Gönderen Konu: Parmaktan arı sokmasında alerji olup olmadığı belli olur mu?  (Okunma sayısı 6297 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliyener

• Larva
  • **
  • Yer: aydın
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Parmaktan arı sokmasında alerji olup olmadığı belli olur mu?
« Yanıtla #15 : Mart 30, 2015, 23:56:22 »
Mithat bey, öncelikle kovanınız ve arılarınız hayırlı bereketli olsun umarım bol bol balınız olur. Ancak herkesin dikkatinden kaçan bir konu var evet kendinizi arıya sokturarak alerji testi yapmışsınız kendinizce ve sadece küçük bir şişlikle kurtulmuşsunuz ama ya alerjiniz olsaydı semptomları biliyor musunuz başınıza neler gelebileceği konusunda fikriniz var mı? Anladığımız kadarı ile yok ustalar alerji testi yaptırmanız konusunda sizi uyarmışlar testlerde alerjiniz çıkmasa da ilerleyen günlerde alerjik bir reaksiyonun gelişmeyeceği anlamına gelmez o yüzden benim size tavsiyem arılığa yalnız gitmeyin ve yanınızda arı zehri alerjisi için kullanılabilecek ilaçlar bulundurun bu sadece sizin için değil çevrenizdeki insanların sokulması durumunda da işe yarayacaktır. Lütfen yanlış anlamayın amacım sizi korkutmak değil ancak gerekli tedbirleri aldığınız takdirde ve kurallara uyduğunuz sürece ne arılarınız sizi sokar ne de siz ve sevdikleriniz bir tehlike ile karşılaşırsınız. Ben usta değilim burada bulunan arıcıların %99 dan daha acemiyim ancak mevcut 3 kovanım köy içinde ve evin bahçesinde 3 yıldır bir problem yaşamadım sokuldum mu? evet ama tedbir almadan arılara yaklaşmam lütfen forumda ilgili konuları okuyun ve işin tadını çıkarın. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim arılar takılmaması gereken değil çok ciddiye alınıp saygı duyulması gereken canlılardır. Bilmiyorum benden başka yapan var mıdır da ben kovanı açarken konuşa konuşa açarım mesela bir kaç tanesi savunmaya geçti mi dur kızım bitti işim kapatıyorum falan derim :D besmele çekerim açarken maşallahı eksik etmem kızlarımdan dünyada daha çalışkanı yok benim gözümde. Kusura bakmayın biraz uzun oldu :) Ama tüm ustaların tavsiye ettiği gibi lütfen aklınıza takılan şeyleri forumda araştırıp okuyun ve bulamadıklarınızı sorun abilerimiz ve bu işte ustalaşmış kardeşlerimiz keyifle yardımcı olacaklardır size.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #16 : Mart 31, 2015, 00:55:19 »
Mithat bey, öncelikle kovanınız ve arılarınız hayırlı bereketli olsun umarım bol bol balınız olur. Ancak herkesin dikkatinden kaçan bir konu var evet kendinizi arıya sokturarak alerji testi yapmışsınız kendinizce ve sadece küçük bir şişlikle kurtulmuşsunuz ama ya alerjiniz olsaydı semptomları biliyor musunuz başınıza neler gelebileceği konusunda fikriniz var mı? Anladığımız kadarı ile yok ustalar alerji testi yaptırmanız konusunda sizi uyarmışlar testlerde alerjiniz çıkmasa da ilerleyen günlerde alerjik bir reaksiyonun gelişmeyeceği anlamına gelmez o yüzden benim size tavsiyem arılığa yalnız gitmeyin ve yanınızda arı zehri alerjisi için kullanılabilecek ilaçlar bulundurun bu sadece sizin için değil çevrenizdeki insanların sokulması durumunda da işe yarayacaktır. Lütfen yanlış anlamayın amacım sizi korkutmak değil ancak gerekli tedbirleri aldığınız takdirde ve kurallara uyduğunuz sürece ne arılarınız sizi sokar ne de siz ve sevdikleriniz bir tehlike ile karşılaşırsınız. Ben usta değilim burada bulunan arıcıların %99 dan daha acemiyim ancak mevcut 3 kovanım köy içinde ve evin bahçesinde 3 yıldır bir problem yaşamadım sokuldum mu? evet ama tedbir almadan arılara yaklaşmam lütfen forumda ilgili konuları okuyun ve işin tadını çıkarın. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim arılar takılmaması gereken değil çok ciddiye alınıp saygı duyulması gereken canlılardır. Bilmiyorum benden başka yapan var mıdır da ben kovanı açarken konuşa konuşa açarım mesela bir kaç tanesi savunmaya geçti mi dur kızım bitti işim kapatıyorum falan derim :D besmele çekerim açarken maşallahı eksik etmem kızlarımdan dünyada daha çalışkanı yok benim gözümde. Kusura bakmayın biraz uzun oldu :) Ama tüm ustaların tavsiye ettiği gibi lütfen aklınıza takılan şeyleri forumda araştırıp okuyun ve bulamadıklarınızı sorun abilerimiz ve bu işte ustalaşmış kardeşlerimiz keyifle yardımcı olacaklardır size.
Ali bey elinize sağlık ne güzel yazmışsınız. Birşeyi açıklamayı unutmuşum yalnız değildim 50 yıldır kendi çapında bu işle uğraşan arıları görünce derdini sıkıntısını unutan bir arıcı teyzeyle tanıştım ve maşallah diyeyim 80 yaşında olmasına rağmen o ağır kovanları tek başına taşıyan düzenleyen bu teyzemden aldım arıları ve onun arılığında duruyor kovanım. İnanın ben arıcılığı bal elde etmek için değil tamamen bu canlılara duyduğum hayranlıktan dolayı yapmak istiyorum. Onların zekasına, çalışkanlığına, yön bulmalarına gerektiğinde ailesi için kendilerini feda etmelerine, mühendisliklerine hayranım. Heralde ben de yakında sizin gibi onlarla konuşmaya başlarım :) Sürekli araştırma yapıp videolar izliyorum. İlginiz için teşekkür ederim

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 600
« Yanıtla #17 : Mart 31, 2015, 01:03:54 »
Ali abi bi amatör gibi diyilde yıllarca arıcılık yapmış bir usta gibi olmuş yorumunuz gayet uygun ve açıklayıcı olmuş

Arı zehri için ayrı alerjik ilaçların olduğunu duymamıştım bunu öğrendiğim iyi oldu çünkü bana arı soktuğu zaman 1saat içinde baya şişiyo 3güne kadar hala geçmiyor bu şişlik kaşıntı çabası

Arıyla şaka olmuycağını geçen sene anladım teyzeoğluyla bir oğul bulduk alıncaya kadar akla karayı şeçtik bide kovana diyilde yere düşürdük bana diyil ama teyzeoğluna bir tane arı soktu anında dudakları şişti nefes alamaz oldu bide kaşıntı acile zor yetiştik

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #18 : Mart 31, 2015, 08:07:42 »
Ali abi bi amatör gibi diyilde yıllarca arıcılık yapmış bir usta gibi olmuş yorumunuz gayet uygun ve açıklayıcı olmuş

Arı zehri için ayrı alerjik ilaçların olduğunu duymamıştım bunu öğrendiğim iyi oldu çünkü bana arı soktuğu zaman 1saat içinde baya şişiyo 3güne kadar hala geçmiyor bu şişlik kaşıntı çabası

Arıyla şaka olmuycağını geçen sene anladım teyzeoğluyla bir oğul bulduk alıncaya kadar akla karayı şeçtik bide kovana diyilde yere düşürdük bana diyil ama teyzeoğluna bir tane arı soktu anında dudakları şişti nefes alamaz oldu bide kaşıntı acile zor yetiştik

Benim de şuan 3.gün oldu parmağımda şişlik hala geçmedi ve hafif kaşınmaya başladı. Bu forumda daha önce benimkine benzer parmaktan sokup şişliğin geçmediği birkaç vaka daha olduğunu okumuştum. Genelde yeni başlayan ve ilk sokmalarda bunun normal olabileceğini yazmışlar altına

Çevrimdışı aliyener

• Larva
  • **
« Yanıtla #19 : Nisan 11, 2015, 11:24:47 »
Ali bey elinize sağlık ne güzel yazmışsınız. Birşeyi açıklamayı unutmuşum yalnız değildim 50 yıldır kendi çapında bu işle uğraşan arıları görünce derdini sıkıntısını unutan bir arıcı teyzeyle tanıştım ve maşallah diyeyim 80 yaşında olmasına rağmen o ağır kovanları tek başına taşıyan düzenleyen bu teyzemden aldım arıları ve onun arılığında duruyor kovanım. İnanın ben arıcılığı bal elde etmek için değil tamamen bu canlılara duyduğum hayranlıktan dolayı yapmak istiyorum. Onların zekasına, çalışkanlığına, yön bulmalarına gerektiğinde ailesi için kendilerini feda etmelerine, mühendisliklerine hayranım. Heralde ben de yakında sizin gibi onlarla konuşmaya başlarım :) Sürekli araştırma yapıp videolar izliyorum. İlginiz için teşekkür ederim

Mithat bey geç yazdığım için kusura bakmayın yalnız olmamanız ve yanınızda tecrübeli bir arıcı olması hem tecrübe kazanmanız hem de sağlığınız açısından çok iyi. Arıcılık hayatınız da başarılar dilerim.

Benim de şuan 3.gün oldu parmağımda şişlik hala geçmedi ve hafif kaşınmaya başladı. Bu forumda daha önce benimkine benzer parmaktan sokup şişliğin geçmediği birkaç vaka daha olduğunu okumuştum. Genelde yeni başlayan ve ilk sokmalarda bunun normal olabileceğini yazmışlar altına

Şişlik ve kaşıntı bende de oluyor hatta geçen perşembe akşam ezanı sonrası arılara şerbet verdim o ara bir iki tane uçtu birisi maskede kalmış biriside ayakkabının içine girmiş bir ayak bileğinden bir göbekten yedik iğneyi kaşımayın kaşıdıkça şişiyor çünkü tecrübe ile sabit :D .

Sağol kardeşim gerçekten acemiyim sadece ustaların yorumlarını kendi kelimelerimle yazdım umarım faydalı olmuşumdur. Teyzeoğluna geçmiş olsun daha önce dediğim gibi arı hafife alınmaması gereken saygı duyulacak bir canlı ona göre davranmak gerek.

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Nisan 15, 2015, 15:45:43 »
Arkadaşlar bende geçen gün sol el bilegimdem tam 6 tane arı soktu ama wickis sürüm şişme olmadı boynunda vardı hemen gırtlak altında ona sürmedim hiç sismedi  zaten ne kadar iğne yediysem bu güne kadar şişlikler giderek azalıyor sanki vücut bağışıklık kazanıyor

Çevrimdışı ersentt23

• Pupa
  • Yer: KOCAELİ
  • Kovan Sayısı: dolu200+Dolu ruşet 45+boş kovan10+275 boş ana kutusu
« Yanıtla #21 : Nisan 15, 2015, 16:42:57 »
benide günde 20 taneye kadar sokardı 5 yıl kadar birşey olmadı; ama bu yıl iki pazar'dır arı sokuyor uyuz olmuş gibi kaşınıyorum özellikle kol bileklerim ayak bileklerim ve diz kapaklarım sivilce gibi oluyor. allerjimi yoksa başkabir şeymi bilmiyorum
hayatta iki şey vardır. sabretmek ve şükretmek..!

mustan35

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Nisan 15, 2015, 22:34:14 »
benide günde 20 taneye kadar sokardı 5 yıl kadar birşey olmadı; ama bu yıl iki pazar'dır arı sokuyor uyuz olmuş gibi kaşınıyorum özellikle kol bileklerim ayak bileklerim ve diz kapaklarım sivilce gibi oluyor. allerjimi yoksa başkabir şeymi bilmiyorum
Benimde bileklerimden soktular şişlik olmadı ama biraz hareket edince yani kan dolaşımı artınca yanma oluyor başka bir durum yok

Çevrimdışı Murat İlhan

• Ana Arı
  • Yer: Keles, BURSA
  • Murat İLHAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1000
« Yanıtla #23 : Nisan 15, 2015, 22:55:05 »
Arı sokması sonrasında hastaneye başvurup serum+avil+decord+tetanoz tedavisi(bildiklerim yada bana uygulanan bunlar) olduktan sonra tekrar arı soktuğunda vücudun gösterdiği reaksiyonda artış olduğu söylencesi doğru mu?
İki saniye sonrasına garantimiz olmayan bir hayatımız için fırıldak olmaya gerek yok!

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #24 : Nisan 16, 2015, 09:55:47 »
Arı sokmasına alerjim yok diye birşey yok diye biliyorum yani senelerdir arı sokup birşey olmamıs birisini başka bir zaman arı soktugunda alerji yapabilir.

İlk olarak hasatneye gidip bir test yaptırmamız gerekiyor ama biz türk milleti olarak başımıza büyük bişey gelmeden bu tür işlerle pek ilgilenmiyoruz.

Alerji şişirmeden öte vucutta bir anda kaşıntı , terleme , baş dönmesi gibi şikayetleri getiriyor benim bildiğim kdarıyla o yüzden ne olursa olsun maskesiz ve körüksüz arı acmamalıyız....

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
« Yanıtla #25 : Nisan 16, 2015, 22:25:04 »
Allah'a çok şükür nerdeyse 1 aydır bazen hergün bazen 2 günde bir kovanımın başına gidiyorum hiç arı sokmadı. Önce pantolonumu çoraplarımın içine sıkıştırıyorum sonra tişörtümü pantolonumun içine geçiriyorum ardından pantolonumun üzerine beyaz şalvarı ,üstüne de maskemi giyip onu da şalvarın içine geçiriyorum en son sarı çizmeleri de en dıştan giyiyorum. Yani bir gören olsa beni NASA'da görevli bir astronot az sonra uzaya fırlatılacağımı sanır  ;D Ha bir de üst maskemi giymeden önce beyaz spor şapkamı da takıyorum ki rüzgardan o siyah telli bölüm yüzüme yapışmasın çünkü arı ordan çok saldırıyor