Gönderen Konu: Oğul yakalamak için tavsiyelerinize ihtiyacım var.  (Okunma sayısı 1317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Ali

• Boş Petek
  • Yer: Rize
  • Kovan Sayısı: 1
Değerli büyükleri hepinize iyi günler, ben forumun yeni üyesiyim amacım bir şeyler öğrenmek ve uyguladıklarımı sizin ile paylaşmak.

Oğul yakalamak konusunda yazıların hepsini okudum sayılır ve bende bizim bölgeye 1 adet eskiden arının işlediği kovanı ve yanına 3 kabarık çerçeve ve 1 tanede yeni çerçeve koydum bu kovanı ihlamurun dalına çıkdım yerleşdim ama hiç kolay olmadı ve bunu yaparkende etrafımdaki tanıdık arıcılık yapan 2 büyüğüme söyledim böyle böyle yapacam diye ne dersiniz dedim dedikleri, ''Kaçan oğulu sen tut ben sevinirim'' oldu yeterki tut dediler. Bende ona istinaden birkaç tane daha böyle kovan gibi şeyler hazırlayıp ağaca asmak istiyorum ve bunu yaparkende tahta ile edeyim dedim yapamadım (yanlış anlaşımlasın yapacağım tuzak gibi şeyleri sırf o 2 arıcı büyüğümün yavrusunu almak için yapmıyorum) sonra karton kutulara yapayım diye aklıma geldi ve öyle yapacam inşallah, soruma gelirsek bir tane karton kutunun içine 2 tane yeni çerçeve koyup kutuya forumdan okuduğum bilgilere dayanarak melisa yağı ve propolis sürsem fayda olurmu amacım sadece oğul tutup en fazla 1 tane petek işler hali getirmek gerisini arıcılara vereceğim. Teşekkürler

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: Oğul yakalamak için tavsiyelerinize ihtiyacım var.
« Yanıtla #1 : Nisan 26, 2015, 22:54:05 »
ömer bey,

daldan gelen dala gider,

haydan gelen huya gider,

sudan gelen sele gider,

atalar her zaman doğruyu söylemişlerdir.

ver 300 tl al bir koloni.

Çevrimdışı Ömer Ali

• Boş Petek
« Yanıtla #2 : Nisan 26, 2015, 22:59:29 »
Öğrenciyim, beklenti gelirse gelsin gelmez ise canı sağolsun amacım beleşe yatmak değil sadece heves.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 kovan
« Yanıtla #3 : Nisan 26, 2015, 23:01:54 »
Sevgili Ömer kardeşim foruma hoş geldin.
Madem bir kovanın var. Forumu iyi oku. Böl parçala çoğalt. ;)

Çevrimdışı Ömer Ali

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 26, 2015, 23:08:03 »
Sevgili Ömer kardeşim foruma hoş geldin.
Madem bir kovanın var. Forumu iyi oku. Böl parçala çoğalt. ;)

Teşekkür ederim :)  1 tane kovanım var ama benim mi değilmi belli değil kuzenim ilgileniyor, kovanın %51'i benim ama sadece izliyebiliyorum o kovanın durumu iyi değil  ben bile anlıyorum onu. :(

Çevrimdışı ender_soyaslan

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Mart 18, 2017, 08:22:51 »
Bende tuzaklarımı kutudan yapıp streç yemek poşetiyle kaplayacağım su geçirmemesi için alt kısmına köpük koyacağım uçuş tahtası önemli internetten oğul kremi kullanmanı öneririm uzun süre etkili oluyor 3-4 günde bir kontrol etmeniz gerekiyır kutunun içini örmesinler.ben birde herzaman ilk oğulun yakalanması görüşündeyim arının ilk oğulu en kuvvetlisi olur bol şans

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 100 adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #6 : Mart 18, 2017, 09:03:24 »

ben birde herzaman ilk oğulun yakalanması görüşündeyim arının ilk oğulu en kuvvetlisi olur

Arı sayısı çok olur ama ana arısı yaşlı olduğundan kıştan çıkmayabilir.

Teknik arıcılıkta oğul çıkması arıcı hatasıdır.

Oğul çekme kremini kendiniz yapabilirsiniz.

Oğul kremiyle yakalama şansınız % 50 ise kutuya koyacağınız eski petek yoksa şansınız %25 e düşebilir.