Gönderen Konu: Ferhat TEKİN Arılığı  (Okunma sayısı 4265 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Şahin

• Larva
  • **
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Ferhat TEKİN Arılığı
« Yanıtla #75 : Kasım 27, 2017, 21:50:04 »
Ferhat merhaba seni uzun zamandır takip ediyorum yadasen yazmıyorsun umarım işler yolundadır

mustan

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #76 : Kasım 28, 2017, 11:47:24 »
   Merhaba Mustafa,
   Şimdilik yolunda, arıcılığa devam. Arıcılıktaki ilk amacım önce yaşatabilmek. 6 kovanın kışlık bakımları yapıldı baharı bekliyorum korku ve ümitle. Varroa için bay varol kullandım, yaş polen takviyesi yaptım ( açıktan verme ve boş çerçeve gözlerie dolum yaptım.), 2 günde bir şerbet takviyesi verdim baharı bekliyorum, benim için dönüm noktası olacak.
   Şehir merkezinde olduğum için çevremde arıcılık yapan pek yok, bana göre taşıyıcı az. O nedenle de varoa ile mücadelem son baharda hazır şeritler  ilk baharda da erkek çerçeveleri ile olacaktır, bunu başarıp arıları da yaşatabilirsem, sürdürülebilir bir hobi olacak.
   Fazla da hızlı gitmek istemiyorum, hevesle başlayıp kendini hızlı geliştiren arkadaşlara çok üzülüyorum, çabuk pes ediyorlar.
  Amaçlarımdan ikincisi ise bağışıklık sistemi güçlü arılar üretebilmek; zayıflar ölsün, güçlüler yaşasın. Gerçekleştirmek için uzun yıllar gerekiyor.
  Sağlıcakla.

İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 8 kovan + 2 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #77 : Kasım 28, 2017, 12:44:12 »
    Fazla da hızlı gitmek istemiyorum, hevesle başlayıp kendini hızlı geliştiren arkadaşlara çok üzülüyorum, çabuk pes ediyorlar.
  Amaçlarımdan ikincisi ise bağışıklık sistemi güçlü arılar üretebilmek; zayıflar ölsün, güçlüler yaşasın. Gerçekleştirmek için uzun yıllar gerekiyor.
  Sağlıcakla.

Ferhat hocam a bu konuda katılıyorum fazla hızlı değil sindire sindire gitmek öğrenmek lazım
uçmaya gerek yok  :-X

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #78 : Kasım 28, 2017, 12:48:16 »
                Ferhat bey hava iyice soğuyunca yapabilirseniz okzalik asit veya bir tur amitraz duman verebilirseniz baharda arılarınızın gelişimi daha güzel olur.
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı FERHAT TEKİN

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #79 : Kasım 28, 2017, 13:26:54 »
                Ferhat bey hava iyice soğuyunca yapabilirseniz okzalik asit veya bir tur amitraz duman verebilirseniz baharda arılarınızın gelişimi daha güzel olur.

Öneriniz için teşekkür ederim. Asit uygulamaları için çekiniyorum; kendim için koruyucu, uygulama için aparatlarım eksik asıl korkum ölçü ayarlaması; ölçü az olursa bir işe yaramıyor çok olduğunda ise arı, ana kayıbı.  Amitraz  duman için de sosyal paylaşımda eleştiriliyordu, dozajının bu sene fazla olduğunu arı ölümleri ve kovan terkleri gibi sorunlarla karşılaşıldığı tartışılıyordu riske atmak istemedim. Meslek olarak işin başında kovan olarak sayıca az olduğu zaman kılı kırk yarıyor insan.

İnsan kaybederken de kazanıyor bazen. Önemli olan elindekilerinin değerini bilmek.

Çevrimdışı Mustafa Şahin

• Larva
  • **
« Yanıtla #80 : Kasım 28, 2017, 20:05:43 »
Ferhat seni takdir ediyorum
olumsuzlara rağmen pes etmedin
Sakın pes etmede hep aramızda ol

mustan