Gönderen Konu: arı hırsızlığı  (Okunma sayısı 9730 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ekinözü

• Larva
  • **
  • Yer: Bartın ve Kastamonu(Araç)
  • irfan Buyuran
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: Değişken
  • Rakım: 25
Ynt: arı hırsızlığı
« Yanıtla #75 : Temmuz 10, 2017, 11:07:40 »
Geçmiş olsun. En kısa zamanda hırsızların yakalanmasını dilerim. Emek çalan hırsızlar bir gün cezasını çekerler.
Arı kahrı çekmeyen balın kıymetini bilmez.

Çevrimiçi Erol Demirbağ

• Ana Arı
  • Yer: Kırklareli
  • Rakım: 186
« Yanıtla #76 : Temmuz 10, 2017, 11:47:41 »
Geçmiş olsun. Duyunca üzülüyoruz.
05322827480

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • yaz gelse iğnelerini özledim be
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 7 kovan + 1 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #77 : Temmuz 10, 2017, 13:04:05 »

geçmiş olsun tez zamanda cezalarını bulurlar inşallah

Çevrimdışı tire_35

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: İzmir-Tire
  • Kovan Sayısı: 7
« Yanıtla #78 : Temmuz 10, 2017, 16:25:19 »
Geçmiş olsun, arılığına gidip kovanlarını bulamamak çok kötü bir duygu oluyor.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli-Karamürsel, Yalova-Çiftlikköy
  • Kovan Sayısı: 1 Anadolu, 2 kafkas, 15 kadar boş
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #79 : Aralık 27, 2017, 20:16:38 »

geçmiş olsun. şu hırsızlara kesin etki edecek bi çare nedir bayadır araştırıyorum bulamadım. benim de kovanlarımın çalınma riski var. kovanları içten birbirine bağlayacak bir sistem kurmaya çalışıyorum. hırsızlar genelde 4 kişi ve ford transit kamyonetle geliyormuş bütün eski gazete haber arşivlerini taradım.

çalabilirlerse kovanı çalıyorlar, çalamazlarsa ballı petekleri çalıyorlarmış. ikisine de işleyen bir yöntem varsa önlemni alabileceğimiz. paylaşırsanız sevinirim.

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
  • Rakım: 125, Nem:%67, rüzgar:kuvvetli-güney-güneydoğu. Risk:Sarıca,örümcek,ateş karınca,kulağakaçan,bombus
« Yanıtla #80 : Aralık 27, 2017, 20:26:03 »

geçmiş olsun. şu hırsızlara kesin etki edecek bi çare nedir bayadır araştırıyorum bulamadım. benim de kovanlarımın çalınma riski var. kovanları içten birbirine bağlayacak bir sistem kurmaya çalışıyorum. hırsızlar genelde 4 kişi ve ford transit kamyonetle geliyormuş bütün eski gazete haber arşivlerini taradım.

çalabilirlerse kovanı çalıyorlar, çalamazlarsa ballı petekleri çalıyorlarmış. ikisine de işleyen bir yöntem varsa önlemni alabileceğimiz. paylaşırsanız sevinirim.

bazı üstadların paylaştıkları resimlerde gördüm. kovanlarının içine koydukları çerçevelerde TR ile başlayan işletme kodları var mesela.

bu çerçeveleri çalanlar ya başka arıcıya satacak petekli balı, ya da kovanı satacak diye düşünüyorum.

bu TR li işletme kodlarını internet üzerinden sorgulama yapabileceğimiz bir sistem varmıdır?

mesela, biri bize geldi bi kovan satmak istedi, baktık arıcılıkla pek alakası yok adamın, zaten almayızda en azında kovan yada arı sahibini arayıp çalıntımı değil mi öğrenme imkanımız olabilir mesela.

yada çarşıda pazarda perakende bal satan işportacılarda satmaya kalkarlarsa, her arıcı gittiği her yerde bu TR li numarayı görürse, internet üzerinden sorgulayıp satılmasını önleyebilir mesela. hatta 155e 156ya hırsızlık malı balın satıldığını ihbar edip ona satan kişilerin veya hırsızların kolayca bulunmasını sağlayabilir mesela diye düşünüyorum

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #81 : Aralık 27, 2017, 21:16:17 »
aslında iyi bir kangal köpeği iş görürmü acaba!

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #82 : Aralık 27, 2017, 23:05:15 »
kangal köpeği tek başına ne yiyecek ne içecek   :D tekbaşına. daha önce de 2 nesil köpek baktım. köpeğin önüne gece tavuk kemiği veya zehirli et atıyorlar. başında durmak lazım tarlada arılıkta.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 240
« Yanıtla #83 : Aralık 28, 2017, 08:42:27 »
o zaman kovanların tahtaları içine gizliden çip takalım. ;)

Çevrimdışı said_24

• Larva
  • **
  • Yer: Erzincan
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #84 : Aralık 28, 2017, 08:53:30 »
Arılık yerini güvenli ve izlenebilir hale getirmek için yaklaşık bir yıldır araştırma yapıyorum.
Bulduğum seçenekler;
1-Fotokapan : En uygunu-İçerisine sim kart takılarak hareketi algıladığında size resim veya mesaj atabiliyor. Kayıt yapabiliyor.
Sadece hareket zamanı enerji harcadığı için uzun zaman şarj olmadan kullanılabiliyor. Fiyat aralığı : 500-1500 TL
2- Güvenlik kamerası : Bunun değişik versiyonları mevcut. Cihaza sim kart takılarak çalışan veya 3G modem bağlantılı
ve kayıt cihazlı olanları var. Kullanmak isteyen öncelikle enerji ihtiyacını çözmesi lazım. Fiyat aralığı : 1500-2500 TL
3- 3g GOZZ kamera : Sim kart takılarak numara arandığında canlı olarak bağlanabiliyorsunuz. Düşük bi enerji kaynağıyla
halledilebilir. Fiyat aralığı : 150-250 TL
Tabii bu sistemlerin verimli çalışabilmesi için 3G arılıkta çekmesi gerekir.
4-Sahte güvenlik kamerası ve uyarı levhaları : En ekonomik olanı- Güvenliği ne derece sağlar ona siz karar verin. Fiyat aralığı : 20 TL den başlıyor.
Sizlerinde aklına gelen seçenekler varsa alabiliriz.
Merak İlmin Hocasidir

Çevrimiçi Muammer Şahin

• İşçi Arı
« Yanıtla #85 : Aralık 28, 2017, 18:28:02 »
Bugün duayen emekli 85 yaşındaki ziraat mühendisi dedemize rastladım malzemecide.  arıları hırsızlardan nasıl koruyacağımı sordum. büyük kilit taksak da hırsızların demir makaslarla bile kilitleri kesebildiğini ne yapabileceğimizi sordum. hatta kovanları birbirine bağlarsak nasıl olur falan diye.

en etkili yöntemin:

hırsızların dışarıdan demir makasıyla ulaşamayacağı bir yere (yani demir makasının ağzını sokamayacağı kadar dar bir yere, mesela kovan içine çerçevelerin arasına), yada kalın demir ile çit veya korunak yapılsa bile, kilidin demir makasının ağzının sokulamayacağı bir yere yapılırsa hırsızlığın önlenebileceğini söyledi.

ben de şöyle hırsızlara karşı bir önlem düşüncesi oluştu, doğduğuna pişman olur belki. yani elini içeri sokarsa arılar saldırır ısırır elini, demir makası sokarsa rahatsız olan arılar saldırır komple bir kovan arı. bana saldıran arılar hırsıza da saldırır inşallah  ;D

4 kovanı her kata yandan delik açarak, kesilemeyecek kadar kalın demirle bağlayıp her kovana kilit takmak, bu 4 kovanı birbirine katlardan yanal olarak bağlamak-birleştirmek. üzerine her kata çerçeve koymak ve arının doğal kovan faaliyetini sağlamak. en üst katın kapağına da kesilemeyecek kadar kalın demirden sadece elimiz girecek kadar ama demir makasın ağzı giremeyecek kadar aralıklı ızgara ile ızgara yapmak, bunu en üst kattaki kovanın kenarına delik açarak kovana birleştirmek ve içerden kilitlemek.

inşallah yapabilir bişey olur. düşüncem böyle