Gönderen Konu: Satılık Muğla arısı  (Okunma sayısı 9652 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı uzuner

• Ana Arı
  • Yer: Massachusetts, Amerika
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 8
Ynt: Satılık Muğla arısı
« Yanıtla #30 : Ocak 20, 2015, 15:17:44 »
Bu mugla anasindan elimde hic olmadi, burada yazilanlardan cikardiigim kadariyla italyana benzetiyorum, farki ne italyandan ?
Zengin bir flora hepimizi daha iyi arici yapar.
Bey yerine adimla hitap edebilirsiniz.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #31 : Ocak 20, 2015, 17:58:49 »
Sevgili ballık şu anda fiyat 30 tl cayır cayır arı satılıyor ...

Sayın A. Ziya Akacık,

itiraz ettiğim nokta arının fiyatı değil. Malınıza bir değer biçip o fiyattan satmaya çalışmanıza birşey diyemem.

Vadeli mal alım satımında da fiyat belli olmalıdır.

Bugün çerçevesi 30 TL ye arı satılıyordur. Buna itiraz etmiyorum.

30 Nisan teslimli arı almak istiyorum diyelim. Fiyat yine çerçevesi 30 TL mi olacak?

Kaça anlaşılsa anlaşılsın teslim tarihi ve fiyatın net olmasını tercih ederim.

O tarihte fiyat farklı olabilir alıcı yada satıcı zarar edebilir.

Bence kar yada zarar etmeyi göze alamayan vadeli işlemlere girmemeli.

Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Levent UZUNER

• İşçi Arı
  • Yer: Hasaneyn Köyü / Gölcük
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 44
  • Rakım: 200
« Yanıtla #32 : Ocak 20, 2015, 18:55:48 »
Stok için 8-12 litre şerbet hüpletir.
Bizimkiler muğla arısının torunları oldu ama bir sürü bölme olduğu halde koloni başı 6 lt şerbetle çok şükür daha henüz zayiat yok.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #33 : Ocak 20, 2015, 19:09:05 »
Bizimkiler muğla arısının torunları oldu ama bir sürü bölme olduğu halde koloni başı 6 lt şerbetle çok şükür daha henüz zayiat yok.

2013'te stoklar sağlamdı, bu sene Mart, Nisan ayı pamuk ipliğine bağlı. 6 litre bile veremedim. Hepsine eşit davranamadım.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Kovan Sayısı: 27 kovan
« Yanıtla #34 : Ocak 20, 2015, 20:13:10 »
Sayın A. Ziya Akacık,

itiraz ettiğim nokta arının fiyatı değil. Malınıza bir değer biçip o fiyattan satmaya çalışmanıza birşey diyemem.

Vadeli mal alım satımında da fiyat belli olmalıdır.

Bugün çerçevesi 30 TL ye arı satılıyordur. Buna itiraz etmiyorum.

30 Nisan teslimli arı almak istiyorum diyelim. Fiyat yine çerçevesi 30 TL mi olacak?

Kaça anlaşılsa anlaşılsın teslim tarihi ve fiyatın net olmasını tercih ederim.

O tarihte fiyat farklı olabilir alıcı yada satıcı zarar edebilir.

Bence kar yada zarar etmeyi göze alamayan vadeli işlemlere girmemeli.

Selamlar

Sayın balık çok haklısınız. Örneğin; Adam ana arı satıyor, Nisan-Mayıs-Haziran teslim adeti 30 tl diyebiliyor. Siparişi ne zaman verirsen ver.

Çevrimdışı A. Ziya Akacık (esem48)

• İşçi Arı
  • Yer: fethiye
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
« Yanıtla #35 : Ocak 22, 2015, 10:01:24 »
Bu mugla anasindan elimde hic olmadi, burada yazilanlardan cikardiigim kadariyla italyana benzetiyorum, farki ne italyandan ?

Sevgili uzuner ; rengi farklı diyebilirim , çalışması hakkında ise italyan arısı da en az muğla kadar başarılı ama lütfen dikkat italyan ve muğla yı bal için kendi bölgesinde çalıştıralım

Muğla arısı anadoluya neden satıyorsun diyebilirsiniz, arınızı bala yetiştirmek, kışa tam kadro girebilmek ve ana arı üreticilerine yavru destek olması amacıyla bilinçli almanızı tavsiye edebilirim

• İşçi Arı
« Yanıtla #36 : Ocak 22, 2015, 10:12:01 »
Sevgili mümin ve balık; eleştirileriniz için teşekkür ediyorum, ana arı üretimi farklı bir iş arı satma farklı bir iş.
 Zira ben kendi arımı bölüyor sonra 10 çıtaya dolan arılarımı her sene satıyorum ve bu sayı bu sezon için en fazla 80-100 koloni olur , şu anda yaptığım satış toplamda 200 rakkamını yakaladım en az 18 tl , alan alıyor en ucuz bizde 500 e kadar hemen bulabilkirim sonrası için tam söz veremiyorum sonuçta ben de arıcı arkadaşlardan alıyor satıyorum ve fiyat konusu burada riskli

Aslında çokda riskli değil oynayacak rakkamlar en fazla (+,-)2 yada 3 lira olur , o da standart sapmaya girer yani 17-21 tl arası diyebilirim

• İşçi Arı
« Yanıtla #37 : Ocak 22, 2015, 10:15:13 »
Serbest piyasa degil mi bu ? Kisinda yazinda baharda da ari neden alinmasin ? Alacagin aridan bekledifinle fiyati ortusuyorsa her zaman ari alinir.
Biri kestaneden bal almak ister martttaki ari o kisi icin uygun olur haziran olmaz, cam bali icin belki mayis haIran da uygun olucak. Ya da soyle diyelim kisinin o yil bal almak gibi bir derdi yoksa sadece ari yetistiricekse her daim alabilir.
Bazilari icin uygun olmayan baskalari icin uygun olabilir. Fiyat sezona gore mantikliysa ben her donem ariya ihtiyacimvarsa ari alirdim.

Evet sevgili uzuner , ilk ilanı yazdığım aynen böyleydi... Ağzına ,eline sağlık

• İşçi Arı
« Yanıtla #38 : Ocak 22, 2015, 10:24:25 »
Stok için 8-12 litre şerbet hüpletir.

Muğla arısı ırkının özelliği olarak en az stok ile en  fazla yavruya yatar, kışın ne yapar bilemem dememin sebebi şu , çama gidecekmiş gibi yavruya yattığı , anadoluda da çam olmadığı için ful yavru ile kışa girer  stok durumuna göre kışı çıkabilir veya çıkamayabilir , o da arıcının ustalığına kalmış gene de benim tavsiyem yanlızca takviye amaçlı alın...

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #39 : Ocak 22, 2015, 11:21:22 »
Adı üstünde muğla arısı o çivardaki kesimlerde daha verimli ve saglıklı olur diye düsünüyorum.

Irk konusunda pek bir bilgim yok Ziya abinin dediğine göre sıcak iklimlere alıskın bizim buralarda mesala bir kac gün hava ısınır egerki buna aldanan ana hemen yavru atarsa 3 gün sonra bakmısın havalar soğuyvermiş ondan sonra sıkıntı yani.

• İşçi Arı
« Yanıtla #40 : Ocak 22, 2015, 14:08:49 »
Adı üstünde muğla arısı o çivardaki kesimlerde daha verimli ve saglıklı olur diye düsünüyorum.

Irk konusunda pek bir bilgim yok Ziya abinin dediğine göre sıcak iklimlere alıskın bizim buralarda mesala bir kac gün hava ısınır egerki buna aldanan ana hemen yavru atarsa 3 gün sonra bakmısın havalar soğuyvermiş ondan sonra sıkıntı yani.

Kardeş Muğla arıcıları ,yazın anadoluya yayılır , denizli, eskişehir ısparta, ankara ,çankırı, sivas, hakkari tunceli d.bakır  benim bildiğim , yazın problem yok ama  agustosa geri dönüp eylül de çama çıkmalısınız, başka türlü bir ihtimal de ise düşünemiyorum :(

Çevrimdışı Osman Hocaoğlu

• Ana Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 260
« Yanıtla #41 : Ocak 22, 2015, 21:30:57 »
Muğlayı aldınız, 15 temmuzda bal akımı bitiyor (Kocaeli için için). alın istediğiniz ırk anaları değiştiriverin. 45 gün sonra kovanda kaç tane muğla kalıyor? Muğla arısı ucuzdur, 1 ana arı yazın 15 lira, o da 1 çerçeve arı etmez. Geçen sene burada nisanda 3 çerçeve arıya 250 tl isteyen oldu. (Ve o arılar satıldı) 250 tlye 10 çerçevearı alınır o da bala yetişir. Balını alırsın, 1 çerçeve parasına da ana arıyı değiştirir kışa rahat rahat girersin.
Dünya gıda maddelerinin %90’ı 82 bitki türünden elde edilir. Bu bitki türlerinden 63’ü (%77) arı tarafından tozlaşmaya gereksinim duyar.

• İşçi Arı
« Yanıtla #42 : Ocak 23, 2015, 10:20:47 »
Muğlayı aldınız, 15 temmuzda bal akımı bitiyor (Kocaeli için için). alın istediğiniz ırk anaları değiştiriverin. 45 gün sonra kovanda kaç tane muğla kalıyor? Muğla arısı ucuzdur, 1 ana arı yazın 15 lira, o da 1 çerçeve arı etmez. Geçen sene burada nisanda 3 çerçeve arıya 250 tl isteyen oldu. (Ve o arılar satıldı) 250 tlye 10 çerçevearı alınır o da bala yetişir. Balını alırsın, 1 çerçeve parasına da ana arıyı değiştirir kışa rahat rahat girersin.

Aynen; En az 100 kolonisi olan bi arıcının  yanlızca 50 *10 çıta Muğla arısı ile bölmelerini destekleyebilirse bal verimi 2 hatta 3 kat artar ve kışın arı kaybı yaşamaz

Çevrimdışı Arıcılık Kulübü

• Pupa
  • Yer: İstanbul
    • Arıcılık
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 30
« Yanıtla #43 : Ocak 23, 2015, 15:45:01 »
Muğla arısı türkiyenin hangi yörelerine tavsiye ediyorusuz ve fiyatları belli oldu mu?
Arıcılık yapmak bir sanattır. http://www.aricilik.com.tr

• İşçi Arı
« Yanıtla #44 : Ocak 25, 2015, 16:17:26 »
Muğla arısı türkiyenin hangi yörelerine tavsiye ediyorusuz ve fiyatları belli oldu mu?

öncelikle Ege bölgesine tavsiye ediyorum ama anadoluda da  yazın iyi iş çıkarır fakat kışa girmeyin.
 10 çıtalı Muğla kolonisinden her hafta arısız kapalı yavrulu bir çıta  arıyı kendi koloninize ( ister bölmelerinize ister sağlam arınıza ama bölmeleriniz de ki analar yumrtaya oturmuş olmalı ve arı yeni çıta istemeye başladığında vermelisiniz ) destekleme yaparak büyük bal akımına arılarnızı hazırlar ,  sezonu en verimli şekilde kapatabilirsiniz. Sonrasında ise anaları değiştirerek kışa girebilir yada birleştirme yaparrak da kışlatabilirsiniz , bilmem anlatabildim mi?