Gönderen Konu: Yapay bölme  (Okunma sayısı 26517 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fuzulitabar

• Fuzuli Tabar
  • İşçi Arı
  • Yer: Aydın Bozdoğan
    • sihirli kovan
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: Biraz var
  • Rakım: 200
Ynt: Yapay bölme
« Yanıtla #15 : Mart 12, 2015, 21:32:07 »
Bende 3 koloni var, nisan gibi bölmeye başlarım haziran ayı içerisinde 30 koloni olur. Eylül ayı sonu çam nektar (2014 de olduğu gibi) verirse 200 Kg bal ;) alırım içerisinden de güzel on koloni aralık ayın da bahar için bunlar tamam desem. Olur mu?  ;)

Çevrimdışı Mümün Kula

• Ana Arı
  • Yer: kırklareli/lüleburgaz
    • teknik arıcılık bilgi paylaşım forumu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18 kovan
« Yanıtla #16 : Mart 12, 2015, 22:55:15 »
Bende 3 koloni var, nisan gibi bölmeye başlarım haziran ayı içerisinde 30 koloni olur. Eylül ayı sonu çam nektar (2014 de olduğu gibi) verirse 200 Kg bal ;) alırım içerisinden de güzel on koloni aralık ayın da bahar için bunlar tamam desem. Olur mu?  ;)

Olmaz olur mu hiç. Neden olmasın. Sende video ya alırsın seninki de abi, talk show olur.

Çevrimdışı Muzaffer Tasdemir

• Ana Arı
  • Yer: Besigheim-Almanya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20 Anakoloni(Wirtschaftsvölker)
  • Rakım: D 350
« Yanıtla #17 : Mart 12, 2015, 23:22:25 »
muzaffer abi önerini dikkate alıcam.. elimde şu anda sıfır 10 kovan var kovanlarımı kendim yapıyorum hem boş zamanı değerlendiriyorum hende bu sene hedeflediyim koleni sayısını tutturmak istiyorum nasipse ..hende arıcılık bilgilerimi geliştirmiş olurum
ustalarımdan yardım bekliyorum..şu anda elimde 7 koleni arı var ve boş 10 kovanım var boş kovanlarıma bölme yapıp çağaltmak istiyorum.. elimdeki  kolenilerden 10 çıta olan ve anası sakin ve kışlaması çok güzel kolenimi bölüçem bölme işlemini 10 çıtadan 3 çıta alıçam analı çıtayıda almış olucam kalan 7 çıtayı yüssük atsınlar diye bırakıcam ve yüssük atılmış çıtaları alıp diyer her koleniden 4 der cıta alıp bu bölmelere veriçem   sizce bu şekil bölme olurmu başarı oranım nasıl olur
mesut Bey,iletileri okudum,...
 Söyle birsey teklif etsem yapabilirmisin?
Önce,Yakinda Ari malzemesi satan biryer varsa bir üretim citasi al. yada sadece yüzüklerini satinal, Bir citaya on onbes kadar monte edebilirsin, Google Nikot zuchtsistem yazarsan kolay anlarsin.
O begendigin Koloninin icine birkac defa yavru cikmis bir petegi söyle hafif serbet püskürterek( elinle bile yapabilirsin) Ana nin üstünde calistigi citanin önüne koy.
2 gün sonra. Hazirladigin citada Ana Gözlerin icine birer damla bal koy bu Bali Citayi icine koyacagin Kovandan al Gözlerine bal koydugun citayi (Üretim citasi) Kovanin icine birak. arilar bali yiyecek gözleri temizleyecekler.
ertesi gün o Üretim citasini koydugun Koloninin Anasini  ve Acik yavrularini bir Baska kovana al 20-25 m uzaga bir yere koy.
Anasiz ve Kapali yavrularla kalan koloniyi iyice sikistir Yem sikintisi olmamali Yemli citalari dis kenara Kapali yavrulu lar ortaya, en ortaya
üretim citasi gelecek  üretim citasini üzerindeki arilari silkip al ,aydinlik ama gölge bir yere koy 3 gün önce o begendigin Koloniye koydugun esmer citayi üzerindeki Arilari süpürerek al  ve üretim citasinin yanina getir, petegin ortasinda catlamis yumurtalar göreceksin
hafif beyaz bir sivinin üstünde hafif kivrik vazyette olurlar. onlari üretim citasindaki gözlere aktarman lazim. bunun icin bir alete ihtiyacin
olacak ister cin kasigi denen seyi satin al ,istersen Kus kanadindan veya Bugday sapindan, keskin bir bicakla söyle uzunca bir kesik le yapabilirsin. nihayette aktaracagin on kadar larve,cubugu sivinin genarindan Larve nin  altina dogru hafifce dokundurup alacaksin ayni sekoilde öbür göze birakacaksin. elini cabuk tutarsan larve ler kurumaz basarirsin. hemen citalari aldigin yerlere koyacaksin.Üretim Kovaninin agzini ana ari citasiyla kapatirsan daha emniyetli olur.( Bir gün sonra gözlerin tutup tutmadigini kontrol et.)
ayni zamanda da Bölmelerini yapacaksin,( Ben Bir Kapali Bir Acik iki citayla yapiyorum bir de yem citasi koyuyorum.) Simdi senin alti kovan dan alti bölme yaptik ,üc tanede üretim kovanin dan elde ettik etti  dokuz bölme, diyelimki 11 Ana tuttu istersen Ana yüzüklerini
secersin istersen üretim kolonisinin Ana sini böldügünden iki cita daha bölersin.
Simdi  Üretim Kovanimizda Ana gözlerimiz büyürken ,Bölmelerimizde de bir cok Ana Gözü büyümektedir,  bu Gözler kapandiginda 8-9 gün
Bölmelerdeki bütün gözleri bozup her bölmeye ürettigimiz Yüzüklerden birini takacagiz.
Bunlar üc dört gün sonra gözlerden cikar , Sonra 5-6 gün icinde ciftlesir, 7-8 gün sonra yumurtlamaya baslar.
Bundan sonrasi artik beslemeye bagli,  ne cok nede az besleyeceksin ,yumurta süreci kesilmeyecek.
*Bölmelerin ucus deliklerini dar tutarsan iyi olur.
insallah Basarirsin ...

Aricilik bal icin yapilirsa kar kazanir, Ari icin yapilirsa Diyar kazanir.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #18 : Mart 13, 2015, 00:00:46 »
Sayın Muzaffer Tasdemir:

Bu konuyu daha ayrıntılı olarak "Amatörce ana arı üretim" başlığında işlemiş ve çok tartışmıştık.

Siz kurtçuk aktarmayı kuru yapmışsınız ana arı sütüyle daha iyi sonuç alırsınız.

Kurtçuk aktarma yapılmadan önce, yavrusuz günde varroa ilaçlaması yapılırsa iyi olur.

"Üretim Kovaninin agzini ana ari citasiyla kapatirsan daha emniyetli olur." burasını anlamadım.

• Ana Arı
« Yanıtla #19 : Mart 13, 2015, 00:11:19 »
Sayın Muzaffer Tasdemir:
"Üretim Kovaninin agzini ana ari citasiyla kapatirsan daha emniyetli olur." burasını anlamadım.
Hocam  Ana Ari izgarasi olmali kelime hatasi olmus,düzelte bilirseniz memnun olurum.

Çevrimdışı fuzulitabar

• Fuzuli Tabar
  • İşçi Arı
    • sihirli kovan
« Yanıtla #20 : Mart 13, 2015, 09:38:29 »
Alıntı yapılan: fuzulitabar - Mart 12, 2015, 21:32:07
Bende 3 koloni var, nisan gibi bölmeye başlarım haziran ayı içerisinde 30 koloni olur. Eylül ayı sonu çam salgı (2014 de olduğu gibi) verirse 200 Kg bal ;) alırım içerisinden de güzel on koloni aralık ayın da bahar için bunlar tamam desem. Olur mu?  ;)

Olmaz olur mu hiç. Neden olmasın. Sende video ya alırsın seninki de abi, talk show olur.

Sizlere 1995 yılı sonları yaşadığım (kendine Güven) anımı anlatmak istiyorum:
Anadolu üniversitesi iktisat fakültesi birinci sınıfım,94- 95 öğretim yılı 4 dersten kaldım 2. sınıfa geçemedim bu dört dersin biri de matematikti. Arkadaşlarla matematiği nasıl halledeceğiz gibilerinden konuşmalarımızın sonunda. Açık öğretim okulları için özel ders veren dersanelerin olduğunu duydum gitmeye karar verip Bakırköy de bulunan Yeni Tülin dersanesine gittim. Geçmiş gün normal bir ücret karşılığı bizim konumumuzdaki öğrencilere akşamları 2-3 saat gibi dersler veriliyordu beni ikna ettiler matematik, Muhasebe, İktisada giriş derslerini aldım.
Her dönemde olduğu gibi o dönemlerde de devamlı sitem ile oynarlardı. Vize harcı kayıt yapılırken almamışlar bende atlamışım vize sınavlarına giremiyorum.  Dersanede konuşuldu, Öğrendiğim gün de matematik dersim var.
Öyle ya vizeden elli alacam finalden elli alacam sınıfı gececem.  Vize kaçtı sınıfı geçebilmem için finalden 70 almam gerekiyor. Anlatmak istediğim 50 almayı gözümde büyütürken 70 nasıl alırım Ki!!!! Matematik hocası Abdullah bey (kulakları çınlasın) 70 neki daha fazlasını alırsın gibi konuştu. NE DİYORSUN BE ADAM 50 ALMAYI ZOR GÖRÜRKEN NASIL 70 VE ÜSTÜNÜ ALIRIM biraz ayıp olcak ama BİR HALT BİLMİYORUM dedim ve kurstan ayrıldım. Düzenlemeden ötürü benim konumumda çok öğrenci olduğu için af çıktı. Harçları yatırdık normal vize imtahanına değil de bize bir ay kadar sonra imtahan hakkı tanıdılar.
Arkası birazda...

Çevrimdışı fuzulitabar

• Fuzuli Tabar
  • İşçi Arı
    • sihirli kovan
« Yanıtla #21 : Mart 13, 2015, 12:04:41 »
Hemen kaldığım yerden kursa devam Abdullah bey sınıfa girdi bana döndü "gidişin sessizdi dönüşün muhteşem diyebiliriz" dedi.Uzatmayacağım vizeye girdim sonuçlar açıklanmadı finale gidiyorum Abdullah bey beni şöyle tembihledi. Bilemediğin soruları atmıyorsun boş bırak (halbuki yanlış doğruyu da götürmüyor) bildiklerini yap kaç puan alacaksın bakalım dedi.
Vize açıklanmadı ama vizeden gelecek puana ihtiyacım da kalmadı sınav sonucu iki soruya cevap vermedim 92 puan
Kendinize güvenin arkadaşlar.

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #22 : Nisan 01, 2015, 12:30:00 »
Şu anda 9 10 cerceve olan arılarımızı kat koyup nisanın sonuna kadar bekletelim mi abilerim o zaman ?

Çevrimiçi ida

• Boş Petek
  • Yer: Ayvalık
  • Devrim Biltan
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 10
« Yanıtla #23 : Nisan 14, 2015, 20:59:07 »
Kovan takibini düzenli yaparsan işin kolaylaşır.
Yedi kovan arınız var
bunlardan biri veya birkaçı zaten meme asacaktır.
İyi takip ederseniz meme asılır asılmaz ana ile iki çerçeve arıyı başka kovana alın.
geriye kalanları memeler kapandıktan sonra üçer çerçeve bölersiniz.
Diğer kovanlarda bala giderler.
Yok hiç biri oğula meyillenmezse o zamanda
kovan 10-14 cıvarında iken yine ana ile iki çerçeve arıyı başka bir kovana alın geriye kalanları memeler kapanınca istetiğiniz kadar bölebilirsiniz.
üçer çerçeve veya dörder çerçeve olabilir.
isterseniz iki çerçeve bile olabilir.
dikkat edeceğiniz husus bir kovanda iki adet meme kalsın.
Bölme işlemi nisan sonu veya mayıs başı en uygun zamandır.
Hasattan sonra bölersinizde hazır döllenmiş ana ile bölme yapmak avantaj sağlar.

Ana ile beraber aldığımız iki çerçeve arıyı yerinde bırakıp, bölmeleri mi arılık içinde farklı bir yere koyuyoruz?
Yoksa analı kovanı arılık içinde farklı bir yere koyup, bölmeleri uçuş hattını ortalayıp eski kovanın olduğu yerde bırakıyoruz?

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Nisan 14, 2015, 21:05:09 »

Ana ile beraber aldığımız iki çerçeve arıyı yerinde bırakıp, bölmeleri mi arılık içinde farklı bir yere koyuyoruz?
Yoksa analı kovanı arılık içinde farklı bir yere koyup, bölmeleri uçuş hattını ortalayıp eski kovanın olduğu yerde bırakıyoruz?

Ana arıyı arılıktaki başka yere koymanız daha iyi olur,yoksa bölmenin hiç bir anlamı kalmaz,

hepsi aynı yerine yine döner,

ana arılıda az yavrulu çerçeveler olursa iyi olur,zaten kendisi yumurtlamaya devam eder.

• Ana Arı
« Yanıtla #25 : Nisan 14, 2015, 22:34:16 »
Ana arıyı arılıktaki başka yere koymanız daha iyi olur,yoksa bölmenin hiç bir anlamı kalmaz,

hepsi aynı yerine yine döner,

ana arılıda az yavrulu çerçeveler olursa iyi olur,zaten kendisi yumurtlamaya devam eder.
Eger bir Üretim Kolonisi olusturuyor isek Ana Ariyi Acik yavrulu petekle veya peteklerle birlikte alip baska bir yere götürüyoruz.

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #26 : Nisan 15, 2015, 06:47:54 »
Ben anayı ayırdığım kovanın hemen yanına koyuyorum, sorun olmuyor...

Ilerleyen Günler'de gerektiğinde çerçeve aktarımları, tekrar Birleştirme gibi işlemleri yapması kolay oluyor...

Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #27 : Nisan 15, 2015, 14:43:14 »
Eger bir Üretim Kolonisi olusturuyor isek Ana Ariyi Acik yavrulu petekle veya peteklerle birlikte alip baska bir yere götürüyoruz.

muzaffer bey başka bir yere götürmedeki amacı anlayamadım,

ana arıyla birlikte 2 çerçevelik bir koloniyi arılıkta 5 metre öteye koymamızda ne gibi bir sıkıntı olabilirki.

Çevrimdışı mandıralı

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • mandıralı-ersin
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 700-800
« Yanıtla #28 : Nisan 15, 2015, 15:06:28 »
Hemen kaldığım yerden kursa devam Abdullah bey sınıfa girdi bana döndü "gidişin sessizdi dönüşün muhteşem diyebiliriz" dedi.Uzatmayacağım vizeye girdim sonuçlar açıklanmadı finale gidiyorum Abdullah bey beni şöyle tembihledi. Bilemediğin soruları atmıyorsun boş bırak (halbuki yanlış doğruyu da götürmüyor) bildiklerini yap kaç puan alacaksın bakalım dedi.
Vize açıklanmadı ama vizeden gelecek puana ihtiyacım da kalmadı sınav sonucu iki soruya cevap vermedim 92 puan
Kendinize güvenin arkadaşlar.
FUZULİ ABİ NE GÜZEL YAZMIŞSIN..
BEN 2014 20 NİSAN DA 2 ARI ALDIM.BİRİ 8 BİRİ 9 ÇERÇEVE.
İLK GÖTÜRDÜĞÜM GÜN KOVANIM YOKTU.EXTRA KOVAN ALMAK İÇİN KÖYDEN 24 KM UZAĞA GİTTİM.TELEFON GELDİ OĞUL KAÇMIŞ BİRİNDEN ..
İÇİMİZ YANDI BİRAZ..
NEYSE KISA KESELİM..O 2 KOVAN 2014 EYLÜL DE 15 KOVAN OLDU.VE TOPLAM 50 KİLO CİVARI BAL ALDIM.
VE GEÇEN SENE BESLEME ÇOK AZ YAPMIŞKEN..
İNSAN ANLADIĞI KADARDIR HER ZAMAN.
ŞİMDİ 40 LARDAYIZ ..ALLAH İZİN VERİRSE HEDEF 90 SATILACAKLAR HARİÇ :)

:) doğal yaşam mücadelesidir bu..

Çevrimdışı bucalı1975

• Pupa
  • Yer: gümüldür
  • mesut
  • Kovan Sayısı: 13 koloni +2 kara kovan +6 boş kovan+1tabut kovan
  • Rakım: 7
« Yanıtla #29 : Nisan 15, 2015, 20:50:08 »
Ben gecen  hafta 4 kovan bolme yaptim biri 5cita diyerleri  3kovan 2 cita ve birer cita ari silkeledim kovanlara  bu hafta cumartesi gunu 2 tane ana arı  alip ana vericem  2 bolmeye  ise kendileri  yussuk atsinlar  kendi analarini kendileri yapsinlar  diye bekliycen