Gönderen Konu: ÜÇ-DÖRT KATLI KOVANDAN BAL ALINAMAMASI DURUMU  (Okunma sayısı 9403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serhataguven

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: sakarya
  • sağlık herşeyden önemli........
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 7 adet
  • Rakım: 700
ÜÇ-DÖRT KATLI KOVANDAN BAL ALINAMAMASI DURUMU
« : Mart 18, 2014, 15:50:33 »
Arkadaşlar merhaba, Muhsin hocanın kitabında bir konu dikkatimi çekti; üç-dört kata ulaştığı halde bal alınmayan kolonilerden bahsediyor. Bu koloniler bu arı nüfusuna ulaştığına göre iklim ve ana verimsizliğinden bahsedilemeyeceğini ancak bal mevsiminde tarlacı arı oranının tüketici arılara oranla düşük olmasından kaynaklandığını belirtiyor. Böyle durumlarla karşılaşan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşabilirler mi acaba? Bu duruma düşmemek için yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında düşüncelerinizi rica ediyorum...Teşekkürler ...
SSG

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
  • Yer: Antalya-Alanya
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 400+1200
Ynt: ÜÇ-DÖRT KATLI KOVANDAN BAL ALINAMAMASI DURUMU
« Yanıtla #1 : Mart 18, 2014, 16:39:50 »
Yani populasyon olayi,kovandaki isci arinin (tarlaci arinin)sayisi  genc isci arilardan fazla ise bal birikimi oluyor,eger genc isci ari sayisi tarlaci ari sayisindan fazla ise bal tuketimi oluyor,yani disardan bal getiren taraci ari az icerdeki tuketen fazla ozaman kovanda bal olmaz..kovan icindeki genc isci arilari baska bir kovana bolerek hem koloni sayimizi artirir hemde populasyonu balasladigimiz icin bal uretimimizde artacaktir......
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı tokatlı_arıcı

• Pupa
  • Yer: tokat merkez-reşadiye
  • Kovan Sayısı: 17
  • Rakım: 600-1300
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2014, 17:37:26 »
Geçtiğimiz sezon tamda bahsedildiği gibi bir kolonim vardı. 3 kat full kabarmış ve full yavru(silme) idi. 1 gr bal alamadım  ??? Sonuç 25 civarı kabarmış petek  ;D Bu arada katları indirince arıyı kuluçkalığa zor sığdırdım.
Hedefi belli olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2014, 18:50:29 »
Ana arının kuluçka alanı bal akımından  birbuçuk ay önce ana arı ızgarası ile kısıtlanabilir...

Kata zor sığacak kadar güçlü koloniyi balını aldıktan sonra katta tutup ilkbaharda yaptığımız gibi kek ve şurup ile besleme ile yavru faliyetini artırıp katta kışlatmayı deneyiniz, şaşıracaksınız.

Bal tüketimi minumum olup bal ve polen akışı artacak beslemeye dahi gerek kalmayacak...

Erken ilkbaharda aniden çifte performansta güçlendiğini göreceksiniz...
Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...

Çevrimdışı serhataguven

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2014, 08:30:09 »
Muhsin hoca bu durumu önlemek için koloni yönetim sistemini uygulamayı öneriyor. Ama benim gibi arılı kovanı az (7) olanlar için uygulamak mantıklı mı? Yoksa hepsini bala yönlendirmeye mi çalışmalıyım. Sanırım 4 kovan ile deneme yapacağım Muhsin hocanın takviyeli sistemini  :-X  Anlamaya çalışıyorum....
SSG

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2014, 08:53:23 »
Ali abi,bu dedigin sanirsam altkattaki kuluckaligin ust kat icin sanki yerden isitmali isitici gorevi yaptigi icin arilar usumuyor ve bal tuketimine ihtiyac duymuyorlar ....
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı vahdettin

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #6 : Mart 19, 2014, 10:51:11 »
sayın serhata guven gectiğimiz sezon benim arımın biriside 3 katlı idi bende en üstten 8 çerçeve bal alabildim oysaki  ben birazdaha fazla bal bekliyordum muhsin hocanın dediğine katılıyorum kuluckalıkta polen ve kısmi bal vardı orta katta ful yavru vardı bal hic yoktu yani buradan şunu anlıyoruz nektar akım zamanı tarlacı fazla olacak işci arı tarlacıya göre biraz az olacak

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2014, 11:12:56 »
Kovanların bir kısmından diğer kovanlara yavru takviyesi yöntemi değilmi Muhsin hocanın yöntemi.

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2014, 11:29:54 »
Ali abi,bu dedigin sanirsam altkattaki kuluckaligin ust kat icin sanki yerden isitmali isitici gorevi yaptigi icin arilar usumuyor ve bal tuketimine ihtiyac duymuyorlar ....

Enerji harcayamayan cansız bir varlık ısınmaz. Yani kovan cansız olduğu için ve enerji üretip, harcamadığından ısınmaz.

Kovanın alt katı kendiliğinden sıcak olmaz. Kovan iç hacmi artığından, ısıtılması gereken hacim de artar.

İç sıcaklık düşünce arılar az bal tüketir. Dolaylı sebeplerden.

Isının yukarı hareket etmesinden dolayı arılar da yukarıda kışlarlar. Aşağıda da boş petekler kalır, rutubet ve küflenme problemi ortaya çıkar. Çift kat kışlama ılıman bölgelerde belki olabiliyordur ama karasal iklime sahip bölgelerde asla olmaz.

Arılar soğukta salkım davranışıyla ısınabilen canlılardır, salkıma katılamayan arı ölür. Isı düşünce de salkım sıkılaşır, arının sarmadığı çerçeveler kalır. Kışa hazırlanırken, arının sarmadığı çerçeveler alınmalı, arı sıkıştırılmalıdır.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Çevrimdışı vahdettin

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2014, 11:46:32 »
merhaba uğur sana bende onu demek istedim ama tamolarak ifade edemedim yani 3kata gerek olmayabilir yavrulu çerceveleri dağıtaraktan dengelemek gerekiyor

Çevrimdışı serhataguven

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2014, 13:13:25 »
Yöntem iki koloniden birini bal, diğerini yavru yetiştirme amaçlı kullanmayı hedefliyor. İki kolonin de bala çalışmasına göre tek koloniden daha fazla bal alındığı söyleniyor. Aslında benzeri uygulamalar var: Yavru takviyesi, ana arıyı 2 çerçevede kafese alma vb. ama ben bunları sadece teori olarak biliyorum. Birinden başlayacağım denemeye, doğrusundan başlarım İNŞALLAH :)
SSG

Çevrimdışı mevzu var

• İşçi Arı
  • Yer: Artvin
  • Kdr UÇAR
  • Kovan Sayısı: 33
  • Rakım: 500 - 1100- 1700
« Yanıtla #11 : Mart 19, 2014, 14:05:50 »
Ben kovan çekme yöntemiyle tarlacıları bir araya toplamak istiyorum.3 kovanla çalışıp bal sezonu

başlamadan 20 gün önce ortadaki kovanın ana arısını 3 çerçeveye kafesleyip 2 kovanın  tarlacısını

ortadakine toplayıp  yandaki iki kovanı çekicem.

Hayırlısı bakalım...
Acı yoksa kazançta yok..

Çevrimdışı hakancan

• hayat güzeldür ---sevmeyi bilince
  • İşçi Arı
  • Yer: ist şile ağva
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: hobi
« Yanıtla #12 : Mart 19, 2014, 15:19:52 »
iyi günler bal akımı başlamaya kaç gün önce an arı ızgarası konulmalı  ve nasıl bir ana arı ızgarası kullanılmalı 

Çevrimdışı Kaya arıcılık

• Ana Arı
« Yanıtla #13 : Mart 19, 2014, 17:24:26 »
Sanirim nektar akimina 1 ay kala
KVK

kayaaricilik@gmail.com

Çevrimdışı Ali Doğaner

• Ana Arı
  • Yer: Kıbrıs
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #14 : Mart 19, 2014, 20:05:16 »
.........Isının yukarı hareket etmesinden dolayı arılar da yukarıda kışlarlar. Aşağıda da boş petekler kalır, rutubet ve küflenme problemi ortaya çıkar. Çift kat kışlama ılıman bölgelerde belki olabiliyordur ama karasal iklime sahip bölgelerde asla olmaz.

Arılar soğukta salkım davranışıyla ısınabilen canlılardır, salkıma katılamayan arı ölür. Isı düşünce de salkım sıkılaşır, arının sarmadığı çerçeveler kalır. Kışa hazırlanırken, arının sarmadığı çerçeveler alınmalı, arı sıkıştırılmalıdır.

Adem bey denemenizi tavsiye ederim...

En güçlü koloninizin balını aldıktan sonra varroa mücadelesini yapıp kata yalanması için verdiğiniz süzülmüş petekleri bırakın. besleyin kek verin. Daha sonra arının sarmadığı çerçeveleri alın...

Geç sonbaharda sıkıştırmanızı tekrar yapıp stok eksikse tamamlayın...

İlkbaharda görüşürüz  ;)

Arı salkım pozisyonu top şekline yakın olduğundan yeterki tüm çerçeveleri saracak şekilde kışlatma sağlanıp güçlü olsun salkım pozisyonunu alır. Aşağı yada yukarı tercihi yapmaz. Çünkü popülasyonu fazladır...

Tek katlı kovanlarda kış mevsiminin son zamanları kovan açtıysanız görmüşsünüzdür, yığılma salkım pozisyonunu belli eder, sağa-öne, sola-öne yada arkaya... Çerçevelerin tamamını yinede sarmaz... Katlı kovanda salkım şekli göz önünde tutulursa mevcut nüfusla hacmi ısıtma daha az enerji ile olacağı gibi erken ilkbaharda daha fazla tarlacı ile müsait hava şartlarını yakalarkenden gelecek polen ve nektarı bir düşünün  :)

Ben denedim, deneyen görün  ;)

Sanırım hayal kurarken malzemeden çalıyoruz,
Çünkü sürekli yıkılıyor...