Gönderen Konu: KARNİYOL IRKI ÜZERİNE  (Okunma sayısı 90603 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen-Müdür Yardımcısı
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
Ynt: KARNİYOL IRKI ÜZERİNE
« Yanıtla #255 : Temmuz 04, 2012, 11:39:17 »
***Haklısınız Murat Bey, Ben bu sitedekilerin, yani sizlerin iyi niyetinizden zerre kadar şüphem yok.

***Dediğiniz gibi bu iş ticarete dökülmüş ve bu ırk ön plana çıkartılıp, satılmaya çalışılmış.

***Benim merak ettiğim sitemizde bu ırkı kullanan arıcılarımız olup olmadığıydı.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
  • Yer: Almanya/Mönchengladbach
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 94
« Yanıtla #256 : Temmuz 04, 2012, 11:58:22 »
***Şu anda Karniyol ırkı ile çalışan arkadaşlar var mı sitemizde acaba?

***Sanırım bu ırkı sitemizde pek seven yok :) Bütün yorumları baştan sona okudum.

Sayin hturna ben karniyol irki ile aricilik yapmaya calisan birisiyim.
eger karniyolla calismak istiyorsaniz cevrenizdeki aricilarinda karniyol irkla calisiyor olmasi gerekli.cevrenizdeki aricilar kafkasla calisiyor ise sizin karniyolla calismanizdan pek memnun olmayacaktir,cünkü irkta bozulmalar meydana gelecek istenen sonuc elde edilemeyecektir.
cevrenizdeki aricilarla ortaklasa bir irk üzerinde karar kilmaniz dogru olan yöntemdir.benim oldugum bölgede büyük cogunluk karniyol arida karar kilmistir.
karniyol ile calismanin iyi ve kötü taraflari vardir.
iyi tarafi sakin bir ari irkidir,maskeye ve körüge pek gereksinim duymazsiniz,benim icin en önemli kriter bu.bal verimi digerlerine göre biraz daha yüksektir ama tercih sebebi olacak kadar degil
örnegin yapilan deneylerde ayni florada yapilan denemelerde buckfast 48 kg bal verirken buckfast 52kg verdi.karniyolun ogul egilimi yüksektir,ogul döneminde 7 günde bir kontrol edilmesi gerekir.
bir kez ogul egilimine girdimi memeleri bozarak oguldan vazgeciremezsiniz.
ana ari üretiminde buckfast aricilar bile karniyol tercih eder.propolisi az,poleni gereginden fazla toplar.karniyol anadolu ya da mugladan daha iyi bir ari degildir,her ari iyidir,yeterki dogru nesilden
arilarla calisilsin,cevrenizdeki aricilar hangi irk ari ile calisiyorsa sizde o irkla calisirsaniz daha uygun olacaktir,ama eger benim 5km cevremde arici yok diyorsaniz sakin bir ari irki ile calismak istiyorum diyorsaniz karniyolu tercih ediniz diyebilirim.
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Eflatun

Çevrimdışı mesutozturk

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara-Polatlı
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 675
« Yanıtla #257 : Temmuz 04, 2012, 12:18:15 »

***Sanırım bu ırkı sitemizde pek seven yok :) Bütün yorumları baştan sona okudum.

Merhaba,
benim arılar karniyol , sakin fazla hırçın değiller. Hazrian başında hırçınlaştılar şimdi normaller, köye götürmüştüm sakinler.
nisanda bir kovan arı aldım 5 kovan arı oldu, ilk aldığım oğull balıkta 6. çıtaya bal basmış. diğerleri kışı çıkartırlar sanırım. diğerleri 6-7-8. çerçeve deler ham petek takviyelerini yaptım.

özelliklerini bilmeden almıştım aldığım arkadaş sakin arı bakımı kolay demişti. çok oğula gittiğini söylemediler.

başka ırk arı bakmadığım için kıyaslama yapamıyorum.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
« Yanıtla #258 : Temmuz 04, 2012, 12:22:45 »
mesut bey her ari irki ogul vermek ister,önemli olan zamaninda müdahele edebilmek.
mayis basinda kovandan 1 cerceve  ariyi baska bir kovana almis olsa idiniz,hem seneye bir koloniniz olur hemde ogul egilimini azaltmis olurdunuz.
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Eflatun

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
« Yanıtla #259 : Temmuz 04, 2012, 12:27:57 »
**Ümit Bey, cevabınız için teşekkür ederim.

**Çevremdeki arıcılardan karniyol kullanan yok.Zaten benimde bu ırkı merak edip sormamın sebebi, bal verimi değil de , sakinliğiydi.Maske üzerinden bile iğneleyebilen 3 kovan arıya sahibim :)

**Bir tane boş kovan aldım yakın zamanda, Deneme amaçlı sadece bu kovana 1-2 çerçeve ekleyip, hazır ana takmak istiyorum.Öbür kolonilere müdahale etmeyeceğim.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
« Yanıtla #260 : Temmuz 04, 2012, 12:28:44 »
Irk üzerine yogunlasmak yerine irklari nasil temiz tutabilir,sakin ari irklari yetisitirebiliriz üzerine yogunlasin,Hüseyin Basri Bey gibileri hergün maillerle bunaltinki bu ise önayak olsunlar,adaciklar ,temiz bölgeler olusuturlsun,mugla, anadolu irki gibi sert arilarin kolay yönlendirilebilien sakin ve saf irk olarak kalmasini saglayabilin.yoksa bir zaman sonra saf irk kalmadiginda oturup hep birlikte aglamayalim.

Eflatun

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
« Yanıtla #261 : Temmuz 04, 2012, 12:30:34 »

Merhaba,
benim arılar karniyol , sakin fazla hırçın değiller. Hazrian başında hırçınlaştılar şimdi normaller, köye götürmüştüm sakinler.
nisanda bir kovan arı aldım 5 kovan arı oldu, ilk aldığım oğull balıkta 6. çıtaya bal basmış. diğerleri kışı çıkartırlar sanırım. diğerleri 6-7-8. çerçeve deler ham petek takviyelerini yaptım.

özelliklerini bilmeden almıştım aldığım arkadaş sakin arı bakımı kolay demişti. çok oğula gittiğini söylemediler.

başka ırk arı bakmadığım için kıyaslama yapamıyorum.
***Teşekür ederim Mesut Bey,

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #262 : Temmuz 04, 2012, 13:01:52 »
Ümit bey.

Biz hazırız mailler ile bunalmaya.

Ama arıcımız fırıldaklara alışmadı henüz.

Öyle fırıldak insanlara çanak tutuyorlar ki.

Bir gecede ırk değiştirdiler, kova kış suni tohumlama aleti yaptılar bir sezon geçmeden ırkı ıslah edip

Anadolu arısı edindiler.

Dün karniyol diyorlardı bugün aynı arıyı Anadolu diye satıyorlar.

Islah işi kolay olmasına kolay ama toplu bir bilinci ve beraberliği gerektiriyor.

Bu yüzden şimdilik sadece takip ediyoruz.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı melih-

• Pupa
  • Yer: İstanbul
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 200 metre
« Yanıtla #263 : Temmuz 04, 2012, 13:05:58 »
Karniyol çok uysal sanki siz kovanın yanında değilmişsiniz gibi çalışıyorlar hatta kovanı açıyorsun tepki yok ...  korkuyorum bu kovan saldırıya uğrasa kendisini savunmayacak diye.

Çevrimdışı mesutozturk

• İşçi Arı
« Yanıtla #264 : Temmuz 04, 2012, 13:17:21 »
mesut bey her ari irki ogul vermek ister,önemli olan zamaninda müdahele edebilmek.
mayis basinda kovandan 1 cerceve  ariyi baska bir kovana almis olsa idiniz,hem seneye bir koloniniz olur hemde ogul egilimini azaltmis olurdunuz.

Ümit Bey selam

bu sene acemiydik formdan öğreniyorum  seneye mayıs da uygularım, arıları kıştan çıkarta bilirsem?

teşekkürler

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
  • Rakım: 72
« Yanıtla #265 : Temmuz 04, 2012, 13:18:46 »
Kaşınıyor.
Karniyol çok uysal sanki siz kovanın yanında değilmişsiniz gibi çalışıyorlar hatta kovanı açıyorsun tepki yok ...  korkuyorum bu kovan saldırıya uğrasa kendisini savunmayacak diye.
Arıcılığa yeni başlayan ve genç forum üyesi arıcı arkadaşlarımız arı sokmasından çekindikleri için sakin ırka meyilleniyorlar,yeni başladığımda benim yaptığım gibi. ;)
Edinsin bir koloni karniyol arısı(ki gerçeğini bulabilirler mi bilemem) yalnız bir yıl sonra rapor versin forum üyesi arkadaşlara.
................
Saldırılara karşı kendilerini pek koruyamıyorlar,başında nöbet tutmak lazım. :D
“İnsan dilinin altında gizlidir...” Hz.Ali
 "Bir düşman çok, yüz dost azdır." Kızılderili atasözü
 "Dur, dinle. Hep konuşursan hiç bir şey duyamazsın."Kızılderili atasözü

Çevrimdışı mesutozturk

• İşçi Arı
« Yanıtla #266 : Temmuz 04, 2012, 13:32:42 »
selam,

ben arıları köye götürmüştüm, yan bahçede abinin de kafkas ırkı arıları var aralarında 15-20 m var. onun arıları çok hırçın, bahçede meyve toplayanları sokuyorlar. arıların yan yana olmasının ne gibi sakıncaları olabilir

Çevrimdışı mesk

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul/Ataşehir
  • Ziyaettin DURAN
« Yanıtla #267 : Temmuz 04, 2012, 14:07:05 »
Üç yıldır hobiciyim iki adet arılı kovanım var. (Bölge İstanbul Maltepe Fındıklı mah.) Çatı arasında bakıyorum arılarıma biri kafkas melezi diğeri ise karniyol, kafkas melezi bu bölgenin yaklasık 20 - 25 yıl arası olarak biliyorum. Kafkas Melezi 2010 anası Karniyol ise 2011 Anası
İki arınında gelişimini düzenli not aldım gözlemlerimi sizinle paylaşayım.
Her iki arıyı baharda beslemedim kendi stokları yeterince vardı.
Karniyol kafkas melezine göre daha erken yavrulama başladı. Her iki ırkda çok iyi polen topluyor.
Kovanlara mum vermedim kendileri ördü karniyol çok daha hızlı mum örüyor. Tarlacıların çalışma durumları baharda her iki ırk çok hızlı çalışıp nektar ve polen topluyor. Yaz başı ve devamında ise Kafkas melezi öğle hariç sabah ve öğleden sonra çok aktif çalışıyor. Karniyol ise gün boyu aralıksız çalışıyor. Öğle saatlerinde çalışma hızında biraz azalma olsada kovana giren çıkan arı adeti gayet iyi
Şuandaki durumları Kafkas melezi 2. katta 20 çıta ballık tek çıta hariç hepsi sırlanmış, son çıta yarım örülmüş ve ballı çıtalar yaklaşık 3 - 3,5 kg gibi geliyor.
Karniyol 3. katta 30 çıta, 2. kat çıtalar ballı ama tamamen sırlanmamış 3 kat ise çıtalar tamamen sırlı 4 çıta bal alındı.
Burdaki çıta ağırlıkları 3 - 3,5 kg.
Gelelim hırçınlık konusuna Kafkas melezi hırçın üsülüne göre davranırsan daha az  saldırgan Karniyol sakin ama öyle maskesiz körüksüz baktığım bir arı değil. Bu ırkta sokuyor bir keresinde 4 iğne yedim. Tavsiyem maske ve körükle bakılmasıdır.
Ben iki arıda da oğula yönelmeyi yaşamadım belli mayıs ayında arılarda bir miktar dökülme oldu mayıs hastalığı diye düşündüm dökülme kafkas melezinde çok daha fazlaydı.
Kovan savunmaları Kafkas melezinde karniyole göre çok daha iyi bu karniyol savunma yapmıyor anlamında değil kovan musluğu önünde iyi savunmacılar bal akımı kesildiğine ise kovan kapağını açtığınızda sizi sokmak isteyeceklerdir :)
Kişisel fikrim şuanki düşüncem tabii Karniyol bal toplamada çok daha iyi ama en iyi arı karniyol arısıdır kesinlikle denilemez. İklim ve bölge koşulları önemli ananın yaşı ve iyi bir hattan üretildimi bunlar önemli faktörler.
Kaskas anasını değiştirmeyi düşünüyorum trakya arısı veya bursadan yerli bir anayla bakalım gelecek yıl nasıl bir tablo olacak göreceğiz.
Benim gözlemim bulunduğum bölgede sabit arıcılık yaparak bendeki 2 kovan arı ve iki farklı ırkı gözlemleyerek yapılmıştır.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
« Yanıtla #268 : Temmuz 04, 2012, 14:17:51 »
selam,

ben arıları köye götürmüştüm, yan bahçede abinin de kafkas ırkı arıları var aralarında 15-20 m var. onun arıları çok hırçın, bahçede meyve toplayanları sokuyorlar. arıların yan yana olmasının ne gibi sakıncaları olabilir

yagmacilik sorun olabilir.ama cevrede acikta birseyler birakmazsaniz,stok beslemesi yaparken surubu saga sola dökmemeye özen gösterirseniz sorun olmaz.bal dönemi bittikten sonra giris delilerini kücültürseniz,savunma meknizmasi dah iyi calisacaktir.
Alman aricilarin bir sözü vardir yagmacilik aricinin essekliginden kaynaklanir.yagmaciligin önüne gecmek icin temiz calismali serbeti aksam üzeri vermeli seri ve cabuk calismaliyiz.

Eflatun

Çevrimdışı mesk

• Boş Petek
  • Yer: İstanbul/Ataşehir
  • Ziyaettin DURAN
« Yanıtla #269 : Temmuz 04, 2012, 14:49:46 »
Aslına bakarsanız ırklar üzerinde bu kadar durmaya gereksiz yakıştırmalar yapmaya gerek yok kanısındayım.
Benim bir fikrim var arkadaşlar şuan bunun çalışması içindeyim İstanbul Maltepe ve Ataşehir Belediye sınırları içinde hobiciler için belediye tarafında ve destekli arılık kurdutmak başarılı olursa süper olacak başkan yardımcılarıyla görüştüm olumlu yaklaştılar ama asıl belediye başkanlarını ikna edebilmektir. Bakalım başarılı olabilecekmiyim...