Gönderen Konu: ARI GENETİĞİ ÜZERİNE  (Okunma sayısı 2669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: ARI GENETİĞİ ÜZERİNE
« Yanıtla #15 : Ocak 31, 2016, 18:10:28 »

Çok yanlış üslup bunlar bu gün gördüm.Bizi neden kattığını da anlamadım.

Mesela iki gülücük bile arada olsaydı benim gönlüm kırılmaz espiri kabul ederdim.

Bıçak kesincede kesti diyorlar. ;D

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #16 : Mart 09, 2016, 23:31:04 »
Abey,Kemal basligi acmis, Sizde ilk soruyu sormussunuz.
Kemal maalesef Araya gitti,Benim sahsen görüsme imkani buldugum, Forumdaki tek insandi.Ben izine gelirken beni Kircaali cikisinda saatlerce beklemis,Iki Arkadasiyla birlikte Kahve icmis bir süre Ari sohbeti etmistik,Cok az almancasina ragmen Almanya daki sayililari benden iyi biliyordu,Kemal tam bir Ari sevdalisidir, Yaptigini tasvip etmesemde,gittiigine
veya gönderildigine üzüldüm.

Abey, Belliki Sizin soruda araya gidecek.. baksana merak edip okuyan bile yok belkide.

Ben cevaplamaya calisayim. Aslinda bu cizelgenin genetikle alakasi yok.

B101(MKY) Bu bir Üretim kolonisi.Buradaki (MKY) Üreticinin Rumuzu diyelim.Bunu bir Hat olarak degerlendirebilirsiniz.

Buradan itibarende Bu hattin seceresi: 2011-2009-2006-2004 gibi 1962 senesine kadar gidiyor.

B101(MKY) is a queen of Erol Yilmaz (NL) mated in 2011, descendant F24 of Sinop62R. She is a “Old Buckfast” who comes from a long strain of pure anatolica.
     B101(MKY)    =      .11 – B47(MKK) mrk B181(MKR)     :      .09 –  B171(TR) icl × nex PS596  :    
                .06 – B175(TR) mrk MG60(TR)     :      .04 – B146(TR) bal A34(TR)     :    
                 .03 – B233(PN) hbpn B483(PN)     :      .01 – B922(PN) hbpn NO6238b(PN)     :    
                imq .00 – B92(TR) hbpn A39(PN)     :      .99 – B133(TR) ins B129(TR)     :    
                 .96 – B173(TR) lgn B169(TR)     :      .94 – B2(TR) lgn A224(PJ)     :    
                 .92 – B13(TR) rud B58(WP)     :      .90 – B-342 ieg × ins BO288(TR)     :    
                 .88 – B-123 shr B-137     :      .86 – B-428 shr B-182     :    
                 .84 – B-387 shr T-301     :      .82 – B-272 shr B-132     :    
                itq .80 – B-265 shr B-129     :      .78 – B-135 shr B-282     :    
                 .76 – B-366 shr B-427     :      .73 – A-200 itq76 × shr B-233     :    
                 .70 – A-163 itq74 × shr B-421     :      .68 – A-149 shr G-425     :    
                 .65 –  A-133 shr B-255     :      .63 – A-416 shr B-436     :    
      imq .62 – Sinop62R × Sinop62M
  (pure anatolica)
Bu sema da Baba Tarafinin seceresi, ingilizce bilmedigim icin icerigi ile ilgili fazla birsey yazamayacagim

Color code and Abbreviations
Queens from one strain, but mated by drones from another strain .
Their population and daughters (and drones of them) are F1 crossed.
Queen and Drones have the same ancestors: combination to increase or stabilize some characteristics
Queen and/or Drones have unknown exact origin : that makes unable to find their real status.
Queen and Drones result of a cross between two different lines : interesting to increase their resistance and qualities.
Breeders
(-) (BA):   Brother Adam †1996 (Karl Kehrle Foundation)
MKK :   Pierre de Koning (NL)
MKR :   Bram de la Rie (NL)
MKY :   Erol Yilmaz (NL)                                               Bu bölümde Üreticilerin Kot u Veya Rumuzlari
PJ :   Paul Jungels (LU)                                                     Ben bu guruba Avrupanin süperligi diyebilirim
PN :   Horst Preissl &   Johannes Neuburger (AT)                  Benim ( telefonla,Bir tanesi ile sahsen)görüstüklerimin
PS :   Poul Erik Sørensen †2012(57) (DK)                            Buralarda adi bile gecmiyor.                         
TR :   Thomas Rueppel (DE)
WP :   Wolfgang Pientka (DE)

Races — Do use them     Bu bölümde kisaltmalarin acilimi.
A:   anatolica
B:   buckfast
G:   cecropia (Greek)
MG:   Margret's hive No 5
NO:   N°62
T:   macedonica Athos

Importation mode
icl :   Eggs imported (colony exchange)
ieg :   Eggs imported (brood comb)
imq :   Laying queen imported
itq :   Tested queen imported
itq74 :   ???
itq76 :   ???
Mating Places, etc                                                 Bu Bölümde Üretim alanlarinin(Izole alanlar)
bal :   Baltrum island (DE)                                      ve Suni döllenme merkezlerinin acilimlari.
hbpn :   Preissl–Neuburger mountain (AT)          Bilmiyorum bu Buradaki arkadaslarin bir isine yararmi ?
inez :   Instrumental insemination (DE)                     
inhj :   Instrumental insemination                            En Azindan Beni bu hale getiren sebebin,Forumdan bir arkadasima
lgn :   Langeneß island (DE – Wattenmeer)             Mal olan sebebin boyutunu (Sebebini)göz önüne cikarir.
mrk :   Marken peninsula (NL)                               
nex :   Nekselø island (DK)                                    Bu bir Kayit(Secere ) tutanagi..
rud :   Ruden island (DE – Baltic sea)                     Genetikle ilgisi bu kadar.
shr :   Sherberton (Dartmoor, GB)                        Bir ise yarayacaginida düsünmüyorum,biz Kovanlarimiza not tutmu
[ List of recent updates ]                                    yoruz.
                                                                       Dedigim gibi araya gitsin istemedim.
[ Home ] [ Multilingual Homage to Brother Adam ] [ Biblio ]
Property and responsability for these data: Erol Yilmaz (NL)

Gördümki üzerinden kirk güne yakin zaman gecmesine ragmen, mevzuya dokunan olmamis..,demekki önemsenmemis,

Bence,Türkiye Ariciligi icin, Varroa kadar önemli bir konu.

Genetik biliminin islah üzerindeki önemide tartisma götürmez sanirim. ancak Islahin tarihcesiyle karsilastirdigimizda,

cok,cok yeni diyebilecegimiz bir bulgu. Genteknigi Ari islahinin Olmazsa olmazimidir ?

Islah konusunda,olmazsa olmazimiz oldukca cok,

'Suni Tohumlama cihazi olmazsa olmaz'

'Izole bölge olmazsa olmaz'

'Moleküler teknik olmadan olmaz'

vs.

daha yetmis sene önce Bir Arinin kac erkekle ciftlestigini bilmedigimizi,göz önüne alirsak,(bizde dahada yenidir)degildir bence,

Bu isin birtek olmazi var, oda  'bilgi yeterliligi'. (Metod)

bu acidan bir Isvicrenin, bir Belcikanin,hatta Lüxemburg un en az yarim asir gerisinde oldugumuzu düsünüyorum.

Burada islah Sahada yapiliyor, bizim birer Vilayetimiz büyüklügündeki bu ülkeler,Ari eslestirecek alan

buluyorda, biz koskoca Anadoluda, Bes-alti km. lik arisiz alanmi bulamiyoruz ??

Biliyorum diyenlerin, Maskeyi giyme,Körügü yakma vaktidir.

Topla,Tüfekle,Kilicla olmuyor,  >:( ;)  Cesitli Platformlarda,Tv programlarinda ahkam kesmeklede olmuyor.

P. J. in gösterdigi gibi, "Secin üretin,Üretin secin "  demekle yetineyim..

Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
« Yanıtla #17 : Mart 09, 2016, 23:44:26 »
Muzaffer abi çok haklısın.

Belçika, Hollanda, İsviçreyi toplasak Trakya kadar etmezler.

Ama genetik işin de dünya da önde ve dünyaya ana ari satıyorlar.

Herhalde bu kadar dar alanda papazlar ana arıları kiliseler de
Dollendirmiyorlardir!!!

Hani kiliseler yüksek ya!!!!

Çevrimdışı murat_e

• İşçi Arı
  • Ertuğrul Murat
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30-50
  • Rakım: 175
« Yanıtla #18 : Mart 10, 2016, 15:22:33 »
Muzaffer  Bey,  bu kadar  üzülmenize  gerek yok. Sizin bahsettiğiniz, bizden daha ilerde  olan ülkelerin ürettiği ıslah edilmiş damızlıklarının  Türkiyedeki durumunu biliyor musunuz.
Yaptığını bilen. Bildiğini yapan.

Çevrimdışı arıbeyi42

• Larva
  • **
  • Yer: polatlı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 940
« Yanıtla #19 : Mart 10, 2016, 20:08:54 »
Muzaffer Bey
Konuyu  yeniden açmakla iyi ettiniz.
Artık bu alanda ciddi çalışılmalıdır.
İzole bir alan Pekala bulunur. Geniş ekin tarlaları var. Uçsuz bucaksız içanadolu.
Hangilerini melezlemeliyiz/yetiştirmeliyiz ?
Dostlarımızın önerileri var mıdır?
 Lütfen paylaşınız

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı Hasan EFE

• Pupa
  • Yer: TEKİRDAĞ/ Çerkezköy
  • Doğayı korumaya, azimle çalışmaya devam
  • Kovan Sayısı: 25 Kovan, 50 adet ana çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #20 : Nisan 14, 2016, 13:25:29 »
             Hayırlı günler. İzole bölge konusunda ısrarcı olabiliriz. Düz arazilerde izole bölge kurmak daha kolay olacağı kanısındayım. Ormanlık alanda hangi ağacın kavuğunda arı olduğunu bilemeyiz. Düz arazilerde kendi arılarımızdan başka arı olduğu zaman onu bulma şansımız yüksektir. Bir toprak altına veya kayalık bir yere arı gelse de o arıyı bulmamız kolay olacaktır. Geniş buğday tarlaları izole bölge oluşturma konusunda daha iyi olacaktır.
''Bilgi Paylaştıkça Değerlidir.''
0 505 543 43 18

• Ana Arı
« Yanıtla #21 : Ekim 25, 2016, 23:48:35 »
Muzaffer abi çok haklısın.

Belçika, Hollanda, İsviçreyi toplasak Trakya kadar etmezler.

Ama genetik işin de dünya da önde ve dünyaya ana ari satıyorlar.

Herhalde bu kadar dar alanda papazlar ana arıları kiliseler de
Dollendirmiyorlardir!!!

Hani kiliseler yüksek ya!!!!
Aricilik yapanlarda, sadece Papazlar degil.

• Ana Arı
« Yanıtla #22 : Ekim 26, 2016, 00:28:14 »
Muzaffer  Bey,  bu kadar  üzülmenize  gerek yok. Sizin bahsettiğiniz, bizden daha ilerde  olan ülkelerin ürettiği ıslah edilmiş damızlıklarının  Türkiyedeki durumunu biliyor musunuz.
Murat Bey,Siz beni anlamamissiniz, benim söyledigim o degildi.

peki ben size; Benim nasil Arilarla calistigimi biliyormusunuz diye sorsam;bu bana ne kazandirir.

Simdi, Bilmiyorum dedigimi farz edin,kiyaslayin.

Kaldiki, dogru Ariyi aldiginizdan ne kadar eminsiniz ? ki Benim söylemeye calistigim buda degil.

En dogru nasilsöyleyebilirim ?, Arilarimizi islah edin, bunu birilerinden beklemeyin,aksi halde yine sizin caniniz

yanacak,yine siz üzüleceksiniz.

• Ana Arı
« Yanıtla #23 : Ekim 26, 2016, 00:40:49 »
Muzaffer Bey
Konuyu  yeniden açmakla iyi ettiniz.
Artık bu alanda ciddi çalışılmalıdır.
İzole bir alan Pekala bulunur. Geniş ekin tarlaları var. Uçsuz bucaksız içanadolu.
Hangilerini melezlemeliyiz/yetiştirmeliyiz ?
Dostlarımızın önerileri var mıdır?
 Lütfen paylaşınız

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sevgili Kardesim, Konu maalesef talihsiz.yazmaya calisan arkadaslarin karsilastigi sorlugu iyi kötü biliyorsunuz.

bize lazim olan sistem, metod,neyi nasil yapacagimizi bilmek, Sonrasi tamamen bizim elimizde..

becerimize bagli.

• Ana Arı
« Yanıtla #24 : Ekim 26, 2016, 00:44:33 »
             Hayırlı günler. İzole bölge konusunda ısrarcı olabiliriz. Düz arazilerde izole bölge kurmak daha kolay olacağı kanısındayım. Ormanlık alanda hangi ağacın kavuğunda arı olduğunu bilemeyiz. Düz arazilerde kendi arılarımızdan başka arı olduğu zaman onu bulma şansımız yüksektir. Bir toprak altına veya kayalık bir yere arı gelse de o arıyı bulmamız kolay olacaktır. Geniş buğday tarlaları izole bölge oluşturma konusunda daha iyi olacaktır.
Yanlis bir sey yapmak bile hic birsey yapmamaktan daha iyidir.

en azindan yanlis yaptigini ögrenirsin.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
« Yanıtla #25 : Ekim 26, 2016, 02:48:21 »
Aricilik yapanlarda, sadece Papazlar degil.

Muzaffer Bey siz nedemek istediğimi anlamışsınızdır.

Çevrimdışı muammer polat

• Ana Arı
  • Yer: ANKARA
  • muammer@ensar-makina.com
  • Kovan Sayısı: 63+1
  • Rakım: 950-975
« Yanıtla #26 : Ekim 26, 2016, 08:31:23 »
Muzaffer bey yanlış anlamadı isem arıları biz arıcılarmı ıslah edecek

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #27 : Mayıs 14, 2017, 11:03:41 »
Merhaba;

Konu en son 6ay önce konuşulmuş ama her zaman önemli olduğu için ilave yapayım dedim.

Tabii her arıcı arısını kendi ıslah edecek. Tıpkı Tavukçulukta olduğu gibi. Gavurlarda böyle başlamış. 1850 li yıllarda gavurlar her tavuğun ayağına numara bağlayıp, en çok yumurta yapan tavukları tespit edip onları damızlık olarak seçip diğerlerini elemişler. Uzun yıllar devam bu kayıtlı çalışmalar sayesinde yılda 300 yumurta yapan tavuklar elde edilmiş. Bizde ise ben çocukken annem gurk olan tavuğun altına yumurta koymak için, " Ayşe teyzenin kara tavuğundan yumurta getir, Fatma teyzenin paçalı tavuğundan yumurta getir" diye bana yumurta toplatırdı.

İşte burada bizim genetiğimize işlemiş en büyük istenmeyen özelliğimiz ortaya çıkıyor.
-- Hangimizin 5 nesil ve daha eski soy kütüğü var. Babalarımızın dedelerinin dedelerinin kaydı kimde var. İtiraf edeyim ben 4 nesilden yukarıya gidemedim.
-- Bizim en kötü tarafımız kayıt tutma alışkanlığımızın olmaması.
-- Bağlantılı olarak tarih, ulusal hafıza konularında zayıf olmamızın en baş sebeplerinden biri de bizlerdeki kayıtçılık özelliğimizin olmaması geliyor.
-- Bu yüzden tarih boyunca aldatılmaya, birbirimize düşürülmeye, bölünmeye, aşağılanmaya, kendimizi diğer uluslardan aşağı görmek konusunda hep mağdur olduk.

Evet herkes bir yerlerden başlamalı. Elimize bir kalem alarak işe başlayalım. Her arıcı en azından bir defter tutmalı.
-- Her kovanın ana arısı, ilkbahar gelişimi, bal verimi, hırçınlık yada uysallığı, kışlaması gibi çeşitli konularda not tutmalı.
-- Sakin bir kafayla biriken bu notları değerlendirip, iyi özellikleri olan beğendiğiniz kovanlardan kendinize damızlık adayı kovanlar belirlemelisiniz.
-- Damızlık seçilen kolonilerden analar üretip, diğer kovanları bu analarla değiştirmeliyiz.
-- Bu arada kayıtçılığa ve ana işaretlemelerine özen göstermeye devam etmeliyiz.
-- Birkaç yılda önemli ilerlemeler sağladığınızı kendiniz de göreceksiniz.

Selamlar.

Çevrimdışı Pendorya

• Hakan BOZKURT
  • Larva
  • **
  • Yer: Manisa-Alaşehir
  • Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 245
« Yanıtla #28 : Mayıs 14, 2017, 17:44:49 »
Kendi bloğumda Türkçeye çevirdiğim Anadolu arısı üzerine bir yazı var.

İlginizi çekebileceğini düşünüyorum. Yazı oldukça teknik olduğu için kafanızı biraz karıştırabilir ama renkli olarak işaretlediğim kısımlar size bilgi verecektir.

Araştırmanın sonuç kısmındaki bir cümle her şeyi özetliyor. Paylaşıyorum.

"Bal arısı genetik çeşitliliğini korumak için bal arısı ana arılarının birkaç yerden ülkenin dört bir yanına dağıtılmasının,  yurt dışından bal arısı ithal edilmesinin acil önlem olarak durdurulmasını öneriyoruz."

Unutmadan söyleyeyim. Bu cümleyi bir Türk yazsaydı onu doğduğuna pişman ederlerdi. Ama ilginç olan bu cümleyi Avrupa'lılar yazmış.

Yazının tamamı için: http://pendore.blogspot.com.tr/2017/05/avrupa-ariciliginda-bal-arisi-nufuslari.html