Gönderen Konu: Arıcılıkta sorunlu eylül ve ekim ayları:  (Okunma sayısı 7007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
Ynt: Arıcılıkta sorunlu eylül ve ekim ayları:
« Yanıtla #15 : Eylül 20, 2017, 00:47:34 »
Arı bu tarihlerde kovan içindeki yiyeceği düşünmez çünkü önümüzde kış var der, yani genetik olarak kışı tanır

Neden soğuk bölgelerde sıcak iklim arısıyla arıcılık zordur?

Ancak dışarıdan gelen bal özü ve çiçek tozuna göre yumurta düzenini kurar.

Biz bu durumu beslemeyle aşmaya çalışırız.

Bu yumurtlama durumunu arıya bırakarak denge kurmalıyız ki, aşırı yumurtlayıp bakamayacağı kadar yavru olmasın.

**********************************************************************************

Eski bir olay anlatayım:

O zamanlar 40  kadar kovanım var, balı şehirde süzüyorum yani katları alıyorum tek kata indiriyorum.

Yine böyle yaptım.

Arılar bir kaç gün dışarıda yatıyorlar, sonra içeri çekiliyor.

Herhalde bu günler olacak Orta Anadolu şartlarında 1 kovan dışında hiç yavru yoktu.

Ekim ayı gelip havalar serinleyince  güz çiçekleri açtı, arılar yavruya başlamışlardı.

Hocam teşvik beslemesine günde 1 su bardağı vererek devam ediyorum ben o halde, uygun mudur?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #16 : Eylül 20, 2017, 00:51:06 »
Bilenler bilgi aktarıyor.

Asıl önemli olan bu işe gönül vermiş sürekli kendi cebinden para aktaran Sayın Murat Çakır'ı unutmamalıyız.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #17 : Eylül 20, 2017, 00:53:29 »
Hocam teşvik beslemesine günde 1 su bardağı vererek devam ediyorum ben o halde, uygun mudur?

Yeter ama ölçü şu olmalı:

Akşam üzeri verilip, en zayıf arının sabaha kadar bitirecek kadar olmalı.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #18 : Eylül 20, 2017, 02:38:20 »
Belki bilen vardır:

Bu siteden önce küçük bir arıcı grubuyla "Beyaz kovan arıcılık" var, bigisayar dünyası yeni olduğundan basit bir kuruluştu.

Şimdiki eskiler yine oradaydı ama en geveze benmişim ki: o günden , bu güne 5 - 6 bilgisayar eskittim.

Haksızlığın böylesi göz ardı edilemez. Okuduğum 500 mesajın vardır. Genel olarak üslubu ve içeriğinde 1 tane bile sohbet odaklı bir mesaj olduğunu hatırlamıyorum. 
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #19 : Eylül 20, 2017, 08:57:27 »

en geveze benmişim
Estağfirullah Allah sizi başımızdan eksik etmesin Hayırlı uzun ömür versinde hep bize yol gösterin inşallah.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #20 : Eylül 20, 2017, 09:26:40 »
Belki bilen vardır:

Bu siteden önce küçük bir arıcı grubuyla "Beyaz kovan arıcılık" var, bigisayar dünyası yeni olduğundan basit bir kuruluştu.

Şimdiki eskiler yine oradaydı ama en geveze benmişim ki: o günden , bu güne 5 - 6 bilgisayar eskittim.

Murat hocam arıcılıkta beyaz kovan yazışmalarına yetişemedim ama yazılanların çoğundan arşiv olarak faydalandım.

Forumda eskisi kadar yazamasamda sizin buralarda yazıyor olduğunuzu görmek çok güzel bir duygu.

Facebook grubu tartışmaları zamanında bu sistemin foruma olumsuz etki yapacağını yazmıştım.

Fakat zaman değişiyor olsa da facebookta yazılanların çok kalıcı olduğunu sanmıyorum. Bu forum gibi daha kalıcı bilgilere hepimizin ihtiyacı var.
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #21 : Eylül 20, 2017, 10:03:14 »
Murat hocam arıcılıkta beyaz kovan yazışmalarına yetişemedim ama yazılanların çoğundan arşiv olarak faydalandım.

Forumda eskisi kadar yazamasamda sizin buralarda yazıyor olduğunuzu görmek çok güzel bir duygu.

Facebook grubu tartışmaları zamanında bu sistemin foruma olumsuz etki yapacağını yazmıştım.

Fakat zaman değişiyor olsa da facebookta yazılanların çok kalıcı olduğunu sanmıyorum. Bu forum gibi daha kalıcı bilgilere hepimizin ihtiyacı var.

Çok güzel bir noktaya parmak bastınız. Facebook yazışmaları kesinlikle bir forum sitesinin sunduğu güzel tartışma ve bilgi paylaşma ortamını sunamıyor.

Çevrimdışı parody

• Boş Petek
  • Yer: Artvin
  • Rakım: 1550
« Yanıtla #22 : Ekim 18, 2017, 14:32:21 »
Merhaba,

Kışlama hazırlığıyla ilgili bir sorum vardı, yardımcı olursanız sevinirim. Kovan çerçevelerimi sıkıştırdım. Üzerine arı basmayan çerçeveleri kovandan çıkardım ve bölme tahtası koydum. Çıkardığım çerçevelerde ballı olanlar var. Ballı çerçeveleri kovandan çıkartmalı mıyım yoksa kovan içinde duvar olarak mı kullanmalıyım? Çıkarıcaksam seneye baharda besleme amaçlı kullanabilmek için nasıl muhafaza etmeliyim?

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #23 : Ekim 18, 2017, 15:30:55 »
Merhaba,

Kışlama hazırlığıyla ilgili bir sorum vardı, yardımcı olursanız sevinirim. Kovan çerçevelerimi sıkıştırdım. Üzerine arı basmayan çerçeveleri kovandan çıkardım ve bölme tahtası koydum. Çıkardığım çerçevelerde ballı olanlar var. Ballı çerçeveleri kovandan çıkartmalı mıyım yoksa kovan içinde duvar olarak mı kullanmalıyım? Çıkarıcaksam seneye baharda besleme amaçlı kullanabilmek için nasıl muhafaza etmeliyim?

http://aricilik.gen.tr/index.php?topic=13359.msg299585;topicseen#msg299585

Hepsini olmasada aradığınız cevaplardan bulacaksınız.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
« Yanıtla #24 : Ekim 19, 2017, 00:51:27 »
Forum sitelerini bilgisi fazla yardım sever iyi insanlar yaşatır. Halil Bilen  Murat Çakır  Murat Akın  M.Cahit Sümer  Önder Bostancı  ve yöneticiliği bulunmayan ismini sayamadığım için kusura bakmamasını rica ettiğim daha nice ustanın forumu neredeyse bıraktığı az girip çok az yazdıkları gözüküyor. Tabi ki Sayın Murat Akın hariç. Bu 5 kişinin yaptıkları girişim yeni arıcıların belkide yarısından fazlasının arıcılığı öğrenmesini sağladı. Örnek vermek iyi olur. Kendimden vereceğim. Arıcılığa arıcılık bilgisi engin birinin yanına neymiş bu iş öğreneyim diye yardıma gittiğimde merak saldım. Gel git gel arıcılığı seveceğimi anladım. Kendisine bundan bahsettim. Öğreteceğini söyledi sevindim. 9 ay içinde öğrettikleri adını az önce koyu harfle yazdığım 5 kişinin forumda girdiği 10 mesajın içerdiği bilgi kadar değildi. Ciddiyim. Bu durum kendisinin kötü biri gibi algılanmasına sebep olabilir. Bu kişi iyi bir insandır. Bilen varsa rica edeceğim bilgiyi kendine saklasın (: Burada vurgulanan forumu yaşatanlara, foruma bilgi bırakanlara ne kadar büyük bir borcun bulunduğudur. 09-10-11 senelerinde yazılan bilgileri, yapılan sohbetleri görünce neler kaçırmışım diyor insan. Sayın Murat Akın hep burada olur umarız  :)

Biz beyazkovandan bu yana beraber olduğumuzdan her şeyimizi borcluyuz.neydi o ilk zamanlar bence diye başlayan cümlelerimiz.yine de olgunlukla cevap buluyorduk.dünya var oldukca sağlıkla yaşamlarını sürdürmeleri dileklerimle,iyiki varsınız
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 240
« Yanıtla #25 : Ekim 19, 2017, 13:24:20 »
aslında eylül ekim aylarındaki arıcılık uygulamaları bölgelere göre çok değişken,ben florya canlanıp bahar çiçekleri açtığı için kasım sağımına hazırlanırken doğuda arı kışlamış oluyor,benim için sonbahar en güzel mevsimdir,çok severim sonbaharı :)

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #26 : Ekim 19, 2017, 13:48:43 »
aslında eylül ekim aylarındaki arıcılık uygulamaları bölgelere göre çok değişken,ben florya canlanıp bahar çiçekleri açtığı için kasım sağımına hazırlanırken doğuda arı kışlamış oluyor,benim için sonbahar en güzel mevsimdir,çok severim sonbaharı :)

Cennet ülkemizin kıymetini bilelim.
Bir taraf kış yaşıyor bir taraf yaz.
Aynı anda 4 mevsimi yaşayabilen bir ülkeyiz hamdolsun.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
« Yanıtla #27 : Ekim 19, 2017, 15:22:40 »
Gündüzleri  hava sıcaklığı 20 - 21  civarı  gece sabaha karşı ise 8-9 derecelere düşüyor. Gün aşırı  şuruplama yapıyorum. Devam edeyim mi? Sıcaklıkta problem olurmu?
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

• Ana Arı
    • BLOĞUM
« Yanıtla #28 : Ekim 19, 2017, 16:44:47 »
Gündüzleri  hava sıcaklığı 20 - 21  civarı  gece sabaha karşı ise 8-9 derecelere düşüyor. Gün aşırı  şuruplama yapıyorum. Devam edeyim mi? Sıcaklıkta problem olurmu?
Arıların stok sıkıntısı yoksa etmene gerek yok.
Eğer varsa daha havalar iyi rahat çekiyorlar devam edersen senin faydana olur abi.

Çevrimdışı İbrahim 10AK

• Pupa
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 4
  • Rakım: 75
« Yanıtla #29 : Ekim 22, 2017, 20:19:10 »
Bu aylarda ana yumurta atarmı? 1-1 şerbet veriyorum, proteinli kek veriyorum günlük yok. Ana mevcut geziyor. Sırlı, sırsız balıda var. Ama polen görmedim gözlerde. Kovan 3 çerçeve. Kışı çıkarmı ne yapmalıyım başka bir kovanım var 4 çerçeve birleştirme mi yapayım?

VIA_A1_1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi