Gönderen Konu: Arı sokması, etkileri, çözüm önerileri  (Okunma sayısı 62532 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bumerank7

• Ziyaretçi
Ynt: Arı sokması, etkileri, çözüm önerileri
« Yanıtla #15 : Haziran 17, 2009, 11:30:37 »
BU LARVA YEME MUHABBETİNİN GERÇETEN ASLI VAR MI YOK SA MİLLETE KURT YEDİRMEK İÇİ UYDURULMUŞ BİR ŞAKA MI KESİN BİR BİLGİ VERECEK YOK MU?

Çevrimdışı airfly

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #16 : Haziran 17, 2009, 11:52:39 »
 ben bu sene arıcılığa başladım ve ilk hafta acemiliğimden kaynaklanan sebeblerden dolayı arı soktu, yarım saatae kadar acayip bi kaşıntı oldu.ve ondan sonra1 saat içinde vucudum da kabarrmalar oldu ve acile gitmek zorunda kaldım herne ise..
sadete geliyorum bana doktor ilaç yazdı biri jel biri hap olmak üzere iki ilaç
1-ftilex jel  ( abdi ibrahim)
2-xyzal      (ucb)
 vel hasıl sonra ki haftalar yine arı soktu ve jeli sürdüm bide ilaçı yuttum, bundan sonra biraz kaşıntı oldu ama vucudumda kabaarma olmadı bunu sizinle paylaşmak istedim. bu ilaçlar bende etkili oldu sizlerede tavsiye ederim.

bumerank7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : Haziran 17, 2009, 11:56:08 »
allah razı olsun bu ilaçları bi araştırayım ya değilse kurt yemek zorunda kalacaz.... :P
 :D

Çevrimdışı murattt

• Larva
  • **
« Yanıtla #18 : Şubat 18, 2010, 13:12:57 »
Ben arı bakmaya başlayalı yaklaşık 1 yıl oldu.Bu süre içerisinde çok arı soktu beni hatta yüzümden bile 2 tane birden soktuğu olmuştu.Arılar soktuğu zaman soktukları yer şişiyordu birazda kaşıntı oluyordu başkada birşey olmuyordu.Fakat bugün arılarımın genel durumunu kontrol ediyordum ayağımdan iki tane soktu ve bütün vücudum kızardı,kaşıntı başladı ve en önemlisi yüzüm çok kötü şişti.

Daha önce dokunmuyordu neden şimdi soktuğunda dokunmuş olabilir.Bilgilendiriseniz sevinirim çünkü bu olay çok moralimi bozdu neden derseniz benim işim gereğiyle yüzümün şişmesi  falan iyi olmuyor çünkü hep insanlarla yüz yüzeyim.

halil ziya

• Ziyaretçi
« Yanıtla #19 : Şubat 18, 2010, 13:50:58 »
bu benim de merak ettiğim bir konu önceden arı sokmasına alerjisi olmayan birinin daha sonra alerji olması olasımıdır?

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #20 : Şubat 18, 2010, 18:27:56 »

Merhaba,Benide ilk önce çooook arı sokuyordu bir şey olmuyordu.sonra allerji gelişdi.Tıp Fak.Allerji bölümünde birbuçuk yıl tedavi oldum.şimdi yıl boyu çok az arı sokar.hiç sokmuyor diyemem.bana denen allerjin varsa arı soktuğunda acil servisin içinde de olsan kurtarılamayabilirmişsin.sokunca şu kadar sürede hastanede olacağım diye bir süresi yok.Hiç sokulmamak,Nasılmı?ayağa çizme kot pantolon üzerine arıcı pantolonu üstüne maske kalın eldiven. sıcak günlerde zor oluyor.arı sokmasına karşı tetbirliyim diye rahat olduğunda arı saldırısı az oluyor.
   Allerjiyi ilk başlayınca az sokularak geliştirmemek en iyisi.arı acemiyi biliyor çoook saldırıyor.ilk zamanlarda korktuğumuzdan,sert hareketlerimizden arı daha saldırgan oluyor.
    Geçmiş olsun  Tıp Fak.Allerji bölümüne baş vurmanı öneririm.
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #21 : Şubat 18, 2010, 18:33:58 »
Başka bir tespitte de ben bulunayım. İsmail abi bu konuda ne diyorsa iyi dinlerim ki, zaman zaman beraber arı kontrolü yapıyoruz ve hiçbir zaman kontrolü elinden bırakmıyor.

Ancak bazı durumlar önemli...

Bende arı alerjisi olmuyor şimdilik ama sezona yeni başladığımız bu günlerde 3-5 arı sokarak şişirdiği yeri, Mayıs'ta 30 arı soksa şişirmiyor.

Kış aylarında arı zehirinden uzak kaldığımız için bünye ilk başlarda reaksiyon veriyor erken baharda...

İnşallah sizin durumunuzda bu kapsamdadır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #22 : Şubat 19, 2010, 04:29:56 »
Halil abi, arı sokmalarında şişliğe karşı amonyak iyi geliyor,ısırılan bölgeye pamukla sürüldüğünde 2-3 saatlik bir asepsisini sağlıyor, guatr hastalarında yan etkisi olduğunu da duymuştum.İşin tezat tarafı ise amonyak kullanımı tedavülden kaldırıldı.bunun yerine eczanelerde alerji hapları var,fiatları da gayet ucuz.Bu haplardan kulnacak arkadaşlara da tavsiyem hapı aldıktan sonra araç kullanmasınlar biraz uyuşukluk yapıyor.15-20 arı sokmasında bu alarjik belirtiler bendede oluyor.

Çevrimdışı murattt

• Larva
  • **
« Yanıtla #23 : Şubat 19, 2010, 13:10:15 »
 ismail abi bende tedbirli gidiyorum arıların yanına ama onlar kızdımı yapacak fazla birşey yok bir yer bulup sokuyorlar mutlaka.
Beni sokan arı ayağımdan tam damardan soktu sanırım yüzümdeki ve vücudumdaki şişlikler bir kaç saat içinde geçti ama ayağım birgün geçmesine rağmen hala şiş ve üstüne zor basıyorum acaba damardan sokunca direk kana karışıp ondan bu kadar etkili olmuş olabilirmi.

Çevrimdışı lamies

• Boş Petek
« Yanıtla #24 : Mayıs 07, 2010, 10:05:14 »
forumdaki tüm arkadaşlara selamlar,arı sokması diyince çoğu insanımızda bir ürperme ,ve korku hakım oluyor,esasında yapılan araştırmalara göre arı iğnesinden salgılanan zehir bir sürü hastalığa iyi geliyor,zaman zaman aşırı şişginlik ve kaşıntı,ağrı yapmasıda arının cinsi,mevsim ve arının çalıştığı çiçekle alakalıdır,saygılar......geniş bilgi için : http://www.arisutu.net/apiterapi-uzerine/ari-sokmasinin-faydalari-nelerdir.html

Çevrimdışı susuzari

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #25 : Mayıs 07, 2010, 10:53:01 »
Amonyak çok etkili ama ciltte arının soktuğu yerde siyahlaşma oluyor oda iz bırakabiliyor. limonu kesip üzerine tuz döküp sokulan yerde tutmakta etkili oluyor. Ama bence en güzeli varsa hemen buz koymak.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #26 : Mayıs 07, 2010, 16:18:55 »
eczanelerde stılan sıvı amonyak o kadar yan tesiri yok o her arıcının yanında olmalı bence

bir diğer konu güvenilir şartlarda saklamak ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama alerjiye karşı adrenalin iğnesi de öncelikle her arıcı da olmalı diye düşünüyorum arıcı da alerji olmasa bile zaman zaman arılığa gelen misafirler yada o anda yoldan geçen arılığa gelen meraklı insanlar olabiliyor öyle birinde alerjik reaksiyon varsa ilk müdahale adına o iğnenin de her arıcı da bulunmasın da fayda var aslında

Çevrimdışı tarık

• Larva
  • **
« Yanıtla #27 : Mayıs 09, 2010, 00:43:46 »
forumdaki tüm arkadaşlara selamlar,arı sokması diyince çoğu insanımızda bir ürperme ,ve korku hakım oluyor,esasında yapılan araştırmalara göre arı iğnesinden salgılanan zehir bir sürü hastalığa iyi geliyor,zaman zaman aşırı şişginlik ve kaşıntı,ağrı yapmasıda arının cinsi,mevsim ve arının çalıştığı çiçekle alakalıdır,saygılar......geniş bilgi için : http://www.arisutu.net/apiterapi-uzerine/ari-sokmasinin-faydalari-nelerdir.html
bu yıl hiç bir hastalık grip nezle bademcik soğuk algınlığı domuz gribi :)) olmadım..yılda 2 kere bademcik 2kere grip standardım vardı..

Çevrimdışı irhasat

• Larva
  • **
« Yanıtla #28 : Mayıs 20, 2010, 19:14:10 »
Arkadaşlar bende arıcılığa yeni başladım. arıların içine ilk girdiğimde 5 yerimden sokmuşlardı. ancak her hangi bir şişlik ve kızarıklık meydana gelmedi. bundan yaklaşık 2 hafta sonra tekrar arıların içine girdiğimde çorabın üzerinden 5 ve kolumdan 3 farklı noktadan soktular. kolum ve ayağım o kadar çok şişti ki anlatamam ve çok kaşıntı yapıyor neler yapılabilir bilgisi olan varmı

Çevrimdışı yesilkale

• Pupa
  • Yer: Kayseri-Yeşilhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #29 : Mayıs 20, 2010, 19:53:28 »
merhaba arkadaşlar
bu gün bizim ilçede bir cenaze vardı. 65 70 yaşlarında bir amca oğlunun arıları var. beraber arılığa giderler oğlu arılara bakarken yaşlı adama arılar saldırır adam sakınırken nasıl olursa arı ağzına girer ve dilenden sokar. adadamcağızı hastaneye yetiştiremeden Hakkın rahmetine kavuşur. Allah korusun bu tür ölümcül kazalarda olabiliyor.
KEŞKE, BİNLERCE KEŞKE, BİR TANE ŞİMDİ ETSE!!!
(A. DOĞAN)