Gönderen Konu: arı hırsızlığı  (Okunma sayısı 14291 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: arı hırsızlığı
« Yanıtla #90 : Ocak 24, 2018, 20:13:09 »
Bunu bilmeye ne var tabikide seriat kanunlari bak sorunun cevabi orda 4 kazik isi hallediyor

Şeriat kuralları deyemeyiz çünkü bildiğimie göre kanun maddelerinin % 15 şeriat %85 mecelle den oluşuyormuş.

Bu kanunlara göre de kesin olan suçun cezası var ama 624 yıllık Osmanlı hakimiyetinde yalnızca 2 kişinin kolu kesilmiş.

Hırsızlık suçuyla hapse girenler orada kız kaçırdım, kavga ettim gibi nedenler söylermiş, hırsızlar hapiste bile sevilmiyormuş.

Dün televizyon proğramında vardı Mersin Arı Yetiştiriciler Birliği başkan adını hatırlamadım soyadı Torpil olacaktı hırsızları yakalatmış tam 800 kovan çalmışlar İç Anadoluya götürüp satmışlar dedi.                                                                           

Önemli olan eğitimli, hakkı olmayan bir şeye sahip olunmayacağını bilen insanların yetişmesidir.

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #91 : Ocak 24, 2018, 20:17:47 »
İyi bir aile terbiyesi ve maneviyat eğitimi. Buna rağmen çalıyorsa  o el ona fazla demektir.

Çevrimdışı Bulanıklı

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çay
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 75
« Yanıtla #92 : Ocak 25, 2018, 11:13:46 »
Yaşlılarımızdan hırsızlığa meyilli veya hırsızlık yapanlar için "Eli Uzun" diye duyardım.
Demek ki bazılarının da ibreti alem için kısaltılması gerekiyor.

Çevrimdışı Adem DOĞAN

• Larva
  • **
  • Yer: VAN
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 üzeri
  • Rakım: 1716
« Yanıtla #93 : Ocak 27, 2018, 20:03:38 »
Arı çalan bu namussuz insanları tüm arıcılar olarak gizlemeyelim deşifre edelim ve kanuna teslim edelim.Bölge arıcıları bana da zarar verir düşüncesiyle bu namussuzları hep gizliyorlar.Biliyorlar çünkü bunu çalan zaten arıcı.Yaklaşık 15 yıllık arıcılık hayatımda 2 defa hırsızlığa uğradım ikincisini kendim yakaladım daha önce de yazdım ve o namussuzun ismini ve yaşadığı yeri de buradan ve farklı sitelerden deşifre de ettim.Birincisi arıcılığa yeni başladığım yıllardı büyük bir hevesle 10 kovanım olmuştu bir gün yanlarına bir gittim ki hiç bir tanesi yerinde yok işte orada yıkıldım.Hırsızı orada görsem mezarını kendim kazardım. O kovanlardan hiçbir ipucu bulamadım.Yılmadım tekrar arı alıp devam ettim.Yıllar sonra yine Kazdağlarında kestane bölgesinden 15 kovanım çalındı.Araştırdım taradım bu sefer kesin bulmalıydım bu namussuzun yerini Edirne'nin bir köyünde tespit ettim.Atlayıp geceden gittim 400 km sabah arılığına vardım 65 yaşında bir alçak tamamen toplama kovanlar 60 kovan var benimkiler de bana gülümsüyorlar.Adam çalıntı arılar ile ayçiçek balı alacak güya.Arılarımı o halde görmek beni daha çok yıktı bu sefer yine oraya mezarını yapmak istedim ama inanın silahım da belimde olmasına rağmen yapamadım.Kendim bizzat yakalayıp köy muhtarı ile beraber bölge jandarmayı arayıp davacı oldum tutuksuz yargılandı ve hırsızlıktan 2 sene ceza aldı.Sonuç olarak ben maddi olarak zarara uğradım ama o deşifre oldu her arıcı onu tanıdı ve hırsızlık yapamaz hale geldi ilçede saygı görmeyen çulsuz bi adam olarak devam etti hayatına.Arıcılar bana senden Allah razı olsun daha önce bizim çok çaldı biz de bu memleketin insanı olduğumuzdan korktuk gidip anlaşıp arılarımızı hep geri aldık ama şimdi hırsızdan kurtulduk dediler ben zaten en çok buna üzüldüm.Onun için kim olursa olsun kimse gizlemesin arkadaşlar gidip direk şikayetçi olsun ki bu şerefsizler cezasını görsün.Görevim nedeniyle şu an doğudayım burada arılarımın bulunduğu yerde cüzdan unutsan dokunan yok Allaha Şükür.Tüm arkadaşlarıma yeni başlayacak bereketli bir sezon diliyorum.

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Pupa
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 110
« Yanıtla #94 : Ocak 27, 2018, 23:35:45 »
güzel bir davranış olmuş adem bey tebrikler
Rıdvan (çılgındağlı)