Gönderen Konu: Arılar kovanın üzerine toplanıyor!!!  (Okunma sayısı 1409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı barisbaysall

• Boş Petek
Arılar kovanın üzerine toplanıyor!!!
« : Haziran 11, 2015, 13:58:16 »
İki kovan katlı arım var.katlara bakarken bir sıkıntı yok.fakat katı alıp kuluçkalığa bakarken arılar kovanın üzerine toplanıyor. Ne yaptıysam içeri girmiyorlar. Bu nedenle bir sürü arı öldü. Değerli ustalar bu durum için öneriniz var mı? Karanfil yağı demişler bazı yerlerde deneyen var mı acaba

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Ynt: Arılar kovanın üzerine toplanıyor!!!
« Yanıtla #1 : Haziran 11, 2015, 14:35:00 »
Kovanı açarken körüğü iyi kullanmıyorsunuz.
Kattan çerçeve çekip kontrol ediyor, bu kontrol esnasında arıyı havalandırdıktan sonra katı alıp kuluçkalığa bakıyorsunuz.
Bakım sıralamanızı gözden geçirmelisiniz.

Yapmanız gereken, katı tümüyle alıp kovan kapağı veya boş bir kat üzerine koyduktan sonra üstünü örtmek ve önce kuluçkalıkla ilgili işleri yapmak.
Kuluçkalıkta işleriniz bitince katı yerine alıp kontrol ederseniz bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Diyelim ki kuluçkalıktan çerçeve alıp ballığa, ballıktan kuluçkalığa vereceksiniz. Bu işlemi de kat ayrılmışken yapmanız gerekir.
Körüğü etkin kullanarak çerçeve çırpmadan değiştirme işlemini yaparsanız sorun olmaz.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı barisbaysall

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Haziran 11, 2015, 15:58:35 »
Korugu iyi kullandığımı düşünüyorum.kovanı açmadan önce içeri bir kaç kez duman verip bir kaç dakika sonra açıyorum. Fakat dediğiniz sıralama işlemini denemek isterim. Teşekkür ederim.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #3 : Haziran 11, 2015, 16:50:40 »
Bakım yaparken arılar yukarı yönleniyor. Bu arıları körükle kullanarak, çerçevelerin arasında tutacaksınız.

Her çerçeve çekme işleminden önce ve çerçeve üzerinde arı gördükçe körük kullanın. Dumanı kovana tek yönden ve üst yüzeye teğet verin. Dumanı tek yönden vermek için rüzgarın yönüne de dikkat edin.

Bir yandan kovan içine silkelediğiniz arılar bir yana yığılırken, bir yandan da araziden dönen tarlacılar kuluçkalıkta yığılma yapar.

Benim yöntemim;

Bakım yaparken indirdiğin ilavenin üzerine boş ilave koyup içine kuluçkalıktan iki çerçeve koy (duvar ve yanındaki).

Kalan çereçevelerden ilk çektiğin çerçeveyi ilavenin içine silkele, incele, sonra kuluçkalıkta dibe yanaştır. Sonrakini ikinciyi silkele, bak ilk çerçeve ile arasına 2 çerçeve boşluk bırakıp yerleştir.

Üçüncü çerçeveyi bir ve ikincinin arasındaki boşluğa silkele incele. Sonra ikinciyi birinciye bitiştir, üçüncüyü ikinciden uzağa koy, araya dördüncüyü silkele. Böyle git.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Haziran 11, 2015, 17:35:59 »
Kovanı açarken körüğü iyi kullanmıyorsunuz.
Kattan çerçeve çekip kontrol ediyor, bu kontrol esnasında arıyı havalandırdıktan sonra katı alıp kuluçkalığa bakıyorsunuz.
Bakım sıralamanızı gözden geçirmelisiniz.

Yapmanız gereken, katı tümüyle alıp kovan kapağı veya boş bir kat üzerine koyduktan sonra üstünü örtmek ve önce kuluçkalıkla ilgili işleri yapmak.
Kuluçkalıkta işleriniz bitince katı yerine alıp kontrol ederseniz bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Diyelim ki kuluçkalıktan çerçeve alıp ballığa, ballıktan kuluçkalığa vereceksiniz. Bu işlemi de kat ayrılmışken yapmanız gerekir.
Körüğü etkin kullanarak çerçeve çırpmadan değiştirme işlemini yaparsanız sorun olmaz.
Önder abi ben daha kat aşamasına gelemedim ama bu anlattıklarınızı kafamda bir kenara not aldım saygılar

Çevrimdışı bbaysal

• Larva
  • **
  • Yer: Balıkesir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #5 : Haziran 11, 2015, 18:09:43 »
Adem bey önerilerinizi dikkate alacağım.