Gönderen Konu: ÖRTÜ BEZİ yerine kullanılan NAYLON'un boyutu  (Okunma sayısı 10455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19 + 3 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1200
Ynt: ÖRTÜ BEZİ yerine kullanılan NAYLON'un boyutu
« Yanıtla #60 : Mayıs 27, 2017, 14:16:13 »
Sera naylonu rutubet yaptirmaz. Rutubet soguk yuzeylere yapisir. Sicak havalarda da havanin nem tutma kapasitesi artar. Kovan ic nemi de alt havalandirma ile atiilir.

Naylon nemi emmedigi icin nemi hapsetmez. Bez nemi ceker, islanir, kuflenir.

Kapak izolasyonlu ise straforla biraz farki olsa bile ısı konforu saglar ve oldukca faydasini gorursun. Strafor 1 cm olsa da 2,5 cm olsa da onemli degil.

Kovan tabanina havalandirma deligi acarsaniz guzel olur. Naylon kullanin, kiyidan koseden cereyani onler.

Isı yukari hareketli oldugu icin izolasyon çatıdan kacmasını engeller.

Yöremizde hava sıcaklıkları gündüz 17-18, gece 5-8 derece civarında seyrediyor. Sık sık yağmur almasa da güneşi de pek göremiyoruz.

Akşam ezanına 15-20 dakika kala 1 çay bardağı 1-1 ılık şerbet veriyorum arılara. Bugün sera naylonu kullandığım kovanlardan birinin kapağını kaldırdığımda naylonun kovana bakan kısmında nem kaynaklı su damlacıkları ve buhar gördüm. Naylonu kaldırıp kovan tabanına baktığımda, tabanda da su vardı maalesef. Polen çekmecesini tamamen çıkarttım ama doğru yaptım mı tam emin olamadım da. Ne şekilde çözüm üretebilirim bu duruma?

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
Ynt: ÖRTÜ BEZİ yerine kullanılan NAYLON'un boyutu
« Yanıtla #61 : Mayıs 29, 2017, 08:48:57 »
Yöremizde hava sıcaklıkları gündüz 17-18, gece 5-8 derece civarında seyrediyor. Sık sık yağmur almasa da güneşi de pek göremiyoruz.

Akşam ezanına 15-20 dakika kala 1 çay bardağı 1-1 ılık şerbet veriyorum arılara. Bugün sera naylonu kullandığım kovanlardan birinin kapağını kaldırdığımda naylonun kovana bakan kısmında nem kaynaklı su damlacıkları ve buhar gördüm. Naylonu kaldırıp kovan tabanına baktığımda, tabanda da su vardı maalesef. Polen çekmecesini tamamen çıkarttım ama doğru yaptım mı tam emin olamadım da. Ne şekilde çözüm üretebilirim bu duruma?

Havalar bundan sonra ısınacak.
Tabanını çektiğin işi olmuş abi bu çözüm olur.
Hak bela yazmaz kul azmadıkça.