Gönderen Konu: araba bagajında arı nakli  (Okunma sayısı 721 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı alper demir

• Pupa
  • Yer: edremit
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
araba bagajında arı nakli
« : Ekim 30, 2015, 09:09:17 »
öncelikle selamlar daha önce ağustos aylarında denemiştim ama başarılı olamadım.Şimdi yine bir nakil gerçekleştirmeyi düşünüyorum tavsiyelerinizi bekliyorum.

ankaradan balıkesir e götüreceğim arıları 600 km 8 saat kadar sürüyor.rakım olarak ankarayı tam bilmiyorum ama 600-800 arasından 0 a inecek arılar.

iki tane kovan götürmeyi düşünüyorum bagajda.kovanların durumuna gelince polen ızgarası yok kapağın altında kovan örtüsü olarak kontraplak tarzı sert bir malzeme var.

şu anda ankarada hava soğuk olduğu için arıları açamadım.çerçeve durumlarını tam bilmiyorum muhtemelen 10 ar çerçeve

31 Ekim Cumartesi günü sabah saat 9 ile 12 arasında yola çıkmayı planlıyorum.

1 gün önceden ve yarın yola çıkarken yapmam gerekenler konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

not:geçen seferki denememde yolculuğum sona erdiğinde bagajıma baya balın aktığını görmüştüm.arıları ağustos ayında sağmıştık ama sadece ballıkları en alt katı sağmadık,şimdi çerçevelerde az ya da çok balın olması bir sıkıntı yaratır mı_?

Çevrimdışı maakbulut06

• İşçi Arı
  • Yer: Bağlum Ankara
    • maakbulut@mynet.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1086
Ynt: araba bagajında arı nakli
« Yanıtla #1 : Ekim 30, 2015, 09:25:03 »
     Kovan giriş deliği bagaj veya ön tarafa baksın. ( Sebebi; ani firen ve ani kalkışlarda çerçeveler beşik gibi sallanmasın.

Giriş deliğini bez yerine sinek teli gibi hava alabilen bir malzeme ile kapat.

Arabanın markasını bilmiyorum. Bagajın sıcaklığı 18 dereceyi geçmesin.

Kolay gelsin.
Ankara-Keçiören-Bağlum'lu Mehmet Ali AKBULUT

Sevelim;  Yaratan'dan dolayı, yarattıklarını.

Çevrimdışı alper demir

• Pupa
  • Yer: edremit
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4
Ynt: araba bagajında arı nakli
« Yanıtla #2 : Ekim 30, 2015, 13:01:23 »
gecen sefer götürdüğümde kovanın üstüne elek teli çakmıştık ama hava baya sıcaktı o zaman,yine örtü olarak elek teli çakamama gerek var mı?