Gönderen Konu: Bal Üreticileri Birliği  (Okunma sayısı 16327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
Ynt: Bal Üreticileri Birliği
« Yanıtla #15 : Ekim 19, 2009, 00:01:26 »
Biz yapısal olarak bal üreticisi ile arı yetiştiricisi arasındaki farkı kavramakta zorlandığımız için olayı anlayamıyoruz.

Arıcılığın gelişmiş olduğu ülkelerde, bal üreticiliği ile arı yetiştiriciliği iki ayrı uzmanlık alanı.

Flora takip edenler, işleri bal avcılığı olanlar, arı yetiştirmekle profesyonel anlamda uğraşmıyor.

Irkı belli, uygun genetik özelliklere sahip arı kolonileri yetiştirmek arı yetiştiricilerinin uzmanlığına giriyor.

Bal üretmek isteyenler genelde arılarını, arı yetiştiricilerinden satın alıyorlar.

Bizde de AB reformları gereği bu tür bir uygulamaya gidildi. Fakat bizim sektör yapılanmamız bu şekilde olmadığı için, zihnimizde sistemin anlaşılabilir bir mantığını kuramadık. Bize hep saçma geldi.

Arı yetiştiricileri birlikleri, Hayvan Islah Kanununa göre kurulmuş birlikler.

En temel görevleri bölgelerinin ırklarını korumak, ıslahını sağlamak, kendi coğrafyalarının arılarına sahip çıkmak.

Tüzüklerini okursanız, en önemli maddelerin bunlar olduğunu görürsünüz.

Fakat henüz bununla uğraşan bir birlik görmedik.

Bal Üreticileri Birlikleri ise, doğrudan Üretici Birlikleri Kanununa istinaden kurulmuş birlikler.

Balın üretimi, depolanması, standartlara uygunluğunun sağlanması, pazarlanması vs vs bunların görevi.

Tabi hepsi kağıt üzerinde.

Genel uygulama ise, Halil Bilen'in de belirttiği gibi, Arı yetiştirici birliklerinin yönetim kurullarında yer edinemeyen, muhalefette kalanlar, çareyi Bal Üreticileri Birlikleri kurmakta buluyor.

Bir başka nedeni de şu. Her ilde 1 tane arı yetiştiricileri birliği kurulabiliyor.

Fakat Bal Üreticileri Birlikleri, mahalli olarak ilçelerde de kurulabiliyor.

İlçeler arası rekabetin bol olduğu illerdeki durumu tahmin edebilirsiniz.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #16 : Ekim 20, 2009, 15:03:12 »
Sonuç olarak: Arı Yetişricileri Birliği 0(sıfır) Bal Üreticileri Birliği 0( sıfır).Tükenen ümitler ve yaşanan hayal kırıklığı  da işin promosyonu.
Bu devran böyle gitmez ve gitmemeli.Dilerim en azından Çorum'da bu  "makus talihi" tersine çevirebiliriz.

Çevrimdışı YAREN

• Pupa
  • Yer: Düzce
« Yanıtla #17 : Ekim 25, 2009, 21:59:59 »
Sn. Murat Çakır,
Bu çok nitelikli açıklama için teşekkürler.

Sn. Abadile,
Sır saklamayı iyi biliyorsunuz. Umarım projelerinizi bir gün yazdığınızda o zamanı yakalayabiliriz. Ama bunun önemi yok size başarılar.
Bütün arıcı kardeşlerime bereketli bir yıl dilerim.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #18 : Ekim 26, 2009, 17:18:03 »
Sn. Abadile,
Sır saklamayı iyi biliyorsunuz. Umarım projelerinizi bir gün yazdığınızda o zamanı yakalayabiliriz. Ama bunun önemi yok size başarılar.
[/quote]
Sayın Honey Money,Çorum Bal Üreticileri Birliği yönetiminin  tasarladığı projelr benim olamaz. Ben adı geçen birlik yönetiminde de yokum.Ve projelerin hiç birisinde koordine ve yürütme görevim de yok. Ancak görev verilirse seve seve katkıda bulunurum ki benim  terbiye anlayışımda kuruluşlarda göreve talip olma diye bir yaklaşım yoktur.
Bir de Çorum içi dengeler göz önüne alındığında bu tasarlanan çalışmaların burada açıklanmasının da benim böyle bir açıklmayı yapmamın da şık olmayacağı düşüncesindeyim. Bunları buradan ilan etmek de bana düşmez de.
Ortada saklanması gereken bir sır filan da yok . Bir grup idealist insanın çalışmalarının başarıya ulaşması arıcıların kazancı olacaktır.
Ayrıca Çorum başılığı altındaki konu başlıkları bizzat taafımdan açılmış olup Çorum'lu arıcılara yöneliktir.Arı Yetiştiricileri Birliğine  üye olmayan arıcılarımızı Bal Üreticileri Birliğine  üye olmalarını teşvik için yazılmıştır.

Buradan  hemen bir mana çıkarıp  Arı Yetştiricileri Birliğine muhalif bir hareket  anlayışına ulaşılması yalnızca sahibinin indi yorumu olur.Ve kendisini enterese eder.
Ben buradan arkadaşlarımı  üyesi olduğum birliğe davet ederim ama  diğer birlik için en ufak bir olumsuz yaklaşım sergilemem.,şu ana kadarda sergilemedimde .
Arıcıların çıkarlarına hizmet eden her kuruluş ve kişilerin elde edeceği güzel sonuçlarla sevinmesini bilecek kadar üst düzey düşündüğümü buradan herkesin bilmesi için ilan ederim.
Saygılarımla....

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #19 : Ekim 26, 2009, 18:46:19 »
Sayın Erdal hocam,

Bizlerin tarzlarını artık iyi kötü biliyorsunuz.

Ancak bu tür birlik işlerine girmek çelik gibi sinirler ister. Her türlü insafı zorlayacak bile yorumlara maruz kalacaksınız.

Benim yakın çevremden gördüğüm tablo şu...

Büyükşef Murat abi'nin dediği gibi birliklerin ana görev sahaları oturmadığından muhalif kanat şeklinde görev yapıyorlar.

Ben ise bireysel olarak, her iki birliğe de üye olunması taraftarıyım.

Bu şekilde 10 üye olsun, herkes kendi görev alanına kayar.

Bir de bu forumda birliğe üye olunması için çağrı yapılmasını doğru bulmayan arkadaşlarımız olabilir ki, bende sizin yoğun yazdığınız gün, en son güncellenenlere bir baktım ki...

O kadar çok göndermişsiniz ki iletileri dedim hayırdır. Bir okudum ki Çorum'da birlik kuruluyormuş.

Bu anlamda hafif bir rahatsızlık olmuş olabilir.

Bu birliklerden de memnun arıcı olmadığına göre tepkileri normal karşılamalıyız.

Ne durumda şimdi projeler? ;D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : Ekim 27, 2009, 16:57:40 »
Halil Bey,
Birinci  adım, toprlanma ve kendine gelme süreci. Süreç dedik... zaman ister. ..Sonra  diğerleri peşinden gelecektir inşallah.Gelmese bile "hayalleri olmayanların gelecekleri de olmaz" kaidesine göre hayaller ve ümitler, sahiplerini mutlaka bulundukları yerden daha ilerilere taşıyacaktır.

Çevrimdışı derman dede

• Pupa
  • Yer: sarayonu
« Yanıtla #21 : Aralık 14, 2009, 20:07:10 »
Erdal bey abim,
insallah hayirli ugurlu olur girisim,her iki olusumuda tanimiyorum ama,burada gecen su kisacik omrumde,buradaki yazi ve gorusleriniz,diger konu ve kisilere yaklasiminiz takdire layikdir ve bu konuda ne kadar samimi oldugunuzu gosteriyor insaalah sizinle tanisip,yuce tecrubelerinizi dinlemek isterim,

zaten bir alacali olarak daha baska bir sey beklemezdim. alacali olsunda isterse balmumundan olsun
allah razi olsun kolay gelsin
DD

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #22 : Aralık 14, 2009, 20:28:35 »
Değerli Hemşehrim,
Güzel düşünce ve temennileriniz için öncelikle teşekkür ederim.
Bakmayın siz, burada çok yazdığıma. Üst düzey bir arıcılık bilgisi ve tecrübesine sahip değilim.Ama her gün başta bu form olmak üzere bir çok site ve boloğu ziyaret ederek arıcılık hakkındaki bilgi ve düşüncelerimi zenginleştirmeye çalışırım.Elde ettiğim bilgileride mutlaka özellikle yörede internet kullnamayan arıcılarla paylaşırım.yeri geldiğinde bu sitede de  arada sürçü lisan etsekte cevaplar veririm.Ben böyle bir arıcıyım, sevgili hemşehrim.

Çevrimdışı Hüseyin ŞEN

• İşçi Arı
  • Yer: ÇORUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 800-1200
« Yanıtla #23 : Nisan 27, 2010, 12:15:28 »
herkeze selamlar
abi üye olmak için ne gibi şartlar arıyosunuz
örnegin kovan sayısı dır bulunduğu yer veya bi belge felan lazımmı ?
yoksa direk üye olabiliyormuyuz

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #24 : Nisan 27, 2010, 15:25:46 »
Hüseyin Bey,
İlginize teşekkür ederim.Sizi yanımızda ve yakınımızda görmek bize güç katacağı gibi mutluluk da verecektir.

Çevrimdışı Hüseyin ŞEN

• İşçi Arı
  • Yer: ÇORUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 18
  • Rakım: 800-1200
« Yanıtla #25 : Nisan 28, 2010, 10:48:20 »
erdal abicim öncelikle cevabanız beni çok sevindirdi
şu an sadece 4  kovan arım mevcut daha yeni yeni  birşeyler öğrenmeye çalışıyorum becerebilirsem
inş seneye 20/25 kavana çogaltmayı düşünüyorum. bu sene olmassada seneye yanınızdayım inş.
beceremessemde gönlüm sizlerle

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #26 : Haziran 18, 2010, 17:32:31 »
Bu günkü Türk siyasi hayatında partilerin durumu gibi yani,
Arıcılar birliği iktidarda ve tüm nimetlerinden öncelikli faydalanıyor.
Bal üreticileri birlikleri de klasik anlamda muhalefette ve nimetlerden faydalanamıyorlar.
Umarım durum bu değildir. Eğer anladığım gibi ise Türk arıcılığı veya balcılığı için durum ümitvar görünmüyor.
Maalesef sayın yaren.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #27 : Haziran 18, 2010, 18:40:29 »
Bu günkü Türk siyasi hayatında partilerin durumu gibi yani,
Arıcılar birliği iktidarda ve tüm nimetlerinden öncelikli faydalanıyor.
Bal üreticileri birlikleri de klasik anlamda muhalefette ve nimetlerden faydalanamıyorlar.
Umarım durum bu değildir. Eğer anladığım gibi ise Türk arıcılığı veya balcılığı için durum ümitvar görünmüyor.
Maalesef sayın yaren.
Edal bey,çabuk pes etmişsiniz gibi bir cevap vermişsiniz.
Birlik olmayı,organize hareket etmeyi,en fazla savunanlardan biriyim.
Hatalı bir davranış ve menfaat ilişkisi varsa mücadeleyi,içeride sürdürmeden yanayım.
Birliklerin kuruluş amacının,küçük arıcıları da kapsar hale gelmesi için mücadele edelim,belki hemen olmaz ama,birgün mutlaka sonuç alınacaktır sanırım.Saygılarımla
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #28 : Haziran 18, 2010, 20:36:37 »
Pes etmek ne kelime sayın Yaren.
Sizin duyduğunuz heyecenın, çalışma  ve faydalı olma gayretinin  yöneticilerde olmadığını görmek  kahrediyor insanı.İki  birliğin başkanını da tanıyor ve yakinen çalışmalarını  takip ediyorum. Birlikler, birilerinin bir yerlere geçiş yapmak için kullandıkları sıçrama tahtasıdır. Her yer için bu geçerli mi bilemem ama özelde böyle genelde de benzerdir heralde.Bunları yazmış olmaktan üzgünüm. Ama gerçekler bazen acı oluyor işte.

Çevrimdışı ACEMI ARICI

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: YOZGAT AYDINCIK
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 14
  • Rakım: 650
« Yanıtla #29 : Haziran 19, 2010, 15:21:30 »
MERHABA ERDAL BEY.BENDE BU SİTEYİ DEVAMLI TAKİP EDENLERDENİM.ARICILIK ÇOK HOŞ BİR UĞRAŞI.4 ARIM VAR BİRİ BU YILKİ 2 ÇITALIK OĞUL.ARASIRA BİRŞEYLER SORUYORUM SİTE İÇERİSİNDEKİ ARKADAŞLARA AMA PEK DÖNEN OLMUYOR BANA..ŞİMDİ MERAK ETTİĞİM AKLIMDA KALAN TEKŞEY YAKALADIĞIM OĞULU ŞEKERLE BESLEYİP KUVVETLENDİREYİMMİ...YANLIŞMI YAPARIM YOKSA...TEŞKKRLER