Gönderen Konu: bal mumu eritmesi....  (Okunma sayısı 14522 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dereliaricilik

• Boş Petek
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
bal mumu eritmesi....
« : Mart 24, 2008, 19:17:17 »
biz bal mumunu önce kovalarda erittikten sonra bir kişi  çuval şeklindeki eleği tutuyor ve diğeri mumu içine boşaltıyor daha sonra  kendi özel yapım sıkma çubuğumuzla çuval iyice sıkılıyor ve mum tamamen süzülüyor   
ya siz nasıl yapıyorsunuz...
http://www.dereliaricilik.com/

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
Ynt: bal mumu eritmesi....
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2008, 02:13:58 »
biz mum etitirken güneş enerjisinden faydalıyorum camlı bir kovanımız var ot,rttasında ızgara var bunu etrafına aynalar takıyoruz ve heryerini kapatıyoruz güneş içerde sera etgisi yapıyor ve mumlar eiyip kovanın dibindeki kkoydugnumuz kaba akıyor saygılar

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mart 26, 2008, 18:10:16 »
Keykubat Dostum,
Bahsettiğiniz  güneş enerjisiyle mum eritme kovanınızın fotoğraflarını benim e- posta adresimegönderebilirseniz rica ediyorum.
Burada merak ettiğim aynaları kovanın neresine koyduğunuz.
Fotoğraf gönderme şansınız yoksa burada tek tek anlatmanızı rica ediyorum.
Sizde bilirsiniz. "İlim müslümanın yitik malıdır.Nerde bulsa alır." Hele bu bilgi arıcılık konusunda ise hiç terttüt etmem.
selam ve aygılarımla..

Çevrimdışı tunçAY

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2008, 13:09:41 »
Selamun Aleyküm
Sevgili Arıcılar ,
Geçenlerde internette dolaşırken ev tipi küçük petek yapma ( temel petek yapma ) aparatı gözüme ilişmişti , aslında " BALMUMU " konusu başta Yurdumuz olmak üzere arıcılar için pek mühimdir.

Bizler evde kendimiz balmumundan temel petek nasıl yaparızı burada irdeleyip biribirimize yardımcı olursak naftalinli sanayi tipi olarak yurtdışından gelen mumları kullanmamış , VAHY'e uygun bal hasad etmiş oluruz lütfen bu konuda biribirimizi yönlendirelim.
Rabb'im Teala işlerinizi kolay kılsın.

Çevrimdışı Çetin ŞAHİN

• Pupa
  • Yer: Ankara
    • www.yaylakkoyu.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 67
  • Rakım: 1308
« Yanıtla #4 : Temmuz 13, 2009, 12:59:01 »
Arkadaşlar;
arıcılıkla ilgili bir blog sayfasında gördüm (kendisine çok teşekkür ediyorum) ve kendimde yaptırdım çok kullanışlı tavsiye ederim.

yıllarca kullanılabilir, tüpe, oduna, ateş yakmaya son...

ihtiyaç duyulan malzemeler;

1- 2 adet 100 cm,
2- 2 adet 50 cm. uzunluğunda 10 cm yüksekliğinde çam kereste ( 6 TL.)
3- 100*50 cm ebatlarında 0,50 cm cm (14 TL.)
4- ihtiyaç kadar boş 5 lt. lik plastik şu bidonları (depolaması kolay) (ücretsiz heryerden temin edilebilir :))))
5- 3 metre cam fitili ( 2,5 TL)
6- Yapılacak kutunun içine sac ( ben 40 TL yaptırdım siz daha ucuza da mal edebilirsiniz)
TOPLAM : 62,5 TL 

bir marangozda güzelce kestirip, köşelerinden birleştirilerek kutu haline getiriliyor. sac için bir demirci yada demirciye gidilip kutu icerisine göre sac yaptırıyorsunuz. (yalnız yapılan sacın bir tarafına bir yere 5 lt. plastik su bidonun ağzının gireceği kadar büyüklükte bir bölüm açtırıp aşağı doğru huni şeklinde cıkıntı yaptırmayı unutmayın, ) cam fitilini kutunun üst bölümüne yapıştırın. (kendinden bantlı zaten) biraz meyilli bir yere doğru koyun, içine mumları bırakın, üzerine de camı kapatın oldu bitti. (yalnız fotoğrafta da görüleceği üzere mumların aktığı deliğe uygun istediğiniz bir yere mumun içindeki yabancı maddelerin de akmaması için tel yada buna benzer bir malzeme yaptırmayı unutmayın benden söylemesi)
daha da ayrıntılı bilgi almak isteyenler cetinsahin@hotmail.com e posta gönderebilirler.

saygılar iyi günlerde kullanalım
www.yaylakkoyu.com
0505 706 43 61

Çevrimdışı burak_keyif

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ağustos 05, 2009, 01:40:38 »
arkadaşlar benimde pimapenden yapılan küp şeklinde üstünde camı var açılıyo siyaha boyadımbide plastiğini onun içine meyilli bi saç montelendi meyil olan yer oluk gibi gelir vekabın içine boşalır.içine sakat çitalar bıçaklakesilmiş mühürler ve ana ızgaraları konur ana ızgaraları teretemiz oluyo gerçekten
adam ol da gel ben mevlana deyilim

Çevrimdışı Deveci_Arıcılık

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Bursa
« Yanıtla #6 : Ekim 14, 2009, 03:02:53 »
bizde güneş enerjisini kullanıyoruz daha sağlıklı ve kolay oluyor bu konuda detaylı resimleri ve bilgileri yartın burdan paylaşacağım saygılar
DeVeCi_aRıCıLıK

butquci

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2010, 02:33:57 »