Gönderen Konu: Yeni çıkmış 2 oğulu birleştirme  (Okunma sayısı 9076 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rcpdmr27

• Larva
  • **
  • Yer: Gaziantep
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 1000
Ynt: Yeni çıkmış 2 oğulu birleştirme
« Yanıtla #30 : Haziran 27, 2015, 11:30:05 »
merhaba arkadaşlar... 1 ay kadar önce 1 çerçeve kadar bir ogul almıştım.  hemen kabarmış bir çerçeve verdim. duvar niyeti ile birde ham petek verdim. bir yandan ham petek bir tarafı kabartıldı. bir yandan da ana arı çiftleşmeden sonra kabarmış olan çerçeveye güzel yavru bastı.
ancak;
2 haftadır dikkatimi çeken kapalı yavrularda bazı gözlerinde açılma olmuş içerde kurtcuk var.
ana arıyı göremedim.
bu çerçeveyi başka kuvvetli bir kovana verdim. o kovandan da full kapalı yavrulu bir çerçeve alıp verdim.
arı sayısı azlığı nedeni ile sanırım kapalı yavrulu çerçevedeki yavruları tam ısıtamadıkları için heralde bu durum oluştu diye düşündüm.
önceki gün ana arıyı yine göremedim. yeni kabartılmış çerçeveye de önceki haftaya nazaran polen depolanmasında artış oldugunu gördüm. bu durumda ana arı varsa.. bu gözeleneklere yavru basmalıydı diye düşündüm.
ancak; ANA arı sanırım yok..
yarın; eğer çerçevedeki yavrular çıkmamamışsa full kapalı yavrulı çerçeveyi başka bir kovana vereceğim.
kalan arıları da farklı bir kovanla birleştirmeyi düşünüyorum.
her halikarda birleştirme işlemi yapmam gerek..
Kovan BİRLEŞTİRME işlemi ni nasıl yapabilirim.
forumdan okuduğum kadarı ile...

asıl kovan altta kalacak 5 çerçeveli..
üstüne delik delik gazate sereceğim...
kat atıp zayıf olan ( birleştirmek istediğim kovanı ) bu kat içine çerçeveli olarak yerleştireceğim. yada silkeleme yapacağım.
gazate ler zamanla birleşmeden sonra alacağım.
yapılacak işlem doğrumu?
Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olurmuş
                                               (Yunus Emre)

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #31 : Haziran 27, 2015, 12:36:46 »
merhaba arkadaşlar... 1 ay kadar önce 1 çerçeve kadar bir ogul almıştım.  hemen kabarmış bir çerçeve verdim. duvar niyeti ile birde ham petek verdim. bir yandan ham petek bir tarafı kabartıldı. bir yandan da ana arı çiftleşmeden sonra kabarmış olan çerçeveye güzel yavru bastı.
ancak;
2 haftadır dikkatimi çeken kapalı yavrularda bazı gözlerinde açılma olmuş içerde kurtcuk var.
ana arıyı göremedim.
bu çerçeveyi başka kuvvetli bir kovana verdim. o kovandan da full kapalı yavrulu bir çerçeve alıp verdim.
arı sayısı azlığı nedeni ile sanırım kapalı yavrulu çerçevedeki yavruları tam ısıtamadıkları için heralde bu durum oluştu diye düşündüm.
önceki gün ana arıyı yine göremedim. yeni kabartılmış çerçeveye de önceki haftaya nazaran polen depolanmasında artış oldugunu gördüm. bu durumda ana arı varsa.. bu gözeleneklere yavru basmalıydı diye düşündüm.
ancak; ANA arı sanırım yok..
yarın; eğer çerçevedeki yavrular çıkmamamışsa full kapalı yavrulı çerçeveyi başka bir kovana vereceğim.
kalan arıları da farklı bir kovanla birleştirmeyi düşünüyorum.
her halikarda birleştirme işlemi yapmam gerek..
Kovan BİRLEŞTİRME işlemi ni nasıl yapabilirim.
forumdan okuduğum kadarı ile...

asıl kovan altta kalacak 5 çerçeveli..
üstüne delik delik gazate sereceğim...
kat atıp zayıf olan ( birleştirmek istediğim kovanı ) bu kat içine çerçeveli olarak yerleştireceğim. yada silkeleme yapacağım.
gazate ler zamanla birleşmeden sonra alacağım.
yapılacak işlem doğrumu?

Katı koyduktan sonra petekleri sirkelemeden koyun.  Gazeteyide fazlaca delmeyin erken kavuşmasınlar.

Gazeteyide almanıza gerek yok. Gücüne göre arı atıyor zaten.
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
  • Yer: Konya
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 1045
« Yanıtla #32 : Temmuz 08, 2015, 13:20:14 »
selamün aleyküm hayırlı ramazanlar dün 6 çıtalı bir oğulum çıktı bügünde aynı kovandan 2 çıtalık bir oğul çıktı  onun analarını alıp ikitane ana görebildim dün çıkan oğulla birleştirdim 8-9 çıtalı bir arı oldu sizlere bir kaç sorum olacak.
1.-bir gün arayla çıktıgı için birbirini kabul eder diye tahmin ediyorum yanılıyormuyum.
2.-bu kovandan bal alabilirmiyim kırıkkalenin yüksek bir köyündeyim bal akımı yeni başladı bitimine daha var diye tahmin ediyorum bal alabilirsem ne yapmam gerek.
3.-bu gün çıkan oguldan iki tane ana aldım kavonoza birde ana kovondaki memeleri temizlerken 3-4 tanede çıkmaya yakın ana koparırken çıktı onlarıda aldım elimde 5-6 tane ana arı oldu kavonozda onları ne yapmam lazım bir işe yarar mı yok sa öldürmem mi gerek
cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Abi Ana arıları ne yaptın ?

Çiftleştirme kutularına verseydin, sonbahara elinde hazır ana arı olurdu.
ismim EBUBEKİR, Konyadan katılıyorum.