Gönderen Konu: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü  (Okunma sayısı 31188 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı metro1970

• Boş Petek
ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
« : Kasım 30, 2009, 01:14:27 »
arkadaşlar bulunduğum bölge itibarıyla en geç yaklaşık gündönümü itibarıyla hasat yapmamız gerekiyor.Bu konu ile ilgili deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim.
Yüksek düzeyde bal alınabilmesi için üç unsurun bir araya gelmesi gerekli.BunlarA)doğadan bal akımı B)Güçlü koleni C)ana arı ızgarası( ızgaranın koyulma zamanı çok önemli)
1.Bal akımının gelimi yöreden yöreye değişmekle birlikte  genelde 40-45gün  civarı olmaktadır.Bu tarihi peteklerde kemer balını görmeye başladığımız andan arının yavru için petek örmeyi bıraktığı tarihe kadar geçen süreyi baz alarak söylüyorum.(1 mayıs-15haziran)
2.ana arı ızgarasını niçin koyuyoruz? Belirli bir güce ulaştırdığımız kovanda, tarlacı oranını arttırmaya başlayıp, yavruyu kaba tabirle yiyiciyi azaltmak için. O zaman bu ızgarayı ne zaman ve hangi kovana koyacağız.Öncelikle yukarıda belirttiğim unsurları dikkate alarak kovanda istediğimiz gücü görmeliyiz.Ben kata çıkardığım arıda, katta en az 7-8 yavrulu çıta görmeden bu ızgarayı kullanmıyorum.Yaklaşık tarihim(15-20 mayıs).
Izgara koyduğum tarih bölgemizde arıcılık yapan diğer arkadaşlarıma göre çok erken ancak aldığım bal verimi kovan başı en az 25 çıta bal.
3. Izgara koyduktan sonra bu kovana kesinlikle kapalı takviyesi vermiyorum.Çoğu arkadaşımızın bana göre yaptığı en büyük hata bu kovanlara arısı az kalmış diye kapalı takviyesi vermesi.Ancak işte yukarıda bahsettiğim yiyici meselesi burada ortaya çıkıyor.Bu durumlarda yapılması gereken bal akımının kısa süreli olması nedeniyle, petekli bal alamama endişemiz varsa tersine bu kovanlardan kapalı çalmak veya bazı petekleri almak. Yani  diğer bir deyişle 20 çıtalı bala yatmış bir kovan düşünelim bu kovanın içindeki tarlacı, bu kovanın ihtiyacını görecek sayıdadır.Tarlacı sayısını arttırmak için ızgarayı koyduğumuzu unutmayalım.
4.Izgarayı erken koyduğumuz için doğal olarak ana sıkışacak ve memeye yönelebilecektir.Bu durumda kovanan kuluçkalığında 2ve 9 numaralara, 2. kata ise kuluçkalıktan belirli aralıklarla çektiğimiz kapalı çıtaların aralarına çiğ petek atarak arıya sürekli iş vermemiz gerekmektedir.Kovanları en geç üçer gün arayla kontrol ederek verdiğimiz bu işlerin yapılıp yapılmadığını kontrol etmemiz gereklidir.
( katlarda görebileceğimiz memeler sürekli temizlenmelidir.Bu temizleme çıtalardaki kalabilecek kapatılmamış yavrular olabileceği içindir) Petek örmenin kovanda bittiği görüldüğü anda kuluçkadan kapalı çekme durdurulmalıdır.Çünkü bu dönem genelde arının artık bala yattığı dönemdir.
5.Öncelikle neden gündönümü?Çünkü bu tarihten sonra bal gelimi seneden seneye değişmekle beraber oldukça azalmakta.Dolayısıyla bu tarihe kadar peteklerde gördüğümüz bal miktarı sürekli eksilmektedir.O halde bütün hesaplarımızı bu tarihe göre yapmalı, bu tarihten sonra da bal gelirse ne ala(bahsettiğim bal çiçek balıdır.)
6.Gündönümü geldiğinde öncelikle hedeflediğim 10 çıta balı almaktayım bu çıtalar ızgaranın üstündeki çıtalar olmaktadır.Aldığım katın yerine 2. katı koyarak hem arıyı sıkıştırmakta hemde 2. katta yarım kalan işleri yaptırmaktayım( bu durumda ikinci katttaki petekler aşağı yukarı yarıya yakın sırlı olmaktadır.)Eğer akım devam ederse ne ala o zaman bu katıda 10-15 gün sonra alabiliyirum.Sonuçta yukarıda bahsettiğim gücü kovan içi dengeyi bozmadan korumakta, hedeflediğim bal miktarını da almaktayım(emet-kütahya)

Çevrimdışı HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN

• Ana Arı
  • Yer: ZONGULDAK
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 0-........ arası değişiyor.
Ynt: ana ızgarasını koyma zamanı ve kovanın gücü
« Yanıtla #1 : Kasım 30, 2009, 09:11:25 »
Kıymetli arkadaşım önce verdiğiniz bilgiler için teşekkür .Evet bizde bu uygulama tarzına yakın bir çalışma yapıyoruz ancak merak ettiğim iki konu var.1- Hiç bir zaman ben  25 çıta bal alamadım gezgincilik yapıyorum tabiki kısa mesafelerde ve uygun şartlarda işte bunu merak etmekteyim,2-Ballıkta oluşan ana memeleri konusu ızgara konulduktan sonra ballıkta ana memeleri görülüyorsa heleki kapalı memeler iş işten geçmiş demektir.Onun için ana ızgarası kullanımı bence faydalı olduğu kadar arıya yanlış zamanda verildiğinde oğula yöneltebilecek unsurlardan birisidir ki tamamen dikkatli davranmak gerekir.Ayrıca memeler görüldüğünde bence işi oluruna bırakmak gerekir aksi halde arıda gereksiz yere sitres oluşturulabilir. Buda hem verimi hemde kolonideki gelişimi olumsuz yönlere tetikleyebilir.
Bende son iki yıldır ortalama koloni başına 1 tenekeye yakın bal almaktayım ve ana arı ızgarasını çok az kolonide kullanıyorum bunun sebebide hala bir şeyleri kendimce tam manasıyla beceremememden kaynaklanmakta mesela ısrarla balı petek olarak satmamak gibi vs.Selam ve saygılarımla.
ARICILIK BİR HASTALIKTIR BİZDE BU HASTALIĞA YAKALANDIK ALLAH BİZE ŞİFA VERMESİN

ANTALYA LI  0 532 6886576
http://huseyinavniozcan.blogspot.com/

Çevrimdışı metro1970

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Kasım 30, 2009, 11:58:45 »
Sevgili Hüseyin Bey, ben sabit arıcıyım.Bu işi 7 yıldır yapmaktayım.Ancak bu metodu kullanalı üç yıl oldu ve çok ta memnunum. bahsettiğiniz konularda çok haklısınız.Özellikle kovan sayısı fazla olan arkadaşların bu kontrolleri sürekli yapabilmesi belki zor olur.Oluşturulan güçlü kovanların artık belirli bir zaman sonra kaybedilmesi istenmiyen bir şeydir.Bu durumda yapılabilecek en doğru şey o kovanı kendi haline bırakmak olmamalıdır. Belki anayı kovandan almak ve ve tek meme bırakmak, belki de yeni ana vermek ama bu kovanı asla oğul verdirmemek olamalıdır bence. Amacımızın bal olduğunu düşünürsek artık bu güçteki kovanlarda hedefe doğru ilerlemek için gerekirse bu kovanları anasız bile çalıştırmalıyız.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Kasım 30, 2009, 18:45:18 »
Sayın metro1970:
Geniş bir anlatım olarak ana arı ızgarası koymasını anlatmışsınız.

uygulamada biraz farklılık var

Ana arı ızgarası koymuşsanız ballıkta ana memesinin ne işi var? siz ızgarayı nereye koyuyorsunuz.

Amaç oğul verdirmemek diyorsunuz.

Aldığınız eski ana arıyı ne yapıyorsunuz?

Tek ana memesi bırakmak risklidir, kapalı meme içini göremediğiniz için ana arı taslağı ölü olabilir. ondan dolayı bir kapalı bir açık meme bırakmak daha iyidir.
Kapalı meme içindeki çıkmamış ana arı taslağı çarpma veya darbelerle ölebilir çünkü çok naziktir.
Kapalı meme yanında bir de açık meme içindeki kurtçuğu görüp bozulmadan bırakılır.

Ana arı ızgarası koyulma tarihi genelde ana bal akımından dört hafta önce koymak daha uygundur.

Çevrimdışı metro1970

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Kasım 30, 2009, 18:56:49 »
sevgili murat akın bey, ana ızgarasının koyulması tarihinde problem yok.Ancak benim anlatmak istediğim ızgarayı koyduktan sonra yaklaşık olarak 40 gün gibi bir zamanımızın olması.
Niçin ızgaranın üstünde bulunan 10 çıta ile yetiniyoruz? Bulunduğum yer itibarıyla çok az 3 veya4 katlı kovan görüyorum.Çünkü analar bu gücü kaldırmıyor.Üstelik bu kovanlara bir de ızgara koyuyoruz.3. katı ızgaradan sonra kovanın kendi içinden(takviye vermeden)oluşturuyoruz.Yani ızgaranın altından çekmiş olduğumuz kapalılardan (Sizin dediğiniz ızgaranın üstündeki memeler bu tabandan çektiğimiz çıtalarda kapatılmamış larvaların ana memelerine çevrilmesiyle oluyor

• Ana Arı
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
« Yanıtla #5 : Aralık 01, 2009, 14:26:01 »
sevgili metro1970 bende oğul verdirmemekten yanayım ancak sizin bahsettiğiniz durumlarda günlük takib gerekir buda durum ve koşullar uygun olsa bile arıyı sıklıkla karıştırmak arıyı strese sokacağı kanatinde olduğumdan ve genelde kovanda görülen kapalı ana memeleri söz konusu iken ana arının çoktan kovanı (oğul durumu) terk ettiğine inanmamdan (istisnai durumlar hariç süpersedur olayı vs.gibi)dolayı konu ile alakalı müdahaleyi yanlış bulmaktayım.Ancak müdahale gün sayısı göz önüne alınarak erken kapanan gözlerin kopartılması ve açık gözlerinde takibi ile müdahale yapılması ve neticede en az iki veya üç ana memesinin bırakılması şartı ile müdahale edilmesinin uygun olacağıdır.
Ayrıca bal akım döneminde daha fazla bal almak için ana arının kovandan alınması durumunu ben son iki yıldır denemekteyim ve başarılı olduğumu düşünmüyorum.Ancak Sayın Prof.Dr.Muhsin DOĞAROĞLU hocamızın Bozüyük konferansında belirttiği tek çıta üzerinde ana arının ızgara ile hapsedilip çalışma yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum(hocamız bu konuyu aynı zamanda varroa ile mücadele için belirtmiştir.) ALLAH nasip ederse bu yöntemi bu yıl bal akım döneminde kolonilerimin tamamında (önümüzdeki yıl çoğaltma yapacak olduğum koloniler hariç) uygulayacağım.  

Çevrimdışı metro1970

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Aralık 02, 2009, 00:45:13 »
anayı tek çıtaya hapsetmeyi toprak tv ' de izlemiştim.Bu konuyla ilgili internette de araştırma yapmıştım.Hatta bu metodun fikir babası almanyalı arıcı dr hohenhaim diye birisi olduğununu da duymuştum.Bu konuda birebir uygulamalyı yapan sakaryalı bir arıcıyla da telefonda görüşmüştüm.Arkadaş bana çevresinde kovan sayısı çok olan arıcılardan daha fazla bal aldığını da söylemişti.Bulunduğu yerin ıhlamur ağaçlarıyla dolu olduğunu ve hatta balı aldıktan sonrada ayçiçeğine gittiğini söylüyordu.Ana kesmelerin 2 yıldır hiç başına gelmediğini de söyledi.Bu uygulamayı yapmayı bizlerde çok düşündük,hatta kafeslerimizi, kendi imkanlarımızla portatiflerini yaptık: ancak kafamızda çok soru işaretleri oldu?Mesela anayı on çıtaya hapsetmişken anaların zorlandığını biliyorum. Bende uygulamayı bu sene bir kovanımda deneyip, uygulamanın bölgemize uygun olup olmadığını tartmak istiyorum. inşallah başarırız.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : Aralık 02, 2009, 11:54:34 »
Toprak tv de bahsi geçen anayı bir çıtaya hapsetme ile ilgili proğramı bende seyrettim. Ordulu gezginci bir aıcımız yapıyordu.Uygulamayı bütün detayı ile anlatmıştı.Bu yöntemin çok başarılı olduğunu söylüyordu.Bu sene aynı uygulamayı bende yapmayı düşünüyorum.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #8 : Aralık 02, 2009, 18:22:46 »
Ben bu konuda bir soru sormalıyım.

Ana arı ızgarası kullanmaktaki amacımız nedir?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #9 : Aralık 03, 2009, 12:11:43 »
Halil Bey sorunuz cevapsız kalmış ben cevap vereyim.
Ana arı ızgarası ballığa ana arının çıkarak yumurta atmasının önüne geçilmesi için konur.Bu şekilde Petekler renk değiştirmeyeceği gibi ballarda doğal renginde görünecektir ve balın al benisi artacaktır.

• Ana Arı
  • 2014 Benim arılık
    • HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN
« Yanıtla #10 : Aralık 03, 2009, 12:29:09 »
Halil Bey sorunuz cevapsız kalmış ben cevap vereyim.
Ana arı ızgarası ballığa ana arının çıkarak yumurta atmasının önüne geçilmesi için konur.Bu şekilde Petekler renk değiştirmeyeceği gibi ballarda doğal renginde görünecektir ve balın al benisi artacaktır.
hocam aynen size katılıyorum ve bizim uygulayacağımız bu yöntemle esas amaç tek katlı kovanla çalışıp hem fazla bal alabilmek hemde taşıma esnasındaki zaman kaybı ve ağırlıktan kurtulmak benim amacım bu.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #11 : Aralık 03, 2009, 15:20:31 »
ızgara kullanımının diğer bir amacı da; bal akımı başlayınca yada ana arı kata yumurtlamaya çalışıyorsa ana ızgarası konulur, ana arı sürekli olarak kuluçkalıkta yumurta atmaya zorlanır, böylece kata daha fazla bal depo edilir.
yan etkileri ise ana arının yumurtlama hızı yer azlığından dolayı azalırsa ana arı kesilebilir. sürekli ızgaradan geçmek zorunda olan tarlacılar verimsiz bir şekilde yıpranarak çalışmış olurlar. tabiki her şey bu kadar basit değil.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 250 / 2016 Destekleme
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #12 : Aralık 03, 2009, 17:46:14 »
Benim soruma cevap vermeniz beni çok sevindirdi. :P

Ancak bir yerde biz Türkler yanılıyoruz.

Bu ana arı ızgarası nasıl bal verimini arttırıyor? çok merak ediyorum.

Çünkü tüm anlatımlarda ana arı ızgarası ile çalışmanın finalinde yüksek bal verimi öne sürülüyor.

Ben bir iddiada bulunayım da tartışılacağı kesin.

Ana arı ızgarasının koloni bal verimini arttırıcı etkisi yoktur.

Sadece balın depolanma bölgesini değiştirebilirsiniz.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #13 : Aralık 03, 2009, 19:38:12 »
 Bir çoğumuz ana arı ızgarasını hatalı kullanıyoruz.
Veya kovan için olmazsa olmaz gibi düşünüyoruz.

Burada amaç ballıkta albenisi olan bal üretmek, tabiki bu petekli bal satanlar için böyle, süzme bala çalışnlar için sorun yok.

Benim bir önerim var:
Ana arı ızgarası hiç kullanmadan
Ballıkta ana arının yumurta atmasını en aza indirmek hatta hiç yumurta yapmaması sağlamak için:
Ballığa 10 çerçeve yerine 9 çerçeve koyun hepsini eşit aralıkla yayın:

Arılar derin petek gözü yaparak ana arının yumurtlama özelliğini ortadan kaldıracaklardır.

Ana arının yumurta yapması için petek gözü derinliği 13 - 14 mm dir.
derin göz yaparak yani 17 - 18 mm petek gözü yaparak ana arının karın bölgesi petek gözünün dibine değmediği için yumurta atmayacaktır.

Bu aynı zamanda her kovanda bir çerçeve ve bir petek eksik kullanmak demek, birde her çerçeve 5 kg kadar gelir süzülürken işçilik azalır. 

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #14 : Aralık 03, 2009, 21:25:16 »
murat akın abi dediğiniz yöntem çok güzel ve bildiğim bir yöntem olmakla beraber. ben kullanmıyorum. çünkü;
- arılar çerçeveyi kabartana kadar ana bir yolunu bulup yumurtlayabilir(bundan tam emin değilim denemek lazım)
- ikincisi ise çerçevelerimin hepsini 12-13 mmlik boyda olması ve her an kuluçkalığa(ananın yumurtlayabilmesi için) indirebilmek için standart dışına sapmamak. bir nevi simetri hastalığı da denilebilir.
________
iki sene evvel anaların kata yumurtlamamasının önüne geçmek için yaptığım bir uygulamaktan bahsetmek istiyorum;

yoğun bal akımı başlayınca uygun alan bulamayan ana arılar başladılar üst kata yumurtlamaya. ben de 2 litrelik ilaç pülverizatörü ile kattaki yumurtaları çatlamadan (2-3 günde bir ) temizledim. biraz zahmetlide olsa büyük oranda işe yaramıştı. temizlediğim yumurtalı alanları kenarlara ve ananın daha zor ulaçağı bölgelere veya üst kata yumurtlamayan koloniler ile değiştirdim. temizlenen yumurtaların yerleri birkaç saatte nektar ile dolunca katlarda da yer bulamayan ana arılar mecburen kuluckalıklara yönlendiler. tabiki altlarda da yer bulamayan koloniler ısrarla katlara tekrar yumurtlamaya çalıştılar. eskisi kadar çok olmasa da kattaki yumurtlanan alanlar ve kata yumurtlayan koloni sayısı her 2-3 günde bir yarıya indi. 4-5 defa bu şekilde temizlediğimde ise hemen hemen katlarda hiç bir yumurta kalmamıştı.

gelelim kar zarar hesabına; her uygulamada olduğu gibi bunun da artısı ve eksileri vardır. yöntemi çok fazla analiz etme şansım olmadı ayrıca çok zaman alan ve yorucu bir uygulamaydı. beyaz petekli bal yapmaya çalışmıyorum. çünkü benden petekli bal talep eden olmuyor. ama yumurtlama sebebi ile kararmış petekleri kışın güvelerden saklamak zor oluyor. ayrıca gelen balın katlarda daha fazla depo edilmesi için başvurulabilecek ve tartışılabilecek bir yöntem olabilir. kimsenin yaptığını ne okudum ne de duydum.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.