Gönderen Konu: Arıcılıkta sorunlu eylül ve ekim ayları:  (Okunma sayısı 6986 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Arıcılıkta sorunlu eylül ve ekim ayları:
« : Ekim 05, 2009, 17:24:17 »
Çevrenin kuruduğu, çiçeklerin azalmaya başladığı bu aylar arıcılık için yıkım ayları olabilir.

Dışarıdan gelen bal özü az olduğundan kışlık yiyeceklerini azaltmaya başlarlar ve strese girerler.

Varrao ile savaşın yeterli olmadığı zamanlarda yani etkili ve zamanlaması yanlış yapılmış ilaçlamalarda, varrao sayısı yeteri kadar azaltılmaz, sonuçta arı ailesi zayıf düşer yada güçlenemez.
yine zayıf kovanda diğer hastalıklarda peşpeşe gelmeye başlar. Herhengi bir şekilde bastırılmış olan yavru çürüklüğü hastalıkları bu dönemde çoğalır.

Tarlacı arılar herhangi bir şekilde kovana bal özü getirmesi gerekir, bulamadığı için yağmacılık yoluyla bunu karşılamaya çalışır, zayıf bir kovanda başlayan yavru çürüklüğü hemen güçlü kovanlarda başlar.

Sarıca arılar ve eşek arısı gibi yabani arılar kovanlara bu dönemde zarar verirler.

Besleme yaparken ertesi günün kapalı olduğu günleri  eğer olmazsa en zayıf arının bile bir gecede bitirebileceği kadar şerbetle olmalı, çünkü kovan içinde petek gözlerine doldurulmuş olan şerbet kokusu bile yağmacı arıları hırçınlaştırır.

Eylülde besleme yapılmayan arılarda dışarıdan bal özü gelişi olmayınca  bazı bölgelerde yavruyu keserler, yavru görülmez.Kovan içinde Üç tam çerçeve veya onun karşılığı kadar daha fazla çerçeve kışlık bal olmalı, arı bunu kışa saklar dışarıdan bal özü gelmezse veya besleme olmazsa yumurtlama olmayabilir.

Ekim ayında arılar arada bir soğuk gecelerde salkıma girer bundan dolayı ısıtabileceği yavru sayısı azalır.

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: Arıcılıkta sorunlu eylül ve ekim ayları:
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2009, 16:31:49 »
Murat Abi,Bizim bölgede bu aylarda neden ana arının yumurtlamadığını şimdi anlamış olduk.Elinize yüreğinize sağlık.Yaptığınız paylaşım kafamdaki soru işaretini giderdi. Tekrar teşekkür ederim.

Onur Özer

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Ağustos 20, 2017, 21:50:31 »
Çevrenin kuruduğu, çiçeklerin azalmaya başladığı bu aylar arıcılık için yıkım ayları olabilir.

Dışarıdan gelen bal özü az olduğundan kışlık yiyeceklerini azaltmaya başlarlar ve strese girerler.

Varrao ile savaşın yeterli olmadığı zamanlarda yani etkili ve zamanlaması yanlış yapılmış ilaçlamalarda, varrao sayısı yeteri kadar azaltılmaz, sonuçta arı ailesi zayıf düşer yada güçlenemez.
yine zayıf kovanda diğer hastalıklarda peşpeşe gelmeye başlar. Herhengi bir şekilde bastırılmış olan yavru çürüklüğü hastalıkları bu dönemde çoğalır.

Tarlacı arılar herhangi bir şekilde kovana bal özü getirmesi gerekir, bulamadığı için yağmacılık yoluyla bunu karşılamaya çalışır, zayıf bir kovanda başlayan yavru çürüklüğü hemen güçlü kovanlarda başlar.

Sarıca arılar ve eşek arısı gibi yabani arılar kovanlara bu dönemde zarar verirler.

Besleme yaparken ertesi günün kapalı olduğu günleri  eğer olmazsa en zayıf arının bile bir gecede bitirebileceği kadar şerbetle olmalı, çünkü kovan içinde petek gözlerine doldurulmuş olan şerbet kokusu bile yağmacı arıları hırçınlaştırır.

Eylülde besleme yapılmayan arılarda dışarıdan bal özü gelişi olmayınca  bazı bölgelerde yavruyu keserler, yavru görülmez.Kovan içinde Üç tam çerçeve veya onun karşılığı kadar daha fazla çerçeve kışlık bal olmalı, arı bunu kışa saklar dışarıdan bal özü gelmezse veya besleme olmazsa yumurtlama olmayabilir.

Ekim ayında arılar arada bir soğuk gecelerde salkıma girer bundan dolayı ısıtabileceği yavru sayısı azalır.

Murat Abi merhaba

Kayseri Ağustos 20. Sarımsaklı barajı bölgesi. Rakım 1150.

Genel olarak Kayseri'de bal sağımı bitti

Bizde ise arı hala deli gibi yavru basıyor, bal sağamadık.

Bölgemiz florası zengin, sebep bu olabilir mi?

Eylül ayından itibaren söylediklerinizi uygulayayım mı bu şartlarda?

İyi çalışmalar

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #3 : Eylül 19, 2017, 17:08:37 »
Murat Hocam ay başından bu yana 5-6 tur teşvik beslemesi yaptım. Bugün hızlıca kontrol ettiğim 4-5 kovanda kapalı yavru hiç yoktu, bazılarında çok az günlük vardı. Anaları genç olmasına ve beslememe rağmen neden yavru kesmiş olabilir bu kovanlar? Nasıl müdahale etmek gerekir?

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #4 : Eylül 19, 2017, 19:50:37 »
Benimde güçlü bir kovanın birinde ne yavru var nede günlük. Anayı görmesem anası ölmüş diyecektim.

Çevrimdışı Ramazan Çetintaş

• İşçi Arı
  • Yer: Kocaeli
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 220
« Yanıtla #5 : Eylül 19, 2017, 21:08:37 »
Murat Hocam ay başından bu yana 5-6 tur teşvik beslemesi yaptım. Bugün hızlıca kontrol ettiğim 4-5 kovanda kapalı yavru hiç yoktu, bazılarında çok az günlük vardı. Anaları genç olmasına ve beslememe rağmen neden yavru kesmiş olabilir bu kovanlar? Nasıl müdahale etmek gerekir?

İsmail  hocam Ankara'da polen  durumu nasıl. Polenin olmayışı yavru durumunu olumsuz etkiliyor hepimiz  biliyoruz. 

Bizim burada  mısır sayesinde uzun  süre  polen  gelişi devam  ediyor. 
İnsanın kazandığı paradan değil, paranın kazandığı insandan kork. N.F.K.

Çevrimdışı mithat_k

• Ana Arı
  • Yer: Bursa-Karacabey
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5+1 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #6 : Eylül 19, 2017, 21:27:41 »
İsmail  hocam Ankara'da polen  durumu nasıl. Polenin olmayışı yavru durumunu olumsuz etkiliyor hepimiz  biliyoruz. 

Aynı şekilde bizim bölgede yoğun miktarda bulunan ve halen yeni yeni olgunlaşan mısır sayesinde çok iyi polen geliyor ve ana arı bütün çerçeveleri yavruyla doldurdu. Oysa nektar neredeyse hiç gelmiyor. Yavru gelişimi nektardan çok polen ile doğru orantılı sanki

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #7 : Eylül 19, 2017, 21:37:59 »

Hocam polen az az da olsa geliyor bahçelerdeki sebzelerden, az miktarda mısırdan. Çerçevelerde de polen stoğu mevcut üstelik, özellikle dikkat ettim bugün. Fakat yine de polen ikamesi için yarın birer paket kek koyayım bakalım kovanlara. Ne kadar ikame olursa artık..

Çevrimdışı Ruhi EREN

• Ana Arı
  • Yer: konya-Ereğli
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 1600
« Yanıtla #8 : Eylül 19, 2017, 22:51:51 »
Benim 28 kovandan sadece biri yavruyu kesti. Diğerleri çok iyi yavrulu. Polen gelişide güzel.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #9 : Eylül 19, 2017, 23:00:57 »

Forum sitelerini bilgisi fazla yardım sever iyi insanlar yaşatır. Halil Bilen  Murat Çakır  Murat Akın  M.Cahit Sümer  Önder Bostancı  ve yöneticiliği bulunmayan ismini sayamadığım için kusura bakmamasını rica ettiğim daha nice ustanın forumu neredeyse bıraktığı az girip çok az yazdıkları gözüküyor. Tabi ki Sayın Murat Akın hariç. Bu 5 kişinin yaptıkları girişim yeni arıcıların belkide yarısından fazlasının arıcılığı öğrenmesini sağladı. Örnek vermek iyi olur. Kendimden vereceğim. Arıcılığa arıcılık bilgisi engin birinin yanına neymiş bu iş öğreneyim diye yardıma gittiğimde merak saldım. Gel git gel arıcılığı seveceğimi anladım. Kendisine bundan bahsettim. Öğreteceğini söyledi sevindim. 9 ay içinde öğrettikleri adını az önce koyu harfle yazdığım 5 kişinin forumda girdiği 10 mesajın içerdiği bilgi kadar değildi. Ciddiyim. Bu durum kendisinin kötü biri gibi algılanmasına sebep olabilir. Bu kişi iyi bir insandır. Bilen varsa rica edeceğim bilgiyi kendine saklasın (: Burada vurgulanan forumu yaşatanlara, foruma bilgi bırakanlara ne kadar büyük bir borcun bulunduğudur. 09-10-11 senelerinde yazılan bilgileri, yapılan sohbetleri görünce neler kaçırmışım diyor insan. Sayın Murat Akın hep burada olur umarız  :)
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Kovan Sayısı: 6 kovan
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #10 : Eylül 19, 2017, 23:08:08 »
Sanki sezonda yoklar zannetmiştim

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Eylül 20, 2017, 00:22:13 »

Arı bu tarihlerde kovan içindeki yiyeceği düşünmez çünkü önümüzde kış var der, yani genetik olarak kışı tanır

Neden soğuk bölgelerde sıcak iklim arısıyla arıcılık zordur?

Ancak dışarıdan gelen bal özü ve çiçek tozuna göre yumurta düzenini kurar.

Biz bu durumu beslemeyle aşmaya çalışırız.

Bu yumurtlama durumunu arıya bırakarak denge kurmalıyız ki, aşırı yumurtlayıp bakamayacağı kadar yavru olmasın.

**********************************************************************************

Eski bir olay anlatayım:

O zamanlar 40  kadar kovanım var, balı şehirde süzüyorum yani katları alıyorum tek kata indiriyorum.

Yine böyle yaptım.

Arılar bir kaç gün dışarıda yatıyorlar, sonra içeri çekiliyor.

Herhalde bu günler olacak Orta Anadolu şartlarında 1 kovan dışında hiç yavru yoktu.

Ekim ayı gelip havalar serinleyince  güz çiçekleri açtı, arılar yavruya başlamışlardı.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Eylül 20, 2017, 00:31:43 »
G Ö R K E M ....:

Arıcılığı engin dediğin kişi herhalde 50 yıllık arıcıdır.

İyi yere çırak girmişsin arada fırça atar iyi öğrenirsin.

O kişi arıcılık konusunda iyi tartışır ama bilgisi olanı da saygıyla dinler.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #13 : Eylül 20, 2017, 00:37:18 »
G Ö R K E M ....:

Arıcılığı engin dediğin kişi herhalde 50 yıllık arıcıdır.

İyi yere çırak girmişsin arada fırça atar iyi öğrenirsin.

O kişi arıcılık konusunda iyi tartışır ama bilgisi olanı da saygıyla dinler.

Murat Abi ben kendim tecrübe ettim ve yazdıklarım tabi ki de harfiyen doğrudur. Siz kendiniz gibi sanmayın herkezi :) Sevgiler saygılar ..
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #14 : Eylül 20, 2017, 00:45:56 »
Belki bilen vardır:

Bu siteden önce küçük bir arıcı grubuyla "Beyaz kovan arıcılık" var, bigisayar dünyası yeni olduğundan basit bir kuruluştu.

Şimdiki eskiler yine oradaydı ama en geveze benmişim ki: o günden , bu güne 5 - 6 bilgisayar eskittim.