Gönderen Konu: Oğul ne zaman çıkar?  (Okunma sayısı 7861 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Oğul ne zaman çıkar?
« Yanıtla #30 : Nisan 25, 2016, 10:47:01 »
Oğul arısı 2 çita arı, eski kovandaki ve oğuldaki analar bakire.Oğul ile birlikte çıkan anayı ayırıp(çiftleştirme kutusuna) oğul kolonisini eski kovanının önüne çuvalın üstüne silkeleyerek eski kovanlarına dönmelerine sağlamak doğru bir uygulama olur'mu?.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #31 : Nisan 25, 2016, 21:08:15 »
Oğul arısı 2 çita arı, eski kovandaki ve oğuldaki analar bakire.Oğul ile birlikte çıkan anayı ayırıp(çiftleştirme kutusuna) oğul kolonisini eski kovanının önüne çuvalın üstüne silkeleyerek eski kovanlarına dönmelerine sağlamak doğru bir uygulama olur'mu?.

Olur ama içerde bakire analar olduğu sürece tekrar dala çıkar

içerdeki bakire ana 1 adet olması lazımki oğula gitmesin.

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
  • Yer: eskisehir merkez
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #32 : Nisan 26, 2016, 13:46:05 »
 Kalabalik  bolme  6 citalik Gün olarak oğul çıkması lazim ama hava güzel değil yagmurlu bulutlu kaç gun  bekler veya uzun sürerse analar kapissin tek anayla devam edelim olabilir mi (bolme yapmayı beceremedim çok meme kaldi)

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #33 : Nisan 26, 2016, 14:17:46 »
Kalabalik  bolme  6 citalik Gün olarak oğul çıkması lazim ama hava güzel değil yagmurlu bulutlu kaç gun  bekler veya uzun sürerse analar kapissin tek anayla devam edelim olabilir mi (bolme yapmayı beceremedim çok meme kaldi)

Güneşi gördükleri an çıkar.

Ben olsam bu kovana oğul heyacanı yaşatırım

şöyle bir uygulama yapın

kovan önüne bir çuval serin

çuvalın altına düz geniş bir tahta koyun rampa yapın

bütün çerçevelerdeki arıları çuvalın üzerine silkin

kovana fazladan 2 kabarmış veya ham çerçeve daha ekleyin,

arılar kovana girdikten sonra

giriş deliği altına geniş bir çuval serin

eğer dışarı ana arı ölüsü veya dirisi bulursanız

artık bu koloni oğula gitmeyecek demektir

dışarda hiç ana arı bulunmazsa malesef ilk fırsatta dalda :)

Çevrimdışı Huseyin Selen

• Larva
  • **
  • Yer: eskisehir merkez
  • Kovan Sayısı: 2
« Yanıtla #34 : Nisan 26, 2016, 14:25:45 »
Tirstim çok saldırdı yoksa onu da ikiye bolecektim hava bugün rüzgar yağmur yanascak gibi değil yarın acarsa bi deneyeyim sağolun

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
« Yanıtla #35 : Nisan 26, 2016, 20:41:36 »
Olur ama içerde bakire analar olduğu sürece tekrar dala çıkar

içerdeki bakire ana 1 adet olması lazımki oğula gitmesin.

İbrahim bey dediğiniz gibi ikinci ana kontrolü yaptım.Bakire anası olan 4 kovanım var.Çerceveleri kontrol ederek tekrar ikinci ana ve meme kontrolü yaptım.Fakat 4-5 gündür.Bakire analı kovanlardan cikk civkk ses geliyor.Merak edip baktığımda sesin ana arıdan geldiğini gördüm.Anayı sıkıştıran arı olsa şimdiye kadar öldürürlerdi değil'mi?Kendini koloniye tanıtmaya'mı çalışıyor?Kimse dikkate'mi almıyor?Nedir işin aslı?  :)
Çiftleştirme kutularında olan analarda yumurtalamaya başlamadı.Koloniler epey zaman kaybetti.

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
« Yanıtla #36 : Nisan 26, 2016, 20:44:05 »
Tirstim çok saldırdı yoksa onu da ikiye bolecektim hava bugün rüzgar yağmur yanascak gibi değil yarın acarsa bi deneyeyim sağolun

Hava durumu arıların havasını etkiliyor.Söylenildigi gibi en kısa zamanda müdahale edin

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #37 : Nisan 26, 2016, 20:48:50 »
İbrahim bey dediğiniz gibi ikinci ana kontrolü yaptım.Bakire anası olan 4 kovanım var.Çerceveleri kontrol ederek tekrar ikinci ana ve meme kontrolü yaptım.Fakat 4-5 gündür.Bakire analı kovanlardan cikk civkk ses geliyor.Merak edip baktığımda sesin ana arıdan geldiğini gördüm.Anayı sıkıştıran arı olsa şimdiye kadar öldürürlerdi değil'mi?Kendini koloniye tanıtmaya'mı çalışıyor?Kimse dikkate'mi almıyor?Nedir işin aslı?  :)
Çiftleştirme kutularında olan analarda yumurtalamaya başlamadı.Koloniler epey zaman kaybetti.

Ana arılar cik cik değilde vak vak diye öterler,yani içerde ördek varmış gibi ;D

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
« Yanıtla #38 : Nisan 26, 2016, 21:05:10 »
Ana arılar cik cik değilde vak vak diye öterler,yani içerde ördek varmış gibi ;D

benim kovandakiler daha civciv o yüzden cikliyorlar  ;D  Anormal bir durum değil oyleyse.Biraz daha'mı bekleyeyim?

Çevrimdışı mertbozatli

• İşçi Arı
« Yanıtla #39 : Nisan 28, 2016, 12:48:15 »
Arıcı üstadlar Kovanda görmediğim yada çıkmak üzere olan başka ana'mı var.Arıları silkeleyerek kontrol ettim.Meme ve 2.ana yoktu.Bu tiz ses cıkaran 2 ana kovanda fakat 2 kovan gene oğul verdi.Ananın ses çıkarması gideceginin işareti'mi?Nerede hata yapıyorum
?Daha önce kaçırdığım çiftleşmemiş analar oldu 2-3 tane onlar'mı sebep oluyor?

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #40 : Nisan 28, 2016, 13:25:42 »
Arıcı üstadlar Kovanda görmediğim yada çıkmak üzere olan başka ana'mı var.Arıları silkeleyerek kontrol ettim.Meme ve 2.ana yoktu.Bu tiz ses cıkaran 2 ana kovanda fakat 2 kovan gene oğul verdi.Ananın ses çıkarması gideceginin işareti'mi?Nerede hata yapıyorum
?Daha önce kaçırdığım çiftleşmemiş analar oldu 2-3 tane onlar'mı sebep oluyor?

Bu cümleyi birazdaha açarmısın?

Çevrimdışı mustafacubuk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BURSA
  • mustafacubuk@mynet.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 200
« Yanıtla #41 : Mayıs 10, 2016, 06:50:35 »
Benim bölme yaptığım kovanların birinde de ana ötüyor. Sebebini bilmiyorum. Kovana baktım bir ana gördüm. Ötmesi neyin habercisi.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #42 : Mayıs 10, 2016, 11:51:53 »
Benim bölme yaptığım kovanların birinde de ana ötüyor. Sebebini bilmiyorum. Kovana baktım bir ana gördüm. Ötmesi neyin habercisi.

Koloni kaç çerçevede,bölme yaparken kaç meme bıraktınız,bunları bilirsek, bir fikir ortaya çıkabilr.

Çevrimdışı bursamurat

• Larva
  • **
  • Yer: BURSA MUSTAFA K.PAŞA
  • Kovan Sayısı: 7
« Yanıtla #43 : Mayıs 10, 2016, 12:34:04 »
merhaba bende arılarımı bölmüştüm 15 gün sonra gidebildim baktığımda ana memelerden çıkılmış vak vaklama vardı ama baktım sadece 1 ana arı gördüm oda çiftlenmemiş kovanda geziniyordu oğulda çıkmamış peki bu kovan oğul verirmi yada başka birşeymi olmuş bu arada 2 bölmüş olduğum kovanda memeler kapalıydı.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #44 : Mayıs 10, 2016, 12:45:23 »
merhaba bende arılarımı bölmüştüm 15 gün sonra gidebildim baktığımda ana memelerden çıkılmış vak vaklama vardı ama baktım sadece 1 ana arı gördüm oda çiftlenmemiş kovanda geziniyordu oğulda çıkmamış peki bu kovan oğul verirmi yada başka birşeymi olmuş bu arada 2 bölmüş olduğum kovanda memeler kapalıydı.

Yumurtlamasını takip edin,ana ötsün öter öter susar. ;D