Gönderen Konu: IPARD HİBE PROGRAMI (ARICILARA KOVAN)  (Okunma sayısı 15243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Akhisar
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: IPARD HİBE PROGRAMI (ARICILARA KOVAN)
« Yanıtla #30 : Kasım 28, 2014, 14:18:27 »
formun bilgi paylaşımı olduğu...
rant kapısı olmadığı anlaşılırsa mesele kalmaz.

verebileceğiniz bilgi varsa buyrun, mesela, örnek  genel taslak yayınlanabilir, böylece herkesin gönlünde yer bulur, hayır dualarını alırsınız. bu dualar size rızk kapısını ardına kadar açabilirdi.

diğer türlü tepki almanız normal, kızmamak lazım.
Rant sağlamaya çalışsam bir konu açar yazardım çeker giderdim daha sonra. Adam akıllı bir şekilde yatırım yapmanızı sağlayabilmek için yardım etmeye çalışıyorum. Ciddi yatırım yapmak isteyene danışmanlık yaparak projesini yazabilirim elbet. Yazdığım projeleri internet ortamında yayınlayamam çünkü kişiye özel ve kişinin kendi bilgileri mevcut.

Çevrimdışı utque

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Akhisar
« Yanıtla #31 : Kasım 28, 2014, 14:26:35 »
Birazda sistemi eleştirmek gerekiyor ya hadi neyse.

Ben bu tür desteklerin hedefine ulaştığına bir türlü inanamıyorum.

Elbetteki proje hazırlayanlar da para kazanacak.

Ancak daha öncede belirttiğim gibi o malzemeleri almak başka bir şey, o malzemeler ile verimli arıcılık yapabilmek bambaşka bir konu.

Ben bu hibe programına ayrılan paranın birazının da eğitime, ağaçlandırmaya,ürün kalitesine yönelik çalışmalara ayrılmasını isterdim mesela.

Forum üzerinde bu proje süreçlerini bilen bu kaynakları kullanmamızı sağlayacak arkadaşların olması çok güzel.

Ama gerek bu arkadaşların aramıza gelir gelmez reklam olarak algıladığımız uzun ve bizi sıkan çoğuna İnternet üzerinde kolayca ulaşabileceğimiz kopyala yapıştır yazıları, gerekse diğer konu başlıklarına yazmış oldukları yönlendirme kokan iletileri yüzünden  dillerimiz uyuşmuyor çoğu kez.

İlk geldikleri anda burada sorgulanmayacaklarını sanıyorlar.

Ayrıca daha önce İstemi ağabey belirtmişti sanırım bu işleri çok iyi şekilde yürüten profesyoneller var aramızda.

Onlarda bu işten ekmek kazanıyor ama yıllardır burada olmalarına rağmen hatta bir çok etkinlikte bir arada olmamıza rağmen bu tarz bir yazı ve paylaşımları olmadı.

Bunun sebebi ilk ortak paydamızın arıcılık olması sanırım.

Teşekkürler Hüseyin bey;

Kendimi profesyonel olarak tanıtmadım aslada tanıtmam. Paramı aldım al projeni diye yarı yolda da bırakmayız. Van için bile proje yazdık referansta sağlayabiliriz. Gerekirse burdan sorabilirsiniz her şekilde yardım ederim size. Elimden geldiğince yol gösteririm neler yapacağınızı anlatırım.

Hüseyin bey hedefine ulaşıyor gerçekten. Önemli olan proje esnasında veya sonrasında sizin istediğiniz eğitime karar vermeniz. Halk eğitim kursları düzenleniyor. Kosgeb'e üye olduktan sonra toplu olarak aldığınız eğitimlerin masraflarının  %50-%70 i size geri ödeniyor. Yeter ki isteyin. Çok şey var aslında yapabileceğiniz fakat kimsenin haberi yok.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #32 : Kasım 28, 2014, 17:16:15 »
Ben teşekkür ederim.

Şimdi bu desteklemelerin hedefine ulaştığı konusunu uzun uzun konuşmalıyız.

Destek kime veriliyor, hali hazırda arıcılık yapana ve yapabilecek olana.

Peki benim 120 kolonim var. Bu güne kadar arıcılıkla uğraşa uğraşa geldik.

Destek istiyorum. Bana kovan, makine, çadır... Tüm arıcılık malzemesini verdi bu destekleme modeli.

Ben zaten geçen sene 100 arı öldürdüm. Toplamda 20 teneke bal aldım. Bu sene 100 arım daha ölür...

Benim bilgim bu kadar. Arılarımın hastalığını teşhis edemiyorum. Tedavi zaten hak getire.

E zaten bir işte çalışıyorum. 20 teneke bal bana yetip artıyor.

Şimdi sistemi eleştirme konusuna gelelim.

Bana niye destek verilmeli?

Ben başarılı bir arıcımıyım ?

O aldığım sıfır kovanlar, makineler benim arıcılık bilgim yoksa ne işe yarar?

Öte yandan bu hibe proğramları sayesinde herkes arıcılığa merak salıyor çok güzel.

Ama unutulan bir şey var. Arıcılık için uygun olan alanlarımız bir bir azalıyor.

Nektar ve polen bitkilerini bırakın çoğaltmayı, koruyamıyoruz bile..

Yer kavgaları başladı çoktan.

Peki bu ortamda bahsedilen miktarlarda destek alarak neden yatırım yapayım?

Zaten arı alıyorum ölüyor.

Ben öldürmesem pamuğa atılan ilaç öldürüyor. Yada meradaki çoban kapatıyor kolonileri mi.

Sistemi eleştirmek derken dahada çok konu var.

Ama bana şunu açıklarmısınız, ben her sene zarar yazıyorum bu işten, balım para etmiyor.

Neden destekleme veriliyor bana.......

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Rakım: 190
« Yanıtla #33 : Kasım 28, 2014, 17:16:53 »
Para göz biri olsam burda reklam verir geçerim. İsteyen arar istemeyen aramaz derdim.

Bu foruma mı reklam vereceksiniz?

Bu forumda hiç reklam gördünüzmü?

Biz bu forum reklam almıyor biliyoruz. Tabi siz böyle değerlere inanmadığınız için teknik arıcılık bilgi paylaşımını esas alan forumumuza reklam vereceğiniz, reklamınızı yapacağınız bir yer olarak bakıyorsunuz.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #34 : Kasım 28, 2014, 19:15:54 »
Ülkemizin insanında genel bir kanı aracıların hem üreticiyi, hemde tüketiciyi sömürdükleri yönünde..

Proje yapanları bir aracı olarak görüyor, bakış açısı yine aynı.

Kime sorsanız proje yapanların aldıkları ücretin yüksek olduğu konusunda aynı düşünce içindeler.

Böyle olunca AB nin hibe proğramlarına başvurmak istemiyorlar. proje yapanlar az sayıda projeyle yetiniyorlar.

Bu kime yarıyor?
Biz belki Bu hibenin % 10 nu  değerlendiriyoruz % 90 ı geri gidiyor.

Aslında bu para bizim hakkımız ama başka devletler kullanıyor.

Ücretlerde ortak ve akla yatan bir yol bulunmalı.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Rakım: 190
« Yanıtla #35 : Kasım 28, 2014, 20:23:28 »
Murat hocam,

bence birkaç konu sık sık iç içe geçiyor.

Destekleme programları ile ilgili yazan arkadaşlarımızın daha önce forumumuzda bilgi paylaşımları yok. Tabi ki arıcı olmaları gerekmiyor.

Bilgi paylaşımları çok az, bu işi danışman olmadan yapamazsınız, adresimiz şu, irtibata geçiniz gibi para kazanmaya yönelik cümleler bazılarımızın tepkisini çekiyor.

Forum yönetimindende ülke olarak böyle desteklerden daha çok faydalanılması için bu konudaki danışman firmaların mesajlarına daha hoşgörülü yaklaşıp çok gerekmedikçe  müdahale edilmeyince bazı arkadaşlardanda bu konuda sitemler gelebiliyor.

Arıcılıkla ilgili alabileceğiniz destekler şunlar, müracat forumları şunlar, yardım isterseniz ücreti karşılığı yardım edebililiriz şeklindeki yazılar bu tepkiyi yok edecektir. Tabi ki bu tarz bazı arkadaşlarımıza uygun olmayabilir.

Arıcılarımızın çoğunun ( ben dahil ) devletle kayıtlı iş yapmaktan uzak durmamız. Bazılarımız o kadar çok devlet babanın tokadını yedik ki uzanan el şevkat eli olsa bile mesafeli durmaya çalışıyoruz.

Karşılıklı olarak yaptığımız işi abartmalar, karşımızdaki kişiyi anlamamalar gibi kişiler iletişim kazaları işin içine girince işin içinden çıkılmaz hale geliyor.

Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Zafer AKÇAY

• Butguci
  • Ana Arı
  • Yer: Yalova
  • Namı diğer Yalova'lı Arıcı
    • http://yalovaliarici.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: Dolu 199 Boş 200
  • Rakım: 150
« Yanıtla #36 : Kasım 28, 2014, 21:39:53 »

Şimdi bu desteklemelerin hedefine ulaştığı konusunu uzun uzun konuşmalıyız.

O aldığım sıfır kovanlar, makineler benim arıcılık bilgim yoksa ne işe yarar?

Neden destekleme veriliyor bana.......

Ticaret yaparsın her türlü kazanç elde edersin

Örnek geçen yılki çağrıda bir adet kovana 250 tl fatura kestirip kovan üreticisine kovan başı gerçek bedel olan 90 tl ödemek

125 tl destekten geldi 90 tl ödendi cepten para çıkacağına kovan + 35 tl daha kazanç elde edildi .500 adet kovanın 100 tanesi lazımdı gerisi 75 tl den elini öpen başka arıcılara satıldı gitti

Bu küçük kazanç

Bir başka arıcı sıfır traktor aldı piyasa değeri 80 bin tl olan traktöre 40 bin  tl ödedi hiç kullanmayacağı halde arıcı traktörü ne yapsın

Traktör alındı keşifçiler traktörü evin önünde gördü keşfe onay verdi traktör 65 bin tl ye bayiye geri satıldı sıfır olarak

Asıl kazanç şu pikap model kamyonet tipi araçlar destekleme kapsamına girsin o zaman görün

Piyasası 70/80 bin tl olan pikapların ötv side alınmayacakmış 30 bin tl ye kadar bir maliyetle sıfır pikaplar alınacak

Koy garaja 1 sene sonra sat sıfır km nasılsa fazla değer kaybetmeyecek
http://yalovaliarici.blogspot.com/

Kötü günümde katkısı olmayanın iyi günümde hissesi yoktur !!!

Çevrimdışı Mehmet NEVŞEHİR

• Ana Arı
  • Yer: Edirne / Merkez
    • Yeni Arıcı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 50
« Yanıtla #37 : Kasım 28, 2014, 21:57:06 »

Örnek geçen yılki çağrıda bir adet kovana 250 tl fatura kestirip kovan üreticisine kovan başı gerçek bedel olan 90 tl ödemek

125 tl destekten geldi 90 tl ödendi cepten para çıkacağına kovan + 35 tl daha kazanç elde edildi .500 adet kovanın 100 tanesi lazımdı gerisi 75 tl den elini öpen başka arıcılara satıldı gitti

Bu küçük kazanç

Bir başka arıcı sıfır traktor aldı piyasa değeri 80 bin tl olan traktöre 40 bin  tl ödedi hiç kullanmayacağı halde arıcı traktörü ne yapsın

Traktör alındı keşifçiler traktörü evin önünde gördü keşfe onay verdi traktör 65 bin tl ye bayiye geri satıldı sıfır olarak

Asıl kazanç şu pikap model kamyonet tipi araçlar destekleme kapsamına girsin o zaman görün

Piyasası 70/80 bin tl olan pikapların ötv side alınmayacakmış 30 bin tl ye kadar bir maliyetle sıfır pikaplar alınacak

Kendi adıma biz çok aptalmışız.

Bu devlete ve milletine olduğundan fazla değer yüklemişiz...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #38 : Kasım 28, 2014, 21:58:12 »

Aslında bu para bizim hakkımız ama başka devletler kullanıyor.

Sanırım bunu "Yunanistan" çok yaptı.

Sonunda patladı güm

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #39 : Kasım 28, 2014, 22:01:12 »
Kendi adıma biz çok aptalmışız.

Bu devlete ve milletine olduğundan fazla değer yüklemişiz...

Devlet bizim devletimiz, millet biziz değil mi?
Biz de bu milletin bir parçasıyız.........

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #40 : Kasım 29, 2014, 05:57:35 »
Ben bambaşka bir konuya dikkat çekmek istiyordum.

Ama anlatamamışım.

Herkese günaydın diyorum.

Murat hocam sende haklısın kaynak varsa kullanmak gerekiyor.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı AYDIN SAVAŞ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 350
« Yanıtla #41 : Kasım 29, 2014, 06:35:36 »
Günaydın Hüseyin Bey,
Kanaatime göre; IPARD Programının üretim kapasitelerini, üretici sayılarını artırmak gibi doğrudan bir amacı yok.
Avrupa Birliğinde, "Ortak Tarım Politikası" adı altında yürütülen ve Avrupalı çiftçinin devletle finansal ilişkisinin çerçevelerini oluşturan politikalar hakkında memleketimizde farkındalık oluşturmaktı gaye.. (En azından ben öyle olduğunu düşünüyorum) AB üyeliğimiz gerçekleşmeden, memleket ahalisinin bazı konuları şimdiden görmesi gerekiyordu. Alıştırma misali..
Adamlar, coğrafyalarında 5 yıl boyunca süren 2 DS sonrası açlığı ve savaşı tam olarak ortadan kaldırmak gayesiyle bu birliğin temellerini atıyorlar. Kısa vadede de kendilerinden kat be kat fazla nüfusu beslebilecek üretim kapasitelerine ulaşıyorlar. "Tereyağından dağlar, sütten denizler, şaraptan ırmaklar" yapan (Yanılmıyorsam 1984'de bir AB bürokratı tarafından sarfedilen söz) topluluğun, bizim memleketimizde direkt üretimi artırmak gibi bir amacı olmasa gerek diye düşünüyorum..

Ancak altını çizmem gereken önemli bir husus ise; sorgulamadan :) bilinçli bir şekilde, amacına hizmet edecek başvuru ve başvuru sahipleriyle bu finansman kaynağını tez vakit değerlendirilmesi. Benim gördüğüm, en hesaplı en yardımsever finans programı :)
Yanılıyor muyum?

Çevrimdışı hilmibezirci

• Boş Petek
  • Yer: ANKARA
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #42 : Kasım 29, 2014, 11:04:39 »
Arkadaşlar bende genel bir yorum yazmak istiyorum ;

malesef ülkemizdeki yasa ve mevzuat boşlukları insanların üçkağıtçılık yapmasına olanak tanıyor ve sonucunda devlet herkeze üçkağıtçı gözüyle bakarak şart üstüne şart koyuyor kısaca kurunun yanında yaşta yanıyor.

avrupa birliği bize kara kaşımıza kara gözümüze hibe vermiyor verirken şartlar sunuyor mesela menşei şartı diyor ki; yapacağın her harcamada kullandığın malzemeler ya avrupa malı olacak yada aday ülke yani türk malı.

ayrıca avrupa malı bir ekipman aldın buna hiçbir vergi uygulayamazsın. bize para veriyor ve makine ekipmanı devletimize para kazandırmadan bize satıyor yani paranın bir kısmını geri almış oluyor ve en önemlisi avrupada yaş ortalaması ileri seviyede bizim ülkemiz tarım hayvancılığa elverişli ve genç nüfusumuz çok bizi çiftçi olarak kullanıp ürettiğimiz ürünleri ithal ediyorlar kısaca avrupanın işçiliğini yapmış oluyoruz.

bir arkadaşın traktörle alakalı yazısına da aynen katılıyorum bu ülkede insanımızın aklı üçkağıtçılığa çalışıyor hibe almak isteyen kişilerin %90 ı danışman firma olarak bana şunu soruyor harcamaları ve maliyetleri şişirip hibeyi artırarak kafa kafaya sıfır maliyetle tesisi kurabilirmiyiz ?eğer evet cevabını verirsem tamam projeye başlayalım diyor hayır dersem neden benden para çıkıyor ya kazanamazsam riskli iş diyor devlet sana senin olacak ve ticari kazanç sağlayacağın bir iş için seni vergilerden muaf tutuyor ve  maliyetin yarısını ödemeyi kabul ediyor karşılığında beklediği sadece 5 yıl işlet satma devretme o halde burun kıvırıyoruz.
geçenlerde tobb da ekonomi ile ilgili bir toplantıya katıldım ülkenin en büyük iş adamlarının söylediği söz kdv kaldırılsın, vergiler kaldırılsın, biz yatırımlar yaparken zorlanıyoruz risk var bunun yerine riski devlet göze alsın ve devlet bize yeni tesisler kursun ve bize işletme hakkı tanısın bizde işletelim. kısaca bizdeki zihniyet bozukluğu giderilmeden ve yöneticilerimiz yeterli yetenek ve vasıflara sahip olmadan bu ülkeden birşey beklemek benim görüşümce mantıksız.

alınan traktör , biçerdöver vb. makine ekipmanlar eğer avrupa malı ise özürlü araç alımı gibi düşünün hibe olarak siz bu malı yaklaşık 6 da 1 i fiyatına alıyorsunuz mantık şöyle ihtiyaç olmasa bile nasıl olsa hibe bedavaya alırım ben bir şekilde üçkağıtçılığını bulur kullanır yada satarıım.

hepimiz devlet boşa para vermez devlete güven olmaz gibi düşünüyoruz zamanında canımız yanmış tamam ama burada suçlu devlet değil ki önüne gelen devleti dolandırdı ve devleti dolandıran insanlar yüzünden bu destekler tam anlamıyla hak eden kişilere ulaşamıyor.

sonuç olarak devleti ve birbirimizi suçlamadan önce genel düşünce ve ahlaki yapımıza bakmak sorunu kaynağından çözeceği kaanatindeyim herkeze saygılar...

Çevrimdışı AYDIN SAVAŞ

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 1
  • Rakım: 350
« Yanıtla #43 : Kasım 29, 2014, 12:23:23 »
Avrupa Birliği üyelerindeki tarımla uğraşan  nüfusun toplam nüfusa oranı %1o altındadır. Bazı üyelerinde bu oran 2-3 civari gibi çok düşük bir seviyededir. Bu ne demek?
Bu gayri safi milli hasıladan tarımla uğraşan kesimin aldığı sübvansiyonun dişe dokunur olması demek. Örneklendirelim; birim sürede, bütçeden tarım kesimine aktarılacak 100 para Avrupada %5'e dağıtılırken, memleketimizde %25'e (ortalamadır) dağıtılmaktadır. Siz birde milli hasılanın yüksek olduğu Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerdeki çiftçileri düşünün.. Bu sayede Alman çiftçisi, internette gıpta ile baktığımız TİGEM'de bile olmayan 300 bglik bir traktörü, 20 yıl gibi çok uzun vadeyle çok düşük faizle satın alabiliyor.
Nüfusu yaşlanıyormu topluluğun? EVET..
Ancak bu, kar marjı görece olarak yüksek tarım sektöründe işletmelerin kapanması veya işgücü kaybı gibi bir sonuç doğurmuyor. (irlanda, Danimarka gibi ülkeler istisnadır burada)
Çünkü topluluk inanılmaz katı kurallarla TARIMI DESTEKLİYOR !
Bunları neden anlatıyorum:
Kendi tarım kesimine dağıttığı paranın yanında adı bile anılamayacak IPARD Programı sayesinde kendine işçi aramıyor. Adamlar fazlasıyla üretiyor.
Aman aman benim makine ekipmanımı alsınlar diye de bir gayesi yok.. Menşe Kuralına göre gidin Cezayir'den, Fas'tan, İsrail'den makine alabilirsiniz. Hatta ÇİNDEN KOVAN BİLE ALABİLİR SİNİZ!!! Evet Çin malı kovan satın alabiliyor sunuz.. Menşe Kuralını iyi okumak lazım !

Arkadaşlar ben bir ziraat mühendisi/zooteknist olarak sektörü az buçuk takip etmeye çalışıyorum. Sektör son 10 yılda inanılmaz bir değişim sergiliyor, kabuk değiştiriyor. IPARD Programı da bunda az da olsa katalizör görevi görmeye başladı (Seviyesi tartışılır).
İşletme sayıları azalıyor buna rağmen işletme varlıkları büyüyor.. artık diğer sektörlerde olduğu gibi emek-yoğundan sermaye yoğun bir üretim modeli benimsenmeye başladı. Ayak uyduramayan kent nüfusunda düşük-orta gelir sınıfına dahil olmak zorunda..

Arıcılık için de aynı şey geçerli. Büyüme. Ancak arıcılığın benim şahsi kanaatime göre "nev-i şahsına münhasır" bir dal olması sayesinde sadece kovan sayısının artırılması ile kalmayıp yoğun teknolojik altyapısının da büyümeye eşlik etmesi gerekmekte.. Ve gelmeye çalıştığım diğer ayağı KAYIT.
Devletle arası hoş olmayan arıcılarımız olabilir. Ancak bana göre bu şart. İşte IPARD Programının gözde büyümesinin en büyük nedenidir bence. Kayıtlı bir arıcı/üretici olma tereddütü.. Diğer tarımsal faaliyetlere kıyasla kayıtlı çalışılması bana göre en zor tarım dalı olduğunu da kabul ederekten yazıyorum.
Zaman bunu gerektirmekte ve IPARD Programı da her ne amaçla uygulanırsa uygulansın, arıcılara zaman ayak uydurabilmek için gerekli finansmanı tam da zamanında sağlıyor :)
Naçizane olarak bu değerli fon kaynağını arıcılarımızın göz ardı etmemesini diliyorum. İnanın tarımın diğer ayaklarındaki üreticiler bu konuda arıcılardan hem çok hızlı hem çok uyanık hemde girişimci ruhları çok gelişmiş..

Kafanızı ağrıttıysam kusura bakmayın :)

(DANIŞMAN OLMAYIP, ARI AŞIĞI BİRİ OLARAK ARICININ HAK ETTİĞİNİ ALMASI İÇİN YAZAN BİRİYİM)

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #44 : Kasım 29, 2014, 12:43:09 »
Böyle olduğunda konu daha anlaşılır oluyor.

Ben eğitime, sosyal olanaklara, genel üretim kapasitesinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik tedbirler olmalı diye düşünüyorum.

Ancak bu kaynakların amacı çok daha başka..

İmkan varken kullanılmalı bence.

Ancak doğru şekilde kullanılmalı.