Gönderen Konu: Hırçın arı  (Okunma sayısı 7716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı koreli

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BALA
  • Kovan Sayısı: 51
Ynt: Hırçın arı
« Yanıtla #30 : Ağustos 12, 2015, 01:51:11 »
İbrahim bey,teşekkür ederim.Ben yaklaşık 20 seneden fazla oldu hpbi olarak üç beş kovan arım sürekli oldu zaman zamanda 30  un üzerinde arım oldu şu anda yaklaşık 50 civarında arım var.Eskiden teknolojik imkankanlar yoktu,çevremde arıcılık ile ilgili  bana yardımcı olacak insanlarda yoktu.Deneme yanılma ve tecrübe yoluyla acizane bir şeyler öğrendim.Ancak son üç yılda bilgisayar vasıtası ile öğrendiğim bilgiler , 20 yılda öğrendiklerime bedelmiş.Doğru olarak bildiğim bazı şeylerin yanlış olduğunu öğrendim. İnsan öğrendikçe kendinin ne kadar eksiğinin olduğunu anlıyor.Benim işim öğrenmek ve öğrendiğimi başkalarına öğretmek.Bu forum çokkkk faydalı heleki arıcılığa yeni başlayanlar için.Keşke 20 sene öncede böyle bir imkan olsaydı.Saygılar ve başarılar.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı koreli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #31 : Ağustos 12, 2015, 02:10:46 »
İbrahim bey teşekkür ederim.Böyle bir forumun oluşumuna destek olanlardan ALLAH razı olsun.Ben yaklaşık 20 yıldır amatör olarak arıcılıkla uğraşıyorum.İşim gereği fazla zamanım olmadığı için daha fazla çoğaltamıyorum.Benim  arıcılığa başladığım yıllarda çevremde bana bu konuda yardım   edecek kimse yoktu o zamanlar teknolojik  imkanlar maalesef yoktu kendi kendime deneme yanılma yolu ile acizane biraz tecrübe edindim.Son üç dört yılda ise bilgisayardan öğrendiğim  bilgiler 20 yıla bedel olduğunu anladım.arıcılığa yeni başlayanlar artık çok zorlanmazlar.Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum ve kendimin ne kadar yetersiz olduğumun farkına varıyorum. Daha öğrenecek çokk şeye ihtiyacım var.Benim işim öğrenmek ve öğrendiğimi başkalarına  öğretmek.                        İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı koreli

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #32 : Ağustos 12, 2015, 02:25:14 »

İbrahim bey teşekkür ederim.Böyle bir forumun oluşumuna destek olanlardan ALLAH razı olsun. Ben yaklaşık 20 yılı aşkın zamandır amatör olarak hobi arıcılıkla uğraşıyorum.üç beş kovan arım genelde olmuştur bazı yıllarda 30 civarında arım oldu , şimdi ise 51 kovan arım var.İşim gereği fazla zamanım olmadığı için daha fazla çoğaltamıyorum.Benim  arıcılığa başladığım yıllarda çevremde bana bu konuda yardım   edecek kimse yoktu o zamanlar teknolojik  imkanlar maalesef yoktu kendi kendime deneme yanılma yolu ile acizane biraz tecrübe edindim.Son üç dört yılda ise bilgisayardan öğrendiğim  bilgilerin 20 yıla bedel olduğunu anladım.arıcılığa yeni başlayanlar teknolojik imkanlar ve böyle bilgi paylaşım siteri sayesinde artık çok zorlanmazlar.Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum ve kendimin ne kadar yetersiz olduğumun farkına varıyorum. Daha öğrenecek çokk şeye ihtiyacım var.Benim işim öğrenmek ve öğrendiğimi başkalarına  öğretmek.                        İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederim.Hayırlı geceler

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya 0535 550 52 56
  • :)
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 üzeri
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #33 : Ağustos 12, 2015, 03:17:43 »
hırçın değil, çok hırrçın bir arının anası olan varsa, en uysal bir ana ile takas yapabilirim,

arılığımın yol kenarında oluşu ve sık ziayret edilmesi hiç hoşuma gitmiyor,

benim arılarında maşallahı var kimseye ses etmiyorlar,

önce uysallaştırmak için çaba sarfettik şimdi sert arı ararız,

şimdi biri çıkar töbe töbe der, en iyisi kendim diyeyim

töbee töbeee :)

elimde karniyol melezi ve kaskaf posof  eko tipi melezi mevcut her ikiside uysaldır ve bu yılın kızlarıdır

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim,

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Bala
  • arı yoksa doğada yok
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
  • Rakım: 757 metre
« Yanıtla #34 : Ağustos 12, 2015, 09:34:08 »
hırçın değil, çok hırrçın bir arının anası olan varsa, en uysal bir ana ile takas yapabilirim,

arılığımın yol kenarında oluşu ve sık ziayret edilmesi hiç hoşuma gitmiyor,

benim arılarında maşallahı var kimseye ses etmiyorlar,

önce uysallaştırmak için çaba sarfettik şimdi sert arı ararız,

şimdi biri çıkar töbe töbe der, en iyisi kendim diyeyim

töbee töbeee :)

elimde karniyol melezi ve kaskaf posof  eko tipi melezi mevcut her ikiside uysaldır ve bu yılın kızlarıdır

yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim,

Ankara ya gel verim 2 tane var ama başından uyarım kontrol etmeyi unut yada zırh giy :-))) daha bahçeye girerken karşılar. Kapağı açtım mı dizden başlar maskenin teline kadar saldırır.bal verimi güzel ama alabilirsen :-)))
Banada sakin lazım .sene başında geleydin bir tane vardı  evlerden ırak .2 gün evden çıkamadık neymiş kapağını kaldırıp petek verecem.köyde sokmadik adam kalmadı belki abilerim kizacak ama mecburdum gece 2 kat giyinip deliğini kapatıp bastım sinek ilacını .biraz rahatladı köy
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Ağustos 12, 2015, 10:14:46 »
Özer bey

ben son cümlenizi okuyunca inanmak istemedim,

keşke bu koloniyi gece alıp kovanıyla beraber insanların uzak olduğu bir bölgeye bıraksaydınız

hiç değilse doğada kendi başına kalsaydı ve yaşamını devam ettirseydi.

hem siz günaha girmemiş olurdunuz hemde sevap almış olurdunuz.

ama artık olan olmuş,yazık olmuş.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #36 : Ağustos 12, 2015, 12:06:56 »
Özer bey

ben son cümlenizi okuyunca inanmak istemedim,

keşke bu koloniyi gece alıp kovanıyla beraber insanların uzak olduğu bir bölgeye bıraksaydınız

hiç değilse doğada kendi başına kalsaydı ve yaşamını devam ettirseydi.

hem siz günaha girmemiş olurdunuz hemde sevap almış olurdunuz.

ama artık olan olmuş,yazık olmuş.
Abi ben kendi arılık sayfamdada paylaşmıştım çare bulamadım.kapıdan ayrılmıyor .çaresiz kaldım.pitbull bile bu kadar saldırgan değildir
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Ağustos 12, 2015, 12:44:34 »
Özer Selçuk kardeşim bence yanlış yapmışsın benimde vardı böyle hırçın koloniler inan maskenin eleğine çarpıyorladı sanki elegi delecekler zaten maskenin kolarında iğne işliyor hanım bahçeye 15 20 metre yaklaşınca kesin saldırıyorlar şimdi sakinler nedeni bulunduğu yerden taşıdım sanırım ortam çok önemli

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #38 : Ağustos 12, 2015, 13:04:45 »
Özer Selçuk kardeşim bence yanlış yapmışsın benimde vardı böyle hırçın koloniler inan maskenin eleğine çarpıyorladı sanki elegi delecekler zaten maskenin kolarında iğne işliyor hanım bahçeye 15 20 metre yaklaşınca kesin saldırıyorlar şimdi sakinler nedeni bulunduğu yerden taşıdım sanırım ortam çok önemli
Mustafa abi haklısın ama arılar her zaman aynı yerde.şuan 2 tane saldırgan var seninki gibi ölümüne geliyor ama bahçeden çıkınca takip etmiyor .o kapıda bekliyor du.köy 50 hane  kim varsa soktu .2 gün aralıksız saldırdılar .köyden herkes şikayet etti..
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Ağustos 12, 2015, 13:48:32 »
Mustafa abi haklısın ama arılar her zaman aynı yerde.şuan 2 tane saldırgan var seninki gibi ölümüne geliyor ama bahçeden çıkınca takip etmiyor .o kapıda bekliyor du.köy 50 hane  kim varsa soktu .2 gün aralıksız saldırdılar .köyden herkes şikayet etti..
Hırcın koloniler genelde bala meyilli oluyor benimkilerden örnek veriyorum. Böyle kolonileri omkan varsa yerleşim yeri dışında tutmak iyi olur balını alıp keyfine bakmak iyi olur  belki sakin ortamda benimkiler gibi usnanir tabi diyorum uzaga götürme imhanı varsa

Çevrimdışı BillKara

• Pupa
  • Yer: Tekirdag
  • Bilge Karabay
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 60
« Yanıtla #40 : Ağustos 12, 2015, 19:06:20 »
Benim gözlemim genç popülasyon az olunca daha bir hırçın oldukları yönünde. Öbür türlü sanki esas mesleği başkaymış da mecburi kovanda takılan ustalar gibi huysuzlanıyorlar. Bu durum hırçın arınin bala meğilli olmasını açıklayabilir.

Bir başka gözlemim arıları orta gerilimin altından ayçiçeğine kaldırınca daha sakinledikleri ama, bu örnek bal akımının sakinleştirici etkisinden de olabilir

Bir başka durum eğer hırçın arının bölmelerinin bazılarının gene hırçın ağırlıkla da sakincene olmalari. Bu da pirana gibi kalabalık olduklarında daha saldırgan olduklarını, sayıca azaldıklarında daha sakin aman ses etme modunda oldukları. Kalabalıklaştıklarında bir daha yazmak gerek.

Bir başka gözlemim, özelikle, ilkbahar beslemesinde şuruba vitamin eklendiğinde nisbeten daha sakin bir sene geçirdikleri.  Bu sene aldığım anaclar ve satan kişinin arilari bu sene genelde yakın durdu. Ustadan aldığım intihar komandolarına vitaminsiz şerbet vermedim. Sonuç olumlu. Usta da bu sene maskeli çalışmaya başladı...

Yani, kolonide yaş ortalaması yükseldikçe hırçınlıkda artabilir. Çevresel, faktörler de önemli olabilir ama ben o kadar da önemli olduklarinı düşünmüyorum.Nüfus zayıfsa hırçınlık azalabilir. Hırçın arıdan alınan bölümler hırçın olabilir de olmayabilirde, babasına bakmak lazım. Bence vitamin de arıları bir nebze de olsun sakinleştiriyor.
Insanin en son ogrenecegi cahilligidir; bunu ogrenebilmek gercek bilginin ilk harfini ogrenmektir.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #41 : Ağustos 12, 2015, 20:07:07 »
Ankara ya gel verim 2 tane var ama başından uyarım kontrol etmeyi unut yada zırh giy :-))) daha bahçeye girerken karşılar. Kapağı açtım mı dizden başlar maskenin teline kadar saldırır.bal verimi güzel ama alabilirsen :-)))
Banada sakin lazım .sene başında geleydin bir tane vardı  evlerden ırak .2 gün evden çıkamadık neymiş kapağını kaldırıp petek verecem.köyde sokmadik adam kalmadı belki abilerim kizacak ama mecburdum gece 2 kat giyinip deliğini kapatıp bastım sinek ilacını .biraz rahatladı köy
Vaybe..
Ari yoksa,Dogada yok.. diyen Adamin yaptigina bak sen simdi.
Keske sadece Anayi öldürseydiniz,Ciftlesmis sakin bir Ana veseydiniz,8-10 hafta sonra belki ötekilerden daha sakin olurdu.
Özer Bey Kardesim,biz bu mevzuyu daha öncede tartismismiydik?
ben sanki öyle birsey hatirliyor gibiyim.
Bu hale sebep olan,Aricilar olarak,biz kendimiziz.
Iyi Ari istiyorsak:
*Arilarda Oguldan vaz gececegiz.
*Analari Secerek kendimiz yetistirecegiz.
*Sakin Ari istiyorsak sakin Arilarin oldugu yerde ciflestirecegiz.
vs.vs.bir gün mutlaka mizragin ucu egilmeye baslayacaktir.
Cok Selam.

*
Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #42 : Ağustos 12, 2015, 20:59:33 »
Vaybe..
Ari yoksa,Dogada yok.. diyen Adamin yaptigina bak sen simdi.
Keske sadece Anayi öldürseydiniz,Ciftlesmis sakın bir Ana veseydiniz,8-10 hafta sonra belki ötekilerden daha sakin olurdu.
Özer Bey Kardesim,biz bu mevzuyu daha öncede tartismismiydik?
ben sanki öyle birsey hatirliyor gibiyim.
Bu hale sebep olan,Aricilar olarak,biz kendimiziz.
Iyi Ari istiyorsak:
*Arilarda Oguldan vaz gececegiz.
*Analari Secerek kendimiz yetistirecegiz.
*Sakin Ari istiyorsak sakin Arilarin oldugu yerde ciflestirecegiz.
vs.vs.bir gün mutlaka mizragin ucu egilmeye baslayacaktir.
Cok Selam.

*
A.s abicim hafıza kuvvetli hatırlıyorsun.
Kovanı acamiyordumki sen anayı bulmaktan bahsediyorsun .bu kafana sıkmak gibi birşey olurdu ..
Evet arı yoksa doğada yok
Yazın 2 kovanla girdim şuan 15 kovanım var.yanı 1 tanesinin ölümü diğerlerinden sogutmadı.halen onunla uğraşsaydım belkide o kadar iğneden sonra  bu kadar güzel hayvanlardan vaz gecebilirdim.gene saldırgan arım var ama   onun eline su bile dökemez .onunla kıyaslanınca melek
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk

Çevrimdışı Adem Genç

• İşçi Arı
  • Yer: konya 0535 550 52 56
  • :)
  • Kovan Sayısı: 100 üzeri
  • Rakım: 1400
« Yanıtla #43 : Ağustos 12, 2015, 23:17:46 »

özer kardeşim, bir defaya daha mahsus olmak üzere ,
 sen o hırçın arıları bir aç analarını bulup kafesleyip bana yolla lütfen ,
ister kafkas istersen karniyol iki adet ana yollayayım size..

Çevrimdışı özer selçuk

• Ana Arı
  • arı yoksa doğada yok
« Yanıtla #44 : Ağustos 13, 2015, 00:18:22 »

özer kardeşim, bir defaya daha mahsus olmak üzere ,
 sen o hırçın arıları bir aç analarını bulup kafesleyip bana yolla lütfen ,
ister kafkas istersen karniyol iki adet ana yollayayım size..
Bunlar o bahsettiğim gibi değil .bunları dumanla kontrol edebiliyorsunuz .bunlar bahçe bekçisi o köyün bekçisiydi .evlerden ırak.hafta sonu gideceğim .tutmaya çalisirim
ÖZ-SEL ARICILIK
Özer Selçuk