Gönderen Konu: Arıcılığa Başlama Hikayelerimiz  (Okunma sayısı 13989 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
Ynt: Arıcılığa Başlama Hikayelerimiz
« Yanıtla #60 : Aralık 05, 2013, 22:50:34 »
    İstek üzerine sayfaya yazıyorum, ben kullandım tedavi oldum inşallah başka ihtiyacı olanların da işine yarar.

Malzeme attarlarda veya baharatçılarda satılan kantaron çiçeği. Gece yatmadan en az 1-2 saat önce herhangi birşey yenmeyecek. Yatmadan hemen önce 1 su bardağı su kaynatılacak, içine bir tutam kantaron çiçeği atıp 1-2 kaynar geldikten sonra demlenmeye bırakılacak. Demlendikten sonra süzülerek bardağa konacak. Tatlandırmak için şeker atılabilir (Ben şeker atıyordum, bal hiç denemedim çünkü o sıralar arıcılığa ara vermiştim). Ilıştıktan sonra içilir, üstüne birşey yenip içilmez. Yatılıp uyunur.
   2. veya 3. günden sonra iyileşme gözlenir ama tamamen iyileşmek için 1 hafta 10 gün kullanılması gerekir. Gerekirse 15 güne kadar devam edilebilir.

neicin kullanıcak bunu insanlar neyi tedavi ediyor onuda ekleyiver bali
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı fantoma17

• Pupa
  • Yer: DİYARBAKIR
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 6
« Yanıtla #61 : Aralık 05, 2013, 23:09:14 »
neicin kullanıcak bunu insanlar neyi tedavi ediyor onuda ekleyiver bali

Haklısın abi, pardon  :-[. İletiyi tekrar düzenledim. Ne bileyim konunun başlangıcında geçtiği için herkes nasıl olsa biliyordur diye tahmin etmiştim   ;D.
Namaz Allah'a boyun eğenden başkasına ağır gelir.

Çevrimdışı Emrah Altay

• Pupa
  • Yer: İzmir - Yamanlar
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 450
« Yanıtla #62 : Kasım 26, 2014, 11:35:56 »
Merhaba,

Arıcılık çocukluğumdan beri ilgimi çeken birşeydir ki bunda yediğim Marmaris bölgesi çam ballarının  :D etkisi çoktur.Babam ve Kardeşlerimle hep bir başlasakmı çıkmazında geçen yıllardan sonra 2014'ün nisan ayında askerden dönüşümle arıcılığa başladım.3 kovan ile İzmir Foçada bulunan bahçemizde geçen bir kaç ay sonra gezici arıcılığın önemini anladım ve arılarımı menemende ormanlık bir alana taşıdım.Menemende polen ve Çam pamuklu koşnili miktarının fazlalığını görüp mevcut 3 kovanı böldüm ve 6 kovana ayırdım.Eylül ayında Kovanlarımı Yamanlar dağındaki ormanlık araziye taşıdıktan sonra sadece Ekim ayı içerisndeki 4 haftalık süreçte 2 defa bal hasadı yaptım ve yaklaşık 35 kg bal aldım.Arıcılığa yeni başlayan biri olarak bu yıl ilkleri yaşadım ve Arıcılığa daha bir bağlandım.Bahar döneminde inşallah kovan sayımı 20 ye çıkarmayı planlıyorum.
Arısı olmayan, Balın kıymetini nerden bilsin.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #63 : Mayıs 14, 2015, 00:24:14 »
Tüm değerli kardeşlerime sevgiler ve selamlar. Çoktandır foruma girmiyorum. Güzel mekanımıza bir selam vermek istedim. Kabul ederseniz tabiiki...
Ben " Arının günlüğü. " diye küçücük bir kitap okumuştum ve bal arıları toplumuna ve yaşantılarına hayran kalmıştım. Derken köyde bahçeyle ilgilenmeye başlayınca iki kovanla başlamıştım. Onlarda beni çok sevdilerki gördükçe elimi, kolumu, yüzümü öpmeden edemiyorlardı.
Sizinle selamlaşmak için burayı uygun gördüm. Sağlıkla başarılar dilerim. Saygılarımla kardeşlerim.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
« Yanıtla #64 : Mayıs 14, 2015, 17:49:43 »
Aleyküm selam sayın hatkobi,

mesajınızı görünce memnun oldum.

Umarım ara sıra olsada yazarsınız.  :D
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...