren kovani yerinden aldim ve baska yere koydum. Ana gozlerini de kestim. Ogulu da eski kovanin yerine koydum. Simdi buraya kadar yanlisim var mi?
2) ogula serbet vereyim mi?
3) ogul veren kovanda ustluk vardi onu aldim yanlis mi yaptim  yardimci olrsaniz cok sevinirim  :)

Memelerin hepsinimi temizlediniz?

eğer hepsini temizlediyseniz bravo size diyeceğim.

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Mayıs 08, 2016, 22:34:11 »
 :) evet babamla birlikte yaptik  :) arilari kovanin icine cirpip hepsini (gorduklerimi ) temizledik.

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Mayıs 08, 2016, 22:36:55 »
Petegin ortasindan Iki ana gozunu de  bilerek biraktim demeyi Unuttum  :D

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Mayıs 08, 2016, 22:46:10 »
Petegin ortasindan Iki ana gozunu de  bilerek biraktim demeyi Unuttum  :D

Siz 2 adet bıraktım demeyi unutunca bizde sormak zorunda kalıyoruz.

Çevrimdışı zafer_

• Pupa
  • Yer: balıkesir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
« Yanıtla #10 : Mayıs 08, 2016, 22:51:27 »
   Bende miller yöntemi ile yaptırdığım ana arı memelerini kesip ikişer tane olacak şekilde ana arı kutuları ve kovanlara paylaştırdım , miller yöntemli çerçevede de 2 tane meme bırakıp çıkmalarını bekledim.

Bu kovandan oğul çıktı , kontrol ettiğimde gözden kaçan meme olduğunu anladım.

Fazla meme bırakmamaya özen gösterilmesi gerekli diye düşünüyorum

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #11 : Mayıs 08, 2016, 23:07:59 »
Forumda genel gorus 2 ana gozu birakin oldugu icin bizde bu sekilde uygulama yaptik  :) diger sorularima cevap yok mu peki ??? :D :)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Mayıs 08, 2016, 23:18:00 »
Forumda genel gorus 2 ana gozu birakin oldugu icin bizde bu sekilde uygulama yaptik  :) diger sorularima cevap yok mu peki ??? :D :)

Zaten yaşlı ana oğulla birlikte çıkmış,şerbet verebilrsin

katı almakla iyi yapmışsın.

ancak oğul veren kovanın yerini değiştirdiğini söylüyorsun

bu kovandaki bütün tarlacılar eski yerine gelecek

büyük oranda mevcut kaybedecek olan kovandaki yavrular ısınma sorunu yaşayabilir

kapalı ve açık yavrulardan oluşan bir kaç çerçeveyi eski yerindeki kovana verseydiniz keşke.

ayrıca bütün tarlacı arılar eski yerine döneceği için bu kovanı güzel beslemelisiniz.

Çevrimdışı Güneyli

• Boş Petek
« Yanıtla #13 : Mayıs 08, 2016, 23:25:34 »
Oyleyse yarin sabah duruma gore 2 3 yavrulu petegi ogula aktarayim ve beslemeye baslayayim

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 08, 2016, 23:27:21 »
Oyleyse yarin sabah duruma gore 2 3 yavrulu petegi ogula aktarayim ve beslemeye baslayayim

Aslında bu yaşlı anayı değiştirsen iyi olur,ani güçlenmede tekrar oğul eğilimi gösterebilir.