Gönderen Konu: Ümit İNCE Arılığı  (Okunma sayısı 5863 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
  • Yer: Bursa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Rakım: 550
Ynt: Ümit İNCE Arılığı
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2015, 16:54:40 »
Teşekkürler, biri büyük oğlum diğeri yiğenim. Bir tane de evde var kuzu.
Köpekler enteresan aslında anneleri rahmetli oldu. Kırma sibirya kurdu. Babaları köyden bir av köpeği. Tam olarak babalarına çekmişler.

Bu arada ana işaretlemeye devam.

Birde öneri alamak istiyorum. Dün tüm kovanlarımı numaralandırdım ve kovan içlerine tablo yapıştırdım. İlk 10 kovanım satın aldıklarım, yukarıya doğru oğullar.
14 numaralı kovanımda 3 çerçeve var. Ve tamamen balla dolu. Tek tük larva ve üç köşe teşkili yapmış çok az da yumurta var. Sanırım yalancılamış. Zayfı kovanlardan biriyle birleştirmem gerek sanırım ama bunu nasıl yapmalıyım. Daha önce birisi 2 diğeri 3 çerçeveli iki kovanımı kokuyla birleştirmiştim ve hiç sorun olmamıştı. Şimdiden teşekkürler.
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı mandıralı

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • mandıralı-ersin
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 700-800
« Yanıtla #16 : Haziran 18, 2015, 00:08:42 »
ana kontrolü yapdıysanız ve ana yoksa birleştireceğiniz kovanın içine az birşey oğul parfümü sıkın..sonra çerçeveleri koyun gitisin..anasız olduğu için hemen kabullenirler birbirlerini ve ana olduğundan yalancı ana varsa iptal edilir..ben bu sene çok yaptım :)
:) doğal yaşam mücadelesidir bu..

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #17 : Haziran 18, 2015, 12:36:10 »
Ana kontrolü yaptım ve göremedim. Birleştirme parfümü değilde oğul parfümü mü kullanmalıyım. Ve her iki kovana da aynı parfümü sıkmam gerekmez mi kokuları aynı olsun diye.
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı mandıralı

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • mandıralı-ersin
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 700-800
« Yanıtla #18 : Haziran 18, 2015, 13:53:57 »
Ana kontrolü yaptım ve göremedim. Birleştirme parfümü değilde oğul parfümü mü kullanmalıyım. Ve her iki kovana da aynı parfümü sıkmam gerekmez mi kokuları aynı olsun diye.
sadece bir parfüm kullanmanız yeterli oğul ya da birleştirme farketmez.amaç içerideki atmosferi değiştirmek.parfüme bile gerek yok aslında anasız olduğu için hemen kabullenme olur..akşam üstü yapın arılar eski yeri aramasın..kovanlar yanyanaysa güçlü olanın uçuş deliğini ortalayın..
:) doğal yaşam mücadelesidir bu..

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #19 : Haziran 18, 2015, 20:14:32 »
Teşekküe ederim.
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı ufuk baran

• Pupa
  • Yer: bursa inegöl/sehitler koyu.
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 270
« Yanıtla #20 : Haziran 19, 2015, 10:08:49 »
Hayirli olsun kardesim
Bereketin bol olsun

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #21 : Haziran 19, 2015, 11:29:54 »
Teşekkürler Ufuk bey, hepimizin bereketli ve bol olsun inşallah..
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Haziran 23, 2015, 14:09:43 »
Pazar sabahı arılığa gittiğimde küçük çaplı bir şok yaşadım çünkü oğuldan oğul aldım. Doğrusu hiç beklemiyordum.

Babamda iyiden iyiye alıştı arılara. Maşallah.

Bu da ben. Neden çıktı bu oğul diye bakıyorum.

Bu yıl 5-10 Mayıs arasında aldığım ve 2. kata da çıktığım oğul, 22 Haziran'da tekrar oğul verdi. Oldukça da güçlü. Şaşkınlığı üzerimden atıp 2 meme hariç hepsini temizledim. Yanındaki kovanda da aynı durum vardı. Bir meme temizliği de onda yaptım.
Daha önce anasız kalan 3 çerçeveli bir kolonim vardı. Sayın mandıralının tavsiyesiyle Hemen yanındaki 4 çerçeveli kovanla parfüm ile birleştirdim ve anasız kovanı kaldırım birleştirdiğim kovanı ortaladım. Akşam baktığımda bir sorun yoktu güzel güzel çalışıyorlardı.
Daha önce kat vurduğum bir kovanım aşağıdan kapalı yavru çıkarmış ve 2 ve 9'a temel petek vermiştim. Yukarıyada 1 Temel petek daha ilave etmiştim. Kuluçkalıktaki petekler olduğu gibi beklerken, ballığa yavru bile atılmış. Bilemedim ne yapsam öylece bıraktım.

Cumartesi günü biraz geç gittiğim için pek bir şey yapamamıştım.  Biraz gezinti yaptım köyün çevresinde ve gördüğüm ve arıların konduğu çiçeklerin fotoğraflarını çektim. İsimlerini bilmiyorum. Bilen arkadaşlar paylayırsa sevinirim
.

Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #23 : Haziran 23, 2015, 14:59:24 »
Hayırlı olsun...

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #24 : Haziran 23, 2015, 15:19:46 »

Daha önce kat vurduğum bir kovanım aşağıdan kapalı yavru çıkarmış ve 2 ve 9'a temel petek vermiştim. Yukarıyada 1 Temel petek daha ilave etmiştim. Kuluçkalıktaki petekler olduğu gibi beklerken, ballığa yavru bile atılmış. Bilemedim ne yapsam öylece bıraktım.

Açık yavruyu katta bırakmak riskli olabilir. Kuluçkalıktan bir kapalı çekip ballıktaki açık yavrulu ile yer değiştirseniz iyi olurmuş sanki.

Hayırlı olsun oğul da...

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #25 : Haziran 25, 2015, 13:41:33 »
Arkadaşlar bir sorum olacak, bugün yaptığım kontrollerde yedi numaralı kovanım 8 çerçevede ve tamamen bal ve polenle dolu.
Yumurta, larva, kapalı açık hiçbir yavru faaliyeti yok. Anayı da göremedim. Acaba anasız kalmış olabilir mi? 4 gün önceki kontrollerimde verdiğim temel peteğin bir yüzü kabarmış. O zamanda yavru faaliyeti yoktu. Eğer öyleyse. 5 çerçevelik bu yılın oğuluyla birleştirsem mi? (Hatta gazete yöntemiyle birleştirmeye niyetlendim ama vazgeçtim. Analı olanı mı taşamalıyım, anasızı mı? Hangisi üstte hangisi altta karar veremediğim için. Köyde internet çekmediği için de bakamadım.) Ve hatta anası vardır ve ben görememişimdir diye de işgillendim. Ne yapmalıyım sizce.
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı Alaattin Güngördü

• Günlük Yumurta
  • *
  • Kovan Sayısı: 9
« Yanıtla #26 : Haziran 25, 2015, 13:49:53 »
Mademki anayı görmediniz, öncelikle ana mevcudundan emin olduğunuz kovandan bir adet yumurtalı/yavrulu bir çerçeveyi (test çerçevesi olarak) verip 2 gün beklemelisiniz. 2.nci gün meme faaliyeti yoksa anayı görememişsinizdir. Bu kovanda yumurta alanlarını rahatlatmak gerekebilir. Onun içinde mümkün olduğunca ballı çerçeveleri kenarlara, polenlileri de onların iç taraflarına koyup orta kesimlerine de yumurtlama alanı müsait olan ve yavrulu çerçeveleri koyarsanız biraz sabırla koloni işini yürütecektir. Eğerki ana yoksa (meme faaliyeti başladıyla), analı kovanın üzerine gazete kağıdını koyup anasız kovanın çerçevelerini bunun üzerine verin. 

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 13
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #27 : Haziran 25, 2015, 13:53:56 »
Birleştirme işleminde 2 kovan yanyana olursa giriş deliğini ortalayarak ilerleyebilirsiniz. Ama yanyana değilse yerinden kalkan kovanın tarlacıları eski yerine dönecektir. Bu durum için de bir çözüm üretmeniz faydalı olur.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Çevrimdışı umitince16

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Haziran 25, 2015, 15:16:27 »
Alaattin Bey, İsmail bey çok teşekkürler, keşke bu test çerçevesini bugün yapabilseydim.
Kovanlar yan yana değil malesef, tarlacılar için nasıl nasıl bir çözüm üreticez. Varmı bir yolu.
Acemilik zor zanaat.

Çevrimdışı recep özen

• Pupa
  • Yer: bayburt
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 11
  • Rakım: 1500 civarı
« Yanıtla #29 : Haziran 25, 2015, 21:57:47 »
Birleştirmeyi yapıp kovanı bir haftalığına başka yere taşıyın.Eski yerlerini unuturlar sonra getirip uygun biryere koyarsınız.Yanlız en az 5 km mesafe olsun
Arıya bak bal olsun, dağa bak bağ olsun.