Gönderen Konu: 1 kovan arıyı yapay oğulla bölerek kaç kovan ağrı yapabilirim  (Okunma sayısı 4239 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kelemen1

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: Yok
merhaba ben daha önce hiç arıcılık yapmadım ve forma yeni üye oldum . formdaki merak ettiğim konuları elimden geldiğince okudum ve forma yorumlarıyla katkı yapan ve biz acemi ve hiç bu işle uğraşmamış arkadaşları bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim .
benim sorum. ben 1 kovan arı alsam ve 1 sene boyunca bu arının balını ellemesem ve hatta dışarıdan gerektiği zaman arıyı beslesem. yapay oğul ile bu 1 kovan arıyı 1 yıl içerisinde kaç kovan arı yapabilirim. böldüğüm kovanlara ana arıyı hazır alacam vakitten kazanmak için.  ilkbaharda bölmeye başladığım 1 kovan arı sezon sonuna kadar kaç kovan olur. ben kendi hasablarıma göre 1 kovan arının sayısını kışa kadar sağlıklı bir şekilde herşey yolunda giderse 4 kovan yapalır diye hesabladım. tabii bu işler hesap kitapla olmaz , canlı bir hayvanın hasabı kitabı olmaz. sonuçta mandırada peynir üretimi yapmıyoruz , hayvana hastalık gelir , çevreye ilaçlama yapmışlardır hayvan zehirlenebilir ama bütün herşey yolunda giderse kovan sayımı ne kadar hızla arttırabilirim. mesaj ilk mesaj olduğu için uzun oldu . şimdiden vakit ayırıp cevap yazan arkadaşlardan Allah razı olsun.

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
Bir kovan arı dan kasıt 10 çerçeve arı herhalde.

Bir kovan arıyı verin
Forumdaki tecrübeli arkadaşlara sizin söylediğini şekilde
bir kovandan 10 kovan yapar.güle oyna da kıştan çıkarır.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
Ver ustaya 20 yapsın ver tembele öldürsün koloniyi yöneten yönete bilen kazanır
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.

Çevrimdışı ercan HARMAN

• Pupa
  • Yer: kırklareli lüleburgaz
  • Kovan Sayısı: 30
Eğer bu saatten sonra alıp bölmeyi düşünüyorsan ikiye bölmen en doğrusu olur.Ama seneye ilk baharda bu işlemi yapacaksan bir yavrulu bir yavrusuz ikişer çerçeve olarak bölebilirsin.Mevcut arının kaç çerçeve olduğuna göre sen hesap et kaç tane olur.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Yeni başlayacak biri için bölme yapmak doğru strateji değil.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Yasin AKTAŞ

• Larva
  • **
  • Yer: Çanakkale Biga
  • Rakım: 40
Yeni başlayacak biri için bölme yapmak doğru strateji değil.

Doğrusu nedir?
Yasin AKTAŞ  1988 
ÇANAKKALE / BİGA

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Rakım: 1105
Sizin yaptığınız...

Erken baharda iki kovan arı alıp gelişim süreçlerini izlerken öğrenmek.
Bölme, bir sonraki yılın; başarıyla gerçekleştirilen kışlama sonrasının işi.

Erken bahar yerine hasat sonu da alınabilir.
Kışlama başarısı baharda yapılacak bölme için hazırlığa daha iyi zemin hazırlayabilir.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Kelemen1

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: Yok
Önder abi benim sorum bu işi profosyonelce yapan bir arıcının 1 kovanı ne kadar hızlı bir şekilde sayısını arttırabilir. Soruyu acemi insan üzerinden değilde , usta bir insan üzerinden cevaplayabilirsek benim sorum anlam kazanacak. Ben  usta birisinin aralığında ücretsiz bir şekilde çalışmayı da düşünüyorum. Daha sonra devletin açtığı kursa gidip eğitim ve diploma almayı da düşünüyorum. Bundan sonraki hayatımda profosyonel şekilde bu işi yapmayı planlıyorum.  Tabii şu an bu soylediklerim düşünce aşamasında. Bu sorularla arıcılığın fizibilitesini yapmaya çalışıyorum. Misal yukarıdaki cevaplarda usta bir arıcının 10 kovan hatta 20 kovan yapabileceği yazmış . Ben bir kovanı en fazla 4 kovan yapsam bile bu iş yapılır düşüncesindeyim. Yukarıdaki cevapları duyunca insan bu isi yapmak için daha bir umutlanıyor. Simdi içinizden bekara karı boşamak kolay işin içine girince hesap kitap kalmıyor diyebilirsiniz . Size hak veririm . Canlı hayvanin garantisi olmaz. Bir bakmışsın ölmüş , bütün hesap kitap çöpe gitmiş. Hakkımızda hayırlısı olsun. Kaderimize yazılmışsa bütün dünya bu işe bulaşma dese bile , biz kendimizi kovanın başında buluruz. Kaderimize ne yazılmış ise o. Biz sadece doğru adımlar atmaya çalışıyoruz.  Bu arada herkezin ramazanı hayırlı olsun.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Bölerek veya ana yetişirerek çok daha fazla arılı kovan yapabilirsiniz.

Önemli olan onların kaç tanesi kıştan çıkar ve baharda gelişir.

Belki sonuç hüsran da olabilir.

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
İyi bir arıcı için bilginin yanında iyi florada çok önemli.Flora bölmelerin gelişimine direk etki ediyor.Bölgeye uyumlu ana arıyla,  bir kovandan kışlayacak  birçok koloniler üretilebilir.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Göksel PEKYUREK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • .
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1000
Ynt: 1 kovan arıyı yapay oğulla bölerek kaç kovan ağrı yapabilirim
« Yanıtla #10 : Temmuz 01, 2015, 23:58:04 »
nisan ortasında
10 çerçevelik bir kovandan en az 4 kovan yaparsınız
mayıs sonunda bunları tekrar bölersiniz
sayısını siz hesap edin.
bölmelerde en büyük risk yavru çürüğüdür
dikkat

Çevrimdışı babaefeoran

• Larva
  • **
« Yanıtla #11 : Temmuz 02, 2015, 00:08:29 »
Mart sonunda aldığım 8 çerçeve 2 kovanı bölerek 4 kovan yaptım. Ana zayiatı ve yanlış stratejim yüzünden 2 kovanım 7-10 çerçevede kaldı diğer 2 kovanım 18-20 çerçevede

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #12 : Temmuz 02, 2015, 01:03:30 »
bahsettiğiniz bölme operasyonunu bende 3 ana kovanımda yaptım yani 3+4 oldu hepsinide eşitledim ileri gidenleri zayıfa takviye ederek ilerlemeye çalıştım fakat bölerek anasız bıraktığım 4 kovan bana çok zaman kaybettirdi ana çıkartır çiftleşmeden dönmez hazır ana verdim keser her olumsuzluğu yaşadım bu 4 kovanın kendi ana sını çıkartıp yumurtasını görmem bana 60 güne maloldu bu geçen kayıpta zamanda mevcut havalarında yağışlı geçmesi süprizleriyle habire yerimde saydım.bu gün kovanlarıma kat atarım düşüncesiyle hazırlık yaptım sıradan tek tek kontrol ettim durum daha 10 gün sonra kat atarsın sonucu çıktı 4 kovan yavruları çıkartmış ana yumurtlamayı azaltmış bal almak hayal gibi benim için yeni bir karar aldım madem hayal şu ötelediğim kovan sayımı arttırma fikrim aklımdan geçiyor 1 tane kovanımı bölmeye karar verdim kovanlar eşit durumda hepside 8 çerçevede sıkışık dış duvarın dışına bile yavru atılmış durumda alacağım anayı 2 çerçeveyle rüşet  kovana kalanlar için bir cesaret çerçeveye ana memesi oluşturma operasyonuna başlayacağım halil beyin taktiğini kullanacağım hedefim bu tecrübe edinirim bu bölme yaptığım kovanlara hazır ana vermiştim kestiler tekrar verdim dikiş tutmadılar bir de dışarıdan aldığımız ana arıların ne olduğu belli deyil kanaatindeyim bundan emin oldum ankarada bu alış veriş hüsran üstelik bana şu ırk ana arı ver dediğin adreslerde yok yok adını sen koy misali birde uzman deyilsen ırk konusunda anında istediğin bu diye önüne konuyor aynı ana arı başka müşteriye farklı ırk olarak sunuluyor.bazı adı bende kalsınlar dükkanlarında durum böyle olunca doğru adreslerle tanışmam zaman aldı.. 

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #13 : Temmuz 02, 2015, 22:36:53 »
bahsettiğiniz bölme operasyonunu bende 3 ana kovanımda yaptım yani 3+4 oldu hepsinide eşitledim ileri gidenleri zayıfa takviye ederek ilerlemeye çalıştım fakat bölerek anasız bıraktığım 4 kovan bana çok zaman kaybettirdi ana çıkartır çiftleşmeden dönmez hazır ana verdim keser her olumsuzluğu yaşadım bu 4 kovanın kendi ana sını çıkartıp yumurtasını görmem bana 60 güne maloldu bu geçen kayıpta zamanda mevcut havalarında yağışlı geçmesi süprizleriyle habire yerimde saydım.bu gün kovanlarıma kat atarım düşüncesiyle hazırlık yaptım sıradan tek tek kontrol ettim durum daha 10 gün sonra kat atarsın sonucu çıktı 4 kovan yavruları çıkartmış ana yumurtlamayı azaltmış bal almak hayal gibi benim için yeni bir karar aldım madem hayal şu ötelediğim kovan sayımı arttırma fikrim aklımdan geçiyor 1 tane kovanımı bölmeye karar verdim kovanlar eşit durumda hepside 8 çerçevede sıkışık dış duvarın dışına bile yavru atılmış durumda alacağım anayı 2 çerçeveyle rüşet  kovana kalanlar için bir cesaret çerçeveye ana memesi oluşturma operasyonuna başlayacağım halil beyin taktiğini kullanacağım hedefim bu tecrübe edinirim bu bölme yaptığım kovanlara hazır ana vermiştim kestiler tekrar verdim dikiş tutmadılar bir de dışarıdan aldığımız ana arıların ne olduğu belli deyil kanaatindeyim bundan emin oldum ankarada bu alış veriş hüsran üstelik bana şu ırk ana arı ver dediğin adreslerde yok yok adını sen koy misali birde uzman deyilsen ırk konusunda anında istediğin bu diye önüne konuyor aynı ana arı başka müşteriye farklı ırk olarak sunuluyor.bazı adı bende kalsınlar dükkanlarında durum böyle olunca doğru adreslerle tanışmam zaman aldı.. 

Bu saaten sonra bölünen kovanların yavrudan sonra çıkacak arılar ya yağmacı veya yağmalanan olacaktır.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı yüksel gülen

• Pupa
  • Yer: ankara/ümitköy
  • Kovan Sayısı: 8
  • Rakım: 850
« Yanıtla #14 : Temmuz 02, 2015, 23:38:49 »
bölmeleri tabiki arılıkta bırakmıycam onları başka bir arılıkta güçlenene kadar misafir edecem diğer arılıktaki ana kovanlarıda sezon sonrası onlarıda mevcuta göre bölücem 4 tane ruşet kovanım var bir tanede tabut boyunda 150 cm uzunluğunda sıtandart kovan ölçülerinde kovan yaptım bu kovanda zayıf arılarımı bölme tahtasıyla ayırdım her birinin farklı gişi var orada gelilşimlerini sağlıyorlar..