Gönderen Konu: Petek_Isteme  (Okunma sayısı 2340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
  • Yer: Kahramanmaraş
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1250
Petek_Isteme
« : Mayıs 06, 2015, 15:38:28 »
Birkaç sorum olacaktı:

1) Arılara (5/6) gün aşırı şerbet (1/1) vererek petek kabartma sağlayabiliyor muyuz?
2) Şurupluk altına dalak salma yerine çuval altına 4-5 cm yüksekliğinde 7 veya 8 adet petek örmek de petek istemesi anlamına mı gelir?
3) Çuval altına örülen peteğin çuval ile petek arasını sabitlemek gibi bir amacı mı var)

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 65
  • Rakım: 260
Ynt: Petek_Isteme
« Yanıtla #1 : Mayıs 06, 2015, 15:42:50 »
Dalağı nereye taktığı önemli değil. Genç arı varsa kovanda bir de bal akımı varsa petek kabartma hızlanır. Özellikle şerbeti bol verdiğimde, hiç yer bulamazlarsa şerbetliğin içinde bile petek örüyorlar. (üst şerbetlik)
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
  • Yer: Konya
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 1045
« Yanıtla #2 : Mayıs 06, 2015, 15:58:51 »
arıların özellikle  petek kabartmalarını desteklemek için şerbetleme nasıl olmalıdır ?
ismim EBUBEKİR, Konyadan katılıyorum.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #3 : Mayıs 06, 2015, 19:58:17 »
arıların özellikle  petek kabartmalarını desteklemek için şerbetleme nasıl olmalıdır ?
Şerbetlik kabartılaçak peteğin yanında olmalı yada yakınında daha çabuk kabartırlar.Vereceğiniz şerbete ve arının gücüne göre hızlı kabartabilir bir iki  üç günlük sürede.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Mayıs 06, 2015, 20:02:27 »

2ölçü şeker 1.5 ölçü su olmalıdır.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #5 : Mayıs 06, 2015, 20:10:37 »
2ölçü şeker 1.5 ölçü su olmalıdır.
İbrahim bey uzun süredir şerbet yapaçağım kabı yarıya kadar su dolduruyorum tam dolana kadarda şeker dolduruyorum.Kış ve yaz sezonu biraz değişiyor.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #6 : Mayıs 06, 2015, 22:09:00 »

Hava ilkbaharda nemli her yer sulu olduğundan toplanılabilen bal özü de o oranda sulu yani 1 / 1 şerbet karşılığı gibi.
Bu dönemde arılar petek kabartmadan eski peteklerde yavru yetiştirirler.

Mayıs ayı yaklaşınca sıcaklıklar artar, bal özüde o oranda koyulaşmaya başlar. su oranı azalır yani 1 / 1,5 şerbet karşılığıdır.
Bu dönemde arılar yetişmeyen yavru alanları ve ilerideki ana bal akımı için petek kabartırlar.

Yaz sonunda ortalık kurur çok koyu bal özü akımı olur yani 2 / 1 oranında şerbet karşılığıdır
Bu dönemde kış için bal depolamaya başlarlar.

Bizde Şerbet yaparken mevsimi örnek alacağız.

Petek kabarttırmak istiyorsak 1,5 ölçü şeker, 1 ölçü suyla yapılan şerbet daha uygundur.

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
  • Yer: Konya
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 1045
« Yanıtla #7 : Mayıs 06, 2015, 22:32:14 »
Murat Akın, Mustafa Kemal Alkoç, İbrahim Tural; cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
ismim EBUBEKİR, Konyadan katılıyorum.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : Mayıs 06, 2015, 22:43:50 »
Hava ilkbaharda nemli her yer sulu olduğundan toplanılabilen bal özü de o oranda sulu yani 1 / 1 şerbet karşılığı gibi.
Bu dönemde arılar petek kabartmadan eski peteklerde yavru yetiştirirler.

Mayıs ayı yaklaşınca sıcaklıklar artar, bal özüde o oranda koyulaşmaya başlar. su oranı azalır yani 1 / 1,5 şerbet karşılığıdır.
Bu dönemde arılar yetişmeyen yavru alanları ve ilerideki ana bal akımı için petek kabartırlar.

Yaz sonunda ortalık kurur çok koyu bal özü akımı olur yani 2 / 1 oranında şerbet karşılığıdır
Bu dönemde kış için bal depolamaya başlarlar.

Bizde Şerbet yaparken mevsimi örnek alacağız.

Petek kabarttırmak istiyorsak 1,5 ölçü şeker, 1 ölçü suyla yapılan şerbet daha uygundur.
Teşekkürler Murat abi bilgi için

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #9 : Mayıs 07, 2015, 11:01:56 »
Murat bey çok net bir cevap. Teşekkürler.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
« Yanıtla #10 : Mayıs 11, 2016, 15:25:06 »
Ana arı yeni kabartılan petekte iyi kabaran kısma yumurta atmış. Diğer yerler tam kabarmadığından yumurta o kısımlarda yok.
Bunun nedeni; acaba gereğinden fazla ham petek verdiğimden dolayı mı arılar petekleri yarım yamalak mı kabartıyorlar, yoksa bu durum tamamen ana arı probleminden mi kaynaklanmakta?

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #11 : Mayıs 11, 2016, 15:59:43 »
Arıcı problemi..

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #12 : Mayıs 11, 2016, 16:15:38 »
Ana arı yeni kabartılan petekte iyi kabaran kısma yumurta atmış. Diğer yerler tam kabarmadığından yumurta o kısımlarda yok.
Bunun nedeni; acaba gereğinden fazla ham petek verdiğimden dolayı mı arılar petekleri yarım yamalak mı kabartıyorlar, yoksa bu durum tamamen ana arı probleminden mi kaynaklanmakta?

Nektar akımının düşük seviyede ve arı nüfusunun yetersiz kaldığı dönemde kabartılacak peteklerde fotoğrafta görüldüğü gibi bazı alanlar ( yeterince ) kabartılmıyor.

Arılar bir nevi kabartılacak yüzeylerin karşısındaki peteklerin izdüşümünü çıkarıyor.

Bu dönemlerde kabartılacak peteklerin her iki yönüne tam örülmüş çerçevelerin verilmesi faydalı olacaktır.

Çevrimdışı Ahmet BOZCAN

• Pupa
« Yanıtla #13 : Mayıs 11, 2016, 16:39:25 »
Normalde bu bahsettiğim koloni ilavede ve 17 çerçevede. 17. çerçeve kabarmış.
Koloni yönetiminden okuduğum doğrultuda en iyi kabartılma yeri olan katta (en son çerçeve-1)' e ve kuluçkalıkta 9 numaraya ham verme gayretinde oluyorum. Ancak şerbetlik altında dalak görme korkusuyla bazen aynı anda 2, 9 ve 16' ya ham verebiliyorum.
Ama verdiğim hamlar hep petek aralarında. Bu yüzden çok petek verdiğimden dolayı arılar hepsini az kabartıyor gibi.
Bu durumda sanırım ya kata ham vermeyip sadece 9 ve 2' ye ham vereceğim ya da 9 ve 16' ya ham verip bu petekler kabartıldığında 2 ve 12' ye alacağım yumurtlatma için.
Veya başka bir sistem olan sürekli 2 ve 9' a ham verip (katta petek kabarttırmadan) sadece kuluçkalıktan kata kapalı çekeceğim.
Kafam karıştı bu konuda iyice.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mayıs 11, 2016, 17:02:22 »
Normalde bu bahsettiğim koloni ilavede ve 17 çerçevede. 17. çerçeve kabarmış.
Koloni yönetiminden okuduğum doğrultuda en iyi kabartılma yeri olan katta (en son çerçeve-1)' e ve kuluçkalıkta 9 numaraya ham verme gayretinde oluyorum. Ancak şerbetlik altında dalak görme korkusuyla bazen aynı anda 2, 9 ve 16' ya ham verebiliyorum.
Ama verdiğim hamlar hep petek aralarında. Bu yüzden çok petek verdiğimden dolayı arılar hepsini az kabartıyor gibi.
Bu durumda sanırım ya kata ham vermeyip sadece 9 ve 2' ye ham vereceğim ya da 9 ve 16' ya ham verip bu petekler kabartıldığında 2 ve 12' ye alacağım yumurtlatma için.
Veya başka bir sistem olan sürekli 2 ve 9' a ham verip (katta petek kabarttırmadan) sadece kuluçkalıktan kata kapalı çekeceğim.
Kafam karıştı bu konuda iyice.

Petek kabartılması için,ya besleyeceksiniz,yada akım olacak,aksi halde ham peteği nereye koyarsanız koyun kabartılmaz.

yani fıçının tahtalarından biri eksik olursa,fıçı dolmaz.