Gönderen Konu: Arılar ve arıcılar hakkında ilginç anılar  (Okunma sayısı 18997 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
Ynt: Arılar ve arıcılar hakkında ilginç anılar
« Yanıtla #45 : Temmuz 21, 2014, 20:19:59 »
İbrahim hocam tek kanatlı doğan ana arı demek ki varroa hasarlıymış. Merak ettiğim şey; ana arı doğum süresini varroa uzatıyor mu?
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı çağlayan

• Boş Petek
  • Yer: çorum-alaca
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #46 : Şubat 11, 2015, 01:19:23 »
Değerli İbrahim Bey; evet sizinde söylediğiniz gibi arıcılıkla ilgili halk hikayeleri ve hatta masalları. Bu şekilde gençlerin ve çocukların arıyı ve arıcılığı sevmelerini de sağlarız.Eskiden günümüze kadar uygulanan metot ve tekniklerde dolaylı olarak bu anlatımların içinde yer alır. Örnek vermek istiyorum. Benim babamın dayısı 60 sene once bir cinayet yüzünden dağlara çıkmış ve 10 yıl kadar kaçak hayatı yaşamış ve af sonrasıda köye dönmüştü. O anlatmıştı bu masalı (Masalıda kendisi uydurmuştu) biz ozaman çocuk olduğumuzdan gerçek sanmıştık. Kendisi bir kış günü askerlerden kaçarken bir mağraya sığınmış. Mağranın derinliklerinde ilerlerken vızıltı ve uğultu duymuş. Çevresine baktığında da buranın bir arı sarayı olduğunu görmüş. Sarayda bir kısım arılar kış uykusunda iken bir kısım arılarda sarayın korumasında ve genel işler ve ihtiyaçlarla ilgili görevler yapıyorlarmış. Arılar dayıyı yakalayıp arı kraliçesine götürmüşler. Kraliçeden kendisine yardım edilmesini istemiş, kraliçede Kabul etmiş. Bir kış boyu arılarla geçirmiş. İlkbahar ve yaz ilişkilerinide hikayemsi bir şekilde anlatmıştı. Hikaya bayağı uzundu. Bir kaç akşam devam etti. Bu arada çocuk yaşlarda arıların yaşamları ile ilgili bayağı bilgi sahibi olmuştum. Bu arada dünyalar güzeli ve merhametli arı kraliçesini çocukluğum boyunca hep hayel ettim. Artık bende orta yaşımı doldurmak üzereyim ve hala kraliçe arıya aşığım ve tüm günümü onun hayali ve gerçeğiyle yaşıyorum. Bu kısa, aslında çok uzun masalımsı anlatımda, anlatmak istediğim şeyleri çok iyi anladığınızı tahmin ediyorum . Bunun yanıda yetişkinlere yönelik arı hikayeleride vardır. En azından arıyla tanışmalarına sebeb olan ilginç yaşamlar olabilir. Samsun ve çevresinde uzun kış gecelerinde arıcıların bir araya geldiği sohbet yerlerinde bu konularda sohbetler yapılıyor olabilir. Veya bu konuda bu sitede genel bir düzenleme yapılarak arıcılardan arıcılık masal ve hikayelerini göndermeleri istenebilir. Daha sonra bu masal ve hikayeler ayrı ayrı derlenerek kitaplaştırılabilir. Genel amaç çocuklarımızın arıyı tanımaları, sevmeleri ve korumaları. Gençlerin ve yetişkinlerinde hikaye ortamında geçmişten günümüze arıcılığın geçirdiği merhaleleri öğrenmeleri ve bu hikayeler sayesindede arıcılık kültürümüz geliştirmeleri sağlanabilir. Selamlar...

Çevrimdışı ibrahim ETİ

• Ana Arı
  • Yer: izmir-bornova
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 120 kayıtlı
  • Rakım: 600
« Yanıtla #47 : Şubat 12, 2015, 10:57:54 »
Değerli İbrahim Bey; evet sizinde söylediğiniz gibi arıcılıkla ilgili halk hikayeleri ve hatta masalları. Bu şekilde gençlerin ve çocukların arıyı ve arıcılığı sevmelerini de sağlarız.Eskiden günümüze kadar uygulanan metot ve tekniklerde dolaylı olarak bu anlatımların içinde yer alır. Örnek vermek istiyorum. Benim babamın dayısı 60 sene once bir cinayet yüzünden dağlara çıkmış ve 10 yıl kadar kaçak hayatı yaşamış ve af sonrasıda köye dönmüştü. O anlatmıştı bu masalı (Masalıda kendisi uydurmuştu) biz ozaman çocuk olduğumuzdan gerçek sanmıştık. Kendisi bir kış günü askerlerden kaçarken bir mağraya sığınmış. Mağranın derinliklerinde ilerlerken vızıltı ve uğultu duymuş. Çevresine baktığında da buranın bir arı sarayı olduğunu görmüş. Sarayda bir kısım arılar kış uykusunda iken bir kısım arılarda sarayın korumasında ve genel işler ve ihtiyaçlarla ilgili görevler yapıyorlarmış. Arılar dayıyı yakalayıp arı kraliçesine götürmüşler. Kraliçeden kendisine yardım edilmesini istemiş, kraliçede Kabul etmiş. Bir kış boyu arılarla geçirmiş. İlkbahar ve yaz ilişkilerinide hikayemsi bir şekilde anlatmıştı. Hikaya bayağı uzundu. Bir kaç akşam devam etti. Bu arada çocuk yaşlarda arıların yaşamları ile ilgili bayağı bilgi sahibi olmuştum. Bu arada dünyalar güzeli ve merhametli arı kraliçesini çocukluğum boyunca hep hayel ettim. Artık bende orta yaşımı doldurmak üzereyim ve hala kraliçe arıya aşığım ve tüm günümü onun hayali ve gerçeğiyle yaşıyorum. Bu kısa, aslında çok uzun masalımsı anlatımda, anlatmak istediğim şeyleri çok iyi anladığınızı tahmin ediyorum . Bunun yanıda yetişkinlere yönelik arı hikayeleride vardır. En azından arıyla tanışmalarına sebeb olan ilginç yaşamlar olabilir. Samsun ve çevresinde uzun kış gecelerinde arıcıların bir araya geldiği sohbet yerlerinde bu konularda sohbetler yapılıyor olabilir. Veya bu konuda bu sitede genel bir düzenleme yapılarak arıcılardan arıcılık masal ve hikayelerini göndermeleri istenebilir. Daha sonra bu masal ve hikayeler ayrı ayrı derlenerek kitaplaştırılabilir. Genel amaç çocuklarımızın arıyı tanımaları, sevmeleri ve korumaları. Gençlerin ve yetişkinlerinde hikaye ortamında geçmişten günümüze arıcılığın geçirdiği merhaleleri öğrenmeleri ve bu hikayeler sayesindede arıcılık kültürümüz geliştirmeleri sağlanabilir. Selamlar...

Sayın çağlayan,

Her masal veya hikayenin bir gerçek yanı muhakkak vardır.

çocukların arıları sevmeleri ve tanımaları için hikaye ve masal  kıtapları var,

hatta arı şarkıları bile var,büyüklerin zaten masallara ihtiyaçları yok,

geçmişten günümüze arıcılık teknikleri ve metodlarını anlatan bir çok

kitap bulunmakta,arıcılığın tarihcesinden bazı bilgiler, mesela MÖ 5000 NEOLİTİK ÇAĞ

bir üretim dalı olarak arıcılığın ortaya çıkışı olarak kabul edilir,arıcı körüğünün bulunuşu

1877 A.B.D li T.F. Bingham, Çerceveli ilk kovanı 1869 yılında

fransız Charles Dadant bulmuştur kullanarak bütün avrupa ve

dünyaya gelişerekyayılmıştır.Yurdumuzda arıcılık ise 7000 yıl öncesine

dayanır ETİ uygarlığı kalıntılarında arı ve bal ile ilgili resimler

çıkmakta, bu bilgiler bize arıcılığın geçmişten günümüze

gelişi ve bugün geldiğimiz nokta, yeterlimidir? değil...,peki

ozaman arıcılık ve bal üretiminde dünyada birinci sıraya çıkıncaya  kadar

araştırma yapıp,doğru uygulamalarla çok çalışmamız lazım,derler ya bana masal anlatma....!

onun için masallarla,hikayelerle bir yere varamayız.başarının sırrı...

çalışmak..çalışmak..çalışmak.selamlar.

Nereye gideceğini bilmiyorsan yıldızları takip et.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
« Yanıtla #48 : Haziran 12, 2015, 22:00:00 »
Ariciliktan anlamayan arkadaşımın bahçesindeki boş kovan a giren bir oğul. Kardeş ben anlamam kapak altına çuval koyup tasimam gerekli köye babama goturucem dedi.ben çuval i ve kekleri hazırladım. Gel Bu aksam şu işimi hallet dedi. Gittim halledeyim diye, manzara tam fotoluktu Resimlerim ama gülmekten catladim resimleri ekleyebilirsem paylaşmak istedim.ekleyemez isem resim şu  kek dediği marketten pop kek poşet içinde hazır bekliyor kovan önüne sağa sola atılmış popkek pacalari
herkez yoğun herkez yorgun!

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #49 : Haziran 12, 2015, 22:20:56 »
Sayın mustafa tayyar abi öncelikle arkadaşınızın kısmeti hayırlı olsun arkadaşınız arı bilgisi olmadığı için bilgisi olan kişiye götürecek yani arılar misafir ve arkadaşınız çok iyi misafir ağırlayan biri bence yaptığı doğru yada yanlış ama elinden geleni yapmış bence siz arkadasınıza biraz desdek olun bildiklerinizi aktarın iyi bir arıcı olabilir saygılar

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Kovan Sayısı: 5 katlı-6 bôlme-10 cift.kutusu
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #50 : Haziran 13, 2015, 00:37:16 »
Slm kardeş akşam akşam ne gülsüm ama.fotoğrafları atsana sana zahmet

ÖZ-SEL ARICILIK